Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Instalația digitală de recepție prin satelit

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2764 replies to this topic

#2503
aditzax13

aditzax13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.10.2009
In Bucuresti!Mersi

#2504
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
@adita - sincer te-as fi ajutat, dar ma tem ca esti prea inteligent pentru mine. Data viitoare fii si mai inteligent si formuleaza altfel doleantele.
Sarbatori fericite!

#2505
cataj

cataj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 25.07.2008
Salutare! De curand mi-am luat un tv(lg 32lf561v) cu dvb-s incorporat si mi-am reactivat cele trei antene pe care le aveam. Una de Digi de 90cm o am pe hotbird, una de Boom, tot de 90cm o am pe astra19 si a treia e de 1,5m pe bard26, toate legate la un diseq 4.1. Din cate stiam eu pe astra19 semnalul era foarte bun, dar am avut surpriza sa constat ca nu e chiar asa. Pe multe tp-uri, intre 10729v - 11876h nu am semnal absolut deloc. Este semnalul slab sau e o problema de la mine? N-am mai folosit demult antena si din cauza va intreb. Pe astra28 mai este gramada mare de canale free cu semnal ok? Vroiam sa mai pun un lnb pe antena de 1,5m, sa am bard26-astra28. Multumesc

#2506
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
90cm pt Astra este suficient sa ai un semnal bun ceea ce inseamna ca LNBul care-l folosesti nu este printre cele mai performante (daca nu ai alte probleme de pierderi de semnal datorate altor cauze: o antena nu tocmai perfect pozitionata, cablu deficient, mufe oxidate sau facute prost, etc)
in general tunerele satelit a televizoarelor nu sunt chiar cele mai performante dar departe de a nu receptiona corect tocmai Astra, un satelit care se prinde si cu un capac de tigaie si un LNB bun.
Treaba cu 26 si 28°E ete cam nabadaioasa pt ca trebuie folosite LNBurile subtiri care sunt foarte sensibile la intemperii iar reglajul lor trebuie facut foarte precis.

Edited by antenutze, 01 April 2016 - 15:16.


#2507
cataj

cataj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 25.07.2008

View Postantenutze, on 01 aprilie 2016 - 15:11, said:

90cm pt Astra este suficient sa ai un semnal bun ceea ce inseamna ca LNBul care-l folosesti nu este printre cele mai performante (daca nu ai alte probleme de pierderi de semnal datorate altor cauze: o antena nu tocmai perfect pozitionata, cablu deficient, mufe oxidate sau facute prost, etc)
in general tunerele satelit a televizoarelor nu sunt chiar cele mai performante dar departe de a nu receptiona corect tocmai Astra, un satelit care se prinde si cu un capac de tigaie si un LNB bun.
Treaba cu 26 si 28°E ete cam nabadaioasa pt ca trebuie folosite LNBurile subtiri care sunt foarte sensibile la intemperii iar reglajul lor trebuie facut foarte precis.
iti multumesc! azi am cumparat un alt lnb(tot unul ieftin de la tehnic b ) si-o sa-l incerc maine. antena cred c-am fixat-o bine pentru ca am tp-uri pe astra cu semnal 100%. mufele sunt ok, profi, schimbate de curand de un angajat upc.

Edited by cataj, 01 April 2016 - 18:50.


#2508
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
Cu o antena dreptunghiulara 40Ś60 gen orange tv o sa receptionez fara probleme satelitul astra 19?ce sateliti ar fi mai cu semnal mai slab cu o astfel de antena?

#2509
bonesgrecia

bonesgrecia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 12.04.2009
Mi-am luat de curând un TV Samsung 4k  55JU6410 cu tuner dvb-s2 ,știe cineva dacă pun o antena cu montura HH pot controla acel motoraș direct din meniul TV-ului ? Mai am nevoi de ceva ? ...sau cum sunt tunerele satelit la Samsung pt cei care au ? 😐

#2510
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
Poti controla, dar mai intai ai nevoie de cineva foarte priceput sa ti-o regleze.

Edited by cccrys, 10 May 2016 - 12:24.


#2511
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 18.08.2005
Cine se pricepe sa intsaleze o antena cu montura h-h  la un pret decent din Ploiesti sa-mi dea un PM .

#2512
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014
buna ziua.vreau sa stiu daca se poate la o antena de 1,20 m se poate face un multifeed folosind lnb-uri cu cap ingust pt receptionarea satelitilor de la pozitia 19,2 ;16 ;13 ; grade E. Cat de stabil ar fi semnalul pe acesti 3 sateliti folosind acest sistem ?Mentionez ca tot sistemul va fi legat la un televizor ce are tuner satelt dvb s2 integrat.multumesc

#2513
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016

View Postbv10nut, on 01 iunie 2016 - 15:14, said:

buna ziua.vreau sa stiu daca se poate la o antena de 1,20 m se poate face un multifeed folosind lnb-uri cu cap ingust pt receptionarea satelitilor de la pozitia 19,2 ;16 ;13 ; grade E. Cat de stabil ar fi semnalul pe acesti 3 sateliti folosind acest sistem ?Mentionez ca tot sistemul va fi legat la un televizor ce are tuner satelt dvb s2 integrat.multumesc

se poate dar problema acestor LNBuri subtiri este umiditatea (ploaie, zapada) ele find foarte sensibile la asa ceva. poate o aparatoare de LNB (vezi exemplu si modul de confectionare AICI ) ar mai rezolva oarecum problema.
totusi daca iti trebuie numai o iesire spre receptor atunci solutia mai buna ar fi un LNB Monobloc Triple-feed (3x3°) de la Inverto care are caastigul mai bun mai ales in conditiile mai sus mentionate iar daca faci adunarea la 3 LNBuri subtiri + 1 Diseqc + cablu + mufe cam tot pe acolo ajungi.

#2514
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014

View Postantenutze, on 01 iunie 2016 - 16:39, said:

se poate dar problema acestor LNBuri subtiri este umiditatea (ploaie, zapada) ele find foarte sensibile la asa ceva. poate o aparatoare de LNB (vezi exemplu si modul de confectionare AICI ) ar mai rezolva oarecum problema.
totusi daca iti trebuie numai o iesire spre receptor atunci solutia mai buna ar fi un LNB Monobloc Triple-feed (3x3°) de la Inverto care are caastigul mai bun mai ales in conditiile mai sus mentionate iar daca faci adunarea la 3 LNBuri subtiri + 1 Diseqc + cablu + mufe cam tot pe acolo ajungi.
am gasit acest lnb monoblock de care mentionezi dar din specificatiile sale de functionare imi spune ca merge la antenele de 85 .Pe acesti sateliti care as vrea sa i receptionez vreau sa am semnal stabil si pe vreme rea.mentionez ca locuiesc in Brasov.acest lnb se poate atasa la respectiva antena ,din cate stiu antena are o clema de prindere de 40 mm pt un singur lnb sau trebuie cumparat sau adaptat ceva? in afara de antena,respectivul lnb si cablu ar mai fi nevoie de ceva pt conectarea acestora la televizor?am mentionat ca televizorul are tuner dvb s2 incorporat.multumesc

Edited by bv10nut, 01 June 2016 - 20:15.


#2515
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
din pacate nu se poate folosii monoblocul triple feed pe antena de 120cm fara sa ai ceva pierderi la satelitii din lateral, dar o antena de 90cm ar fi ideala pt el si totodata pentru zonele de acoperire a celor 3 sateliti in România.
Monoblocul trebuie sa vina in pachet cu un adaptator din plastic de la gatul subtire (23) la cel al suportului de LNB al antenei(40), daca nu este in pachet trebuie cumparat dar ste f f ieftin.
in afara de LNB monobloc (evident antena de 90, dar o poti vinde pe a ta sau o poti folosii pe alt satelit de ex. Thor pt Digi) iti mai trebuie 2 mufe si cablu coax de la LNB la Tv. (eventual iti construiesti o aparatoare de ploaie cum ai vazut in ex. dat mai sus).
Pt LNBuri subtiri iti trebuie 3 LNBuri, 3 adaptatoare de la 23 la 40, un suport de prindere special al celor 3, 1 Diseqc 1x4, 8 mufe, cablu cu 5m mai mult decat in primul caz si evident neaparat o aparatoare de ploaie ca ti-am spus LNBuril subtiri sunt f sensibile la ploaie si zapada si nici castigul lor nu este in top.

Edited by antenutze, 02 June 2016 - 11:14.


#2516
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014

View Postantenutze, on 02 iunie 2016 - 11:11, said:

din pacate nu se poate folosii monoblocul triple feed pe antena de 120cm fara sa ai ceva pierderi la satelitii din lateral, dar o antena de 90cm ar fi ideala pt el si totodata pentru zonele de acoperire a celor 3 sateliti in România.
Monoblocul trebuie sa vina in pachet cu un adaptator din plastic de la gatul subtire (23) la cel al suportului de LNB al antenei(40), daca nu este in pachet trebuie cumparat dar ste f f ieftin.
in afara de LNB monobloc (evident antena de 90, dar o poti vinde pe a ta sau o poti folosii pe alt satelit de ex. Thor pt Digi) iti mai trebuie 2 mufe si cablu coax de la LNB la Tv. (eventual iti construiesti o aparatoare de ploaie cum ai vazut in ex. dat mai sus).
Pt LNBuri subtiri iti trebuie 3 LNBuri, 3 adaptatoare de la 23 la 40, un suport de prindere special al celor 3, 1 Diseqc 1x4, 8 mufe, cablu cu 5m mai mult decat in primul caz si evident neaparat o aparatoare de ploaie ca ti-am spus LNBuril subtiri sunt f sensibile la ploaie si zapada si nici castigul lor nu este in top.
nu sunt in cunostinta de cauza dar cu cat antena este mai mare in diametru stiam ca se receptioneaza mult mai bine posturile tv.acu eu daca cumpar antena de 90 cm o sa am stabilitate si in vreme rea.nu cunosc principiul functionarii si de ce e nevoie de o antena mai mica pt acest lnb de aceea intreb.vreau sa ma asigur k pe vreme rea nu am probleme cu receptia acestor 3 sateliti plus ca antena o sa fie montata sus pe bloc ,iar montajul sau ma costa avand in vedere k nu stiu sa reglez o antena satelit.

#2517
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
1. Cu cât e mai mare antena, cu atât mai bine.
2. Dacă pui mai multe LNB-uri, cu cât ai antena mai mare, distanta dintre LNB-uri va fi mai mare.
3. In cazul tău, eu zic ca merge sa folosesti doua LNB-uri normale și unul cu cap ingust în centru, pe 16E.

Distanta dintre LNB-uri o poți calcula. Uite aici niște informatii despre cum sa improvizezi un suport de LNB-uri și cum sa calculezi distanta dintre ele: http://onetransistor...r-for-dish.html

#2518
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
ambele variante sunt functionale tu trebuie sa decizi care-ti convine cel mai mult.
eu as recomanda varianta cu antena de 90 si triplefeed mai ales pt cineva care nu se pricepe suficient in acest domeniu, deoarece racorduri mai putine inseamna probleme mai putine...
trebuie sa te gandesti ca la varianta cu minimum 1 LNB subtire LNBurile trebuie sa fie de calitate buna ca daca te bagi la ieftinaturi vei avea si surprizele aferente si vei ajunge urgent la concluzia ca:
"sunt prea sarac ca sa cumpar lucruri atat de ieftine"... banuiesc ca intelegi sensul cuvintelor si scriu la modul general. in fine nu sfatuitorii platesc dar cand iti faci o instalatie satelit trebuie gandit ca ea trebuie sa treaca peste ani in conditii bune.

#2519
bv10nut

bv10nut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.11.2014

View Postantenutze, on 02 iunie 2016 - 16:31, said:

ambele variante sunt functionale tu trebuie sa decizi care-ti convine cel mai mult.
eu as recomanda varianta cu antena de 90 si triplefeed mai ales pt cineva care nu se pricepe suficient in acest domeniu, deoarece racorduri mai putine inseamna probleme mai putine...
trebuie sa te gandesti ca la varianta cu minimum 1 LNB subtire LNBurile trebuie sa fie de calitate buna ca daca te bagi la ieftinaturi vei avea si surprizele aferente si vei ajunge urgent la concluzia ca:
"sunt prea sarac ca sa cumpar lucruri atat de ieftine"... banuiesc ca intelegi sensul cuvintelor si scriu la modul general. in fine nu sfatuitorii platesc dar cand iti faci o instalatie satelit trebuie gandit ca ea trebuie sa treaca peste ani in conditii bune.
am ales varianta postata de tine cu acest lnb : Lnb Monoblock Single triplefeed 23mm LNB 13°E+16°E+19.2°E dar inca nu am fost lamurit de ce trebuie o antena mai mica cea de 90 cm care ai mentionato si nu una mai mare de 1,20 m ,nu vreau sa am probleme cu receptia satelitilor pe vreme rea.nu cunosc principiul de functionare pe o antena mai mica sau pe o antena mai mare de aceea va bat la cap.nu se pune problema banilor dar vreau receptie stabila pe vreme rea si aici ma refer la o antena de dimensiuni mai mari dar daca si cea de 90 cm este buna merg pe mana dvs.reglajul nu-l voi face eu.mentionez inca o data locatia mea este Brasov.multumesc pt interesul acordat

Edited by bv10nut, 02 June 2016 - 17:08.


#2520
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Dacă antena e mai mare, distanta dintre LNB-uri trebuie sa fie mai mare. Distanta intre LNB-urile in monobloc e calculata pentru antene de 80-90 cm și e... fixa. De asta nu poți folosi monoblocul pe 120 cm.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate