Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#6679
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
http://m.mediafax.ro...omania-13183786


#6680
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Am si eu nevoie de niste sfaturi. :D Va rog mult sa nu treceti cu vederea. Orice sfat/ injuratura sunt bine venite! ;)

Am la stana ( la cineva) doua iedite din primavara. Am fost recent la stana si am fost si eu cu caprele la pascut. Nu mi-a placut starea ieditelor. Sunt foarte moi, nu au pofta de viata ( parca sunt spalate pe creier) , nu mananca mai nimic.... (asta e starea generala a tuturor iezilor de la stana) Trebuie specificat ca iezii au stat pana acum cateva zile la cioban acasa.

M-am hotarat sa le aduc acasa dar nu stiu ce sa le fac. Cum am spus, nu prea mananca si sunt slabe. Omul le-a deparazitat, le-a facut tratament pt diaree. Nu spun ca nu a avut grija de ale mele. Toti iezii sunt damblagiti!

Acuma, eu le iau acasa dar ce sa le fac sa bage in ele mancare, cu pofta.
Ce imi recomandati ?

O seara placuta tuturor! :D



#6681
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Depinde ce deparazitare le-a facut si cum ...  si eu am ratat prima deparazitare interioara din cauza ca am fost cam superficial si nu am respectat intocmai instructiunile primite de la domnul Horia .
Uitati-va pe spatele lor mai cu precadere spre baza cozii , eu banuiesc ca colcaie de paduchi ....
Era cat pe ce sa duc si eu o ieduta la cineva ca sa reusesc sa o intarc , are 4 luni si jumate acuma , am intarcat-o la 4 luni .
Ma speriasem citind pe aici cat de greu se intarca , in plus am mai vorbit si cu cel de la care am luat pe maicasa , la fel mi-a spus ca se intarca foarte greu si trebuie dusa 2-3 luni ca altfel nu o sa reusesc veci ...
Ei bine Dumnezeu m-a ajutat , am separeu facut langa boxa lor , am trecut-o acolo impreuna cu inca o iada pe care am luat-o in primavara la varsta de doua luni , le-am pus pe amandoua sa nu-i fie asa urat .
Vreo 4 zile adevarat ca-mi venea sa iau campii ...atata a zbierat , se vaita ca un copil , m-am si mirat ce poate scoate din ea ....
Ei bine dupa aia s-a linistit , eu scoteam caprele adulte , sotia la 10 minute dupa mine iesea cu junioarele , dar tineam cont care pe unde le pastorim sa nu se simta .
Dupa vreo 3 zile din astea asa le-am dat drumul la gramada , dar am mers amandoi cu ele , ma credeti ori nu , nu a avut nici o tentativa sa suga !
Dar si acuma seara ele trec la separeu , nu o las cu maicasa peste noapte , ce sa fac scopul scuza mijloacele , tin 5 caprite si un tap in 3 boxe....
Explicatia pe care mi-a dat-o cineva de ce a decurs asa de usor in cazul meu a fost ca este foarte satula , foarte adevarat , eu le scot mai mult pentru plimbare si sa mai manance frunzis , ca oricum sunt tot cu burtile pline de dimineata pana seara , primesc in iesle si dimineata si seara verdeata , lucerna uscata , otava , plus cereale .
Asa ca pentru cei care avem 1-10 capre acolo eu zic ca-i mai bine sa ne facem un separeu si sa le intarcam acasa , ce-mi vad mie ochii nu-mi spune nimeni Posted Image , le dam mancare buna si consistenta si nici nu dau nimic inapoi , cel putin in cazul meu nu s-a cunoscut nimic , ii ca pepenul si acuma Posted Image .
Scuze pentru mesajul lung , dar am vrut sa fiu cat mai explicit pentru cei care poate sunt sau vor fi in situatia mea , in plus incepatori cu acte in regula Posted Image .

Ca sa manance bine poate n-ar strica sa le dati si niste vitamine , dar am impresia ca de la paraziti l-i se trage ....

Edited by cris1981, 02 September 2014 - 07:28.


#6682
branete

branete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.06.2011
buna ziua.  pentru domnu horia. am 2 capre, au singe in lapte.   care este tratamentul  mai  eficient.   veterinaru   le-a facut amoxacilina, dar starea lor nu se imbunatateste. una aproape ca nu mai are lapte.  se pot vaccina acum de rasfulg. la inceput afost una  acum am 2 bolnave. va multumesc.

#6683
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Cred ca le bag pe hepavex ( 3 ml direct pe gat) si multivitamine injectabile. Si ca bonus furaj de miei pt ingrasare. :D

Paduchi nu cred ca au ca le-a spalat. Acuma Dumnezeu cu mila Lui.

Multamesc de raspuns! Inca mai astept sfaturi! :D

#6684
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014

 Badea-Gheo, on 02 septembrie 2014 - 11:21, said:

Cred ca le bag pe hepavex ( 3 ml direct pe gat) si multivitamine injectabile. Si ca bonus furaj de miei pt ingrasare. :D

Paduchi nu cred ca au ca le-a spalat. Acuma Dumnezeu cu mila Lui.

Multamesc de raspuns! Inca mai astept sfaturi! :D

pai tu ai hepavex si ne intrebi pe noi ce sa le faci de pofta de mancare?? daca ai stii cat am cautat hepavex in doua judete si nu am gasit nimic ...asa de rau imi pare ...

eu iezii i-am intarcat cu "sutienul" acum pe ieduta nu o mai intereseaza si pe ied nici atat (l-am dat :) )



cred ca ar trebui sa mai faci o deparazitare interna cu albendazol si una externa cu neostomosan ca e mai putin agresiv cu bietele animale si asa slabite dupa cum zici ...ciobanii nu au timp si nici vointa  de a se ocupa bine de fiecare animal in parte asa cum ai face-o tu ...eu nu le-as da acolo

#6685
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Ma gandeam ca o fi ceva mai bun decat hepavexul. :D

Nu e un cioban ca ceilalti. Isi iubeste mult animalele. Cu caprele altor oameni se poarta ca si cu ale lui. Eu sunt multumit cum arata caprele adulte toamna cand le aduc. ;)

De ce nu comandati pe net hepa?

#6686
godwishu

godwishu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.10.2008
Salutari si felicitari tuturor de pe acest forum!
Ma chinui de ceva timp sa studiez cat mai mult din acest topic si inca mai am de studiat :).

Povestea mea este cam asa:
De mic copil am umblat cu caprele la pascut pe dealuri, paduri si miristi, dar a venit vremea sa merg la liceu si lucrurile au luat o alta intorsatura...
Intre timp am ajuns la 38 ani si am facut multe...si mai ales anul acesta am reusit aproape sa termin un grajd de 300 mp si 8 m inaltime. Partea efectiva de grajd are 210 mp si restul pana la 300 contine o sala de muls, sala de procesare, beci pentru maturare, moara de furaje...
Podul are inaltimea de 5 m si are forma tipic americana "gambrel". La ora actuala am in pod 1800 baloti de lucerna si vreo 400 de baloti paie pt. asternut. Capacitatea podului este undeva la 4000 baloti.
Am reusit sa strang si ceva cereale si triticale: 2500 kg orz, 1000 kg ovaz, 1000 kg mazare, 1000 kg floarea soarelui. Mai urmeaza vreo 5 tone de porumb, srot floare, etc..
Podeaua grajdului este betonata si contine rigole de scurgere. Pentru odihna caprelor o sa folosesc o podina de lemn ridicata cam la 12 cm de beton. Peretii sun izolati cu polistiren de 10 cm.
In aceasta toamna trebuie sa aduc animalele. Vreau sa aduc o matca de 20-30 capete de alpina franceza aflate in gestatie si un tap. Mai completez cu ceva autohtone selectate pana la 50 capete. Chiar daca as vrea sa am toate caprele de rasa nu cred ca reusesc anul acesta din cauza finantelor...
Ma gândesc ca pe viitor sa ma opresc undeva la 70 de capete, restul spatiului il folosesc pentru iezi.
Caprele vor fi tinute doar in stabulatie.

Acum am si eu nevoie de cateva sfaturi, va rog:
Care ar fi amestecul ideal de cereale pentru capre? Si ce cantitate zilnica?
Lucerna o servesc pale din balot sau o toc cu "sisca" la 5-7 cm? Ma gândesc ca daca o toc, reduc risipa.
Incerc sa fac rost de sfecla furajera, dar din pacate in Baragan se gaseste mai rar. Cu ce as putea inlocui sfecla?
In fine care credeti ca este reteta ideala de furajare pentru caprele de rasa?

Ceva sugestii pentru achizitionarea animalelor? Firme, persoane...

Cu multumiri si apreciere,

#6687
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
pt badea gheo

pt ca nu am card de credit si locuiesc departe de zonele unde se fac livrari si nici nu pot merge la oficiul postal ...e departe, nu e drum decat de carute si in plus sunt singura cu 2 copii mici si gospodaria ...pe scurt :))

#6688
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014

 onitaolguta, on 03 septembrie 2014 - 21:28, said:

pt badea gheo

pt ca nu am card de credit si locuiesc departe de zonele unde se fac livrari si nici nu pot merge la oficiul postal ...e departe, nu e drum decat de carute si in plus sunt singura cu 2 copii mici si gospodaria ...pe scurt :))

Multi si-ar dori o viata izolata. Fara agitatie. :D

#6689
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
da ...e frumos in marea parte a timpului ...dar sunt si parti proaste ...

#6690
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Problema : m-a anuntat nevasta-mea ca capra mea a avut acum citeva zile un fel de buba la o tita , care intre timp a mai trecut iar acum pe tita respectiva iese laptele ingrosat si o cam doare la muls. Mai multe detalii nu am , dar oare ce ar putea fi asa , la prima vedere si mai ales cum s-ar putea trata ?
Multumesc anticipat.

#6691
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014

 onitaolguta, on 04 septembrie 2014 - 19:12, said:

da ...e frumos in marea parte a timpului ...dar sunt si parti proaste ...

Aveti mesaj privat! ;)

#6692
iorgu1979

iorgu1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.07.2014

 godwishu, on 03 septembrie 2014 - 06:36, said:

Salutari si felicitari tuturor de pe acest forum!
Ma chinui de ceva timp sa studiez cat mai mult din acest topic si inca mai am de studiat Posted Image.

Povestea mea este cam asa:
De mic copil am umblat cu caprele la pascut pe dealuri, paduri si miristi, dar a venit vremea sa merg la liceu si lucrurile au luat o alta intorsatura...
Intre timp am ajuns la 38 ani si am facut multe...si mai ales anul acesta am reusit aproape sa termin un grajd de 300 mp si 8 m inaltime. Partea efectiva de grajd are 210 mp si restul pana la 300 contine o sala de muls, sala de procesare, beci pentru maturare, moara de furaje...
Podul are inaltimea de 5 m si are forma tipic americana "gambrel". La ora actuala am in pod 1800 baloti de lucerna si vreo 400 de baloti paie pt. asternut. Capacitatea podului este undeva la 4000 baloti.
Am reusit sa strang si ceva cereale si triticale: 2500 kg orz, 1000 kg ovaz, 1000 kg mazare, 1000 kg floarea soarelui. Mai urmeaza vreo 5 tone de porumb, srot floare, etc..
Podeaua grajdului este betonata si contine rigole de scurgere. Pentru odihna caprelor o sa folosesc o podina de lemn ridicata cam la 12 cm de beton. Peretii sun izolati cu polistiren de 10 cm.
In aceasta toamna trebuie sa aduc animalele. Vreau sa aduc o matca de 20-30 capete de alpina franceza aflate in gestatie si un tap. Mai completez cu ceva autohtone selectate pana la 50 capete. Chiar daca as vrea sa am toate caprele de rasa nu cred ca reusesc anul acesta din cauza finantelor...
Ma gândesc ca pe viitor sa ma opresc undeva la 70 de capete, restul spatiului il folosesc pentru iezi.
Caprele vor fi tinute doar in stabulatie.

Acum am si eu nevoie de cateva sfaturi, va rog:
Care ar fi amestecul ideal de cereale pentru capre? Si ce cantitate zilnica?
Lucerna o servesc pale din balot sau o toc cu "sisca" la 5-7 cm? Ma gândesc ca daca o toc, reduc risipa.
Incerc sa fac rost de sfecla furajera, dar din pacate in Baragan se gaseste mai rar. Cu ce as putea inlocui sfecla?
In fine care credeti ca este reteta ideala de furajare pentru caprele de rasa?

Ceva sugestii pentru achizitionarea animalelor? Firme, persoane...

Cu multumiri si apreciere,

Ai cerut un sfat, o sa-ti dau mai multe, cu liniuta, mai ales ca ai deja un grajd frumos, nou, te-a costat de te-a rupt. Bun, deci uite sfaturile:

- grija mare la ce animale cumperi si mai ales CATE cumperi. O metoda buna de frangere a gatului e sa te iei dupa calculele facute de smecheri. Stii la ce ma refer, la sfaturile alea cu "cumperi acum 10 capre de rasa si-ti amortizezi cheltuielile intr-un an".

- e bine sa stii ca cresterea caprelor in regim de ferma pentru obtinerea de profit e ceva complet diferit fata de cresterea unor capre pe langa casa. Cand cresti o singura capra, poti face chiar si surfing cu ea. Nu glumesc, uitati aici:  https://www.youtube....E2W_EoB2M#t=132

- trebuie calculat fiecare banut in parte. Grija mare la lucerna aia faimoasa pentru ca: a) ti-o toaca doamnele cat ai clipi, fara sa-ti aduca vreun profit si b - arunci jumate din ea sau poate chiar mai mult daca nu stii cum sa le faci ratia si daca n-ai iesle facuta cum trebuie.

- revin la indemnul de a citi macar topicul de aici despre nutritie animala, mai bine ar fi sa va luati manuale pt asa ceva, eventual sa intrebati un meserias. Paranteza: meserias inseamna de regula om care sta cu nasu-n curu caprei non-stop. Fac precizarea ca tehnicienii veterinari si chiar medicii veterinari (imi cer scuze domnule Horia pentru ce am sa spun), de multe ori bat campii serios in legatura cu alimentatia caprelor. Eu am obtinut productie buna de lapte din niste combinatii personale de furaje care m-au costat mai putin si care au salvat intreaga trupa de la faliment (familie plus caprite behaiste). Lucerna e un lux si nu se da la capre in nestire. Vedeti ca zice domnul Horia la un moment dat despre faptul ca caprele (intentionat nu ma feresc de cacofonii, ele sunt ceva normal in viata de zi cu zi si nu doar in exprimare), digera celuloza si fac si lapte din ce digera. Eu dau pe zi 1 - 1.5 kg SU lucerna (evident, la cine merita nu la toate mancatoarele,ca si asta e o discutie), 800g de amestec cereale si in rest iarba cat cuprinde. Cand m-am apucat eu de caprareala, taiam iarba de pe marginea drumurilor nationale, mai avea primarul putin si-mi facea statuie ca i-am curatat comuna. Am facut chestia asta pentru ca in zona mea nu exista dealuri nesimtite cu iarba pana la genunchi si cam fiecare firicel de iarba conteaza. Care v-a pricopsit Dumnezeu cu terenuri, nu neglijati asa: mazarichea, sparceta, bostanoasele. O sa vedeti ca fac minuni cu costuri relativ mici. Toata lumea abereaza pe-aici cu lucerna si de-aia se vinde la preturi nejustificate. Lucerna e un lux, mananca si omul daca moare de foame.

- cumpara 10 capre bune. Daca vrei tu neaparat sa fie de rasa smechera, da-i inainte, eu iti zic ca nu face cat dai pe ele. Mai bine iei niste carpatine bune de lapte, dar ia-le la primavara, cand le verifici cat lapte dau, mulgi cu mana ta minimum 3 sesiuni (3 zile). Vezi ca smecherii le lasa nemulse si te crucesti cat lapte iti dau. In plus, cand stai cu mana la tate e alta treaba. Nu sta sa te uiti la ala ce misto curge laptele cand le mulge, baga mana la uger. Cu mana simti exact un uger cu probleme, mameloane mici nu inseamna neaparat "greu de muls", insa canale infundate si mameloane mari, da.

- asa, dupa ce le iei, baga-le in grajdul ala meserias de 300mp, scoate-le la pascut sau la padoc, incheaga branza, vinde si vezi daca in toamna mai ai chef de crescut capre. Nu spun ca n-o sa ai, spun ca trebuie sa vezi care e "the big picture". Cresterea caprelor, o spun mereu si peste tot NU este o afacere foarte profitabila. Stabileste un profit de 8% si tine-te de el, ca o sa fie -20% in primul an, -10% in al doilea, 2% inca vreo trei ani si dupa vreo sase - sapte ani incepi sa gandesti corect cum trebuie pusa problema.

- explica-le oamenilor de ce vinzi branza scump. NU mai vindeti branza la preturi de rahat, ca de-aia nu va respecta lumea. Eu am reusit performanta sa fac oameni sa se lase complet de cumparat branza de aiurea, cand le-am explicat detaliat cat jeg pot sa aiba unii in ferme si cate chestii pot sa colcaie in gheretele din piata. Si ca o paranteza, la 1kg de branza intra 7 - 10l de lapte, lasati aberatiile ca intra 3l sau 4. Poate 4l daca adaugi amidon alimentar, lapte praf sau… ipsos? (nu glumesc, stiu cazuri care s-au terminat cu dosar penal) - deci mergi pe 10l de lapte la kg de branza, ca sa te bucuri ca-ti iese un chil la 8l, fa-ti un pret si vinde intai ce scoti de la alea 10 capre. Nu mai da banii pe vise, ca 10 capre de rasa la 450eur inseamna 4500 de euro. Nu-i asa de putin, unii muncesc 2 ani pentru banii astia.

- vezi ca platformele alea de lemn se imbiba cu pisalau de numa-numa si in doi ani o sa se planga lumea ca pute laptele a urina. Ai turnat beton pe jos? Foarte frumos, vii cu strat de 10cm de nisip fin si cu caramida pe deasupra. Lemnul NU e bun, pute. Am vazut la altii si pute. Capra sta fain de tot pe paie, ii si place si e si sanatos, cu conditia sa faci curat des. Am un prieten care creste oi si care zice foarte fain: afacerea incepe sa puta direct din grajd.

…daca imi mai aduc aminte ceva, iti mai zic. Cresterea caprelor e profitabila daca dai casul la 45lei, 1l de lapte la 7 - 8 lei, cascaval la 60 lei.

Succes!

Edited by iorgu1979, 05 September 2014 - 11:35.


#6693
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014

 Badea-Gheo, on 04 septembrie 2014 - 19:15, said:



Aveti mesaj privat! ;)

scuze dar habar nu am cum sa il citesc ca pe tel nu imi apar toate chestiile care apar pe desktop ...ajutor! ce sa fac? probabil ar fii mai bine sa trimiti pe mail. merci

#6694
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
gata ...am reusit :) ...

#6695
cocolosdaniela

cocolosdaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 03.01.2013
PT. iorgu 1979  Mare dreptate  aveti!Tot ce ati spus este perfect adevarat!Cine zice altceva ,la nivelul mediu de "caprareala" habar nu are ce vorbeste!Dupa aproape 4 ani de caprarie mai sunt zile cand imi vine sa o las d....-lui  de afacere !Mai se gaseste cate unu si zice ca la 20 kg de branza (Numai din lapte de capra) e foooarte scumpa, iti vine sa  te lasi! Daia zic ca ar trebui sa tinem preturile  in pas cu celelalte si sa nu mai lasam pe cei ce vin cu branza de la vecinii nostrii de peste Dunare si tin sus si tare ca e din lapte de capra la pret de 11 lei kilu LA MAGAZIN!!! Informare si educare a consumatorului nostru tre sa facem! Eu spun clientilor mei cat lapte intra la  un kg. de branza ,cat lapte consum pt. un  kg.de cascaval ........s.a.m.d.! Unii nu prea cred ,altii se minuneaza! Numai cei ce au avut contact cu caprele pe la bunici sau rude stiu ce vorbesc si inteleg(de regula astia sunt cei mai buni clienti ai mei) O zi buna va doresc!

#6696
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
La noi e 16 lei kg de cas 100% capra.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate