Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#6787
mariazet45

mariazet45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.02.2010
Cel care avea stana am observat ca avea un fel de nodul la mana ,am inteles ca asa se transmite la om ,se numeste boala orf ,ma intreb daca se poate intampla sa se ia inapoi de la  mana omului la capra .Ea intr adevar a fost zgariata ,si mulgand o cu mana infectata sau de la alte capre sa se infecteze .Am facut ieri o doza de amoxicilina ,mi a zis de la farmacie sa ii fac 3 zile .Mai rau imi pare ca nu pot sa o mulg si ca nu poate ea sa manance bine .Am adus o de luni ,pana vineri a mancat bine .Cam in cat timp ziceti ca se vindeca dupa antibiotic ,sprey cu  albastru de metil ,unguent ?
Iedita nu se prea apropie de ea ca nu o primeste pe langa ea ,seoarece nu e mama ei ,este luata de la alta capra .Sper sa nu se inbolnaveasca si ea , .
Multumesc de incurajari

#6788
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Ale mele s-au vindecat complect in 3 saptamani , la uger a trecut cel mai repede , cam in 4-5 zile , unse de doua ori pe zi  cu Mibazon imediat dupa muls , unguentul de care v-am spus , i-am gasit reteta dupa ce a trecut boala , spre rusinea mea....
Tapul la fel s-a vindecat foarte repede de buba de la picior , cam intr-o saptamana .
Pe iedute sincer nu le-am dat cu nimic .... dar au avut niste bube doar la colturile gurii ,  am gresit in cazul caprelor adulte ca le-am dat cu spray Neocaf pe la gura , ala usuca si cicatrizeaza foarte repede , dar bubele au persistat destul de mult , in ultima saptamana le-a tot uns sotia cu Mibazon si pe la gura , bine era de la inceput ...
Ale mele au fost mulse zilnic , dar trebuia sa le tin pentru ca nu mai stateau singure de la durere , si laptele si l-au tras in zilele alea , dar si-au revenit la normal .
Daca spuneti ca ciobanul avea nodulul acela pe mana ....ii posibil sa fie purtator , dar clar ca are boala in turma si s-ar fi mutat de la una la alta si fara el , poate ca nu cu localizare mamara , oricum treaba ma depaseste ....
Unii ciobani au cate un nodul la degetele mari ale mainilor de la muls , nu neaparat sa fie purtatori de vreo boala .
Trebuie sa va chinuiti sa o mulgeti zilnic , chiar daca-i dureros pentru caprita , este tot in folosul ei , altfel v-a face mamita si atunci se mai complica treburile ...
Laptele il aruncati la catel , purcel , sau ce aveti ... dar trebuie mulsa !

#6789
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

 mariazet45, on 11 octombrie 2014 - 10:32, said:

.Am facut ieri o doza de amoxicilina ,mi a zis de la farmacie sa ii fac 3 zile
minim 5 zile.
sanatate si spor

#6790
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
buna ziua ...iar avem o problema: capra are un abces sub barba ...nimic nou pana acum numai ca vad ca se pregateste sa sparga (pielea se subtiaza si se descuameaza iar locul devine moale) si eu trebuie sa o duc la tap ...dar mai mult ca sigur va sparge acolo si pe langa faptul ca nu va fi tratata

risc sa infecteze si caprele omului (nu stiu daca au si ele dar nu vreau sa ma stiu vinovata) ...deci  ce vreau sa stiu este daca ar fi mai bine sa tai si sa curat abcesul si sa o tratez in cele cateva zile cat o mai tin acasa sau sa o las asa ...de dus la tap trebuie sa o duc ...

astept sfaturi ..

#6791
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 onitaolguta, on 16 octombrie 2014 - 12:54, said:

buna ziua ...iar avem o problema: capra are un abces sub barba ...nimic nou pana acum numai ca vad ca se pregateste sa sparga (pielea se subtiaza si se descuameaza iar locul devine moale) si eu trebuie sa o duc la tap ...dar mai mult ca sigur va sparge acolo si pe langa faptul ca nu va fi tratata

risc sa infecteze si caprele omului (nu stiu daca au si ele dar nu vreau sa ma stiu vinovata) ...deci  ce vreau sa stiu este daca ar fi mai bine sa tai si sa curat abcesul si sa o tratez in cele cateva zile cat o mai tin acasa sau sa o las asa ...de dus la tap trebuie sa o duc ...

astept sfaturi ..
Badijonaţi locul respectiv cu iod. S-ar putea să ajute să spargă mai repede un pic de unguent cu antibiotic. E de preferat să rezolvaţi problema acasă, aşa cum aţi spus deja. Şi eu am avut o căpriţă care doi ani la rând a făcut câte un abces, dar fără să se infesteze şi celelalte, numai că erau ale mele, indiferent ce se întîmpla. Cred că se poate rezolva cu o mică incizie, vedeţi dacă iese infecţie sau doar sânge.  
Numai bine tuturor!

#6792
mariazet45

mariazet45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.02.2010

 mirel81gl, on 14 octombrie 2014 - 18:15, said:

minim 5 zile.
sanatate si spor


am facut 5 zile injectii la capra am muls o cat am putut am dat  o cu sprey si unugent .Nici o schimbare ,cred ca e din ce in ce mai rau.Am tot  citit pe forum si se vede ca de ce citesti de ce te sperii mai tare.Am aflat ca  dupa aceasta boala capra va devenii purtatoare si exista riscul ca si iazii ei sa  faca aceasta boa;a inca de cand fata .Eu incercam sa salvez capra doar pentru iezi  care ii va avea  ,ca oricum  nu ma mai vad sa mananc lapte din ugerul acela cu atatea bube .Deci ce i de facut ?
Am ajuns de ras ca in bancu ala ,daca nu o mulg ,daca nu face iezi ,ce fac cu ea ? O tin de muzeu ca imi e draga numa cat ne o mai putea suporta sotul meu ,ca si asa nu si a dorit deloc asa ceva .

Minunea la noi tine doar 3 zile ,iedita  a facut si e o bubita la o nara si una in coltu gurii .Am dat o cu albastru  la nara ,cu sprey la gura
si acuma astept .Nu prea stiu ce , ca diseara am sedinta ca a zis ca daca se imbolnaveste si iedita ne lasam de sportu asta si lasam loc la stiutori .Am observat ca nici capra nici iedita nu prea bea apa de cand sant bolnave .Sa le fortez sa bea sau sa le pun ceva in apa sa le placa ?Va multumesc pt sfaturi poate or fi bune la altii daca l a mine nu a prins .O zi buna si sanatate  la caprite .

Edited by mariazet45, 16 October 2014 - 14:21.


#6793
CosminPaiu

CosminPaiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.07.2013
Buna ziua . Am o situatie destul de delicata cu capritele mele. Am gasit in laptele lor un ghegulet de sange,ca un firicel de ata. De la ce poate sa fie ? Imi poate afecta sanatatea ? Le dau sa manance lucerna,porumb si cam atat dar tin sa mentionez ca in ultima saptamana le-am dat lucerna palita adica cosita cu 1 zi inainte si porumb nou dar uscat bine.
Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns linistitor sper.

#6794
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
multumesc doamna jenidinica

#6795
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 mariazet45, on 16 octombrie 2014 - 14:27, said:

...Eu incercam sa salvez capra doar pentru iezi  care ii va avea  ,ca oricum  nu ma mai vad sa mananc lapte din ugerul acela cu atatea bube .Deci ce i de facut ?
Variola si ectima contagioasa sunt  boli virale. Deci, ii puteti injecta o vadra de antibiotice, ca tot nu rezolvati nimic. Tratati doar extern, cu unguent cu antibiotic leziunile (ca sa nu se supra-infecteze cu bacterii). In rest, o lasati sa se vindece singura. Ca asa-i in viroze.

Quote

.... ,iedita  a facut si e o bubita la o nara si una in coltu gurii .Am dat o cu albastru  la nara ,cu sprey la gura
Ieduta a facut ectima contagioasa, care-i foarte frecventa la caprine, mai ales daca au contact cu alte animale. Dati doar cu un unguent (cu betadina de ex.), ca sa se inmoaie crustele si sa n-o mai doara cand suge / mananca. In rest, asteptati sa se vindece. E tot boala virala. Pe viitor, ganditi-va la niste vaccinuri, dar pentru o singura capra e cam complicat...

Edited by horia66, 17 October 2014 - 10:17.


#6796
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Pareri?
http://olx.ro/i2/ofe...tml#:d940bffa71


#6797
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Desigur bade'.
Citește rogu-te acest topic.
Deschizi apoi un topic aici, poate găsești vreun coleg care are de vânzare o moară; cumperi cu mai mare încredere de la un coleg de forum.

#6798
cactus4monck

cactus4monck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.01.2010
Buna ziua tuturor,
n-am mai intrat de multisor pe site din lipsa de timp dar voi compensa punand cateva poze cu unele dintre capritele mele.

Attached Files



#6799
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Buna seara, am si eu o problema, acum 20 zile am bagat tapul la capre dar se pare ca nu vrea sa faca treaba, l-am urmarit cat am putut dar nu am observat sa se urce pe ele, intradevar nici ele nu par sa fie in calduri. Am facut un mic experiment am bagat un tap de anul acesta si imediat a inceput sa sara pe ele, sa le miroasa, lucruri pe care cel mare nu le-a  facut. Care ar putea fi problema sau daca exista una ?  Multumesc

#6800
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Caprele nu sunt in călduri .
Cel mic nu e experimentat si le  calareste degeaba .

#6801
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 danielalexandru, on 20 octombrie 2014 - 21:52, said:

Buna seara, am si eu o problema, acum 20 zile am bagat tapul la capre dar se pare ca nu vrea sa faca treaba, l-am urmarit cat am putut dar nu am observat sa se urce pe ele, intradevar nici ele nu par sa fie in calduri. Am facut un mic experiment am bagat un tap de anul acesta si imediat a inceput sa sara pe ele, sa le miroasa, lucruri pe care cel mare nu le-a  facut. Care ar putea fi problema sau daca exista una ?  Multumesc
Ţapul de anul acesta este bun de prăsilă (din proprie experienţă am avut 3 ani la rând doar ţap fătat în februarie-martie). Anul acesta chiar am riscat şi am păstrat un ţap venit pe lume la 1 aprilie (sper să nu fie păcăleală!). Rezultatul îl aştept în februarie-martie, pentru că a fost conştiincios, chiar nu se mai oprea din alergat după ele acum o lună.

 mariazet45, on 16 octombrie 2014 - 14:27, said:

am facut 5 zile injectii la capra am muls o cat am putut am dat  o cu sprey si unugent .Nici o schimbare ,cred ca e din ce in ce mai rau.Am tot  citit pe forum si se vede ca de ce citesti de ce te sperii mai tare.Am aflat ca  dupa aceasta boala capra va devenii purtatoare si exista riscul ca si iazii ei sa  faca aceasta boa;a inca de cand fata .Eu incercam sa salvez capra doar pentru iezi  care ii va avea  ,ca oricum  nu ma mai vad sa mananc lapte din ugerul acela cu atatea bube .Deci ce i de facut ?
Am ajuns de ras ca in bancu ala ,daca nu o mulg ,daca nu face iezi ,ce fac cu ea ? O tin de muzeu ca imi e draga numa cat ne o mai putea suporta sotul meu ,ca si asa nu si a dorit deloc asa ceva .

Minunea la noi tine doar 3 zile ,iedita  a facut si e o bubita la o nara si una in coltu gurii .Am dat o cu albastru  la nara ,cu sprey la gura
si acuma astept .Nu prea stiu ce , ca diseara am sedinta ca a zis ca daca se imbolnaveste si iedita ne lasam de sportu asta si lasam loc la stiutori .Am observat ca nici capra nici iedita nu prea bea apa de cand sant bolnave .Sa le fortez sa bea sau sa le pun ceva in apa sa le placa ?Va multumesc pt sfaturi poate or fi bune la altii daca l a mine nu a prins .O zi buna si sanatate  la caprite .
Nu renunţaţi! Iediţa se va vindeca complet, iar căpriţa o puteţi ţine până la primăvară (de fapt, dacă ajunge în primăvară o veţi ţine cu siguranţă pînă în toamnă), pentru iezi şi lăsaţi doar iezii să sugă (mi s-a întâmplat şi mie, a făcut două abcese mari la uger, dar după ce fătase,  aşa că am lăsat ieduţele să sugă tot laptele). Nici soţul meu nu era deloc încântat de căpriţe, tot insista să renunţăm, dar mai apoi s-a ataşat de ele, aşa că mergem înainte. Nimic nu e uşor în viaţă, iar renunţarea nu este cea mai bună soluţie -  asta poate face oricine, aşa că vă doresc sănătate şi curaj!

 cat1, on 21 octombrie 2014 - 08:24, said:

Caprele nu sunt in călduri .
Cel mic nu e experimentat si le  calareste degeaba .
Sau poate cel mare are vreo problemă, iar buturuga mică... Glumesc, desigur, orice este posibil. De la ţapii fătaţi în acelaşi  ani, am avut aproape  la toate cele cîteva căpriţe cîte doi iezi, şi au trăit toţi (carpatine neaoşe).

#6802
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

 cactus4monck, on 20 octombrie 2014 - 13:38, said:

Buna ziua tuturor,
n-am mai intrat de multisor pe site din lipsa de timp dar voi compensa punand cateva poze cu unele dintre capritele mele.
Sunt superbe!

#6803
13rbk

13rbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.04.2012

 cactus4monck, on 20 octombrie 2014 - 13:38, said:

Buna ziua tuturor,
n-am mai intrat de multisor pe site din lipsa de timp dar voi compensa punand cateva poze cu unele dintre capritele mele.

Va felicit pt caprite ,sunt foarte frumoase  ! Sa va traiasca si sa aveti noroc de ele . As vrea daca puteti si aveti timp , sa-mi ,sa ne spuneti mai detaliat cum le ingrijiti ,adica cateva poze cu adapostul ,cu ce le hraniti vara ,iarna ,intr-un cuvant conditiile care le oferiti .Va intreb toate astea fiindca nu stiu sigur daca conditiile care le ofer eu carpatinelor (dupa unii exagerate pt "niste capre" )ar fi bune si pt cateva capre de rasa,iar referitor la hrana mar interesa cantitatea , la nr de capre crescute de d-voastra  in stabulatie .Ale mele vara ies la pasune deci nu mananca acasa numai uruiala ,dimineata si seara ,iar pt iarna stiu ce si cat au nevoie,numai ca ma tem ,ca in cativa ani ,maxim doi dupa cum arata treburile,  nu vom mai avea ciurda in sat din lipsa de animale si atunci va trebui sa le tin acasa ori sa renunt la ele ,( ceea ce-i exclus ). Fetele astea vor fi inposibill de tinut acasa asa ca pe viitor tre" sa ma gandesc la o rasa care o pot tine pe stabulatie.Va multumesc !

#6804
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Vine toamna cu probleme...

Si eu am dat caprele la o stana pentru a fi montate de tap. Care cica le-a sarit din prima zi , dar la sugestia ciobanului, le-am lasat aproape o luna acolo ca sa nu se intoarca.

Cand le-am adus inapoi acasa, pe 20 oct. erau pline de scai, speriate, anti-sociabile si lapte ioc, ambele capre dau cam 300 ml amandoua, daca le mulg odata pe zi.

E ok, sa le mulg odata pe zi, la cat lapte dau? ... Din carte spune ca trebuie mulse pana  inainte de fatare cu doua luni ca sa se refaca ... Corect?

Mai mult azi dimineata cand le-am muls una dintre ele are un fel de nigei/noduli uscati pe un sfarc..deci fuga la farmacie dupa mibazol si spray..de care spuneati mai sus...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate