Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

termoizolatie cu polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
haleluia

haleluia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 13.11.2006
Este suficienta o termoizolatie cu polistiren expandat doar de 5 cm pt. o casa din bca de 30 cu 1 etaj in zona din jurul Bucurestiului ? Camerele au 16-20 mp.

#2
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Depinde ce intelegi prin suficient. Cu cat izolatia e mai groasa, cu atat protectia e mai buna. Tinand insa cont ca,in afara de polistiren,cheltui practic aceiasi bani indiferent de grosimea izolatiei, eu zic ca nu se merita 5 cm. Macar 8 daca nu 10. Parerea mea.

#3
haleluia

haleluia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 13.11.2006
de ex. in zona nu am vazut pereti din caramida de 37cm izolati cu polistiren mai mare de 10. Ce intreb eu este echivalent mai slab dpdv termic sau la fel?...

#4
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Cu cat e mai gros cu atat este mai bine, dar...
...de la arhitect am inteles asa: polistirenul de 5cm izoleaza termic mai putin decat ala de 10cm, dar nu de doua ori mai putin (hai sa spunem ca izoleaza undeva pe la 75% din cel de 10cm). In proiect am avut polistiren de 5cm si din asta am pus. Chiar daca nu este asa de scump, am directionat diferenta de bani pe care as fi dat-o pe cel de 10cm in tencuiala clasica peste caramida.
Constructia mea are zidurile din caramida de 30cm si peste ea vine pus un polistiren de 5cm, nu cred ca voi face frigul la iarna. Oricum, iernile nu mai sunt ca alta data atat de geroase.

Este alegerea fiecaruia sa faca asa cum doreste.

#5
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Probabil stii discutia: la polistiren de 5 punctul de inghet cade in interiorul zidului, la 8 intre zid si polistiren, la 10 in polistiren - de aici diferenta

Oricum,dupa parerea mea o izolatie de 5 nu justifica investitia; dupa cum spuneam,restul costurilor sunt oricum aceleasi.

#6
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Habar n-aveam de discutie :) Am platit un arhitect si cred in ce mi-a spus.
Cat depsre punctul de inghet, cred ca depinde si de temperatura de afara. Ca vorbim de o situatie la -5 grade si de cu totul alta situatie la -20grade. Cum iernile pe la noi sunt mai blande, temperaturile mai mici de -10 grade sunt cam rare prin Bucuresti.

#7
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Ajutor! Cred ca m-am pacalit. Am facut comanda la un depozit pentru adeziv de la Baumit si mi-au dat adeziv de la MGA. Initial m-am bucurat ca am facut  afacere cand am luat sacul cu cativa roni mai ieftin... pentru ca de la depozit mi-au spus ca vine Baumit, dar a venit masina cu MGA si nu am fost la receptia marfii. Baietii deja au placat deja 2 laturi din 4.
Intrebare: este diferenta mare intre MGA si Baumit? Din cate stiu Baumit este cel mai bun. Cat de prost este MGA?

#8
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008

 Dic1, on May 21 2009, 18:20, said:

Constructia mea are zidurile din caramida de 30cm si peste ea vine pus un polistiren de 5cm, nu cred ca voi face frigul la iarna. Oricum, iernile nu mai sunt ca alta data atat de geroase.

termoizolatia ajuta la fel de mult si vara: la un polistiren de 10cm (si acoperis de 20cm vata) nu-ti mai trebuie AC vara.

si crede-ma, iarna se simte diferentza intre 5 si 10 cm de polistiren...

diferentza la bani nu va fi peste 1000-1200 ron, iar banii astia ti-i amortizezi in primul an (vara si iarna)

daca tot faci o treaba, macar fa-o la un minim acceptabil (10 cm polistiren)

#9
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

 haleluia, on May 21 2009, 12:14, said:

Este suficienta o termoizolatie cu polistiren expandat doar de 5 cm pt. o casa din bca de 30 cu 1 etaj in zona din jurul Bucurestiului ? Camerele au 16-20 mp.
eu as pune de 20 cm.

#10
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 barbarian, on May 24 2009, 14:59, said:

eu as pune de 20 cm.

E prea mult totusi 20.



 enemy2day, on May 23 2009, 00:14, said:

termoizolatia ajuta la fel de mult si vara: la un polistiren de 10cm (si acoperis de 20cm vata) nu-ti mai trebuie AC vara.

Confirm. Acum la mine, in miezul zilei, afara scoti limba de caldura, si cand intri inauntru simti nevoia sa mai pui ceva pe tine. Dar e f.important sa ai si planseul izolat.

#11
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Hai sa fim seriosi. Sunt case de zeci de ani facute din ziduri de caramida de max 30cm si nu au vazut polistiren sau ferestre termopan. Au trecut prin ierni de -25grade si n-a inghetat nimeni in ele, desi batea crivatul prin tocaria de la ferestre, iar dimineata era zapada intre cele 2 foi.

Am avut in proiect 5cm si am fost nevoit sa pun de 5cm ca sa respect proiectul, dar daca era dupa mine, nu puneam deloc. Consider ca este o tehnologie slabuta, care va da dureri de cap. In primul rand mi se pare aiurea faptul ca daca intep peretele cu un bat, voi da gaura prin polistiren. Apoi mai este si tema de mucegai (care sunt convins ca va aparea in 10-15ani).
Prefer sa pun inca o bluza si sa platesc 200-500ron in plus la gaze iarna, decat sa am cate un santier pentru inlocuirea fatadei la fiecare 10-15 ani. M-am saturat de santiere, nu mai vreau!

LE: nu vreau sa creez un flame. Va multumesc pentru raspunsuri, sunt convins ca este mai bun un polistiren de 10cm fata de unul de 5cm, dar personal vad mai mult dezavantajele decat avantajele acestui sistem.
Pentru cei care vor sa construiasca, sa asculte de arhitect (ca d'aia este platit). Pe forum, fiecare utilizator vine cu o parere si ajungi sa nu stii de care sa asculti. Poti intra intr-o bucla in care nu poti lua decizia, pentru ca oricum ai face, faci prost. Aveti un plan, respectati-l. Daca nu aveti toate detaliile in plan, aveti arhitect si diriginte de santier pe care ii puteti intreba.

Edited by Dic1, 25 May 2009 - 10:43.


#12
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
1. Asa si daca asculti mereu de doctor (ca d'aia este platit)  poti s-o mierlesti fara probleme. ;)

2. Ca se poate trai si cum ai zis, sigur ca da; sunt destui care traiesc in cosmelii, tiganii traiesc in corturi - si nu ingheata. Poti eventual sa-ti sapi si un bordei in pamant: e calduros iarna. Poti sa faci ce vrei pe banii tai,nu?

3. Am senzatia ca e barfa treaba cu mucegaiul . Eu am stat pana acu ceva timp intr-un bloc in Bucuresti izolat de pe timpul lui Ceasca cu polistiren ! Si nu era absolut nimic in neregula; doar ca era mai cald ca la vecini.

4. Cu mici exceptii, parerile sunt oarecum similare, asa ca nu prea inteleg ce te-a derutat atat de mult. Aaa, ca nu esti tu hotarat, asta e alta treaba.

5. Topicul nu a fost deschis de tine, asa ca nu prea esti in masura sa ne spui ce ar trebui sa facem sau sa discutam !  :P

Edited by DDuras, 25 May 2009 - 21:49.


#13
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Solutie pentru o izolatie termica fonica si hidro este una singura cred, spuma poliuretanica de inalta densitate in grosime de minim  30 mm si densitate de la 40 in sus in plus nu mai ai surprize ca peste 8-10 ani sa dai polistirenul jos si sa faci din nou fatada ,spuma aceasta este garantata 50 ani minim din ce am auzit iar ca pret este ma sumpa fata de placare acu polistiren expandat de 100 mm si densitate 15 cu pina in 20 % iar ca si confort nu se compara cu nimic,in occident aia o folosesc de cad erau cainii-lupi in Spania de exemplu fac zidarie cu grosimea de 100 mm  dau cu spuma poliuyretanica si apoi mai fac un zid de 5 cm grosime care ramane ca si fatada .fara maglavaisuri,smacuri si alte prostii.

#14
Teo77

Teo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 06.09.2007
Cum tencuiesti peste spuma poliuretanica atunci cand ai un singur perete de caramida?

#15
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 Teo77, on 3rd June 2009, 14:48, said:

Cum tencuiesti peste spuma poliuretanica atunci cand ai un singur perete de caramida?
Inainte de a tencui,peste spuma poliuretanica se da o mana de adeziv de polistiren dupa care se tencuieste.

#16
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Dduras
". Eu am stat pana acu ceva timp intr-un bloc in Bucuresti izolat de pe timpul lui Ceasca cu polistiren ! Si nu era absolut nimic in neregula; doar ca era mai cald ca la vecini."

Ce minciuna! Pai pana acum 10 ani nici nu se izolau blocuri cu polistiren. Pe timpul lui ceasca nu se izola nimic si erau ierni groaznice. Eu am o casa veche ce am izolat cu polistiren, mare lucru nu am simtit. Podul izolat cu vata minerala, aici s-a simtit . Totul e sa se incalzeasca peretii. Imi fac casa noua in curand si nu imi pun polistiren pe casa, o fac din bca de 30. Polistirenul e de pomana, poate si cancerigen fiind produs derivat din petrol. Inca ceva, in bucuresti nu mai sunt ierni cu zapada de vreo zece ani. Asta iarna apa din castronul pisicii a facut o mica pojghita de gheata subtire, atat si asta doar o zi tiata iarna. Alte ierni era bocna totul. Lumea e speriata de bombe sa se izoleze temic, dar tendinta mondiala e de incalzire a climei, nu de racire. Ar trebui gasite solutii de racire. La casa veche inaltimea camerelor e de 3,1 m, vara e racoare de la microcurenti. Alta tampenie e ca polistirenul tine racoare vara, de fapt iti face sauna in casa ca si termopanele ce le accept ptr izolatia fonica...

Edited by cristian_e, 01 June 2021 - 10:40.


#17
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020

 cristian_e, on 01 iunie 2021 - 10:38, said:

Dduras
". Eu am stat pana acu ceva timp intr-un bloc in Bucuresti izolat de pe timpul lui Ceasca cu polistiren ! Si nu era absolut nimic in neregula; doar ca era mai cald ca la vecini."

Ce minciuna! Pai pana acum 10 ani nici nu se izolau blocuri cu polistiren. Pe timpul lui ceasca nu se izola nimic si erau ierni groaznice. Eu am o casa veche ce am izolat cu polistiren, mare lucru nu am simtit. Podul izolat cu vata minerala, aici s-a simtit . Totul e sa se incalzeasca peretii. Imi fac casa noua in curand si nu imi pun polistiren pe casa, o fac din bca de 30. Polistirenul e de pomana, poate si cancerigen fiind produs derivat din petrol. Inca ceva, in bucuresti nu mai sunt ierni cu zapada de vreo zece ani. Asta iarna apa din castronul pisicii a facut o mica pojghita de gheata subtire, atat si asta doar o zi tiata iarna. Alte ierni era bocna totul. Lumea e speriata de bombe sa se izoleze temic, dar tendinta mondiala e de incalzire a climei, nu de racire. Ar trebui gasite solutii de racire. La casa veche inaltimea camerelor e de 3,1 m, vara e racoare de la microcurenti. Alta tampenie e ca polistirenul tine racoare vara, de fapt iti face sauna in casa ca si termopanele ce le accept ptr izolatia fonica...
Spui bazaconii sa nu spun mai mult . Polistiren exista de mai mult de 10 ani !!  Pe vremea lui ceausescu existau panouri de constructie prefabricate cu polistiren in mijloc asta daca nu stiai . La casa am polistiren pus termosistem din 2005 . Am folosit polistiren la izolarea apartamentului de bloc in 2001 si consumul la incalzire s-a redus la 25% ! Si se folosea polistiren garantat din anii 90 caci un cunoscut de ai mei a izolat ce-i drept gresit pe interior apartamentul personal exact in 1994 !  Pe atunci internetul era in fasa si informatii documentate stiintific despre termoizolare nu gaseai pe nicaieri...dar da era polistiren de vanzare...Polistirenul nu e de pomana ! Ci pt a-i reduce lui Dorel costurile cu factura ! Dar daca Dorel e inteligent de nu mai poate plateste ca stie el mai bine... Mai ales iarna asta 2021-2022 ! Polistirenul este cancerigen daca ti-l fierbi in farfurie inainte de a-l manca nu daca este folosit pe post de Termosistem scop pt care a si fost creat... Multe ineptii mai suporta internetul asta...Este anul 2021 totusi !  Cu siguranta tu nici nu te-ai vaccinat ca sa nu-ti  creasca vreo coada ceva nu-i asa ? Posted Image  Pt cei cu gandirea ta s-a inventat valul 4...

Edited by ADAMCLISI-2020, 17 October 2021 - 17:41.


#18
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 cristian_e, on 01 iunie 2021 - 10:38, said:

Polistirenul e de pomana,
Cu 10 cm de polistiren aproape injumatatesti factura la incalzire.

 cristian_e, on 01 iunie 2021 - 10:38, said:

poate si cancerigen fiind produs derivat din petrol.
Poate nu.
Si oricum nu e relevant, pentru ca se pune pe exterior.

Dar sunt de acord ca este inflamabil. Pentru cine este importanta rezistenta la foc, sa foloseasca vata bazaltica.

 cristian_e, on 01 iunie 2021 - 10:38, said:

in bucuresti nu mai sunt ierni cu zapada de vreo zece ani.
Si cand erau ierni cu zapada, zapada era doar vreo 2 - 4 saptamani, dar de incalzire ai nevoie vreo 7 luni pe an (oct - apr).

 cristian_e, on 01 iunie 2021 - 10:38, said:

dar tendinta mondiala e de incalzire a climei,
Dar chiar si asa, ai nevoie de incalzire 7 luni pe an.

 cristian_e, on 01 iunie 2021 - 10:38, said:

Alta tampenie e ca polistirenul tine racoare vara, de fapt iti face sauna in casa ca si termopanele ce le accept ptr izolatia fonica...
Nu este deloc tampenie. Polistirenul pastreaza temperatura de la interior. Daca ai racoare, pastreaza racoarea. Daca ai caldura, pastreaza caldura.
Un perete batut de soare poate ajunge la 50 - 70 gr. C, iar polistirenul nu lasa caldura asta sa intre in casa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate