Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#6841
dangostin

dangostin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.10.2013
Ştie cineva care este diferenţa între caprele Saanen cu coarne şi cele fără coarne ? E ceva inginerie genetică strict legată de coarne, sunt varietăţi diferite ale rasei ... ?
Mulţam.

#6842
angolanu

angolanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.11.2011

 dangostin, on 31 octombrie 2014 - 00:08, said:

Ştie cineva care este diferenţa între caprele Saanen cu coarne şi cele fără coarne ? E ceva inginerie genetică strict legată de coarne, sunt varietăţi diferite ale rasei ... ?
Mulţam.


Nu e nici o diferenta intre cele ciute si cele cu coarne.Diferenta o face chiar prezenta sau lipsa coarnelor.Cei mai multi prefera caprele ciute tocmai din cauza temperamentului lor ,imediat se bat,plus ca incurca cornele prin iesle .In fenotipul rasei spune ca pot fi cu coarne sau fara.

#6843
13rbk

13rbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.04.2012

 capricorn1, on 30 octombrie 2014 - 21:14, said:

Caprele mele au in permanenta lucerna la discretie,dimineata si seara le dau cate 500g de un mix de cereale(porumb,grau, orz,ovaz),apa proaspata schimbata de doua ori pe zi,sunt scoase la pasune si frunzare cam doua ore pe zi(uneori mai mult)...

ultima postare este pentru 13rbk

Multumesc pt raspuns ,m-am gandit ca le dati masa verde de cultura ,sau furaje speciale ,de asta eram curios sa vad cam de pe ce suprafata le puteti asigura hrana.

#6844
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014

 capricorn1, on 30 octombrie 2014 - 22:54, said:

Badea-Gheo,



   sincer,nu le-am cantarit si s-ar putea sa ma-nsel;intr-adevar, cand le-am vazut era pe la mijlocul lui februarie si erau inainte de fatare;dar erau mari...,de aici si discutia cu proprietarul,un om onest, vizavi de greutatea lor.
   Ce pot sa-ti spun sigur este ca cea mai mare ieduta de la ele avea pe 20 august,la aproape sase luni, 46 de kg;pot sa-ti mai spun ca tapul despre care vorbeam,care din cauza unei intamplari nefericite petrecute vara asta,a trebuit sacrificat si carcasa lui a avut 92 de kg.

   Peste cateva zile am sa postez niste fotografii...

Nu spun ca nu e adevarat. La experienta pe care o am nu va pot contrazice. La tap ma astept sa fie mare dar la capre nu imi vine sa cred! Cam cat lapte aveau la zi respectivele capre( o medie)? Astept pozele, chiar m-ati facut curios. O seara placuta!

#6845
capricorn1

capricorn1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2014

 Badea-Gheo, on 31 octombrie 2014 - 21:50, said:

Nu spun ca nu e adevarat. La experienta pe care o am nu va pot contrazice. La tap ma astept sa fie mare dar la capre nu imi vine sa cred! Cam cat lapte aveau la zi respectivele capre( o medie)? Astept pozele, chiar m-ati facut curios. O seara placuta!
In varful curbei de lactatie o medie de 5.8-5.9 litre la a treia fatare.

#6846
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Multumesc!

#6847
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 onitaolguta, on 29 octombrie 2014 - 12:35, said:

1) se intorc sau nu in estru daca ling sare?
Nu are nici o legatura sarea cu estrul, cu fecundatia, etc. De fapt, cam are legatura, dar in situatii extreme, pentru o demineralizare severa (adica o lipsa cronica a mineralelor) duce si la infecunditate.

Quote

2) daca la 3-4 zile dupa monta capra are secretii destul de abundente sa formeze cruste in zona vulvei si cozii...a prins sau nu monta? precizez ca e linistita, mananca si se comporta ca de obicei
Exista "sansa" unei infectii endometriale....

#6848
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014

 horia66, on 01 noiembrie 2014 - 09:55, said:

Nu are nici o legatura sarea cu estrul, cu fecundatia, etc. De fapt, cam are legatura, dar in situatii extreme, pentru o demineralizare severa (adica o lipsa cronica a mineralelor) duce si la infecunditate.
Exista "sansa" unei infectii endometriale....

multumesc dl dr horia

acum capra s-a curatat dar ii mai apare cand si cand o picatura alba ...sper ca nu are infectie .
multumesc din nou pt raspuns.

daca le dau calciu furajer vitaminizat o lingura la kg de furaj este bine?

#6849
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
am fost invatata de persoane "cu experienta" sa le iau sarea dupa monta ...spre rusinea mea asta am si facut ...azi dupa raspunsul dl dr horia le-am returnat-o, doamne ajuta!

#6850
Invincible

Invincible

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 30.05.2006
Shaanen sunt cele mai bune capre.

Edited by Invincible, 01 November 2014 - 21:25.


#6851
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
Sunt cele mai bune .... :) asta suna fix precum sloganul ala tembel: " buna pentru romania "
Au productie foarte buna de lapte in anumite conditii. Daca asta te intereseaza si poti asigura conditiile, atunci pot fi cele mai bune capre. Daca pasunezi in baragan sau in zona subalpina cu stana traditionala.... dupa luna octombrie s-ar putea sa gasesti doar pieile de la "cele mai bune capre".

#6852
deal1

deal1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.11.2014
cumpar 10 capre din rasa Saanen, care sa fie la a 3a sau a4a fatare si care sa dea 5-6l lapte pe zi, astept mesaje, de la cei care au de vanzare, pe adresa   [email protected]

#6853
constantinleonidagabriel

constantinleonidagabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.06.2011
Buna seara tuturor,
Am si eu o intrebare, poate este off topic, dar se pare ca nu pot gasi la Bursa.
Ma intereseaza cam care sunt preturile la o unitate de muls capre, maxim 12 capete, un singur post. 1 x 12.
Multumesc, si imi cer scuze.
O seara placuta :)

#6854
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Colegul @deal1 cred ca ati omis sa scrieti numarul de iezi pe care trebuie sa-i fete.
@ constantin un simplu search pe google pentru "aparat de muls capre" si vei gasi preturile si pentru aparate noi si second hand https://www.google.r...t de muls capre

Edited by aditugui, 02 November 2014 - 18:56.


#6855
constantinleonidagabriel

constantinleonidagabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.06.2011
@Aditugui. Mersi pentru informatie.
Pe google se gasesc doar cele cu tanc mobil, unitatile (salile) fixe, nu. Eu caut pentru sala de muls, unde trebuie tot sistemul instalat Posted Image
Nu ma refer la acele ''carucioare''.
Multumesc

#6856
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Deci vorbeai de asa ceva: http://www.inoxcente...muls-oicapre-2/ ! Am crezut ca suntem la categoria "amatori"
Spor la cautari!

#6857
constantinleonidagabriel

constantinleonidagabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.06.2011
da, exact. pai asta e pentru amatori.
Produsele le gasesc, dar ma interesa un pret, intre si intre.
Amatori. Suna frumos :)))))

#6858
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Poate daca trimiti cateva e-mail(uri)...  Unii chiar raspundPosted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate