Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#6967
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
buna ziua

dupa ce am citit posturile anterioare despre hranirea cu porumb si rapida ingrasare a caprelor am si eu cateva intrebari:
1. peste zi le dau coceni dimineata, fan la pranz si un cancioc de zidarie cu uruiala de stiuleti de porumb ...e bine? e putin?
2. cum iti dai seama daca o capra e

prea grasa sau e normoponderala?

multumesc frumos! doamne ajuta!

#6968
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 onitaolguta, on 11 decembrie 2014 - 09:12, said:

buna ziua

dupa ce am citit posturile anterioare despre hranirea cu porumb si rapida ingrasare a caprelor am si eu cateva intrebari:
1. peste zi le dau coceni dimineata, fan la pranz si un cancioc de zidarie cu uruiala de stiuleti de porumb ...e bine? e putin?
2. cum iti dai seama daca o capra e

prea grasa sau e normoponderala?

multumesc frumos! doamne ajuta!
Nu este vorba neapărat că se îngraşă capra (grăsimea se depune pe interior ), ci faptul că s-ar putea să se dezvolte iezii şi să fie mai greu pentru căpriţă atunci când trebuie să fete. Nu cred că este mult ceea ce le daţi, dar e de preferat să aibă mai mult fân (eventual nu le daţi zilnic porumb).

#6969
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
multumesc frumos :) le -as da si mai mult dar imi e teama ca e primul an si am mari emotii pt perioada fatarilor ...

mai am o intrebare ...cand incepe ugerul iedutelor gestante sa creasca? ieduta mea ar trebuii sa aiba cam 7 saptamani dar nu are uger deloc ...multumesc si doamne ajuta!

#6970
daniel_polojan

daniel_polojan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.12.2014
La ale mele a inceput sa le creasca ugerul din luna a patra dar am avut si cazuri in care cresterea s-a declansat cu 2 saptamani inainte de fatare.

#6971
alinstroe

alinstroe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.12.2013
buna seara! este vreo problema daca dau graunte  la discretie la trei capre?!multumesc!

#6972
daniel_polojan

daniel_polojan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.12.2014
Cat mai au pana cand vor fata? au fan de buna calitate la discretie? s-a marit cantitatea de graunte progresiv?

#6973
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 alinstroe, on 14 decembrie 2014 - 20:01, said:

buna seara! este vreo problema daca dau graunte  la discretie la trei capre?!multumesc!
Da, este. Daca le dai pe "inima goala" si la discretie, risca sa faca acidoza ruminala. Daca le dai tot la discretie, dupa fan, risca sa se ingrase prea tare si sa aiba probleme la fatare.

#6974
angolanu

angolanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.11.2011

 alinstroe, on 14 decembrie 2014 - 20:01, said:

buna seara! este vreo problema daca dau graunte  la discretie la trei capre?!multumesc!

Atentie cu grauntele la discretie ,pe langa ce a spus Horia as vrea sa adaug ca de asta se cheama portie ca sa -i facem portie ,ea nu stie sa se opreasca singura ,am deschis odata o caprita care a scapat la un sac de graunte pe care la rupt si a mancat pana a murit iar in stomacul ei saraca nu mai era loc pt nimic atat de multe a mancat.Abuzurile dauneaza la animale ca si la oameni.

#6975
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 onitaolguta, on 12 decembrie 2014 - 20:22, said:

multumesc frumos Posted Image le -as da si mai mult dar imi e teama ca e primul an si am mari emotii pt perioada fatarilor ...

mai am o intrebare ...cand incepe ugerul iedutelor gestante sa creasca? ieduta mea ar trebuii sa aiba cam 7 saptamani dar nu are uger deloc ...multumesc si doamne ajuta!
Ştiu că vreţi să le răsfăţaţi, dar dacă au fân la discreţie (nici să risipească tot), este în regulă, le puteţi da mai rar porumb. Este de preferat să aibă iezi mai mici, atunci veţi avea adevăratele emoţii, dar mai este până atunci. Cum aţi rezolvat până la urmă cu ţăpucul?

#6976
anghelmarinel

anghelmarinel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.12.2013
buna ziua am si eu cateva caprite 50% carpatina saanen, un din ele acum doua saptamani am observat ca schiopata de picioru din spate , am crezut ca sa-u batut . ia trecut picioru , vineri dimineata am gasito bonlava . erea an piceoare dar teapana .gura anclestata .umflata an burta se auzea un zgomot pe gat . am chemat vetu ia facut antibiotic dar nimic iam dat rumegan nimic iam facut vitamine nimic .a venit vetu a doua zi ia facut injectii de rumegat nimic,bea cate putina apa. duminica a cazut tot teapana cu capu spre spate teapan .iam dus capul la vet  astept raspuns .dac a patit careva asea ceva spunetim si mie ce boala este . va mutumesc

#6977
13rbk

13rbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.04.2012

 onitaolguta, on 12 decembrie 2014 - 20:22, said:

multumesc frumos Posted Image le -as da si mai mult dar imi e teama ca e primul an si am mari emotii pt perioada fatarilor ...

mai am o intrebare ...cand incepe ugerul iedutelor gestante sa creasca? ieduta mea ar trebuii sa aiba cam 7 saptamani dar nu are uger deloc ...multumesc si doamne ajuta!

Am doua iedute primipare care tre' sa fete pana in 15 febr. si deja au inceput sa faca pulpa ,eu le prind in fiecare seara si le masez usor la uger,ca sa se obisnuiasca si sa nu se gadile cand la fatare ,o sa pun iedutii la supt.Cele batrane fac uger de regula in ultima luna de gestatie.Atentie mare la primipare si chiar si la cele mature  , sa nu le ingrasati prea tare ,ca sa nu aveti probleme la fatare ! Ca patitu' nu stie nimeni ! Si inca ceva ,verificati-le de paduchi si trratati-le daca e cazul sa fie curate pe cand fata ,sa nu se innfesteze si iedutii !Eu am gasit paduchi pe ale mele cu toate ca le-am facut deparazitare ca la carte in septembrie !

Edited by 13rbk, 15 December 2014 - 14:15.


#6978
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 anghelmarinel, on 15 decembrie 2014 - 09:48, said:

buna ziua am si eu cateva caprite 50% carpatina saanen, un din ele acum doua saptamani am observat ca schiopata de picioru din spate , am crezut ca sa-u batut . ia trecut picioru , vineri dimineata am gasito bonlava . erea an piceoare dar teapana .gura anclestata .umflata an burta se auzea un zgomot pe gat . am chemat vetu ia facut antibiotic dar nimic iam dat rumegan nimic iam facut vitamine nimic .a venit vetu a doua zi ia facut injectii de rumegat nimic,bea cate putina apa. duminica a cazut tot teapana cu capu spre spate teapan .iam dus capul la vet  astept raspuns .dac a patit careva asea ceva spunetim si mie ce boala este . va mutumesc
Dacă o deschide dr.vet. poate să vadă cauza - orice este posibil, începând cu hemoragie internă şi terminând cu bronhopneumonie, nemaipunând la socoteală altă boală pentru care se trebuia vaccin (îmi pare sincer rău de căpriţă, de asta mă şi amestec cu presupuneri,  cu toate că nu sunt de specialitate).

#6979
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
pt jenidinica

multumesc pt sfaturi ...cu tapucul am rezolvat bine ...proprietarul a fost corect si a recunoscut ca e ff slab si a cerut 160 ron in speranta ca ii dam 150 :) i-am dat cat a cerut si a fost multumit ba chiar a zis ca imi da vaccin pt mamita pt caprite ...multumesc :)

pt 13rbk

multumesc pt pont :) paduchi nu au si tocmai urmeaza rapelul la albendazol ...stiu cum cu e cu iezii plini de paduchi ca asa i-am luat ...m-am speriat cum stateau saracii ...i-am curatat cu neostomosan si i-am mutat in grajd nou si nici ca au mai avut :)

#6980
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014
Intrebare: Pot repeta vaccinarea cu Agavac mai devreme de 21 de zile ? La 14 zile ar fi bine ?

#6981
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 TraianA, on 16 decembrie 2014 - 18:37, said:

Intrebare: Pot repeta vaccinarea cu Agavac mai devreme de 21 de zile ? La 14 zile ar fi bine ?
Conform prospectului, a doua vaccinare se face la 21 de zile în aceeaşi doză, deci nu este bine la 14 zile

 jenidinica, on 17 decembrie 2014 - 14:06, said:

Conform prospectului, a doua vaccinare se face la 21 de zile în aceeaşi doză, deci nu este bine la 14 zile
In schimb, la Agalaxin forte, este valabilă perioada de 14 zile, cf. prospectului: "Doza vaccinală este de 1 ml/animal, indiferent de talia animalului. Se administrează subcutanat, la baza cozii sau la pliul iei. Pentru a evita apariţia avorturilor datorită stresului provocat de vaccinare se recomandă ca vaccinările să se execute în lunile a 3-a şi a 4-a de gestaţie. La animalele primipare care nu au mai fost vaccinate, cât şi la cele multipare care au fost vaccinate cu mai mult de 6 luni în urmă se va efectua obligatoriu vaccinarea de rapel la 14-21 de zile de la prima vaccinare. La animalele multipare care au fost vaccinate cu mai puţin de 6 luni în urmă se va efectua o singură vaccinare. Prima vaccinare se efectuează în a doua parte a gestaţiei (lunile 3-4), iar rapelul la 14-21 de zile. În caz de necesitate, când nu s-a putut efectua în perioada de gestaţie, vaccinarea se poate face după aceeaşi schemă şi în perioada de lactaţie.

#6982
TraianA

TraianA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.04.2014
Presupun ca ambele vaccinuri au aceeasi substanta activa (tulpina) si ca daca unul poate fi facut mai devreme se poate face si celalalt,cred. Problema e ca la 21 de zile cade de Craciun si nu are cine sa le vaccineze.

Agavac-ul l-am achizitionat deja.

#6983
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
Ile faci si tu cadoul in ajun :D . Glumesc! 1-2 zile plus minus nu sunt foc.

#6984
daniel_polojan

daniel_polojan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.12.2014
Buna seara, am o problema cu o capra la prima gestatie in ultima luna, e murdara la coada dar nu imi pot da seama ce culoare e secretia, precizez ca mama ei a avut ceva similar dar o secretie mult mai abundenta si la fatare a avut retentie placentara(de fatat a fatat normal), ma intreb daca se poate trata fara a risca sa avorteze.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate