Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Pentax K-7

- - - - -
  • Please log in to reply
1156 replies to this topic

#1
stylo6

stylo6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.12.2008

Quote

Pe site-ul companiei Pentax a aparut un ceas care numara zilele, orele, minutele si secunele ramase pana la 20 mai ora 16, cand va fi lansat un nou model D-SLR.

http://www.pentax.de/de/foto.php
http://www.pentax.de...0/foto_news.php

:D

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cu putine zile inainte de lansarea oficiala, apar imagini clare si specificatii ale noii camere DSLR PENTAX, K-7.
Specificatiile nefiind oficiale, am sa ma abtin de la prea multe comentarii.

Detalii aici

#3
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Fara a fi circotas mi se pare mie sau seamana incredibil de bine cu E30?

Sasiu de inox?!?! S-a terminat magneziul.

PS: Ma bucura faptul ca Pentax a scos un produs competitiv chiar daca mai tirziu.

Edited by devlin2427, 18 May 2009 - 19:59.


#4
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,983
  • Înscris: 12.06.2004
Si iata, prima tentativa de flame nu intarzie sa apara! :puke:

#5
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Postloock, on May 18 2009, 20:52, said:

Cu putine zile inainte de lansarea oficiala, apar imagini clare si specificatii ale noii camere DSLR PENTAX, K-7.
Specificatiile nefiind oficiale, am sa ma abtin de la prea multe comentarii.
Si ca sa ne distram putin, iata cum arata pagina "tradusa" in rooumaneste cu Googole:  :D
http://translate.goo...;langpair=en|ro

#6
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
daca asa o fi si k7 cel oficial imi place ca cei de la pentax s-au gandit la turele de iarna la munte si ca sunt butoane pt tot ce e necesar intr-o astfel de tura. ;)
sper totusi sa nu fie chiar asa de performant, nu ar fi  vara prea placuta fara un k7 :)

Edited by edri, 18 May 2009 - 20:49.


#7
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostKunzite, on May 18 2009, 21:05, said:

Si iata, prima tentativa de flame nu intarzie sa apara! :puke:

Ce dragut ca vezi paiul din ochiul celorlati.

Te deranjeaza adevarul. Pentax e ultimul producator care a venit cu o camera serioasa in segmentul asta. Si aici ma refer la un procesor de imagine perfomant, un autofocus nou, video, live view etc.

Ma voi transforma pentru o secunda in Mama Omida si voi spune ca in urmatoarele luni tot ceea ce aduce nou K-7-le pentru Pentax va fi considerat de catre tine fantastic si aici ma refer la fps-uri, live view si video. Ce zici am talent?

#8
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postphotolover, on May 18 2009, 21:27, said:

Si ca sa ne distram putin, iata cum arata pagina "tradusa" in rooumaneste cu Googole:  :D
http://translate.goo...;langpair=en|ro

Quote

Continuă Shooting Moduri: JPEG: 5.2 FPS: Până la 40 Rame
:D

on-topic: arata bine, mie imi seamana cu D300 in mare, sigur cu unele diferente majore. Pare a fi de departe cel mai bun Pentax de pana acum.

Daca-l scoate si la un pret bun - bravo Pentax.

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Acu` , sincer sa fiu , eu am tras si la mai putin de -10 cu *istDS si a rezistat eroic aproape o saptamana de frig fara probleme, Sato stie, ca si el si-a testat acelasi model, in aceleasi conditii.....
In rest noul Pentax pare un aparat excelent -  cel putin din specificatii.Daca si AF-ul e adus la nivelul Nikon/Canon, daca meteringul va calcula mai bine expunerea, daca pretul va fi unul decent, cred ca vom asista la o avalansa de migrari spre Pentax.

Devlin - "ciocu` mic, acu` noi suntem la putere". Pentax avea sasiu de inox de acu` 3 generatii in urma....

#10
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
K7 in ce clasa ar trebui sa se inscrie? Semipro? Mi se pare un pic cam micut de aceea intreb.

#11
MALACHITE

MALACHITE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 29.04.2009

View PostNyana, on May 19 2009, 09:05, said:

K7 in ce clasa ar trebui sa se inscrie? Semipro? Mi se pare un pic cam micut de aceea intreb.


   Pana nu este pozat langa cateva body-uri, e greu sa-ti dai seama daca e cam micut, dar acum sincer, oare, semipro=maricel ? ;)

#12
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,983
  • Înscris: 12.06.2004
K-7 (ramane ca maine sa se confirme/infirme specificatiile, dar acum voi presupune ca-s in mare parte corecte) este in aceeasi clasa ca D300. Cred ca putem sa o numim semipro.
De dimensiunea prea mare a K20D-ului (mai sa fie... mie nu mi s-a parut) s-au plans multi pentaxisti, rezultatul il vedem. Mi-e teama sa nu-l fi compromis la capitolul ergonomie... rau nu va fi, dar se va ridica la nivelul modelelor precedente?
Am o presimtire, cei cu mainile nu prea mici vor prefera un grip, mai mult decat in cazul K10D/K20D. Asa, nu va mai fi prea mic ;)

Ah, o rugaminte: ignorati-l pe devlin; ar fi pacat sa stricam si acest topic cu flame&certuri absurde.

Edited by Kunzite, 19 May 2009 - 08:47.


#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pt. K-7 a fost dezvoltat si vertical battery grip-ul optional, D-BG4, atat pt. cei care prefera dimensiuni/greutate mai mare, dar si pt. incadrare portret, dotat cu destule butoane si rotite de control, plus inca un acc.
(Weather-Sealed and Cold-Resistant, Support Either Another D-LI90 or Six AA Batteries, Provision of Extra Shutter-Release Button, Preview Lever, e-Dials, AE-Lock, Green Button and AF Button)


Comparatii cu alte camere:
[ http://farm4.static.flickr.com/3583/3543097453_a2f1101bda_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Camerele SLR/DSLR mai compacte dar in acelasi timp mai ergonomice, sunt o veche specialitate Pentax.
Atat Pentax MX cat si categoric profesionala camera Pentax LX, sunt semnificativ mai compacte decat Nikon F2/3 sau Canon F1n/T90, chiar daca MX are vizor cu marire 0,95X pe FF, si chiar daca LX este etansat la umiditate, are marire 0,90X, si suporta vizoare si pentaprisme interschimbabile, pe langa geamurile mate.
Si la SLR-urile AF a fost pastrata traditia, camera semipro MZ-S este ceva mai compacta fata de alte varfuri de gama, insa suporta un battery grip f. fain.
La DSLR-uri, Pentax a oferit inca de la inceput cea mai compacta camera DSLR, *istD, semipro la vremea ei in 2003.
K-7 pastreaza traditia, insa eu sper ca Pentax o sa reuseasca sa o sustina cat mai curand, si pe o camera DSLR full frame.

Edited by caramell, 09 March 2011 - 13:02.


#14
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
ce face butonul ala verde de deasupra lui AF?

#15
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,983
  • Înscris: 12.06.2004
Ala e butonul "Panic" :D
In functie de modul in care te afli, reseteaza expunerea conform liniei program si modului in care te afli; inclusiv in M, seteaza o expunere "corecta".
Poti de asemenea seta rapid Auto ISO, tot folosind butonul verde.

Poze si comentarii: http://www.flickr.co...57618438434400/
Apropo: in afara de mine, mai sunt persoane care detesta capacelele de cauciuc?

Edited by Kunzite, 19 May 2009 - 09:20.


#16
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostKunzite, on May 19 2009, 10:16, said:

Ala e butonul "Panic" :D
In functie de modul in care te afli, reseteaza expunerea conform liniei program si modului in care te afli; inclusiv in M, seteaza o expunere "corecta".
Poti de asemenea seta rapid Auto ISO, tot folosind butonul verde.
mersi. Interesant ca e acelasi concept (adicatelea bulina verde) ca la Nikon, numai ca la Nikon trebuie sa apesi pe doua butoane (fiecare cu verde langa ele) care sa-ti reseteze setarile gen WB, ISO etc.

#17
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,983
  • Înscris: 12.06.2004
Daca nu ma insel, butonul verde a aparut pentru prima data la Pentax la MZ-S, in 2001. Insa, pe langa Hyper-P/M as zice ca e chiar util :)

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Butonul verde a aparut de la Pentax MZ-S, la care este in fata camerei, si permite intoarcerea instant din AV/TV in  P si setarile de timp/diafragma alese in P, P fiind customizabil program line, fie  pt. MTF, fie pt. DOF sau speed, permitand la fel de instant, fara alta apasare, continuarea de la acele setari in AV/TV sau chiar M.
La camerele Pentax cu doua rotite, care suporta Hiper-program si Hiper-manual - care permite trecerea instant din AV in TV doar prin miscarea uneia din rotite, butonul verde este la fel utilizat pt. revenirea la setarile alese de P in f. de program line - MTF/DOF/speed.
La DSLR-uri, care nu mai au in montura unul din cele doua actuatoare mecanice pt. diafragma, in f. de firmware si setari, butonul verde este utilizat si pt. masurarea cu diafragma temporar auto-inchisa, cu obiectivele vechi K si M.

Edited by loock, 19 May 2009 - 09:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate