Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#5203
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postirina_cojocaru, on 05 noiembrie 2013 - 10:47, said:

Ce recomandati pentru acestea din urma?
Douvistome, albendazol.

Quote

E ok sa completez, daca am facut deja Dectomax (acum o luna)?
E ok.

Quote

Le mai fac o data cand le trec la stabulatie permanenta? Sau e prea mult pentru ficat?

E la limita acceptabila (pt. ficat).

#5204
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013

View Posthoria66, on 04 noiembrie 2013 - 21:46, said:

Am parerea sa faci matale mai intai deparazitarea cu un produs de calitate, si sa nu intervii cu antibiotic decat daca are febra.

Bun, dar nu trebuie sa tin cont de faptul ca e gestanta, nu afecteze cumva fatul?

Edited by danielalexandru, 06 November 2013 - 18:53.


#5205
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Sunt produse consacrate care se pot administra in gestatie.

#5206
aurelzaru

aurelzaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.11.2013
SALUTARE LA TOATA LUMEA, LOCUIESC IN ZONA GAESTI DAMBOVITA, LA 70 Km DE BUCURESTI, SI AM 0 CASA CU TOATE CNDITILE CU 4500  m2 E LA MARGINEA SATULUI, IAR IN  FUNDUL GRADINI A-M FACUT UN GRAJDI DE 35 m2 CU IDEA DE A FACE O INVESTITIE CU CAPRE DE RASA, IN ACEST MOMENT M-A AFLU IN SPANIA LUCREZ PARTICULAR DE 16 ANI, A-M ADUNAT SI EU CEVA BANI CA TOT ROMANUL, SI IN IUNIE 2014 VREAU S-A M-A INTORC IN TARA DEFINITIV CU FAMILIA, A-SI VREA S-A CUMPAR 10 CAPRE SI UN TAP ALPIN FRANCEZ PENTRU LAPTE, SI ALTE 5 CAPRE SI UN TAP DIN RASA BOER PENTRU CARNE, PIATA DE DESFACERE A-S AVEA PENTRU INCEPUT IN BUCURESTI PE LA PRIETENI, VA ROG PE CEI CARE POT SA-MI DEA UN SFAT, DACA FAC BINE, SI IN SPECIAL DACA AM ALES BINE RASELE, AVAND IN VEDERE CUMPARAREA CAPRELOR SI A TAPILOR LE VOI CUMPARA DIN IMPORT RASA PURA, SAU POATE E O ESCROCHERIE CU FIRMELE DIN ROMANIA CARE SE OCUPA CU ASA CEVA, SAU POATE NU SE MERITA BANI, 500 SI 700 EURO BUCATA, VA MULTUMESC SI ASTEPT SFATURILE DUMNEAVOASTRA.

#5207
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View Postaurelzaru, on 09 noiembrie 2013 - 22:06, said:

SALUTARE LA TOATA LUMEA, LOCUIESC IN ZONA GAESTI DAMBOVITA, LA 70 Km DE BUCURESTI, SI AM 0 CASA CU TOATE CNDITILE CU 4500  m2 E LA MARGINEA SATULUI, IAR IN  FUNDUL GRADINI A-M FACUT UN GRAJDI DE 35 m2 CU IDEA DE A FACE O INVESTITIE CU CAPRE DE RASA, IN ACEST MOMENT M-A AFLU IN SPANIA LUCREZ PARTICULAR DE 16 ANI, A-M ADUNAT SI EU CEVA BANI CA TOT ROMANUL, SI IN IUNIE 2014 VREAU S-A M-A INTORC IN TARA DEFINITIV CU FAMILIA, A-SI VREA S-A CUMPAR 10 CAPRE SI UN TAP ALPIN FRANCEZ PENTRU LAPTE, SI ALTE 5 CAPRE SI UN TAP DIN RASA BOER PENTRU CARNE, PIATA DE DESFACERE A-S AVEA PENTRU INCEPUT IN BUCURESTI PE LA PRIETENI, VA ROG PE CEI CARE POT SA-MI DEA UN SFAT, DACA FAC BINE, SI IN SPECIAL DACA AM ALES BINE RASELE, AVAND IN VEDERE CUMPARAREA CAPRELOR SI A TAPILOR LE VOI CUMPARA DIN IMPORT RASA PURA, SAU POATE E O ESCROCHERIE CU FIRMELE DIN ROMANIA CARE SE OCUPA CU ASA CEVA, SAU POATE NU SE MERITA BANI, 500 SI 700 EURO BUCATA, VA MULTUMESC SI ASTEPT SFATURILE DUMNEAVOASTRA.
Prima regula:IGIENA MAXIMA,mai ales ca vinzii unor orasenii,un singur fir de par sau un fir de praf poate face diferenta intre un client mutumit si care te va recomanda sau un client pierdut definitiv si reclama negativa.
Trebuie sa ai in vedere ca,caprele atunci cand le scoti la pascut,daca e distanta mare pana la un loc cu boscheti si drumul pana acolo trece printre culturi agricole,iti vor scoate peri  albi.

#5208
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
In primul rand aveti experienta in cresterea de ,,caprinae''?

Pentru inceput achizitionati cateva carti de specialitate in cresterea caprelor,constructi de adaposturi,si medicina veterinara.Cred ca a-ti citit tot ce sa scris pe acest thread daca nu va indemn sa o faceti deoarece contine multe informati despre probleme ce apar frecvent la capre,dar si intrebari puse de incepatori in acest domeniu etc.

In Romania exista piata de desfacere pentru produse lactate din lapte de capra, dar conteaza foarte mult sa ai calitate,pret,continuitate,si cantitate.

#5209
aurelzaru

aurelzaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.11.2013

View Postvictor_tree, on 09 noiembrie 2013 - 23:16, said:

Prima regula:IGIENA MAXIMA,mai ales ca vinzii unor orasenii,un singur fir de par sau un fir de praf poate face diferenta intre un client mutumit si care te va recomanda sau un client pierdut definitiv si reclama negativa.
Trebuie sa ai in vedere ca,caprele atunci cand le scoti la pascut,daca e distanta mare pana la un loc cu boscheti si drumul pana acolo trece printre culturi agricole,iti vor scoate peri  albi.
Domnule victor, multumesc mult pentru informatie, in tineretea mea a avut tata oi si capre si eu am ingrijit o perioada de ele, pot spune c-a un pic de experienta a-m, dar avind in vedere timpurile de acum 35 de ani cu timpurile de acum, nu e acelas lucru eu sint constructor de meserie, si mam informat bine cum trebuie construit un saivan, am pregatit o sala de muls cu aparate de racire, si o camera destul de mare, faiantata toata in alb, su toate instrumentele pentru prelucrarea laptelui, toate din inox asa cum scrie la carte, eu nu vreau sa ma extind prea nult, vreau sa fac ceva sa-mi placa si nu vreau sa ma inham la o munca prea mare sa angajez omeni nu se merita, nu sint responsabili or cit iai plati, nu vreau cistig, tot ce scot de la 15 capre vind la prieteni, iar iezi care sint in plus ii vind, caprele vor sta in stabulatie permanent vara iarna, man gindit ca sint mai ferite de boli... Ce spuneti e bine su nu?

View PostZDNEJ, on 10 noiembrie 2013 - 12:25, said:

In primul rand aveti experienta in cresterea de ,,caprinae''?

Pentru inceput achizitionati cateva carti de specialitate in cresterea caprelor,constructi de adaposturi,si medicina veterinara.Cred ca a-ti citit tot ce sa scris pe acest thread daca nu va indemn sa o faceti deoarece contine multe informati despre probleme ce apar frecvent la capre,dar si intrebari puse de incepatori in acest domeniu etc.

In Romania exista piata de desfacere pentru produse lactate din lapte de capra, dar conteaza foarte mult sa ai calitate,pret,continuitate,si cantitate.
Domnule Jdnej multumesc mult pentru informatie, nu vreau sa ma extind prea mult doar la 15 capre o fac mai mult pentru mine sa maninc ceva sanatos, caci in spania 15 ani am mincat totoate felurile de produse fara gust si vai de mama lor, in sat avem un veterinar bun si cunoaste multe de problemele caprelor..

#5210
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Stabulatia permanenta e buna pt productie dar e costisitoare si vara caprele au nevoie si de ceva hrana verde,silozul e destul de complicat de facut doar pt 15 animale.

#5211
Chaitan

Chaitan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.04.2010
Cum pot pune poze ?
[ http://i179.photobucket.com/albums/w288/chaitan/Albano.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Chaitan, 10 November 2013 - 18:07.


#5212
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postvictor_tree, on 10 noiembrie 2013 - 16:11, said:

Stabulatia permanenta e buna pt productie dar e costisitoare si vara caprele au nevoie si de ceva hrana verde,

Stabulatia permanenta nu exclude masa verde din alimentatie. Furajele verzi se cultiva, se recolteaza si se administreaza la padoc.

#5213
Chaitan

Chaitan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.04.2010
Asa arata o capra ingrijita la stabulatie.
[ http://i179.photobucket.com/albums/w288/chaitan/1393384_633108340045222_1401509068_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i179.photobucket.com/albums/w288/chaitan/P6040021.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5214
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013
Fratilor, sunt supart fleasca.. Cel care urma sa-mi dea capritele, s-a sucit brusc, desi am fost la el, am batut palma, am baut un pahar etc. Le-a dat la unul care era mai aproape de Timisoara (eu fiind din Sud). Am batut 600km de pomana, e incredibil ce caracter pot avea unii oameni. Nici macar nu mai raspunde la telefon. Fiica-mea (5 ani), abia astepta sa le vada, le facusem si poze :(

Ma ajuta si pe mine cineva cu un nr de tel, pe PM, sa iau niste Albe de Banat, vreo 15 capete?




#5215
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Buna seara, imi puteti spune va rog mult unde pot gasi in Bucuresti , coglavax sau heptavac ca singer am cautat la toate farmaciile veterinare din sectorul 4 si nu am gasit. Va multumesc

#5216
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu vei gasi vaccinuri in farmaciile veterinare. Se procura numai prin intermediul medicilor veterinari practicieni (cabinet, dispensar...).

#5217
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011

View PostAnton79, on 11 noiembrie 2013 - 17:58, said:

Fratilor, sunt supart fleasca.. Cel care urma sa-mi dea capritele, s-a sucit brusc, desi am fost la el, am batut palma, am baut un pahar etc. Le-a dat la unul care era mai aproape de Timisoara (eu fiind din Sud). Am batut 600km de pomana, e incredibil ce caracter pot avea unii oameni. Nici macar nu mai raspunde la telefon. Fiica-mea (5 ani), abia astepta sa le vada, le facusem si poze Posted Image

Ma ajuta si pe mine cineva cu un nr de tel, pe PM, sa iau niste Albe de Banat, vreo 15 capete?

Extraordinar ....oameni de nimic ... cunosc eu pe cineva care are la vreo 120 de capete , din cate stiu are si de vanzare dar sincer nu stiu cate or fi din ele Alba de Banat .
Ii din satul vecin , astazi chiar o sa-i trec prin fata portii si o sa-l intreb ce si cum are , ii voi cere si numarul de telefon , de cunoscut il cunosc bine , ii un om ok .
Problema-i ca tot in Timis este , ii zona Fagetului , suntem mai aproape de Deva decat de Timisoara , aveti ceva km de parcurs pana aici ...
Puteti sa mai faceti cautari si pe PUBLI24 , sper sa nu fie luat ca si reclama ....
O zi buna tuturor !

#5218
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Alba de Banat.

#5219
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Poza de la Indagra...

Attached Files


Edited by happyhippie, 13 November 2013 - 17:10.


#5220
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostChaitan, on 11 noiembrie 2013 - 09:40, said:

Asa arata o capra ingrijita la stabulatie.
[ http://i179.photobucket.com/albums/w288/chaitan/1393384_633108340045222_1401509068_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i179.photobucket.com/albums/w288/chaitan/P6040021.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Superbe animale,pe timpul verii,folosesti tot asternut sau o platforma tare,maturabila?

Edited by victor_tree, 13 November 2013 - 17:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate