Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#5743
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 milu979, on 02 martie 2014 - 22:12, said:

Scuze mam exprimat eu gresit selevitul nu este acelasi lucru cu vit. E si seleniu.?
Va multumesc.
Asta da. Acelasi lucru.

 irina_cojocaru, on 03 martie 2014 - 11:23, said:

Eu nu ma refeream la o presare ata de grava sa produca necroza, ma gandeam ca pur si simplu au fost..inghesuite in abdomen, si cand au iesit iezii s-a deranjat ordinea lor fireasca. Imi pare rau daca suna ridicol Posted Image Asa imi explicam eu de ce multe fac diaree - ca deodata nu mai sunt presate de fat si, ne mai fiind obisnuite sa stea contractate, iese afara tot din ele rapid Posted Image
Peristaltismul intestinal e mult mai dependent de sistemul neurovegetativ, decat de compresia executata mecanic de sarcina dezvoltata exagerat. La oameni, chiar si cand se dezvolta in abdomen tumori canceroase imense, e nevoie de o comprimare mecanica extrem de puternica asupra intestinelor pentru a le deranja peristaltismul.

E-adevarat ca unii hormoni care intervin in fatare au si influenta asupra motilitatii intestinale ...

 alina1010, on 03 martie 2014 - 13:56, said:

O persoana mi-a spus ca roblema e urmatoarea: capra a mancat pungi de plastic si acum nu poate sa le elimine.
pai, a mancat asa ceva ????

 neamtu13, on 03 martie 2014 - 14:54, said:

Referitor la tratamentul cu mibazon,am vazut ca ati recomandat 1/2 tub la fiecare mamelon la 12 ore,timp de 5 zile,asta ar insemna 10 tuburi.INTREBARE;daca termin tratamentul seara,pot sa dau iedul dimineata,dupa cele 5 zile?multumesc.
Am recomandat jumatate de tub de Mibazon per mamelon fiindca cisterna la capra e mult mai mica decat la vaca si este suficient.
Sigur ca iedul poate sa vina la supt la sfarsitul tratamentului, chiar mai repede, dupa 5-6 ore.

 keluu, on 02 martie 2014 - 23:22, said:

sunt cam confuz,dar presupun ca o sa inteleg in timp care e treaba cu aceste congestionari mamare,mastite si etc...
Congestia mamara apare numai la fatare, in urma unui aflux exagerat de sange in mamela, adus acolo de hormonii lactogeni care sunt secretati inainte de fatare. Aceasta congestie mamara este o inflamatie, dar o inflamatie aseptica (non-infectioasa), in sensul ca a aparut in urma reactiei organismului la un stimul intern, nu ca urmare a unei infectii. Se manifesta si la alte specii, inclusiv la femeie, si poarta numele popular de "febra laptelui". In general, o mamela bine conformata si potenta face febra laptelui. La fel se inatmpla cu vacile care au ugerele foarte mari si sunt "bune de lapte", si (fie-mi iertata comparatia) le fel reactioneaza femeile cu sanii mari si cu o capacitate de lactatie foarte mare. Daca puiul ar avea din primele zile capacitatea de a suge foarte bine si foarte mult, aceasta congestie s-ar calma de la sine. Necazul este ca, in primele zile, puiul (de capra, de vaca, ...de om) nu are capacitatea de a suge cat produce mamela si astfel fenomenul se auto-amplifica (o cantitate mare de lapte ne-muls preseaza pe epiteliul secretor si stimuleaza staza sanguina in vasele mamare...).

Mastitele apar oricand, ca urmare a instalarii unui proces infectios.

#5744
alina1010

alina1010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.03.2014
Da, a gasit o bucata de folie si a mancat-o. Am vazut-o prea tarziu,  nu am putut sa scoatem folia din gura ei.

#5745
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
In cazul asta, ar trebui administrate mari cantitati de ceai de fan si purgative saline. Si nimic de mancare. Poate aveti noroc...

#5746
alina1010

alina1010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.03.2014
Este foarte slabita si scrasneste din dinti. Acum a inceput si sa geama.

#5747
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

 alina1010, on 03 martie 2014 - 21:38, said:

Este foarte slabita si scrasneste din dinti. Acum a inceput si sa geama.
Saracutaaa Posted Image Sincer nu te inteleg foarte bine, cum sa stai si sa intrebi 2 zile pe forum ce are cand tu stiai ca a mancat folie?? De ce nu ai zis mai devreme? Cum adica ti-a zis altcineva ca poate a mancat pungi de plastic, si atunci ti-ai dat si tu seama ca da, a mancat?
Si la mine a furat o ieduta o bucata dintr-o punga, dar am urmarit-o indeaproape si nu a dat nici un semn ca ar incomoda-o. Am intrebat pe un alt grup de crescatori de capre ce ar trebui sa fac, preventiv, si mi s-a zis sa ii dau sa bea ulei, un ulei gros de perferinta, gen de masline, IMEDIAT ce observ vreun simptom ciudat - ca sta apatica, nu manaca, nu bea apa, sau chiar preventiv!
La ieduta mea nu a fost cazul, dar nu stiu ce sa zic de capra..cred ca are niste dureri groaznice de scrasneste din dinti si geme. In locul tau as sacrifica-o... Posted Image Posted Image

PS: pentru cine stie engleza, asta e grupul: https://www.facebook...ups/goatwisdom/
      Fie ca intrebati ceva sau nu, discutiile sunt foarte interesante si oamenii foarte pasionati, grijulii si iubitori de caprite. Si..avansati in domeniu. Adica cresc de multi ani, si numai capre de rasa.

Edited by irina_cojocaru, 03 March 2014 - 22:44.


#5748
alina1010

alina1010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.03.2014
Initial veterinarul a crezut alta e problema. Iar folia nu a mancat-o recent, nu m-am dat seama ca asta ar fi problema.

#5749
keluu

keluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.10.2006

Quote

Congestia mamara apare numai la fatare, in urma unui aflux exagerat de sange in mamela, adus acolo de hormonii lactogeni care sunt secretati inainte de fatare. Aceasta congestie mamara este o inflamatie, dar o inflamatie aseptica (non-infectioasa), in sensul ca a aparut in urma reactiei organismului la un stimul intern, nu ca urmare a unei infectii. Se manifesta si la alte specii, inclusiv la femeie, si poarta numele popular de "febra laptelui". In general, o mamela bine conformata si potenta face febra laptelui. La fel se inatmpla cu vacile care au ugerele foarte mari si sunt "bune de lapte", si (fie-mi iertata comparatia) le fel reactioneaza femeile cu sanii mari si cu o capacitate de lactatie foarte mare. Daca puiul ar avea din primele zile capacitatea de a suge foarte bine si foarte mult, aceasta congestie s-ar calma de la sine. Necazul este ca, in primele zile, puiul (de capra, de vaca, ...de om) nu are capacitatea de a suge cat produce mamela si astfel fenomenul se auto-amplifica (o cantitate mare de lapte ne-muls preseaza pe epiteliul secretor si stimuleaza staza sanguina in vasele mamare...).
Mastitele apar oricand, ca urmare a instalarii unui proces infectios.




va multumesc pentru raspuns
problema este ca fac acest masaj  la 15 capre deja zilnic(mi-au intarziat fatarile si anul acesta) si va spun sincer ca mi s-a luat de atata masaj,frecat,muls la mana.
eu am crescut pe pavele si e mai greu cu mulsul si masajul la "rumegatoare".
ma gandesc cu groaza cand o sa-mi fete si celelalte 20 de capre,ce oi face atunci?oare cei de la fermele care au 200-300 de capre si au fatarile controlate,cum se descuraca?freaca non stop?hmmm..........
incet incet va disparea si aceasta congestie.
sa ne traiti domn doctor

#5750
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Buna ziua !
Am si eu o intrebare , mi-a fatat si mie prima caprita un tapusor pe data de  28 Februarie , am asistat activ la fatare .
De ce si acuma dupa 5 zile iedutul tine limba scoasa in coltul gurii ?
Am primit un raspuns profesionist zic eu in acest sens , a inghitit lichid in timpul fatarii .
Vreau sa va spun ca il curatasem deja la botic de cum a aparut boticul la vedere ...
Ii si mai bleg , desi se descurca cu suptul singur , dar parca-i prea bleg ... tot la sfatul acelui crescator bun zic eu , i-am facut astazi Selevit injectabil , dupa o saptamana o sa-l repet .
Totusi de ce tine inca limba afara , suge normal zic eu , nu are respiratia zgomotoasa ...ce poate fi ?
Ceva poze puteti vedea cu el aici : http://cris1981.sunp...BANAT_SI_SANEEN .
Imi cer scuze ca trebuie sa postez linkul altu-i site ...dar nu o fac pentru reclama !
Oricum ii multumesc pe aceasta cale crescatorului care mi-a dat primele indrumari si m-a linstit de inceput , sper sa nu se supere , dar uneori mai multe pareri nu strica .
Apropos de pareri , v-as spune una a unui crescator mai vechi ....dar mi-e rusine sa o reproduc ...
Doamne da-ne bine !

#5751
Relu_Voinesti

Relu_Voinesti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.02.2014
MUiltumescc celor care si au gasit timp pt probleme mele. In afara distinsului nostru coleg care mi a raspuns la problema furajarii fara masa verde si caruia ii multumesc as dori sa stiu daca mai sunt colegi care au furajat doar cu fan si concentate pe timpul verii, cu ce efecte si cu ce probleme sau confruntat. cu sima Av Marin

#5752
keluu

keluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.10.2006
buna ziua
voi cei ce furajati cu masa verde la padoc,de cate ori pe zi cositi si aduceti iarba la grajd?
daca cositi dimineata si alimentati,dupa cate ore se incinge ?
multumesc

Edited by keluu, 04 March 2014 - 14:59.


#5753
cocolosdaniela

cocolosdaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 03.01.2013

 keluu, on 04 martie 2014 - 08:26, said:

va multumesc pentru raspuns
problema este ca fac acest masaj  la 15 capre deja zilnic(mi-au intarziat fatarile si anul acesta) si va spun sincer ca mi s-a luat de atata masaj,frecat,muls la mana.
eu am crescut pe pavele si e mai greu cu mulsul si masajul la "rumegatoare".
ma gandesc cu groaza cand o sa-mi fete si celelalte 20 de capre,ce oi face atunci?oare cei de la fermele care au 200-300 de capre si au fatarile controlate,cum se descuraca?freaca non stop?hmmm..........
incet incet va disparea si aceasta congestie.
sa ne traiti domn doctor
Buna ziua! Fatarile ,dupa parerea mea nu au intarziat! Sa va spun de ce :De cand am caprele,am inceput sa trec diverse observatii pe agenda si printre altele am observat,cel putin la mine, ca atunci cand pastele cade devreme  si ele fata mai devreme.Eu tin tapul cu ele in turma si  in perioada  rutului  le notez pe fiecare cand se monteaza!Cu aproximatie bineinteles!Asta se intimpla pentru ca le tin la gramada!Problema cu congestia mamara este si din cauza faptului ca poate nu goliti ugerul  dupa ce a supt iedul de 2-3 ori! Eu, dupa ce iedul a supt de cateva ori mulg capra cumsecade si colastra respectiva o administrez ulterior iedului/iezilor cu biberonul!Rezolv doua treburi de o data!Odata, capra scapa de tensiune la uger si isi stimuleaza lactatia , a doua oara invat iedul la biberon pentru ca atunci cand ea este la pasune pot hranii iezii fara sa am probleme de refuz!Am patit o singura data ceea ce se cheama congestie mamara la o capra care a fatat la stana si nu am fost acolo iar baiatul care le pastea nu a realizat decat dupa cateva ore ca iedul nu  a supt tot! Deh! Va urez rabdare si fatari fara probleme!

Edited by cocolosdaniela, 04 March 2014 - 16:49.


#5754
keluu

keluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.10.2006
multumesc mult

#5755
keluu

keluu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 14.10.2006

 cocolosdaniela, on 04 martie 2014 - 16:48, said:

Buna ziua! Fatarile ,dupa parerea mea nu au intarziat! Sa va spun de ce :De cand am caprele,am inceput sa trec diverse observatii pe agenda si printre altele am observat,cel putin la mine, ca atunci cand pastele cade devreme  si ele fata mai devreme.Eu tin tapul cu ele in turma si  in perioada  rutului  le notez pe fiecare cand se monteaza!Cu aproximatie bineinteles!Asta se intimpla pentru ca le tin la gramada!Problema cu congestia mamara este si din cauza faptului ca poate nu goliti ugerul  dupa ce a supt iedul de 2-3 ori! Eu, dupa ce iedul a supt de cateva ori mulg capra cumsecade si colastra respectiva o administrez ulterior iedului/iezilor cu biberonul!Rezolv doua treburi de o data!Odata, capra scapa de tensiune la uger si isi stimuleaza lactatia , a doua oara invat iedul la biberon pentru ca atunci cand ea este la pasune pot hranii iezii fara sa am probleme de refuz!Am patit o singura data ceea ce se cheama congestie mamara la o capra care a fatat la stana si nu am fost acolo iar baiatul care le pastea nu a realizat decat dupa cateva ore ca iedul nu  a supt tot! Deh! Va urez rabdare si fatari fara probleme!



multumesc pentru sfat
asta credeam ca fac si eu acum,mulg si de 3 ori o capra pe zi,dar se pare ca nu e chiar suficient.oricum,se vede parca o mica schimbare in bine.
mi-am adus aminte ca avea nevasta-mea o pompa care o folosea la al doilea copil,sa vad daca o mai are sau a dat-o,ma gandesc ca m-ar mai ajuta cred.
sarut mana

#5756
blackboris

blackboris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.12.2012

 Relu_Voinesti, on 04 martie 2014 - 14:06, said:

MUiltumescc celor care si au gasit timp pt probleme mele. In afara distinsului nostru coleg care mi a raspuns la problema furajarii fara masa verde si caruia ii multumesc as dori sa stiu daca mai sunt colegi care au furajat doar cu fan si concentate pe timpul verii, cu ce efecte si cu ce probleme sau confruntat. cu sima Av Marin

Eu hranesc cu fan uscat si concentrate uruite vara din lipsa de timp(naveetist).Cand am timp le dau si iarba verde palita.Dupa administrarea de iarba timp de 3-4 zile consecutiv am observat cresterea productiei de lapte cu cca 20 %.In rest fetele tolereaza bine situatia,majoritatea fiind crescute in acest sistem.

#5757
neamtu13

neamtu13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 29.12.2013
Domnul  Horea imi cer scuze ca va plictisesc vreau totusi sa va intreb dar inafara de mibazon care este cam scump ce tratament ar mai fi pentru problemele de la caprele mele?Pt ca veterinaru de la noi din sat mi-a recomandat ceva mai ieftin si a zis ca merge si cu ceva mai iefti.Parerea dv care este?Va multumesc.La 3 capre daca le fac tratamentul cu mibazon a cate 10 tuburi fiecare ies foarte scump.Imi recomandati altceva mai ieftin sau sa fac totusi un efort si sa le fac cu mibazon?

#5758
gabitzu_cy

gabitzu_cy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2014
buna ziua. ca si prima postare speram sa fie una care sa aiba o cu totul alta tema dar se pare ca nu e asa. am o problema cu o capra care a fatat acum 10 zile iar acum are ugerul tare, cald si nu prea are lapte cu toate ca este o capra f. buna de lapte cca 4-5l lapte p zi . am incercat sa fierb laptele si s-a lipit de fundul vasului iar dupa racire s-a facut ca si cum ar fi inchegat. am mai avut problema asta vara trecuta . c este de facut in stuatia de fata. multumesc

#5759
mardukk

mardukk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.02.2014
salut,
ma poate ajuta cineva cu pasii pt inregistrare la APIA pt o ferma de capre?
multumesc

#5760
cocolosdaniela

cocolosdaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 03.01.2013

 mardukk, on 05 martie 2014 - 12:52, said:

salut,
ma poate ajuta cineva cu pasii pt inregistrare la APIA pt o ferma de capre?
multumesc
primul ucru trebuie sa luati legatura cu centru APIA zonal! Gasiti pe net la apia.org toate centrele si cel mai bine dati un telefon  Va vor spune ei tot si toate cate trebuiesc facute! De unde sunteti?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate