Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#6823
sorinvn

sorinvn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.04.2014
eu le-am dat blocuri d-alea minerale cu melasa+furajare adecvata..in vreo 10 zile s-au montat toate.tapul e de anul asta dar e dezvoltat bine.fuge tare dupa ele..cu datul la stana e problema.eu am stana de oi si acum vreo 4 ani am avut o capra in turma.era al unuia din sat..numai ea stie cata bataie a luat de la ciobani...singura varianta e sa ai tapul tau.

#6824
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 mariazet45, on 28 octombrie 2014 - 20:27, said:

Multumesc pt incurajari doamnaJeni .Am incetat sa o chinui ,nu o mai mulg deloc .vreo cateva zile avea ugeru plin .apoi a dat inapoi ,inca mai cateva coji .o dau cu albastri seara  dupa ce o spal .iar dimineata ii dau cu spray .Iedita nu mai are nimic ,soar galma aia la gat,dar inca nu a spart asa ca o las in pace .Parerea mea este ca trebuie timut tap chiar si pt 2 capre .la ce cheluieli am avut cu ele cumparam juma de tap. Unde mai pun ca am aveam in casa 3 litri de lapte pe zi si nu am mai muls o de pe 27 septembrie .Nu ma gandesc neaparat la pierderi ,dar imi lipseste laptele ei .
Am uitat să vă spun că ajută foarte mult comprese cu apă rece atunci când are ugerul fierbinte. La mine a dat roade chiar după o seară, m-am mirat şi eu. Gâlma va trece cu siguranţă fără să umblaţi la ea, o badijonaţi cu iod în continuare. Multă sănătate!

#6825
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 bogdanhbc, on 26 octombrie 2014 - 16:00, said:

nici ale mele nu stiu ce tratament au avut, cine stie ce ciobani sunt, ce fel de oameni, poate le bat, le bruscheaza, le trag de uger..cine stie..

mai mult, ganditi-va ca atunci cand doua capre sunt introduse intr-o turma de capre, automat o sa ia cafteala si de la cele dominante de acolo..

Ce sa zic, acu  a mea cea alba, nici nu mai vine la mine nici la sotie cand o strig, decat cu insistente, dar se opreste la un metru de mine si se uita cu capul intr-o parte, parca cu retinere fata de om...

Acu le las in libertate in toata gradina, ca sa se linisteasca..ca de stricat nu mai au ce strica, copaceii au ramas fara frunze, iar via, n-au decat sa-i manance frunzele, idem si cu salcamii de la hotar..

Pe de alta parte, ma gandesc sa tin un tapusor..dar pentru doua capre..nu stiu ce sa zic..
Dacă veţi avea în mână boabe de porumb sau alte bunătăţi, îşi vor recăpăta încrederea, cu siguranţă. Iar cu ţăpuşorul, mi-am spus deja părerea, merită ţinut.

#6826
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
1) se intorc sau nu in estru daca ling sare?
2) daca la 3-4 zile dupa monta capra are secretii destul de abundente sa formeze cruste in zona vulvei si cozii...a prins sau nu monta? precizez ca e linistita, mananca si se comporta ca de obicei

#6827
13rbk

13rbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.04.2012

 onitaolguta, on 28 octombrie 2014 - 22:20, said:

multumesc frumos ...de unde sa iau eu un ied de rasa? pe aici lumea tine carpatine ca sunt bune si le tin cu apa paie si bataie .

la propriu ...tapii carpatini miros ...dupa o saptamana de stat miros si capritele mele ...

e adevarat ca daca ling sare se intorc in estru? ...ieduta mea cred ca a zburat ca a doborat sarea de pe o polita inalta Posted Image ...si sunt ingrijorata ca au consumat din ea ...

doamne ajuta!
Lasati-le sarea la indamana ,sa aiba acces la ea de cate ori doresc ,garantat nu se va intimpla nimic rau .La mine de aproape 4 ani ,de cand tin capre ,nu le-am luat bulgarii de sare din fata, numa' sa-i spal daca se umpleau de stroh sau praf .

#6828
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
of eu nu stiam si mi-au zis sa nu le mai dau deloc ...nici inainte ...si eu il spal de obicei ca se prafuieste si nu le mai place

#6829
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Azi am dus iada la tap. Am niste emotii...

#6830
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
doamne ajuta! si multa sanatate
)

#6831
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Multumesc la fel!

#6832
dangostin

dangostin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.10.2013
Neata.

De vreo cateva zile am inceput sa citesc acest post (inceput din 2009 si inca in viata!). Am ajuns pe la pagina 20 a thread-ului (am notat multe si am cercetat internetul aditional) si am sa continui sa citesc.
In urmatoarele saptamani, vreau sa incep si eu o micro-ferma de caprite. As avea cateva intrebari, pentru cei care au experienta si binevoiesc sa raspunda (eu de meserie sunt inginer, dar usor usor vreau sa devin "taran" :) )
1) Caut de nebun un vanzator serios, o ferma mai mare cu toate actele in regula care sa vanda caprite. Vreau sa cumpar 5-7 capre rasa Saanen, sau vreo 10-13 Albe de Banat, in functie de pret. Ma poate ajuta cineva cu niste contacte, de unde sa pot cumpara caprite ?
2) Referitor la rasa, ce recomandati pentru inceput ? Sa incep direct cu Saanen, desi sunt mult mai scumpe sau sa ma rezum pentru moment la Albe de Banat (si ele descendente ale Saanen) ? Motive pro si contra unei rase sau celeilalte.
3) Referitor la adapost: saptamana viitoare vreau sa construiesc un adapost, de vreo 60mp (ca sa ajunga pentru urmatorii 2 ani, maxim 3, dupa care vreau sa le mult la saiva) si un padoc cam de aceeasi marime pentru moment - astept si aici comentarii.
4) Despre hrana: cam ce cantitate si din ce tip de hrana ar trebui sa cumpar ? Cate kg/cap/zi  si ce anume ? (lucerna, borceag, coceni de porumb, etc.)

Orice alte recomandari sunt mai mult decat binevenite.
Va multumesc.
O zi faina sa aveti.

#6833
capricorn1

capricorn1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2014

 dangostin, on 30 octombrie 2014 - 10:12, said:

Neata.

De vreo cateva zile am inceput sa citesc acest post (inceput din 2009 si inca in viata!). Am ajuns pe la pagina 20 a thread-ului (am notat multe si am cercetat internetul aditional) si am sa continui sa citesc.
In urmatoarele saptamani, vreau sa incep si eu o micro-ferma de caprite. As avea cateva intrebari, pentru cei care au experienta si binevoiesc sa raspunda (eu de meserie sunt inginer, dar usor usor vreau sa devin "taran" Posted Image )
1) Caut de nebun un vanzator serios, o ferma mai mare cu toate actele in regula care sa vanda caprite. Vreau sa cumpar 5-7 capre rasa Saanen, sau vreo 10-13 Albe de Banat, in functie de pret. Ma poate ajuta cineva cu niste contacte, de unde sa pot cumpara caprite ?
2) Referitor la rasa, ce recomandati pentru inceput ? Sa incep direct cu Saanen, desi sunt mult mai scumpe sau sa ma rezum pentru moment la Albe de Banat (si ele descendente ale Saanen) ? Motive pro si contra unei rase sau celeilalte.
3) Referitor la adapost: saptamana viitoare vreau sa construiesc un adapost, de vreo 60mp (ca sa ajunga pentru urmatorii 2 ani, maxim 3, dupa care vreau sa le mult la saiva) si un padoc cam de aceeasi marime pentru moment - astept si aici comentarii.
4) Despre hrana: cam ce cantitate si din ce tip de hrana ar trebui sa cumpar ? Cate kg/cap/zi  si ce anume ? (lucerna, borceag, coceni de porumb, etc.)

Orice alte recomandari sunt mai mult decat binevenite.
Va multumesc.
O zi faina sa aveti.

Quote

Buna ziua,

sunt nou pe acest topic si vreau,in primul rand, sa multumesc tuturor celor care posteaza aici, atat pentru abundenta de informatii oferita cat si pentru modul civilizat al dialogului.

   As vrea sa-i raspund lui dangostin,dupa ce m-am 'pricopsit' si eu cu sapte capre Saanen,dintre care doi tapi,spunandu-i ce concluzii am tras din discutiile pe care le-am purtat cu un crescator de capre cu experienta si rezultate pe masura.
   Nu stiu daca din intamplare ai hotarat sa incepi cu un numar mic de animale, insa pot sa-ti spun ca ai inceput deja cu dreptul.Daca mai ai si posibilitatea sa le supraveghezi personal sau sa le lasi in grija cuiva de incredere si responsabil(un membru al familiei,de exemplu),ai mai facut inca un pas cu dreptul.
   Despre ce capre sa cumperi te hotarasti in functie de buget si de scopul pentru care le cresti;eu am ales Saanen pentru faptul ca merg foarte bine in stabulatie(nu pot si nici nu vreau sa le cresc altfel),valoarea genetica mare,productie mare de lapte,nu trebuiesc tunse,au un temperament docil,laptele nu are gustul specific laptelui de capra,varianta ciuta nu are coarne(aici este un aspect destul de important,in primul rand te scapa de multe probleme legate de raniri,ecornari,si sunt mai cautate ca varianta cu coarne),sunt prolifice(au frecvent 3-4 iezi,daca le scoti, eventual, la pasunat stau numai pe langa stapan,unde merge stapanul acolo merg si ele,...
Cel mai bine ar fi sa cumperi iedute in primavara,asa macar stii ce cresti,caprele bune nu prea le vinde nimeni si daca le vinde cere bani buni pe ele...

   In legatura cu adapostul,in jur de 15mp iti ajung in primul an pentru sapte capre(2mp/animal)insa ar fi bine sa cumperi si un tap, din linie diferita,pe care sa-l tii separat de capre,indicat ar fi si la o oarecare distanta de adapostul caprelor(cativa metri) daca se poate fara contact vizual.In adapostul tapului vor sta si iezii in urmatorul an,asa ca trebuie sa fie dimensionat corespunzator.

   Pentru sapte capre,tinute in stabulatie,este suficient jumatate de hectar de lucerna(300 de baloti) pentru o iarna.Pentru cereale poti sa calculezi 1kg pe zi de cap in perioada de lactatie.
...
  Sunt multe de povestit,daca ai nelamuriri iti raspund cu placere in limita timpului disponibil.

  Iti doresc succes!

#6834
13rbk

13rbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.04.2012

 capricorn1, on 30 octombrie 2014 - 17:53, said:


Buna ziua,

sunt nou pe acest topic si vreau,in primul rand, sa multumesc tuturor celor care posteaza aici, atat pentru abundenta de informatii oferita cat si pentru modul civilizat al dialogului.

   As vrea sa-i raspund lui dangostin,dupa ce m-am 'pricopsit' si eu cu sapte capre Saanen,dintre care doi tapi,spunandu-i ce concluzii am tras din discutiile pe care le-am purtat cu un crescator de capre cu experienta si rezultate pe masura.
   Nu stiu daca din intamplare ai hotarat sa incepi cu un numar mic de animale, insa pot sa-ti spun ca ai inceput deja cu dreptul.Daca mai ai si posibilitatea sa le supraveghezi personal sau sa le lasi in grija cuiva de incredere si responsabil(un membru al familiei,de exemplu),ai mai facut inca un pas cu dreptul.
   Despre ce capre sa cumperi te hotarasti in functie de buget si de scopul pentru care le cresti;eu am ales Saanen pentru faptul ca merg foarte bine in stabulatie(nu pot si nici nu vreau sa le cresc altfel),valoarea genetica mare,productie mare de lapte,nu trebuiesc tunse,au un temperament docil,laptele nu are gustul specific laptelui de capra,varianta ciuta nu are coarne(aici este un aspect destul de important,in primul rand te scapa de multe probleme legate de raniri,ecornari,si sunt mai cautate ca varianta cu coarne),sunt prolifice(au frecvent 3-4 iezi,daca le scoti, eventual, la pasunat stau numai pe langa stapan,unde merge stapanul acolo merg si ele,...
Cel mai bine ar fi sa cumperi iedute in primavara,asa macar stii ce cresti,caprele bune nu prea le vinde nimeni si daca le vinde cere bani buni pe ele...

   In legatura cu adapostul,in jur de 15mp iti ajung in primul an pentru sapte capre(2mp/animal)insa ar fi bine sa cumperi si un tap, din linie diferita,pe care sa-l tii separat de capre,indicat ar fi si la o oarecare distanta de adapostul caprelor(cativa metri) daca se poate fara contact vizual.In adapostul tapului vor sta si iezii in urmatorul an,asa ca trebuie sa fie dimensionat corespunzator.

   Pentru sapte capre,tinute in stabulatie,este suficient jumatate de hectar de lucerna(300 de baloti) pentru o iarna.Pentru cereale poti sa calculezi 1kg pe zi de cap in perioada de lactatie.
...
  Sunt multe de povestit,daca ai nelamuriri iti raspund cu placere in limita timpului disponibil.

  Iti doresc succes!

Eu am pus o intrebare unui coleg de forum ,cu vreo doua pagini in urma  si acum ma repet :- cu ce si cat  le tineti vara ,ca varianta ,, iarna" o cunoc si eu ?

#6835
dangostin

dangostin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.10.2013

 capricorn1, on 30 octombrie 2014 - 17:53, said:


  Sunt multe de povestit,daca ai nelamuriri iti raspund cu placere in limita timpului disponibil.

  Iti doresc succes!

Salut Capricorn,

Mersi de reply. În mare, după cum ai zis şi tu, m-am gândit să încep cu doar câteva capre, ca să pot învăţa şi "experimenta". Mă va ajuta foarte mult faptul că le voi creşte la padoc şi unchiul meu va avea grijă de ele (eu în primă fază am să mă ocup de partea financiară şi relaţiile cu autorităţile, iar când timpul o să îmi permită, vreau să mă implic şi eu în "munca de jos", că altfel nu învăţ nimic).
Pentru moment am să le cumpăr hrana, însă din primăvară o să am la dispoziţie 2,5-3ha de cultivat.

Am ales Saanen din aceleaşi considerente enumarate şi de tine. Îmi este destul de greu să găsesc însă persoane dispuse să vândă ieduţe (caut de fapt între 6-18 luni - voi ce ziceţi, ar trebui să restrâng limita de vârstă, undeva între 4-12 luni ?). Mă interesează să le iau "de mici", să le cunosc caracterul şi să le obişnuiesc cu ritmul impus de mine.

Cât despre construcţie, o fac pe o suprafaţă de 60mp, în ideea că mai durează 2-3 ani până le mult în câmp (cum cere legea, când deja ai un număr prea mare de animale) şi în timpul ăsta, mă aştept să am vreo 25-30 de căpriţe şi vreo 2 ţapi.

Am (pentru început :P )  vreo 2-3 întrebări:
1) Începând cu 5-6 căpriţe, rentează un mulgător la bidon sau mai bine îl las pe unchi-miu să le mulgă manual ? (Întreb d.p.d.v. igienic, condiţii de acceptare a laptelui la marii producători, gen Danon, care la mine la ţară vine şi colectează laptele de la poarta omului)
2) Cam la ce vârstă ar fi ideal să le cumpăr ?
3) Şi cel mai important aspect, de unde aş putea să cumpăr nişte ieduţe cu acte în regulă, în următoarea perioadă ? Singura persoană pe care am găsit-o, cu o fermă mare şi toate actele în regulă, are abia în August, anul viitor, de la fătările in Martie 2015. Costă 330euro/ieduţă, cu toate actele în regulă (certificat veterinar, montă, provenienţă, etc).

Întreb pe forum ca să mai poată profita şi alţii de răspunsuri.

Mulţam fain de suport.
E aici o gaşcă faină de "ciobani internauţi" :))

#6836
angolanu

angolanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.11.2011
3) Şi cel mai important aspect, de unde aş putea să cumpăr nişte ieduţe cu acte în regulă, în următoarea perioadă ? Singura persoană pe care am găsit-o, cu o fermă mare şi toate actele în regulă, are abia în August, anul viitor, de la fătările in Martie 2015. Costă 330euro/ieduţă, cu toate actele în regulă (certificat veterinar, montă, provenienţă, etc).

Verifica mesageria ,am lasat mesaj.Vreau sa vand cateva iedite aduse in primavara din Austria ca sa pot merge mai departe cu celelalte.Daca esti interesat suna la nr de telefon din mesaj.

#6837
capricorn1

capricorn1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2014
Salut dangostin,



   nu cred ca-i bine sa cumperi in august iedute gestante care-s fatate in martie;o ieduta trebuie sa aiba 75% din greutatea unei capre adulte,in momentul cand o dai la monta!!! caprele sunt foarte precoce si daca sunt tinute impreuna cu tapii pot ramane gestante si de pe la trei luni, dar va ramane o capra tarata,nedezvoltata, cu problemele de rigoare. Am vazut cum arata o capra de genul asta,era cam trei sferturi dintr-o capra normala...
   Eu am cumparat cinci iedute pe data de 8 martie anul asta;aveau circa doua saptamani iar una din ele chiar mai putin;tapusorii I-am cumparat dupa doua saptamani, unul, iar celalalt dupa o luna;am cantarit iedutele in prima zi cand le-am adus si aveau asa 6.5, 7.0, 7.5, 8.0, 8.5kg;le-am cantarit in fiecare luna pana in august cand nu Ie mai puteam ridica;aveau intre 40 si 46 de kg;am bagat tapul(care statea separat de la varsta de trei luni) la capre,pe la inceputul lui octombrie cand caprele aveau,probabil,circa 55kg.

   Parerea mea: mai bine cumperi iedute mai tinere si le cresti tu cum stii decat sa cumperi iedute gestante;basca diferenta de pret;o ieduta pana-ntr-o luna o iei cu 150 Euro,de ce sa dai 330 pe una de cinci luni.
   Cand mergi sa cumperi iedute,cere-i proprietarului sa vezi caprele mame si tapul cu care au fost montate;mamele iedutelor mele aveau cam 80-90kg iar tapul,desi avea doar un an avea 130kg si proprietarul spunea ca mai creste pana la un an si jumatate.Era impresionant de mare, mai ales pentru mine care vazusem cred,pana anul asta,mai multe capre la televizor decat in realitate...

   Despre aparat de muls; este igienic,iti usureaza munca,iti asigura un muls complet(este foarte important acest lucru),iar daca vrei sa te apuci de caprarit cumpara-l de la inceput ca oricum va trebui sa -l cumperi la un moment dat.

   In legatura cu cumparatul iedutelor nu pot sa te ajut momentan,astia care au animale de valoare au clientii stabiliti cu un an inainte;si eu vreau sa mai cumpar in martie macar cinci iedute dar ce ne facem daca ies mai multi iezi decat iade....tinem legatura...

#6838
capricorn1

capricorn1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2014
Caprele mele au in permanenta lucerna la discretie,dimineata si seara le dau cate 500g de un mix de cereale(porumb,grau, orz,ovaz),apa proaspata schimbata de doua ori pe zi,sunt scoase la pasune si frunzare cam doua ore pe zi(uneori mai mult)...

ultima postare este pentru 13rbk

#6839
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014

 capricorn1, on 30 octombrie 2014 - 20:50, said:

Salut dangostin,



   nu cred ca-i bine sa cumperi in august iedute gestante care-s fatate in martie;o ieduta trebuie sa aiba 75% din greutatea unei capre adulte,in momentul cand o dai la monta!!! caprele sunt foarte precoce si daca sunt tinute impreuna cu tapii pot ramane gestante si de pe la trei luni, dar va ramane o capra tarata,nedezvoltata, cu problemele de rigoare. Am vazut cum arata o capra de genul asta,era cam trei sferturi dintr-o capra normala...
   Eu am cumparat cinci iedute pe data de 8 martie anul asta;aveau circa doua saptamani iar una din ele chiar mai putin;tapusorii I-am cumparat dupa doua saptamani, unul, iar celalalt dupa o luna;am cantarit iedutele in prima zi cand le-am adus si aveau asa 6.5, 7.0, 7.5, 8.0, 8.5kg;le-am cantarit in fiecare luna pana in august cand nu Ie mai puteam ridica;aveau intre 40 si 46 de kg;am bagat tapul(care statea separat de la varsta de trei luni) la capre,pe la inceputul lui octombrie cand caprele aveau,probabil,circa 55kg.

   Parerea mea: mai bine cumperi iedute mai tinere si le cresti tu cum stii decat sa cumperi iedute gestante;basca diferenta de pret;o ieduta pana-ntr-o luna o iei cu 150 Euro,de ce sa dai 330 pe una de cinci luni.
   Cand mergi sa cumperi iedute,cere-i proprietarului sa vezi caprele mame si tapul cu care au fost montate;mamele iedutelor mele aveau cam 80-90kg iar tapul,desi avea doar un an avea 130kg si proprietarul spunea ca mai creste pana la un an si jumatate.Era impresionant de mare, mai ales pentru mine care vazusem cred,pana anul asta,mai multe capre la televizor decat in realitate...

   Despre aparat de muls; este igienic,iti usureaza munca,iti asigura un muls complet(este foarte important acest lucru),iar daca vrei sa te apuci de caprarit cumpara-l de la inceput ca oricum va trebui sa -l cumperi la un moment dat.

   In legatura cu cumparatul iedutelor nu pot sa te ajut momentan,astia care au animale de valoare au clientii stabiliti cu un an inainte;si eu vreau sa mai cumpar in martie macar cinci iedute dar ce ne facem daca ies mai multi iezi decat iade....tinem legatura...

90kg o capra saanen?

#6840
capricorn1

capricorn1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2014
Badea-Gheo,



   sincer,nu le-am cantarit si s-ar putea sa ma-nsel;intr-adevar, cand le-am vazut era pe la mijlocul lui februarie si erau inainte de fatare;dar erau mari...,de aici si discutia cu proprietarul,un om onest, vizavi de greutatea lor.
   Ce pot sa-ti spun sigur este ca cea mai mare ieduta de la ele avea pe 20 august,la aproape sase luni, 46 de kg;pot sa-ti mai spun ca tapul despre care vorbeam,care din cauza unei intamplari nefericite petrecute vara asta,a trebuit sacrificat si carcasa lui a avut 92 de kg.

   Peste cateva zile am sa postez niste fotografii...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate