Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cutremur la PRO TV: Mona Segall &...

TVR nu are bani pentru a transmit...

Adaptor canbus-bluetooth

HTC One Max vs. LG Optimus G Pro ...
 S4 active?

Casti gaming USB - vazute ca S/PDIF

Cum ma rad singur in cap?

Durere de cap
 4 Gb ( 3Gb usable ) windows 7 pe ...

Taxe pe venit in UK

Sunt apelat de un nebun!

Wi-Fi
 Copiere incompleta de pe Hard ext...

Internet

sistem audio pentreu plaja

Huawei E220 + laptop cu win xp

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

Cresterea caprelor

• Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6141 răspunsuri în acest subiect

horia66

horia66

Senior Member

• Grup: Moderators
  • ID membru: 111.369
  • Locație: Bucuresti

Nu cred ca din cauza gestatiei. A fost deparazitata ?

danielalexandru

danielalexandru

Junior

• Grup: Members
  • ID membru: 817.126
sincer sa fiu nu stiu, dar de unde am cumparat-o mi s-a spus ca pe data de 15nov trebuie  sa ii fac biomec. Ma gandesc ca, daca mi-a zis asa, cred ca i s-a facut si deparazitarea nu stiu ce sa zic.

irina_cojocaru

irina_cojocaru

Junior

• ID membru: 757.921
  • Locație: Iasi

Vizualizare mesajdanielalexandru, pe 03 noiembrie 2013 - 22:52, a scris:

sincer sa fiu nu stiu, dar de unde am cumparat-o mi s-a spus ca pe data de 15nov trebuie  sa ii fac biomec. Ma gandesc ca, daca mi-a zis asa, cred ca i s-a facut si deparazitarea nu stiu ce sa zic.
Biomec e pentru deparazitare, deci probabil nu i s-a facut daca v-a spus asa.
Dar daca tot s-a ajuns la acest subiect, ce parere aveti de Dectomax pentru deparazitari? Ati folosit? Inteleg din prospect ca nu mai necesita repetare, cum cunt cele pe baza de ivermectina (cum e si Biomec).
Cand e perioada optima pentru deparazitari? Stiu de primavara si toamna, dar mai exact?
O saptamana cu spor in toate sa aveti!

danielalexandru

danielalexandru

Junior

Am vb cu cineva si mi-a sa nu fie ceva la plamani si a zis ca sa ii fac evomec 1ml rap 7 zile, oxitetraciclina 5ml 5 zile. Ce parere aveti ?

horia66

horia66

Senior Member

Vizualizare mesajirina_cojocaru, pe 04 noiembrie 2013 - 12:18, a scris:

Dar daca tot s-a ajuns la acest subiect, ce parere aveti de Dectomax pentru deparazitari?
Dectomax-ul este un produs excelent pentru deparazitari, dar numai pe nematode si artropode. Cestodele si trematodele nu sunt afectate.

Citat

Cand e perioada optima pentru deparazitari?
Deparazitarile se fac atunci cand se trece de la un regim de intretinere la altul (de la vara la iarna si invers), si inainte de fatari. De ce ? Pentru a se reduce populatiile de paraziti si a se limita (pe cat posibil) transferarea acestora de la pasune la stabulatie (si invers) si infestarea nou-nascutilor in primele luni de viata, cand sunt mai sensibili. Niciodata nu veti reusi sa scapati complet de paraziti. Dar puteti diminua accentuat infestarile parazitare (numar de indivizi per organism animal) daca cunoasteti ciclul lor de viata si interveniti in anumite momente cheie pentru stoparea transmiterii si reducerea populatiilor parazitare. Succesul in controlarea populatiilor de paraziti depinde (foarte mult) si de masurile de biosecuritate, sistem de intretinere etc.

Vizualizare mesajdanielalexandru, pe 04 noiembrie 2013 - 15:31, a scris:

Am vb cu cineva si mi-a sa nu fie ceva la plamani si a zis ca sa ii fac evomec 1ml rap 7 zile, oxitetraciclina 5ml 5 zile. Ce parere aveti ?
Am parerea sa faci matale mai intai deparazitarea cu un produs de calitate, si sa nu intervii cu antibiotic decat daca are febra.

dinca59

dinca59

Junior

• ID membru: 657.614
  • Locație: Bucuresti - Ilfov
Am pus branza  intr-un borcan mare, am facut saramura cat sa pluteasca oul, am acoperit borcanul cu o farfurie pe care am pus o greutate si cu toate astea, dupa aproape doua saptamani, a facut mucegai la suprafata. Asta am patit si anii trecuti . Ce gresesc, ce nu e bine ? Imi poate spune cineva ce este de facut ? Cum sa pastrez mai bine branza pentru iarna ?
    Multumesc anticipat !  Spor in activitate !

aditugui

aditugui

Junior

• ID membru: 711.532
  • Locație: Prahova

Vizualizare mesajdinca59, pe 04 noiembrie 2013 - 23:26, a scris:

Am pus branza  intr-un borcan mare, am facut saramura cat sa pluteasca oul, am acoperit borcanul cu o farfurie pe care am pus o greutate si cu toate astea, dupa aproape doua saptamani, a facut mucegai la suprafata. Asta am patit si anii trecuti . Ce gresesc, ce nu e bine ? Imi poate spune cineva ce este de facut ? Cum sa pastrez mai bine branza pentru iarna ?
Multumesc anticipat !  Spor in activitate !
Luati o cutie pentru branza si introduceti in ea un sac de nnylon. Asezati pe cat posibil branza fara sa lasati goluri prea mari dupa care turnati zer sarat sau dupa cum spunea domnul Horia in topicul:http://forum.softped...a/page__st__144 lapte sarat dupa care legati strans sacul la gura si puneti capacul cutiei. Dupa care o puneti la adapost. In felul acesta nu o sa se mai strice branza si veti putea sa o consumati fara probleme la sfarsitul iernii. In borcan cu farfurie pe post de capac nu o sa tina niciodata mai mult decat a tinut pana acum.

irina_cojocaru

irina_cojocaru

Junior

• ID membru: 757.921
  • Locație: Iasi

Vizualizare mesajhoria66, pe 04 noiembrie 2013 - 21:46, a scris:

Dectomax-ul este un produs excelent pentru deparazitari, dar numai pe nematode si artropode. Cestodele si trematodele nu sunt afectate.
Ce recomandati pentru acestea din urma? E ok sa completez, daca am facut deja Dectomax (acum o luna)?

Deparazitarile se fac atunci cand se trece de la un regim de intretinere la altul (de la vara la iarna si invers), si inainte de fatari.
Eu am facut (Dectomax), la sfatul medicului veterinar, la sfarsitul lui septembrie, pentru ca observasem ca incep sa aiba muci si unele suflau greu, am crezut ca din cauza parazitilor. Le mai fac o data cand le trec la stabulatie permanenta? Sau e prea mult pentru ficat?
Multumesc frumos pentru informatii!

horia66

horia66

Senior Member

Vizualizare mesajirina_cojocaru, pe 05 noiembrie 2013 - 10:47, a scris:

Ce recomandati pentru acestea din urma?
Douvistome, albendazol.

Citat

E ok sa completez, daca am facut deja Dectomax (acum o luna)?
E ok.

Citat

Le mai fac o data cand le trec la stabulatie permanenta? Sau e prea mult pentru ficat?

E la limita acceptabila (pt. ficat).

danielalexandru

danielalexandru

Junior

Am parerea sa faci matale mai intai deparazitarea cu un produs de calitate, si sa nu intervii cu antibiotic decat daca are febra.

Bun, dar nu trebuie sa tin cont de faptul ca e gestanta, nu afecteze cumva fatul?

Editat de danielalexandru, 06 noiembrie 2013 - 18:53.

horia66

horia66

Senior Member

Sunt produse consacrate care se pot administra in gestatie.

aurelzaru

aurelzaru

Junior

• ID membru: 833.086
SALUTARE LA TOATA LUMEA, LOCUIESC IN ZONA GAESTI DAMBOVITA, LA 70 Km DE BUCURESTI, SI AM 0 CASA CU TOATE CNDITILE CU 4500  m2 E LA MARGINEA SATULUI, IAR IN  FUNDUL GRADINI A-M FACUT UN GRAJDI DE 35 m2 CU IDEA DE A FACE O INVESTITIE CU CAPRE DE RASA, IN ACEST MOMENT M-A AFLU IN SPANIA LUCREZ PARTICULAR DE 16 ANI, A-M ADUNAT SI EU CEVA BANI CA TOT ROMANUL, SI IN IUNIE 2014 VREAU S-A M-A INTORC IN TARA DEFINITIV CU FAMILIA, A-SI VREA S-A CUMPAR 10 CAPRE SI UN TAP ALPIN FRANCEZ PENTRU LAPTE, SI ALTE 5 CAPRE SI UN TAP DIN RASA BOER PENTRU CARNE, PIATA DE DESFACERE A-S AVEA PENTRU INCEPUT IN BUCURESTI PE LA PRIETENI, VA ROG PE CEI CARE POT SA-MI DEA UN SFAT, DACA FAC BINE, SI IN SPECIAL DACA AM ALES BINE RASELE, AVAND IN VEDERE CUMPARAREA CAPRELOR SI A TAPILOR LE VOI CUMPARA DIN IMPORT RASA PURA, SAU POATE E O ESCROCHERIE CU FIRMELE DIN ROMANIA CARE SE OCUPA CU ASA CEVA, SAU POATE NU SE MERITA BANI, 500 SI 700 EURO BUCATA, VA MULTUMESC SI ASTEPT SFATURILE DUMNEAVOASTRA.

victor_tree

victor_tree

Active Member

• ID membru: 831.203

Vizualizare mesajaurelzaru, pe 09 noiembrie 2013 - 22:06, a scris:

SALUTARE LA TOATA LUMEA, LOCUIESC IN ZONA GAESTI DAMBOVITA, LA 70 Km DE BUCURESTI, SI AM 0 CASA CU TOATE CNDITILE CU 4500  m2 E LA MARGINEA SATULUI, IAR IN  FUNDUL GRADINI A-M FACUT UN GRAJDI DE 35 m2 CU IDEA DE A FACE O INVESTITIE CU CAPRE DE RASA, IN ACEST MOMENT M-A AFLU IN SPANIA LUCREZ PARTICULAR DE 16 ANI, A-M ADUNAT SI EU CEVA BANI CA TOT ROMANUL, SI IN IUNIE 2014 VREAU S-A M-A INTORC IN TARA DEFINITIV CU FAMILIA, A-SI VREA S-A CUMPAR 10 CAPRE SI UN TAP ALPIN FRANCEZ PENTRU LAPTE, SI ALTE 5 CAPRE SI UN TAP DIN RASA BOER PENTRU CARNE, PIATA DE DESFACERE A-S AVEA PENTRU INCEPUT IN BUCURESTI PE LA PRIETENI, VA ROG PE CEI CARE POT SA-MI DEA UN SFAT, DACA FAC BINE, SI IN SPECIAL DACA AM ALES BINE RASELE, AVAND IN VEDERE CUMPARAREA CAPRELOR SI A TAPILOR LE VOI CUMPARA DIN IMPORT RASA PURA, SAU POATE E O ESCROCHERIE CU FIRMELE DIN ROMANIA CARE SE OCUPA CU ASA CEVA, SAU POATE NU SE MERITA BANI, 500 SI 700 EURO BUCATA, VA MULTUMESC SI ASTEPT SFATURILE DUMNEAVOASTRA.
Prima regula:IGIENA MAXIMA,mai ales ca vinzii unor orasenii,un singur fir de par sau un fir de praf poate face diferenta intre un client mutumit si care te va recomanda sau un client pierdut definitiv si reclama negativa.
Trebuie sa ai in vedere ca,caprele atunci cand le scoti la pascut,daca e distanta mare pana la un loc cu boscheti si drumul pana acolo trece printre culturi agricole,iti vor scoate peri  albi.

ZDNEJ

ZDNEJ

Junior

• ID membru: 794.295
  • Locație: USA/Romania
In primul rand aveti experienta in cresterea de ,,caprinae''?

Pentru inceput achizitionati cateva carti de specialitate in cresterea caprelor,constructi de adaposturi,si medicina veterinara.Cred ca a-ti citit tot ce sa scris pe acest thread daca nu va indemn sa o faceti deoarece contine multe informati despre probleme ce apar frecvent la capre,dar si intrebari puse de incepatori in acest domeniu etc.

In Romania exista piata de desfacere pentru produse lactate din lapte de capra, dar conteaza foarte mult sa ai calitate,pret,continuitate,si cantitate.

aurelzaru

aurelzaru

Junior

• ID membru: 833.086

Vizualizare mesajvictor_tree, pe 09 noiembrie 2013 - 23:16, a scris:

Prima regula:IGIENA MAXIMA,mai ales ca vinzii unor orasenii,un singur fir de par sau un fir de praf poate face diferenta intre un client mutumit si care te va recomanda sau un client pierdut definitiv si reclama negativa.
Trebuie sa ai in vedere ca,caprele atunci cand le scoti la pascut,daca e distanta mare pana la un loc cu boscheti si drumul pana acolo trece printre culturi agricole,iti vor scoate peri  albi.
Domnule victor, multumesc mult pentru informatie, in tineretea mea a avut tata oi si capre si eu am ingrijit o perioada de ele, pot spune c-a un pic de experienta a-m, dar avind in vedere timpurile de acum 35 de ani cu timpurile de acum, nu e acelas lucru eu sint constructor de meserie, si mam informat bine cum trebuie construit un saivan, am pregatit o sala de muls cu aparate de racire, si o camera destul de mare, faiantata toata in alb, su toate instrumentele pentru prelucrarea laptelui, toate din inox asa cum scrie la carte, eu nu vreau sa ma extind prea nult, vreau sa fac ceva sa-mi placa si nu vreau sa ma inham la o munca prea mare sa angajez omeni nu se merita, nu sint responsabili or cit iai plati, nu vreau cistig, tot ce scot de la 15 capre vind la prieteni, iar iezi care sint in plus ii vind, caprele vor sta in stabulatie permanent vara iarna, man gindit ca sint mai ferite de boli... Ce spuneti e bine su nu?

Vizualizare mesajZDNEJ, pe 10 noiembrie 2013 - 12:25, a scris:

In primul rand aveti experienta in cresterea de ,,caprinae''?

Pentru inceput achizitionati cateva carti de specialitate in cresterea caprelor,constructi de adaposturi,si medicina veterinara.Cred ca a-ti citit tot ce sa scris pe acest thread daca nu va indemn sa o faceti deoarece contine multe informati despre probleme ce apar frecvent la capre,dar si intrebari puse de incepatori in acest domeniu etc.

In Romania exista piata de desfacere pentru produse lactate din lapte de capra, dar conteaza foarte mult sa ai calitate,pret,continuitate,si cantitate.
Domnule Jdnej multumesc mult pentru informatie, nu vreau sa ma extind prea mult doar la 15 capre o fac mai mult pentru mine sa maninc ceva sanatos, caci in spania 15 ani am mincat totoate felurile de produse fara gust si vai de mama lor, in sat avem un veterinar bun si cunoaste multe de problemele caprelor..

victor_tree

victor_tree

Active Member

• ID membru: 831.203
Stabulatia permanenta e buna pt productie dar e costisitoare si vara caprele au nevoie si de ceva hrana verde,silozul e destul de complicat de facut doar pt 15 animale.

Chaitan

Chaitan

Junior

• ID membru: 581.084
Cum pot pune poze ?
Imagine publicată

Editat de Chaitan, 10 noiembrie 2013 - 18:07.

horia66

horia66

Senior Member

Vizualizare mesajvictor_tree, pe 10 noiembrie 2013 - 16:11, a scris:

Stabulatia permanenta e buna pt productie dar e costisitoare si vara caprele au nevoie si de ceva hrana verde,

Stabulatia permanenta nu exclude masa verde din alimentatie. Furajele verzi se cultiva, se recolteaza si se administreaza la padoc.

Reclamă

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 5

2 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

horia66, mihai_bravu