Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#6409
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
multumesc de lamuriri domnul horia ...unele le-am facut din instinct asa ...

15 zile de la prima utilizare sau de la rapel? (trebuie facut nu?)
cred ca era plina ca desii nu prea manca mare lucru era "rotofeie" de mai mare dragul :(

#6410
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
15 zile de la ultima administrare.
obligatoriu se face rapel la ivermectina
sanatate si spor

#6411
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
multumesc frumos
doamne ajuta!

#6412
iorgu1979

iorgu1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.07.2014
Buna ziua. Am o ieduta carpatina de trei luni jumate, care din cand in cand are ameteli combinate cu un fel de contractii musculare (i se incordeaza muschii pulpelor, nu poate indoi picioarele, daca incearca sa mearga o face ca si cand ar fi beata si pica pe o parte, zici ca e moarta). Sta asa o perioada apoi isi revine complet, se tine bine pe picioare, da din codita, mananca, bea apa, topaie. Caprita nu pare sa dea semne de boala, e deparazitata intern (helmizol) si extern (butox) - excrementele sunt in regula, nu e umflata exagerat, pare sanatoasa ca si celelalte. A facut asa pentru prima data acum doua luni, atunci am crezut ca au calcat-o celelalte in picioare, am gasit-o la fel ca acum, picata pe o parte, cu picioarele intinse-bat. In perioada de dupa n-a mai facut, dar de vreo doua zile face chestia asta, de mai multe ori pe zi. Nu i-am mai facut de la fatare niciun AD3E, seleniu+E, b1b6 sau calciu. Vet-ul nostru e in Bulgaria in vacanta cu familia si nu raspunde la tel. Daca puteti sa-mi dati un sfat, va multumesc.

#6413
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
cu ce se dezinfecteaza adapostul animalelor jos si pe pereti? am auzit ca e bun varul nestins praf dar nu am gasit nicaieri sa cumpar. alte metode?

este o problema daca puii de gaina au acces in staulul caprelor?

#6414
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
De ce cantitate de mazare furajera au nevoie caprele pe zi ? Dar iezii peste 6 luni?

#6415
iorgu1979

iorgu1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.07.2014

View PostBadea-Gheo, on 21 iulie 2014 - 16:58, said:

De ce cantitate de mazare furajera au nevoie caprele pe zi ? Dar iezii peste 6 luni?

Mazarea are o valoare energetica mai ridicata decat a graului si echivalenta cu cea a porumbului (3.400 kcal/kg PB). E o sursa buna de proteine si de energie. La porci merge in proportie de 30 - 35%, la capre n-as da mai mult de 20%. Are cam 27% proteina si 43% amidon / kg SU. Vorbim aici despre boabe, vrejii au o valoare energetică de 0,59 UFL şi o valoare proteică de 80 g PD/kg SU, se apropie de lucerna. Merg foarte bine la rumegatoare, conditia e sa fie bine paliti, chiar uscati (nu se dau verzi ca provoaca timpanisme). Productia de mazare e foarte buna la hectar si are avantajul ca mai bagi si cultura de toamna dupa, gen porumb de cocenasi sau altele (de exemplu rapita).

In concluzie, boabe undeva la 20 - 22% in amestec cu cu alte cereale, iar vreji "cat incape in capra", numai sa fie uscati :)

#6416
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Aha...multumescPosted Image ! Da la boabe ma refeream. Trebuie sa imbunatatesc reteta.Posted Image

#6417
iorgu1979

iorgu1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.07.2014

View Postonitaolguta, on 21 iulie 2014 - 16:04, said:

cu ce se dezinfecteaza adapostul animalelor jos si pe pereti? am auzit ca e bun varul nestins praf dar nu am gasit nicaieri sa cumpar. alte metode?

este o problema daca puii de gaina au acces in staulul caprelor?

Varul e bun in lipsa de altceva. Puteti folosi Cypervet, Neostomosan sau altceva, musai sa scoateti gainile afara din cotet cand dati cu solutie Posted Image

Da, poate fi o problema daca puii de gaina au acces in staulul caprelor. Nu e indicat pentru ca anumite boli sunt comune. Daca n-aveti incotro si trebuie sa coabiteze, va trebui sa le tratati si pe unele si pe celelalte in functie de minunile care va apar. Deparazitarile trebuie facute la timp.

Edited by iorgu1979, 21 July 2014 - 22:06.


#6418
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postiorgu1979, on 21 iulie 2014 - 15:04, said:

...Am o ieduta carpatina de trei luni jumate, care din cand in cand are ameteli combinate cu un fel de contractii musculare (i se incordeaza muschii pulpelor, nu poate indoi picioarele, daca incearca sa mearga o face ca si cand ar fi beata si pica pe o parte, zici ca e moarta). Sta asa o perioada apoi isi revine complet, se tine bine pe picioare, da din codita, mananca, bea apa, topaie.

Se pare ca este o boala transmisa genetic, numita distrofie miotonica. In USA sunt numite "fainting goats" - "capre care lesina".

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f_3Utmj4RPU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postonitaolguta, on 21 iulie 2014 - 16:04, said:

cu ce se dezinfecteaza adapostul animalelor jos si pe pereti?

Soda caustica fierbinte solutie 4%, sau lapte de var 20%.

#6419
PF5

PF5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 04.02.2014

View Postonitaolguta, on 21 iulie 2014 - 16:04, said:

cu ce se dezinfecteaza adapostul animalelor jos si pe pereti? am auzit ca e bun varul nestins praf dar nu am gasit nicaieri sa cumpar. alte metode?

este o problema daca puii de gaina au acces in staulul caprelor?
Cumparati bolovani de var nestins (de la vararii cu carute, care umbla prin sate) si bagati-i intr-un sac de rafie, intr-o magazie/sopron. In cateva luni devin praf (var partial nestins).
Cand dezinfectati, aruncati praful cu ceva (o lingura mare de lemn folosesc eu), sa se imprastie cat mai bine, sa se faca "ceata" si pe jos sa se astearna un covor subtire, aproape alb. In felul acesta patrunde si in crapaturile peretilor si podelei.
Purtati o masca pe figura, fiindca arde caile raspiratorii si tesuturile conjunctive. Animalele sa revina dupa cateva zeci de minute, cand praful s-a asternut in totalitate.
Imediat dupa dezinfectare, mirosul de grajd se schimba in miros proaspat. Despre eficienta nu stiu ce sa spun, dar eu prefer metodele traditionale, celor moderne, care deseori folosesc substante insuficient testate. Nu sustin ca e mai bine.

#6420
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

View Postonitaolguta, on 20 iulie 2014 - 21:57, said:

da dar macar nu e vina dumitale asa cum e la mine ...le-am chinuit cu injectiile degeaba aflu acum - si sunt convinsa ca am dozat total gresit si am executat total gresit totul am indoit ace am tras si reintrodus ca se tot misca ....impuscati-ma va rog!

in plus tot nu am aflat timpul in zile cat trebuie sa nu mai dau lapte la copii dupa ivermectina ...
Sunteti  foarte curajoasă, aşa că mergeţi înainte! Ca să nu le mai chinuiţi cu injecţii puteţi folosi Rombendazol 10% pentru paraziţii interni, repetarea la 24 de ore după prima administrare, iar apoi încă o doză la 18-21 de zile, şi iar după 24 de ore. Doza poate să fie mai mare decât cea menţionată pe prospect, pentru că se mai pierde la administrare. Vă admir pentru tenacitate (mai ales că aţi insistat cu  injecţiile), chiar nu ştiu cum aţi reuşit!

#6421
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
va multumesc din suflet pt aprecieri ...aveam nevoie :) am insistat pt ca un lucru neterminat ...stiti d-voastra vorba. o sa folosesc substanta recomandata pe viitor dar trebuie sa fac rapelul tot cu ivermectina nu?
si inca o intrebare: laptele pe care nu reuseste iada sa il bea si il mulg eu pot

sa il dau caprei? am citit ca nu le face rau dar imi e teama sa nu se mulga singura mai apoi ...asta pt ca imi pare rau de munca ei si nu am alte animale care sa il manance? si are nevoie de refacere dupa suferinta cu abcesul (s-a strans si mai are rana decat in centru)
doamne ajuta!

#6422
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
domnule horia, pt ca citesc copacel copacel din urma paginile forumului am ajuns pe la 130 si ceva si acolo puneti o intrebare: daca cresc smochini in sol in dolj ...raspunsul este da in craiova cresc in fata blocurilor, bunica avea unul urias in curte si chiar in nord unde stau acum  are cineva :)

cu toate astea cu un smochin nu se face clima mediteraneana :))

scuze sper ca nu am fost prea off topic :D

#6423
mihnea2011

mihnea2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.10.2011
Buna ziua.

O intrebare probabil simpla, insa nu am gasit raspunsul (din cat am citit):

O ieduta de anul asta, din mijlocul lui Februarie, merge montata in Sept-Oct ? Am o ieduta singura la caprita ei, a iesit mai mare si incerc sa ii dau bunatati -numai seara, ca sa manance iarba ziua- dar vezi ca a sesizat si asteapta bunatatile de seara - in special cand e vorba de lapte - si nu mai mananca ziua pana seara cand asteapta "bun" :-(

Nu stiu cum sa procedez ca sa o fac sa se dezvolte mai repede, bine, fara sa o las sa zburde pe toata pasunea-lucerna-etc.
Ea mananca iarba de zici ca este umflata dar culca totul pe jos ca e plimbareata + miros si gata, se plictiseste. Am testat.
(Iarba+sare+apa+tarate/boabe porumb + coji de la bucatarie)

Multumesc!

#6424
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postonitaolguta, on 22 iulie 2014 - 20:48, said:

laptele pe care nu reuseste iada sa il bea si il mulg eu pot

sa il dau caprei?
Mai bine il dati la porci. Sa nu produca ceva fermentatii nedorite in prestomace la capra ....

View Postonitaolguta, on 24 iulie 2014 - 06:50, said:

... acolo puneti o intrebare: daca cresc smochini in sol in dolj ...raspunsul este da in craiova cresc in fata blocurilor, bunica avea unul urias in curte si chiar in nord unde stau acum  are cineva Posted Image

cu toate astea cu un smochin nu se face clima mediteraneana Posted Image)
Nu, nu mediteraneana. Si nu in nordul Doljului. Ideea era ca Romania are o zona foarte mica in sud-vestul Mehedintiului si o parte din Caras-Severin unde se intalneste clima sub-mediteraneana. Vine de la Adriatica, peste Croatia si Serbia. Si, printre altele (scorpioni de ex.) este caracterizata si de cresterea in natura, neprotejat, a smochinului.

View Postmihnea2011, on 24 iulie 2014 - 16:09, said:

O ieduta de anul asta, din mijlocul lui Februarie, merge montata in Sept-Oct ?
Daca atunci atinge 80% din greutatea unei adulte da, daca nu, nu.

#6425
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014

View Posthoria66, on 24 iulie 2014 - 17:59, said:


Mai bine il dati la porci. Sa nu produca ceva fermentatii nedorite in prestomace la capra ....


Nu, nu mediteraneana. Si nu in nordul Doljului. Ideea era ca Romania are o zona foarte mica in sud-vestul Mehedintiului si o parte din Caras-Severin unde se intalneste clima sub-mediteraneana. Vine de la Adriatica, peste Croatia si Serbia. Si, printre altele (scorpioni de ex.) este caracterizata si de cresterea in natura, neprotejat, a smochinului.


Daca atunci atinge 80% din greutatea unei adulte da, daca nu, nu.

nu am porci, pisici, caini sau alte asemenea ...doar capre si gaini :) am testat un pic dar am tinut castronul sus atat cat sa ajunga cu botul in asa fel incat sa nu ajunga in rumen(prea mult) si am pus si ceva sare in el pt schimbarea gustului ...azi a mancat asa bine ca nu voia sa plece acasa sear

va sustin ideea cu clima am raspuns doar la intrebarea despre smochini :)

as dorii daca se poate niste amanunte despre toaletarea ongloanelor ...fosta stapana a caprei mi-a ras in nas "cum sa tai doamna unghiile la capra? ce e om?" asa ca sunt crescute rau desii le-am mai taiat de 2 ori dar nu prea stiu cum sa o fac bine si pe net am gasit ceva cu flexul ...

nu gasesc detalii despre cat sa tai partea din spate a copitei si calcaiul (calcaiele?) si in plus are unghia si o portiune din mijlocul moale al copitei rasfrant cumva intre copite la picioarele din spate ...ma tem de necrobaciloza ...vreau sa o curat si sa ii fac bai la picioare cu sulfat de cupru

multumesc si doamne ajuta!

#6426
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014

View Postmihnea2011, on 24 iulie 2014 - 16:09, said:

Buna ziua.

O intrebare probabil simpla, insa nu am gasit raspunsul (din cat am citit):

O ieduta de anul asta, din mijlocul lui Februarie, merge montata in Sept-Oct ? Am o ieduta singura la caprita ei, a iesit mai mare si incerc sa ii dau bunatati -numai seara, ca sa manance iarba ziua- dar vezi ca a sesizat si asteapta bunatatile de seara - in special cand e vorba de lapte - si nu mai mananca ziua pana seara cand asteapta "bun" :-(

Nu stiu cum sa procedez ca sa o fac sa se dezvolte mai repede, bine, fara sa o las sa zburde pe toata pasunea-lucerna-etc.
Ea mananca iarba de zici ca este umflata dar culca totul pe jos ca e plimbareata + miros si gata, se plictiseste. Am testat.
(Iarba+sare+apa+tarate/boabe porumb + coji de la bucatarie)

Multumesc!
Salut!Posted Image

In situatia asta am fost si eu. Anul trecut am avut un singur ied si nu punea botul pe nimicPosted Image ma mir ca mai traia.Posted Image  Anul asta am trei printese care se mai indeamna una cu alta. Un sfat pt tine ar fi: Invat-o cu program...tainul la ora fixa si in rest  iarba, fan dar totul cu program. Grauntelede porumb sunt intregi sau sparte? Eu amobs ca atunci cand le dau graunte intregi seara a doua zi nu au pofta de mancare. Poate doar mi se pare.Posted Image Domnu Horia...pareri? Ii dai lapte? Praf? Sau suge la mama ei? E cam mare...Si da-i crengi.(salcie, salcam, pruni, maces,etc.)  Succesuri!Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate