Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#6733
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Nu stiu tapul...dar caprele le vor primi cum " se cuvine" :)

#6734
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Mare dreptate mai ai bade Posted Image .
Si acuma imi amintesc cum am fost nevoit sa renunt de a merge in joi mari la cimitir , pentru ca a trebuit sa stau cu nuiaua intre ele cand am adus doua caprite straine ...
Am un batranior care mi-a vandut una din iedute si imi zicea dupa ce ii spuneam ca se bat : 'ia cutitele de la ele nepoate ' Posted Image
Cred ca astai printre cel mai mare defect al lor , agresivitatea fata de capre din alta turma , sunt tare rautacioase bata-le norocu ....
Acuma de omorat clar ca nu se vor omora , dar pentru o vreme nici prea bine nu le merge ...

Edited by cris1981, 15 September 2014 - 07:25.


#6735
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
La mine alea fara coarne sunt mai rele.:) am o iada ciuta care cand nu mai poate cu capul, musca de urechi. :D

#6736
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
am o intrebare la care necesit raspuns URGENT in caz ca e o problema in care trebuie interventie de specialitate ...va rog!
ieduta mea e de obicei foarte vesela dar azi a plouat si nu vor sa iasa asa ca le-am dat in adapost iarba cosita ...nu prea a mancat si nici nu s-a uitat la tarate

asta seara ...si in plus se intinde de picioarele din spate mai tot timpul ....e posibil sa o doara burtica?? asa e la copii cand sunt mici si ii doare de la gaze? e si la capre asa? ce ma sfatuiti sa fac? nu pare umflata ....ajutati-ma va rog!

#6737
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 23.05.2013
Acu jumatate de ora am venit de la o stana unde am fost sa discut de tap.
Are omul un tap la vre-o 80 de kg, carpatin, imi primeste caprele la tap dar zice ca tre' sa le las pana da zapada...

Iar treaba asta nu prea imi convine, ca nu o sa mai am lapte la strumf, si doar nu ii ia tapului 2 luni sa le rezolve.

Cat timp ar trebui sa las caprele cu tapul?

#6738
Bonzorv

Bonzorv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 15.12.2008
Vezi ca e tepar, dpmdv. Nu e Ramaru (tapu ala)Posted Image  sa-i trebuiasca 2 luni sa execute caprele. Cred ca poti sa te astepti sa afli ca "ti l-a mancat ursul" Posted Image si sa ramai fara el. Tine-ti animalul acasa. "My point of view", iar aluia ... Posted Image

#6739
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Din ce am vb cu alti ciobani eu trag urmatoarea cocluzie in cazul domnului Bogdan: Eu am inteles ca unele capre dupa monta " se intorc" adica intra iar in calduri( n-au prins monta). Am auzit ca s-au "intors" unele si de 5 ori. Cred ca ciobanul a spus sa le lasati 2 luni ca sa prinda sigur. C-o fi ca n-o fi...asta am auzit, asta spun.

#6740
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011

 bogdanhbc, on 15 septembrie 2014 - 19:28, said:

Acu jumatate de ora am venit de la o stana unde am fost sa discut de tap.
Are omul un tap la vre-o 80 de kg, carpatin, imi primeste caprele la tap dar zice ca tre' sa le las pana da zapada...

Iar treaba asta nu prea imi convine, ca nu o sa mai am lapte la strumf, si doar nu ii ia tapului 2 luni sa le rezolve.

Cat timp ar trebui sa las caprele cu tapul?
Nenea ciobanul are ceva "scoala"! Dumneata duci caprele el le mulge bine-merci iar cand o pica zapada o sa trebuiasca sa le cumperi de la el. Daca nu pe amandoua una sigur! 2 capre= mai mult de un Ron pe zi ori 90 de zile +ceva si pentru tap ca nu alearga dupa capre degeaba... Nu cred ca el e singurul proprietar de capre cu tap in dotare din zona. Daca capra accepta monta nu-i ia mult tapului sa-si faca datoria.  Poti sa pui si varianta colegului Bonzov. Le testeaza iar daca sunt bune nu le mai vezi. chiar daca nu sunt chiar asa de bune de lapte si sunt grase... In cel mai fericit caz iti da o alta capra in loc. Capra numai cu vorba ca de fapt e reforma. Cel mai sigur cauta un "caprar" cumsecade

Edited by aditugui, 15 September 2014 - 22:18.


#6741
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 onitaolguta, on 15 septembrie 2014 - 18:50, said:

ce ma sfatuiti sa fac? nu pare umflata ....ajutati-ma va rog!
Ceai de fan cu tuica, ulei alimentar si otet. Zic ulei "alimentar" fiindca unora le-a trecut prin cap sa le dea ulei de motor... si nici macar de-ala proaspat, ci ars. Asa ca....

Amestecul se da fortat, cu o sticla de 500 ml (e suficient o sticla per cap). Aveti grija sa nu le inecati.

#6742
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014

 horia66, on 15 septembrie 2014 - 22:32, said:


Ceai de fan cu tuica, ulei alimentar si otet. Zic ulei "alimentar" fiindca unora le-a trecut prin cap sa le dea ulei de motor... si nici macar de-ala proaspat, ci ars. Asa ca....

Amestecul se da fortat, cu o sticla de 500 ml (e suficient o sticla per cap). Aveti grija sa nu le inecati.

Amestecul de mai sus are acelasi efect cu solutiile pentru digestie ( gen ruminator) din comert?

#6743
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
va multumesc mult dl. dr. horia

i-am dat dar foarte greu ...a varsat mult pe jos ...si nimic ...am folosit 100 ml amestec in parti egale tuica otet ulei si restul pana la 500 ml ceai de fan

nu rumega si nu face maslinute ...sa ii dau ulei gol?

#6744
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
cand m-am dus sa ii dau ulei a inceput timid sa rumege dar era tot apatica si se intindea ...cred ca nu a inghitit suficient amestec dar este eficient ...i-am dat totusi si un pic de ulei cam 100 ml ...si a defecat de cateva ori

doamne ajuta!

#6745
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011

 bogdanhbc, on 15 septembrie 2014 - 19:28, said:

Acu jumatate de ora am venit de la o stana unde am fost sa discut de tap.
Are omul un tap la vre-o 80 de kg, carpatin, imi primeste caprele la tap dar zice ca tre' sa le las pana da zapada...

Iar treaba asta nu prea imi convine, ca nu o sa mai am lapte la strumf, si doar nu ii ia tapului 2 luni sa le rezolve.

Cat timp ar trebui sa las caprele cu tapul?

Acuma nimeni nu poate sti exact cand vor intra in calduri , prezenta tapului le stimuleaza cu siguranta !
Nu gasiti prin zona dv de unde sa luati un tapusor cu imprumut , contracost , il tineti pana cand va rezolva capritele .
Mai sunt crescatori care au turma de capre  si tin pe langa tapul  consacrat unul tanar , cu care il schimba pe "veteran" din mers , poate aveti bafta si v-il cedeaza doua-trei saptamani , pentru ca daca caprele sunt tinute bine , cu tapul langa ele nu cred sa dureze mai mult pana intra in calduri .
Mie imi este urat de mirosul tapului , recunosc ... si mai da bataie de cap daca-i afurisit ... dar ma scuteste pe de alta parte de stresul montelor , stie domnul imediat cand simte ce trebuie sa faca , in plus am data exacta a montei , eu il tin intr-un tarc acoperit in gradina , separat de caprite , in special din cauza mirosului pe care il da mai ales in perioada asta , dar iasa impreuna cu ele afara doua ore pe zi si le adulmeca la greu , primele monte le-am avut in 17 respectiv 31 Iulie , nu s-a mai intors niciuna ,  mai am doua pe care inca le astept , una-i fatata mai tarziu , iar cealalta ii ieduta din februarie , Doamne da-ne bine !

#6746
alexxxyo

alexxxyo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.09.2014
Buna seara! Ma confrunt si eu cu o problema care începe sa ma îngrijoreze si anume: am 80 de capre si 4 țapi cumparate anul acest si inca nu au început sa marleasca nici o capra, deja încep sa ma ingrijorez ca este cam tarziu.

#6747
hammerstaff

hammerstaff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.01.2010
Inca nu e foarte tarziu. Depinde si de cand au fatat si cat au fost mulse. In teorie ar fi trebuit macar 10 % sa inceapa sa manifeste calduri, dar stiu turme care incep sa fete la martie.

#6748
zezeul

zezeul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 25.07.2014
Am si eu o intrebare pt. cunoscatori,am trei iedute carpatine,doua din ele cred ca sunt metisate din carpatina si alpin francez, si acum am posibilitatea sa le dau la monta la un tap anglo-nubian. ce parere aveti,este ok. aceasta monta sau sa incerc sa gasesc un alpin francez? Va multumesc.

#6749
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008
Buna seara! Am o problema mai putin obisnuta. Mi-am luat un ied de anglonubian de anul acesta pe care intentionez sa il folosesc la monta de la 1 oct. cand face 7 luni. Problema e ca o parte din capre au fost la stana si au adus oamenii 2 tapi inainte sa apuc sa le iau acasa. As putea sa le dau vreo ceva ca daca au fost montate sa avorteze? E riscant sa incerc astfel de metoda de siguranta? Unii mi-au recomandat sa le dau moare de varza sau varza cruda. Stiu ca e o problema ciudata dar va rog sa imi dati o idee.
Multumesc mult!
Numai bine!

#6750
Andrei_Teslariu

Andrei_Teslariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 21.11.2008

 perfect16, on 08 septembrie 2014 - 21:44, said:

Cei care au ecornat capre cu inele de castrat pot sa imi spuna si mie cam cat dureaza ca joi face 3 saptamani de cand i le-am pus.
Cu ce detergent spalati vasele de muls si furtunele de la mulgatoare?
Ati verificat daca mai ramane lapte in uger dupa ce mulgeti mecanizat? La mine mai raman vreo 2-3 jeturi.
Multumesc

Am ecornat eu cu inele si perioada dupa care le cad coarnele variaza in functie de varsta caprei si de marimea coarnelor. La mine a variat intre 3 saptamani si 3 luni. Trebuie sa verificati daca au inceput sa stranguleze cornul. Eu ca sa fiu mai sigur le-am pus cate 2 inele pe fiecare corn si nu am avut nici una care sa ramana cu coarne. Atentie mare ca la mine am avut una care a facut infectie la baza cornului cand a inceput sa stranguleze inelul si a trebuit sa ii fac antibiotic. E o metoda la care trebuie sa stai dupa ele sa le verifici in fiecare zi.

 onitaolguta, on 08 septembrie 2014 - 22:12, said:

multumesc pt idee ...o sa o folosesc sa adaptez ceva pt spatiul meu ...

eu ma refeream la iede la prima fatare ...una de neleapca si una data la 2 ani ...o cunostinta a facut un experiment ...sunt surori din doi ani consecutivi si cea data devreme are lapte mai mult decat cea mai mare ...

Am citit si eu aseara aceeasi idee pe un site. Adica daca o capra este data la monta la 1 an o sa fie mai productiva pe perioada vietii decat una care este data prima data la monta la 2 ani. Bineinteles ca trebuie sa fie si dezvoltata corespunzator.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate