Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

casa fara arhitect si fara studiu geotehnic

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
In casa resepctiva vei regasi urmatoarele materiale:
cam 5 tone de fier, stalpi cu fi 12 sau maxim 14.
Betonul va fi maxim b200
placile vor avea grosimea de 10-12cm.
caramida va fi cea mai  ieftina petarda gen porotherm de pe piata sau  BCA.
Adnacimea de fundare va fi maxim 80cm de la CTN.

Asta pt ca in comunele  limitrofe  Bucurestiului se cunsoc toti cu toti pe la PIMARIE, etc etc
In absenta pozelor din timpul constructiei, ma asteptam sa vad pozele din timpul vizionarii. Altfel se emoit judecati care pot fi total pe langa si  cas arespectiva chiar buna de cumparat.

Edited by sanddy1964, 24 May 2009 - 11:04.


#20
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009
In casa resepctiva vei regasi urmatoarele materiale:
"cam 5 tone de fier, stalpi cu fi 12 sau maxim 14" implica zidarie portanta.
"Betonul va fi maxim b200"  adica minim, sub B200 nu prea mai este beton armat
"placile vor avea grosimea de 10-12cm" adica minim 13 cm conditia de rigiditate si izolatie fonica
"caramida va fi cea mai  ieftina petarda gen porotherm de pe piata sau  BCA " adica nu BCA pt zidarie portanta, minim ar fi M75, BCA cel mai bun pe piata are M50
"Adnacimea de fundare va fi maxim 80cm de la CTN" adica minim 90 conditia de inghet

#21
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

caramida va fi cea mai ieftina petarda gen porotherm de pe piata
Cand a devenit caramida Wienerberger Porotherm o "petarda" ? :blink:
Sau ne referim la imitatiile gen porotherm ?

Edited by lifestyle2000, 25 May 2009 - 12:29.


#22
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
De cand folosim caramida tiganeasca plina...nu sti, ce are omul la casa lui e cel mai bun, ce n-are sunt petarde. -_-

#23
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View Postlifestyle2000, on May 22 2009, 16:11, said:

Si aia care respecta proiectul si comanda clasa de beton exact ca in proiect, pentru cine construiesc?  :D

aia sunt de meserie si si-au facut singuri proiectul :P

#24
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

aia sunt de meserie si si-au facut singuri proiectul
:lol: Eu unul nu sunt injiner si tot am comandat B200 ca in proiect.
Cred ca sunt singurul specimen irecuperabil care mai are inca 99,99% incredere in proiectanti. :smoke:

Edited by lifestyle2000, 25 May 2009 - 21:41.


#25
Theutza

Theutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.06.2008

View Postlifestyle2000, on 25th May 2009, 22:34, said:

:lol: Eu unul nu sunt injiner si tot am comandat B200 ca in proiect.
Cred ca sunt singurul specimen irecuperabil care mai are inca 99,99% incredere in proiectanti. :smoke:
daca ai ales un proiectant cinstit si cu simtul raspunderii mi se pare corect sa ai incredere in el.

#26
vladdygo

vladdygo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 02.06.2004

View PostTheutza, on 14th August 2010, 10:45, said:

daca ai ales un proiectant cinstit si cu simtul raspunderii mi se pare corect sa ai incredere in el.

Pe langa "coeficientii de sigutanta" ( ca sa ma exprim pe scurt) din normative, ce pot constrange proiectantul sa dimensioneze un element cu 50% in plus, nici unul (proiectant) nu va tine niciodata seama de costuri, ci de IGURANTA constructiei si a lui.
Problema e la cei ce au ridicat casa...

#27
cristi.v

cristi.v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.09.2005
Eu m-am bagat la asa ceva,
am luat o casa la rosu,fara acoperis,era bun pretul,m-am bagat dupa ce a fost vizionata de mai multi ingineri si fiecare a avut parerea lui,apoi au venit doi structuristi(lucrau in echipa)acestia mi-au spus ca nu se baga sa-si dea cu parerea decit daca fac o expertiza tehnica,mi-au zis sa o fac eu cu cine vreau dar sa-mi dea raport si sa fie o firma acreditata,am convenit cu proprietarul si a acceptat sa o fac pe cheltuiala mea si am facut-o cu o firma,astia au venit cu tot felul de instrumente,ciocanele baghete,un fel de ecograf,au sapat la fundatie in 4 locuri,au luat monstre de pamint de sub fundatie si monstre de beton din diferite locuri,si apoi au facut raportul care continea si recomandari,raport in detalii stampilat si semnat de doi experti din astia cu stampila rotunda mare ,parca ceva MLPAT,povestea este foarte lunga dupa asta,dar in urma expertizei m-am convins ca merita casa asa cum era(la banii aia),s-au facut anumite remedieri conform expertizei si acum sper ca este totul in regula,deci eu cred ca merge sa iei o casa daca merita ca bani dar cu un studiu facut de experti buni cu raspundere.

#28
spctin

spctin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2004

View Postcristi.v, on 27th January 2011, 23:51, said:

Eu m-am bagat la asa ceva,
am luat o casa la rosu,fara acoperis,era bun pretul,m-am bagat dupa ce a fost vizionata de mai multi ingineri si fiecare a avut parerea lui,apoi au venit doi structuristi(lucrau in echipa)acestia mi-au spus ca nu se baga sa-si dea cu parerea decit daca fac o expertiza tehnica,mi-au zis sa o fac eu cu cine vreau dar sa-mi dea raport si sa fie o firma acreditata,am convenit cu proprietarul si a acceptat sa o fac pe cheltuiala mea si am facut-o cu o firma,astia au venit cu tot felul de instrumente,ciocanele baghete,un fel de ecograf,au sapat la fundatie in 4 locuri,au luat monstre de pamint de sub fundatie si monstre de beton din diferite locuri,si apoi au facut raportul care continea si recomandari,raport in detalii stampilat si semnat de doi experti din astia cu stampila rotunda mare ,parca ceva MLPAT,povestea este foarte lunga dupa asta,dar in urma expertizei m-am convins ca merita casa asa cum era(la banii aia),s-au facut anumite remedieri conform expertizei si acum sper ca este totul in regula,deci eu cred ca merge sa iei o casa daca merita ca bani dar cu un studiu facut de experti buni cu raspundere.

De curiozitate... cat a costat studiul asta?

#29
cristi.v

cristi.v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.09.2005
2Eur/m2,eu am la casa 3placi insumind 540mp desfasurati,la discutiile cu firma s-a luat in considerare ca la mansarda(pod in proiect)nu am nici un perete,nu exista acoperis doar calcane fara centuri, am platit cam trei sferturi din pret adica 700eur.altfel ma costa 1080EUR.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate