Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#6769
cocolosdaniela

cocolosdaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 03.01.2013

View Postalin1602, on 29 septembrie 2014 - 19:27, said:

Dn Horia va multumesc pentru promtitudine . si nici musca nu mai vine pe ele!
-evomecul o sa i-l fac in noiembrie da atunci vor fi in a doua faza de gestatie cu mici exceptii ,iede si cele care se intorc ,asta e .
-cred ca am noroc deoarece am singura turma de capre pe o raza de 2 km si pe ,pasunea unde ma duc eu nu mai vin si alte ovine sau caprine doar 10 -15 vaci care stau separate la distante apreciabile ,in ceea ce priveste cypervetul ...pai sa -mi fie cu iertare dar le dau pe spate cu pompita din 3 in 3 zile deoarece am luat frica ,sau cam saturat saracile de mine si de pompita mea dar e mai sigur ...problema e ca sa iei 55 de nebune la stropit din 3 in 3 zile e jale .
Buna seara !Eu folosesc butox  si nici musca nu mai vine!Anul trecut am incercat cypervetul si cred ca e slab in comparatie cu butox pur on!Incercati si dvs. !O seara buna tuturor!

#6770
perfect16

perfect16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.06.2006
Dupa ce mi-au zis cativa colegi ca nu e bine sa mulgi capra o data pe zi ,am zis ca poate mi s-a parut cand am citit(unde am citit).
Dar acum m-am uitat la o emisiune din uk la care ma uit de cativa ani pe youtube si anume Countryfile, un fel de Viata satului, si auzi ce spune omul asta la min 30.45 apox.
E frumos de vazut tot reportajul cu vacile

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2D_LkFjU_Ww?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6771
alin1602

alin1602

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.11.2011
Da stiu ca butoxul e mai bun dar nu am gasit nu stiu care e problema de ce nu i-l au in farmacii.
Am o intrebare pentru colegi daca tusesc si sunt mucioase si normal gestante in prima faza pot folosi FASCIOZONE ? Sau ce pot folosi dar sa nu fie injectabil, daca se poate evita evident .Nu tusesc foarte rau dar sunt mucioase si nu le suport asa mai ales ca nu au batistute .

#6772
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 23.05.2013
O intrebare, cu privire la alimentatia caprelor in anotimpul rece.

Eu am doua capre, cum spuneam in postarile din urma si pentru iarna, le-am pregatit un stoc de aprox 2 carute de lucerna, pe care am pus-o la pastrare in conditii f bune, mai am circa 50-100 kg de sfecla rosie si vre-o 100 de kg de bostani.

ca sa diversific hrana am luat de la un vecin circa 50 de snopi/jupi de ciocani/strujeni de porumb, pe care o sa ii toc in siscornita impreuna cu lucerna.

Intrebare: sunt suficienti 50 de jupi/snopi de strujeni pentru 2 capre?

#6773
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Oho , aveti mancare arhisuficienta pentru doua caprite , inclusiv snopii de tulei , in combinatie mai ales cred ca va ajunge un snop pentru 3-4 zile .
Acuma depinde si cat de mari i-ati facut .
Apropos de sascornita , mananca bine hrana tocata cu ea ?
Cred ca as avea si o posibilitatea sa iau una de la cineva .

#6774
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 23.05.2013

View Postcris1981, on 03 octombrie 2014 - 06:41, said:

Oho , aveti mancare arhisuficienta pentru doua caprite , inclusiv snopii de tulei , in combinatie mai ales cred ca va ajunge un snop pentru 3-4 zile .
Acuma depinde si cat de mari i-ati facut .
Apropos de sascornita , mananca bine hrana tocata cu ea ?
Cred ca as avea si o posibilitatea sa iau una de la cineva .


nu stiu cat de bine mananca, caci inca n-am siscornita, acasa, dar un var de a-l meu care are vre-o 7 capre spunea ca mananca bine tocatura.

Si e si logic, ca daca le dai snopul intreg nu vor face altceva decat  sa manance doar frunzele si raman doar betele. Evident ca si tocatura nu o sa fie consumata integral, caci sunt bucati de strujan care sunt foart tari si nu pot fi mestecate, dar servesc foarte bine la compost :) si tot randamentul de consum e mai mare, in opinia mea.

#6775
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Ciocanii tocati pot fi amestecati cu melasa. Pe asta o stiu de la domnu Horia. :D

#6776
alin1602

alin1602

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.11.2011
Dn Horia stiu ca fasciozone ,suspensie orala este buna pentru nematodele gastrointestinale dar nu si pentru cele pulmonare .
Ce pot folosi, suspensie orala pentru nematode pulmonare ,care sa nu afecteze sarcina in prima faza de gestatie si nici consumul de lapte .

#6777
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Albendazol.

#6778
mariazet45

mariazet45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.02.2010
buna seara ,in urma cu o saptamana am dus caprita si ieduta la un tap la o stana mica din apropiere .Mi  s a spus sa o las vreo 3 saptamani la el sa fie sigur ca s a tinut .Le a dus la pascut prin spini si s a zgariat foarte tare la uger .Am luat o acasa dar nu am reusit sa o mulg decat f putin .Am rezilvat problema tapului dar m am procopsit cu aceasta priblema .S ar intampla ceva rau daca nu as mai mulge capra pana o sa fete .Imi e tare mila de ea ca e ugerul umflat ,rosu si cu foarte multe bubulite .Nu imi vine sa cred ca e doar de la spini .am dar cu unguent betadine ca aveam in casa ,alceva ce as putea sa i mai dau .

#6779
13rbk

13rbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.04.2012

View Postmariazet45, on 06 octombrie 2014 - 22:56, said:

buna seara ,in urma cu o saptamana am dus caprita si ieduta la un tap la o stana mica din apropiere .Mi  s a spus sa o las vreo 3 saptamani la el sa fie sigur ca s a tinut .Le a dus la pascut prin spini si s a zgariat foarte tare la uger .Am luat o acasa dar nu am reusit sa o mulg decat f putin .Am rezilvat problema tapului dar m am procopsit cu aceasta priblema .S ar intampla ceva rau daca nu as mai mulge capra pana o sa fete .Imi e tare mila de ea ca e ugerul umflat ,rosu si cu foarte multe bubulite .Nu imi vine sa cred ca e doar de la spini .am dar cu unguent betadine ca aveam in casa ,alceva ce as putea sa i mai dau .

Eu am facut in felul urmator : -spalata rana cu apa oxigenata ,data cu spray TERAMICIN ,pe bubite cu unguent HERBASEPT SIMPLU sau cu MIBAZON . Dupa ce s-a inchis rana ,am  dat cu unguentul si peste ea. Va sfatuesc sa nu o lasati nemulsa dintr-odata sa nu va treziti si cu o mastita. Aceste medicamente ,ar fi bine sa le aveti in permanenta acasa .Toate cele bune !

Edited by 13rbk, 07 October 2014 - 19:54.


#6780
mariazet45

mariazet45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.02.2010
lNu am reusit sa mulg asta seara decat cateva picaturi ,o doare rau. nu pot sa i ating pulpa ,a prins coaja ranile nu curg ,ugeru e uscat dar e rosu in juru cojilor.Am dat asta seara cu mibazon dar nu am prea mari sperante ca trece .Daca nu o mai mulg nu intarca si apoi cand o sa fete o sa o vina laptele iar ?
Ranile sant foarte adanci .pt mine e dubios cum s a intamplat intr o saptamana ,dar asta e invatatura de minte .   Asta seara am vazut ca iedita are o galma la gat.ca um  nodul in dreptu beregatei.Cred ca il avea dinainte. eu am cumparat capra cu iedita de vreo 4 luni .Sotul meu spune ca ; a obsevat la o saptamana dupa ce  le am luat e cam ca o nuca .Stiti cumva ce e de facut ?

Edited by mariazet45, 07 October 2014 - 21:48.


#6781
13rbk

13rbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.04.2012

View Postmariazet45, on 07 octombrie 2014 - 21:46, said:

lNu am reusit sa mulg asta seara decat cateva picaturi ,o doare rau. nu pot sa i ating pulpa ,a prins coaja ranile nu curg ,ugeru e uscat dar e rosu in juru cojilor.Am dat asta seara cu mibazon dar nu am prea mari sperante ca trece .Daca nu o mai mulg nu intarca si apoi cand o sa fete o sa o vina laptele iar ?
Ranile sant foarte adanci .pt mine e dubios cum s a intamplat intr o saptamana ,dar asta e invatatura de minte .   Asta seara am vazut ca iedita are o galma la gat.ca um  nodul in dreptu beregatei.Cred ca il avea dinainte. eu am cumparat capra cu iedita de vreo 4 luni .Sotul meu spune ca ; a obsevat la o saptamana dupa ce  le am luat e cam ca o nuca .Stiti cumva ce e de facut ?

Daca este rosu in jurul ranilor , sunt infectate deci ar fi bine sa o vada un veterinar ,poate e nevoie de antibiotice.Ce puteti face d-voastra ,este sa incercati sa desfaceti coaja de la rana sa vedeti daca are puroi ,sa curatati si sa tratati local .Daca rana este foarte adanca si este taiata si pulpa nu numai pielea ,atunci e foarrte grav si nu stiu daca se mai recupereaza fiindca nu m-am lovit inca de asa ceva .Totusi incercati sa mulgeti cat puteti de la ea ,chiar daca o doare ca e bine sa se curete ugerul si in interior .In ceea ce priveste galma cred ca o sa se sparga curand ,pana atunci puteti sa dati cu tenctura de iod pe ea ,iar dupa ce s-a spart trebuie stoarsa bine curatata cu apa ox. si tinct. de iod.

#6782
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

View Postmariazet45, on 07 octombrie 2014 - 21:46, said:

lNu am reusit sa mulg asta seara decat cateva picaturi ,o doare rau. nu pot sa i ating pulpa ,a prins coaja ranile nu curg ,ugeru e uscat dar e rosu in juru cojilor.Am dat asta seara cu mibazon dar nu am prea mari sperante ca trece .Daca nu o mai mulg nu intarca si apoi cand o sa fete o sa o vina laptele iar ?
Ranile sant foarte adanci .pt mine e dubios cum s a intamplat intr o saptamana ,dar asta e invatatura de minte .   Asta seara am vazut ca iedita are o galma la gat.ca um  nodul in dreptu beregatei.Cred ca il avea dinainte. eu am cumparat capra cu iedita de vreo 4 luni .Sotul meu spune ca ; a obsevat la o saptamana dupa ce  le am luat e cam ca o nuca .Stiti cumva ce e de facut ?
Dacă este deja instalată mastita, introduceţi mibazon în fiecare cisternă a ugerului, de două ori pe zi, mulsă cât se poate, inclusiv antibiotic 5 zile.  Aşa cum vi s-a spus, curăţaţi bine cu apă şi săpun rănile, apoi dezinfectaţi cu tinctură de iod sau teramicin. Se va face bine cu siguranţă! Sănătate multă!

#6783
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmariazet45, on 07 octombrie 2014 - 21:46, said:

...a prins coaja ranile nu curg ,ugeru e uscat dar e rosu in juru cojilor....
Asta arata ca o variola.

Quote

Asta seara am vazut ca iedita are o galma la gat.ca um  nodul in dreptu beregatei.
Iar asta ca o limfadenita.

#6784
dinca59

dinca59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.01.2011
Salutari tuturor !
Am o capra care are probleme de sanatate. Dupa multe tratamente tot nu mananca cum trebuie, adica nu mananca tarate si uruiala iar la celelalte: iarba , lucerna, frunzare, este foarte selectiva. Acum am observat ca are urechile reci si parul zbarlit pe fata, deci o hipotermie. Ce credeti ca e de facut in acest caz ?
  Sanatate si spor !

#6785
mariazet45

mariazet45

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.02.2010

View Posthoria66, on 08 octombrie 2014 - 19:59, said:

Asta arata ca o variola.

Iar asta ca o limfadenita.

Nu stiu exact cum arata o variola insa cred ca e vorba si  de altceva decat zgarieturi la pulpa .Azi am observat ca a facut ceva si la buza ,apoi era un pic de sange si la ochi.Am cautat pe net si am vazut acelasi model la capre cu ectima contagioasa .Asta seara i am facut antibiotic .Amoxicilina .Cam cate zile sa i fac ?Sper sa nu am dreptate .dar se pare ca astfel ma lecuiesc de cresterea caprelor.Ce sanse sant de vindecare a caprei ,de contaminare a ieditei si de contaminare a mea care i am spalat ugerul cu betadina in prima zi  si am muls o fara manusi ,abea de a doia zi mi am dat seama ca se poate lua si am folosit manusile .Daca iedita nu s a inbolnavit pot sa o vaccinez ?E data si ea la tap odata cu capra .

Edited by horia66, 14 October 2014 - 22:15.


#6786
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Ii clar doamna , din ce descrieti este vorba de Ectima Contagioasa , virusul care o produce este unul din grupa care produce Variola .
Daca nu apar complicatii nu trebuie sa-i faceti antibiotic !
Tocmai am trecut cu tot efectivul meu "maret" (de  5 caprite si un tap Posted Image ) prin boala asta , caprele au fost mulse zilnic , doar una a fost afectata mai mult la uger , restul la gura si nari , tapul , pe care-l banuiesc de aducerea "bucuriei" , fiind imprumutat vreo 3 zile la o stana , a avut primul o buba mare la un picior din spate , jos langa copita , s-avindecat relativ repede dupa administrare de spray Neocaf zilnic pe acea buba .
La caprite a trecut mai greu , dar fara sa-mi faca vreo una complicatii , le-am uns cu Mibazon , dar am inteles de la alti crescatori ca merge si cu untura de porc nesarata , chiar si vaselina .... principalul este sa fie date cu ceva unguent care sa tot inmoaie cojile alea .
La vedere aratau destul de rau , dar v-am spus ca nu au patit absolut nimic , si nici sotia care le mulge zilnic !
Am mai gasit aici pe forum o reteta de preparare a unui unguent , dar nu mai stiu la ce pagina ...insa l-am memorat : untura de porc , oxitetraciclina pulbere , albastru de metilen , se amesteca toate pentru a se omogeniza , apoi aplicati peste cojile sau bubele aparute  , de doua ori pe zi , cine a folosit unguentul asta a spus ca vindecarea survine foarte repede , merita incercat , si nu-i greu de preparat !
Ieduta prin mare minune sa nu se contamineze si ea , dar v-am spus ca nu-i de speriat !

Edited by cris1981, 11 October 2014 - 07:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate