Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#5239
gflorin33

gflorin33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.02.2013
buna seara!am o intrebare..am cumparat astazi fasciozone,pt deparazitare.am inteles ca inlocuie cu succes dovistonul...sincer,nu am urmarit strict monta capritelor..ce risc am daca nu au cateva caprite  minim 2 luni de la monta?de gestatie?sincer,nu as vrea sa ma risc.am cateva alpinute care nu stiu nici macar daca sunt gestante.nu prea ma pricep..sunt novice.am o caprita de 8 ani pe care am injectat o cu estrogen.tare mi as dori sa fie gestanta..e capra de 5 litri pe zi..nu mai vb de marimea ei..daca cineva ma poate invata care sunt semnele gestatiei,raman recunoscator..multumesc!

#5240
cocolosdaniela

cocolosdaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 03.01.2013
Buna ziua! Se pot da coji de orez la capre? Am gasit la cineva si ma gandeam ca daca le voi urui cu porumb poate vor fi bune! Mai schimbam gustul la uruiala. A dat cineva la caprite asa ceva? Au oare ce  valoare nutritiva?  Si mai am  o intrebare . Prazicestul are interdictie  la capritele gestante?Nu reusesc sa dau niciunde de prospect!

#5241
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcocolosdaniela, on 27 noiembrie 2013 - 11:35, said:

Se pot da coji de orez la capre? [ ...] Au oare ce  valoare nutritiva?

Da. Aprox. valoarea nutritiva a taratelor de grau.

Quote

Si mai am  o intrebare . Prazicestul are interdictie  la capritele gestante?Nu reusesc sa dau niciunde de prospect!

Attached File  prazicest-120141.pdf   580.71K   32 downloads

#5242
ilincaiustin

ilincaiustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.10.2010
buna ziua ,
am o ieduta f2 care a avortat acum cateva zile .Era gesstanta de la inceputul lui septembrie. Credeti ca se mai monteaza sau sa-i fac tratament . Daca, da ce?

#5243
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Asta poate sa va spuna cineva care o consulta si pune un diagnostic.

#5244
13rbk

13rbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.04.2012
Am si eu o intrebare ,la care nu am gasit raspuns pe net si anume ,cat ma costa vaccinul pt agalaxie la 6 capre ,fiindca un med. vet. particular din comuna spune ca e prea scump si nu merita .In cei de la circa nu am incredere ,cu toate ca ar fi obligati sa-l faca gratuit nu au fost nici anul trecut la nimeni cu vaccinul.Eu m-am gandit sa cumpar vaccinul ,daca pot de la o farmacie si sa chem pe cineva sa le administreze dar am inteles ca nu o sa gasesc dozajul asa mic si ca nu se mai poate pastra dupa desfacere.Cum sa procedez ,ca ceilalti care mai au doua ,trei caprite prin comuna spun ca ei nu le-au vaccinat niciodata, deci treaba cu asocierea pica!

#5245
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013

View Posthoria66, on 28 noiembrie 2013 - 13:16, said:

Asta poate sa va spuna cineva care o consulta si pune un diagnostic.

Dar, ca practica generala, sa zicem, dupa tratament, ar trebui data din nou la monta, acum, chiar daca e decembrie? Intreb din doua motive: primul, ca eu n-am niciun tap, momentan, si al doilea, pentru ca zilele astea am stat cu frica sa nu avorteze caprita care avea scurgerile si contractiile despre care am povestit. Pana la urma, dupa doua vaccinari cu amoxicilina (al doilea facut de mine, dar cu doctorul langa mine), facute luni si miercuri, si-a revenit, nu mai are scurgeri deloc, iar piciorul e mult mai bine. L-am masat de doua ori pe zi cu iod, dimineata si seara, acum se comporta ca un animal sanatos, mananca bine, nu mai schiopateaza.

Am cateva intrebari, la care n-am gasit un raspuns prin cartile mele:

1. Ca practica generala, daca o capra avorteaza, trebuie data la tap imediat dupa ce te asiguri ca e sanatoasa?

2. Tapul se tine impreuna cu celelalte capre, in tarc, sau e musai tarc separat pentru tap, unde duci caprita la monta? (Aici, in carti am gasit ca trebuie tarc separat, dar alti crescatori de capre mi-au zis sa tin tapul cu ele, la gramada)

3. Cand avorteaza o capra, ce anume trebuie facut, in afara faptului ca te asiguri ca a eliminat placenta? Trebuie facuta vreo curatare anume, vreun tratament, ceva? Lasand la o parte tratamentul legat de motivul pentru care a avortat.

4. Ce trebuie facut in cazul in care, totusi, nu elimina placenta sau daca efectiv nu poate avorta, din diferite motive?

5. In cazul in care o capra avorteaza, desi se afla intr-o faza avansata de gestatie (zicem, 4 luni jumate)? Trebuie mulsa dupa ce avorteaza? Trebuie facut vreun tratament contra agalaxiei?

6. Inca nu stiu cand e bine sa scot capritele afara, ca la mine, pe camp, bate vantul tot timpul (chiar si cand in sat nu misca nicio frunza). Capritele Saanen sunt atat de sensibile ca racesc la orice vanticel, sau doar daca vorbim de vant puternic? Tot ce am gasit prin carti e informatia ca nu e bine sa le scoti cand bate vantul. Cat de tare sa nu bata? Daca as fi avut capre autohtone, le scoteam fara nicio grija - pe la noi, pe aici, astia tin carpatinele afara, in curte. Iarna, care e regula de scos afara? Cat de des le scoti, pentru cat timp s.a.m.d. Eu, de cand s-a pus pe viscol, le-am tinut in grajd, dar au deja cam 5 zile de cand n-au iesit afara. In grajd e spatiu, au lumina, n-ar fi asta problema, am ferestre pe partea din Sud.

Multumesc Posted Image

Edited by Anton79, 29 November 2013 - 13:06.


#5246
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Post13rbk, on 29 noiembrie 2013 - 11:38, said:

...un med. vet. particular din comuna spune ca e prea scump si nu merita
pai, nu merita pt. ca va trebui sa-ti ia banii pt. intregul flaconul si poate n-o sa-ti convina.

Quote

In cei de la circa nu am incredere , cu toate ca ar fi obligati sa-l faca gratuit

De cand e gratuit ???

Quote

Cum sa procedez ,...!

Cumperi un flacon intreg, folosesti cat ai nevoie si restul il arunci ...

#5247
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostAnton79, on 29 noiembrie 2013 - 13:06, said:

Dar, ca practica generala, sa zicem, dupa tratament, ar trebui data din nou la monta, acum, chiar daca e decembrie?

Dupa tratament, da. In decembrie se cam termina sezonul ciclurilor sexuale.


Quote

dupa doua vaccinari cu amoxicilina
1. Amoxicilina nu e un vaccin. Deci, nu se fac vaccinari cu amoxicilina. Se pot face injectii cu amoxicilina. Vaccinarea inseamna administrarea de vaccinuri, indiferent calea.
2. Numai 2 administrari de amoxicilina e prea putin ! Limita minima e de 3, eu unul prefer 5. E posibil sa se cronicizeze acea afectiune, insuficient tratata.

Quote

1. Ca practica generala, daca o capra avorteaza, trebuie data la tap imediat dupa ce te asiguri ca e sanatoasa?
Mai intai trebuie sa te asiguri ca e sanatoasa. Apoi, o dai la monta daca e in sezon de reproducere si daca iti convine data aproximativa a fatarii....

Quote

2. Tapul se tine impreuna cu celelalte capre, in tarc, sau e musai tarc separat pentru tap, unde duci caprita la monta?
Simplu e sa-l tii la gramada. Simplu si fara bataie de cap. Daca vrei sa stii cand s-a montat, daca vrei sa stii de cate ori s-a montat, daca vrei sa se monteze fiecare de cate 2 ori si nu una singura de 15 ori si sa-ti epuizeze tapul, si sa afli la fatari ca doar 2 din 10 iti fata, restul nu ..... atunci iti organizezi montele - cu tapul separat.

Quote

3. Cand avorteaza o capra, ce anume trebuie facut,
Trebuie identificata cauza din care a avortat si aplicat tratament specific. Acel tratament poate asigura si evitarea complicatiilor, sau e nevoie de un tratament complementar. E greu de explicat asa, cauzele sunt multiple si uneori nu mai e posibila o alta monta ....


Quote

4. Ce trebuie facut in cazul in care, totusi, nu elimina placenta sau daca efectiv nu poate avorta, din diferite motive?
Se intervine in functie de motive. Fiecare motiv, cu metoda lui de interventie. La asa intrebare, asa raspuns. Nu inteleg ce inseamna "nu poate avorta" ? Te referi ca fetusul este mort si femela nu-l poate elimina ? Situatia e foarte grava in cazul acesta. Trebuie intervenit chirurgical.

Quote

5. In cazul in care o capra avorteaza, desi se afla intr-o faza avansata de gestatie (zicem, 4 luni jumate)? Trebuie mulsa dupa ce avorteaza? Trebuie facut vreun tratament contra agalaxiei?
Daca mamela este deja in stare de lactatie, da. Daca nu, nu. Ce legatura e intre agalaxie si avort ? Ce fel de tratament contra agalaxiei, pentru ce localizari ?

Quote

6. Inca nu stiu cand e bine sa scot capritele afara, ca la mine, pe camp, bate vantul tot timpul (chiar si cand in sat nu misca nicio frunza).
Folosesti regula bunului-simt. Daca vantul te deranjeaza pe matale, nu le scoti. Iezii se scot doar pe vreme blanda. Acuma, e o mare diferenta intre o adiere si viscol, crivat .... Dar se poate amenaja un padoc (tarc, curte acoperita) la adapost, adica de partea cealalta a grajdului, unde nu sufla vanturile dominante.

#5248
dinca59

dinca59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.01.2011
Va salut  !
Am taiat un tap si as vrea sa-i pastrez craniul impreuna cu coarnele, ca un trofeu de vanatoare. Poate cineva sa ma invete cum se procedeaza pentru a obtine asa ceva ?
Va multumesc !

#5249
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Cauta pe-aici (http://www.vinatorul...php?f=64&t=6745).

#5250
dinca59

dinca59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.01.2011
Multumesc d-nu doctor, a fost de folos !
Mai am o problema, cum pastrati osanza si la ce se poate folosi ? Se topeste, se pastreaza la congelator ?

#5251
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Se pot face pogacele cu osanza (daca nu te deranjeaza mirosul ei...) si cu branza de capra si chimen. Osanza se da prin masina de tocat si se foloseste in aluatul de pogacele, in loc de grasime (untura, margarina, ulei). Sa nu ma intrebi ce sunt alea pogacele, pentru ca trebuie sa gusti ca sa-ti dai seama... (http://www.retetecul...-cascaval-1757/)

Attached File  dsc_0083.jpg   79.97K   15 downloads

#5252
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013

View Posthoria66, on 29 noiembrie 2013 - 13:55, said:

2. Numai 2 administrari de amoxicilina e prea putin ! Limita minima e de 3, eu unul prefer 5. E posibil sa se cronicizeze acea afectiune, insuficient tratata.

L-am adus ieri si i-a facut-o pe a treia. N-a vrut sa auda nici macar de-a patra, a zis ca trei sunt suficiente. Daca ii ziceam de cinci, cred ca iesea cu scandal Posted Image

Capra are o stare generala buna, mananca, incearca sa le cafteasca pe celelalte daca are ocazia, nu stiu cum sta treaba cu iedutul. Nu mai are scurgeri cum avea, dar tot are coada uda, chestie care nu e ok - scurgerile nu mai sunt cu sange. Doctorul veterinar mi-a spus s-o urmaresc si ca nu se poate pronunta in legatura cu starea iedului - burtica e lasata usor in jos. Nu mai ia pozitie de scaunel, nu mai behaie, nu urineaza des. Piciorul e bine.

Quote

Mai intai trebuie sa te asiguri ca e sanatoasa. Apoi, o dai la monta daca e in sezon de reproducere si daca iti convine data aproximativa a fatarii....

Ce inseamna sa fie "in sezon de reproducere"? Sezon de reproducere inseamna de cand incepe sa se micsoreze ziua si pana pe la final de decembrie?

Quote

Nu inteleg ce inseamna "nu poate avorta" ? Te referi ca fetusul este mort si femela nu-l poate elimina ? Situatia e foarte grava in cazul acesta. Trebuie intervenit chirurgical.

Da, ziceam de situatia in care fetusul e mort si dintr-un anumit motiv nu-l poate elimina. Deci se rezolva cu interventie chirurgicala, asadar numai cu ajutorul doctorului.

Quote

Daca mamela este deja in stare de lactatie, da. Daca nu, nu. Ce legatura e intre agalaxie si avort ? Ce fel de tratament contra agalaxiei, pentru ce localizari ?

Am pus prost intrebarea, imi cer scuze, reformulez. Voiam sa stiu daca se face agalaxin in situatia in care avorteaza si mamela se afla deja in stare de lactatie. Agalaxinul se face preventiv sau doar daca are capra agalaxie? Eu am ramas cu impresia ca se face dupa fatare, preventiv, posibil sa fi inteles gresit.

Quote

Folosesti regula bunului-simt. Daca vantul te deranjeaza pe matale, nu le scoti. Iezii se scot doar pe vreme blanda. Acuma, e o mare diferenta intre o adiere si viscol, crivat .... Dar se poate amenaja un padoc (tarc, curte acoperita) la adapost, adica de partea cealalta a grajdului, unde nu sufla vanturile dominante.

S-a notat Posted Image

#5253
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostAnton79, on 30 noiembrie 2013 - 16:33, said:

L-am adus ieri si i-a facut-o pe a treia. N-a vrut sa auda nici macar de-a patra, a zis ca trei sunt suficiente. Daca ii ziceam de cinci, cred ca iesea cu scandal Posted Image
Pai, n-am inteles, e capra lui sau a matale ? Tratamentul l-a facut pe gratis ?

Quote

Ce inseamna sa fie "in sezon de reproducere"?
Caprele au sezon reproductiv, (adica se succed mai multe cicluri sexuale, intra in calduri periodic) de prin septembrie pana prin decembrie.

Quote

Agalaxinul se face preventiv sau doar daca are capra agalaxie? Eu am ramas cu impresia ca se face dupa fatare, preventiv, posibil sa fi inteles gresit.
Agalaxinul este un vaccin. Se face preventiv, imediat dupa fatare. Nu se administreaza  cand a aparut boala, ca nu mai are nici un efect. Daca capra este in lactatie dupa un avort tardiv, este de preferat sa se faca agalaxinul imediat dupa acel avort, pentru a preveni aparitia mai tarziu a bolii.

#5254
dinca59

dinca59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.01.2011
Multumesc, toate cele bune !

#5255
13rbk

13rbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 12.04.2012

View Posthoria66, on 29 noiembrie 2013 - 13:21, said:

pai, nu merita pt. ca va trebui sa-ti ia banii pt. intregul flaconul si poate n-o sa-ti convina.



De cand e gratuit ???



Cumperi un flacon intreg, folosesti cat ai nevoie si restul il arunci ...
eu am gresit am vrut sa scriu, obligatoriu din ce am inteles tot pe acest forum .......

#5256
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013

View Posthoria66, on 30 noiembrie 2013 - 20:13, said:

Agalaxinul este un vaccin. Se face preventiv, imediat dupa fatare. Nu se administreaza  cand a aparut boala, ca nu mai are nici un efect. Daca capra este in lactatie dupa un avort tardiv, este de preferat sa se faca agalaxinul imediat dupa acel avort, pentru a preveni aparitia mai tarziu a bolii.
Pai perioada de vaccinare cu agalaxin nu este 15 -20 dec ? in caz de avort sau fatare depinde de situatie   se mai efectueaza o re-vaccinare ?

Edited by danielalexandru, 01 December 2013 - 20:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate