Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#1225
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ClaraMariana, on 23rd November 2010, 18:53, said:

...
Caprita are burtica cam mare,exista posibilitatea sa mai fete unul?
...

Posibilitatea exista. Pentru certitudine, trebuie bagat ma^na inauntru. De preferinta o femeie sau ... o domnisoara, cu ma^nuta mica si fina. La vaci bagam noi, barbatii. La scroafe, oi, capre e mai greu ... Riscam traumatisme. In astfel de momente, o tehniciana (asistenta) veterinara face toti banii.

#1226
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 horia66, on 23rd November 2010, 19:59, said:

Posibilitatea exista. Pentru certitudine, trebuie bagat ma^na inauntru. De preferinta o femeie sau ... o domnisoara, cu ma^nuta mica si fina. La vaci bagam noi, barbatii. La scroafe, oi, capre e mai greu ... Riscam traumatisme. In astfel de momente, o tehniciana (asistenta) veterinara face toti banii.

Va multumesc multtttttttt

#1227
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 ClaraMariana, on 23rd November 2010, 20:01, said:

Va multumesc multtttttttt

Nu va grabiti sa bagati mana!!!!!!!!!!  :nonobad:
Daca sunteti curioasa sa stiti daca mai are vreun ied in burta, palpati burta in zona din fata ugerului. Daca mai are un ied in burta se va simti relativ usor printr-o simpla apasare cu mana pe abdomen. Mana se baga doar daca mai are unul pe care nu-l poate fata sau daca au trecut cel putin 12 ore de la fatare si inca nu a eliminat placenta. Altfel riscati sa-i provocati o endometrita de toata frumusetea. Lasati lucrurile sa decurga cat mai natural cu putinta! Succes!

Sa auzim numai de bine!
Felician

#1228
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Berbecutul, on 23rd November 2010, 20:36, said:

...
Mana se baga doar daca mai are unul pe care nu-l poate fata sau daca au trecut cel putin 12 ore de la fatare si inca nu a eliminat placenta. Altfel riscati sa-i provocati o endometrita de toata frumusetea. ...

Stimate domnule coleg,

Aici, cu tot respectul, te contrazic.

Daca are un iedut pe care nu-l poate fata, tot trebuie sa bagi mana. Altminteri moare iedul si complicatiile care urmeaza sunt destul de grave. Daca manopera se desfasoara igienic, nu se produce endometrita.

Si chiar daca s-ar produce - ce preferam: o sapremie ca urmare a unui fetus mort (pe care aveam sansa sa-l scoatem in viata ...) sau o eventuala endometrita ? care endometrita, in conditii de gospodarie rurala, cu multa miscare in aer liber, se vindeca rapid.

Am avut ocazia sa scot multi vitei din vaci la tara si nici una n-a facut endometrita. Spre deosebire de ferma, unde facea endometrita fara s-o fi atins macar cu un deget ....

Acuma, ca trebuie toata treaba facuta de cineva care stie ce si cum, asta asa-i....

P.S. Si chestia cu palparea tre' facuta de cineva care stie o tzar' de anatomie topografica. Ca daca palpeaza rumenul (plin cu furaje) si zice ca-i ied, tot degeaba ...

Edited by horia66, 23 November 2010 - 20:51.


#1229
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010
Am luato cu pretul care l-a postat Katilinus pe bursa si se vede ca le intretine bine ca este destul de mare.Am palpato si pe abdomen si pe lateralele acestuia are ca si cum ar avea fat,adica niste noduli moi la pipait.Mi-e frica sa nu pateasca ceva mai grav.

Frumosi iedutii d-na Clara sa va traiasca

Edited by forceone, 23 November 2010 - 22:51.


#1230
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 forceone, on 23rd November 2010, 22:33, said:


Daca citesti pe pagina anterioara, eu am raspuns deja... banuiesc ca - ori e, ori tocmai ce a fost - in calduri ...

#1231
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010
Cateva poze cu inculpata mea

Attached Files



#1232
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 horia66, on 23rd November 2010, 20:45, said:

Stimate domnule coleg,

Aici, cu tot respectul, te contrazic.

Daca are un iedut pe care nu-l poate fata, tot trebuie sa bagi mana. Altminteri moare iedul si complicatiile care urmeaza sunt destul de grave. Daca manopera se desfasoara igienic, nu se produce endometrita.

Si chiar daca s-ar produce - ce preferam: o sapremie ca urmare a unui fetus mort (pe care aveam sansa sa-l scoatem in viata ...) sau o eventuala endometrita ? care endometrita, in conditii de gospodarie rurala, cu multa miscare in aer liber, se vindeca rapid.

Am avut ocazia sa scot multi vitei din vaci la tara si nici una n-a facut endometrita. Spre deosebire de ferma, unde facea endometrita fara s-o fi atins macar cu un deget ....

Acuma, ca trebuie toata treaba facuta de cineva care stie ce si cum, asta asa-i....

P.S. Si chestia cu palparea tre' facuta de cineva care stie o tzar' de anatomie topografica. Ca daca palpeaza rumenul (plin cu furaje) si zice ca-i ied, tot degeaba ...
Draga colega,

Recunosc ca atunci cand am scris postarea anterioara m-am gandit ca vei fi deranjat de afirmatiile mele. Totusi, intentia mea nu a fost de a te contrazice ci de a o ajuta pe d-na respectiva sa adopte o conduita corecta in astfel de situatii. Eu nu i-am spus d-nei sa nu bage mana ci sa nu se grabeasca sa bage mana! E o diferenta, nu? Chiar daca tu zici ca ma contrazici, de fapt, daca recitesti cele spuse de mine vei vedea ca si eu spun acelasi lucru: sa bage mana daca are un ied pe care nu-l poate fata! Imi mentin insa parerea ca pentru a vedea daca mai are un ied in burta nu trebuie sa bagi mana ci este suficienta o palpare a abdomenului, apasandu-l cu mana in zona din fata ugerului. Chiar si fara nici un fel de cunostinte de anatomie, daca mai este un ied in uter acesta se va simti (daca este viu il vei simti chiar miscandu-se) si nu poate fi confundat cu nimic altceva. Recunosc ca nici eu n-am stiut-o, n-am aflat asta in facultate, ci mi-a aratat-o un ... cioban!

Cu acelasi respect,  :console:
Felician

#1233
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010
Va multumesc mult amandurora,si lui Horia si lui Felician.Iedutele sunt bine,sunt mari....sunt fetite amandoua .Mamica e foarte bine si ea.
Totul merge bine!
Va multumesc inca o data,fara ajutorul dvs nu stiu ce m-as fi facut:)
Toate cele bune tuturor

Edited by horia66, 24 November 2010 - 11:50.


#1234
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Berbecutul, on 24th November 2010, 07:50, said:

Draga colega,
...
m-am gandit ca vei fi deranjat de afirmatiile mele.

Nu, nu, nu ! Doamne fereste ! Nu sunt niciodata deranjat de afirmatiile colegilor mei ! Imi place foarte mult sa discut aspecte ale profesiei, si aduc de multe ori contra-argumente, dar fara a fi vreodata deranjat...

Quote

Totusi, intentia mea nu a fost de a te contrazice

Ba chiar te rog ... Pentru mine, de cele mai multe ori contrazicerea inseamna dialog, si de unde pot iesi cele mai bune idei, daca nu dintr-un dialog ? Niciodata n-am avut pretentia ca detin adevarul suprem, si de cele mai multe ori contrazicerile pe teme profesionale ne duc cat mai in intimitatea problemei... ceea ce e de folos oricarui practician.

Quote

...
Chiar si fara nici un fel de cunostinte de anatomie, daca mai este un ied in uter acesta se va simti (daca este viu il vei simti chiar miscandu-se) si nu poate fi confundat cu nimic altceva. Recunosc ca nici eu n-am stiut-o, n-am aflat asta in facultate, ci mi-a aratat-o un ... cioban!

Iedul "se va simti" daca cel care palpeaza a palpat deja mai multe oi / capre la viata lui si stie ce "trebuie sa simta"... Adevarat ca in "conditii igienice" de sta^na, nu e bine sa te repezi sa bagi mana, pe care doar ce ai sters-o pe un colt de sortz... Dar, totusi, sunt foarte multi ciobani care isi ajuta oile sa fete. Si cand ma gandesc cum suporta saracele ditamai mainile de cioban, ca^t cazmaua, mi se face mila de ele...

In rest, respect maxim si chiar te rog sa vii cu contra-argumente la ce zic. Doar asa poate sa iasa ceva bun...

#1235
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 horia66, on 24th November 2010, 11:49, said:

Nu, nu, nu ! Doamne fereste ! Nu sunt niciodata deranjat de afirmatiile colegilor mei ! Imi place foarte mult sa discut aspecte ale profesiei, si aduc de multe ori contra-argumente, dar fara a fi vreodata deranjat...



Ba chiar te rog ... Pentru mine, de cele mai multe ori contrazicerea inseamna dialog, si de unde pot iesi cele mai bune idei, daca nu dintr-un dialog ? Niciodata n-am avut pretentia ca detin adevarul suprem, si de cele mai multe ori contrazicerile pe teme profesionale ne duc cat mai in intimitatea problemei... ceea ce e de folos oricarui practician.



Iedul "se va simti" daca cel care palpeaza a palpat deja mai multe oi / capre la viata lui si stie ce "trebuie sa simta"... Adevarat ca in "conditii igienice" de sta^na, nu e bine sa te repezi sa bagi mana, pe care doar ce ai sters-o pe un colt de sortz... Dar, totusi, sunt foarte multi ciobani care isi ajuta oile sa fete. Si cand ma gandesc cum suporta saracele ditamai mainile de cioban, ca^t cazmaua, mi se face mila de ele...

In rest, respect maxim si chiar te rog sa vii cu contra-argumente la ce zic. Doar asa poate sa iasa ceva bun...


Si doar asa putem invata si noi.:)....va multumim!

#1236
ilincaiustin

ilincaiustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.10.2010

 ClaraMariana, on 24th November 2010, 11:54, said:

  
            felicitari doamna Clara, poate una dintre iedute mi-o dati mie la primavara

Edited by horia66, 24 November 2010 - 19:52.


#1237
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010
Pun niste poze ca sa vedeti ce v-am spus despre ieduta mea,ce e negricios pe parul de pe coada e sangele inchegat.Starea ei este buna,pofta de mancare are deci nu arata ca ar avea ceva si mai are si abdomenul umflat.Eu zic ca ar fi gestanta.Voi ce spuneti?

Attached Files



#1238
ioanchi07

ioanchi07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.10.2010

 ClaraMariana, on 23rd November 2010, 19:45, said:

Daca vreti sa vedeti primi ieduti accesati http://claramariana.sunphoto.ro/

Sa va traiasca iedutele si la mai multe!

#1239
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 forceone, on 24th November 2010, 21:18, said:

Pun niste poze ca sa vedeti

Hmm... cam prea mult sange inchegat.

Quote

...
si mai are si abdomenul umflat.Eu zic ca ar fi gestanta.Voi ce spuneti?

Pa^na nu palpez, nu ma pot pronunta ... Vetul a palpat ? El ce zice ?

Din toate informatiile pe care le ai, cam de cand ar fi gestanta - sau mai bine zis - in ce luna ar fi acum ? Dupa parerea ta ...

#1240
kann

kann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 02.04.2010
da e cam multicel sange
seamana mai repede cu un avort
mai bine consulti un dr
posibil sa fi pierdut sarcina. o sa vezi peste cateva saptamani daca o alearga tapul. ai grija sa nu fie batuta de capre, daca amai ai

Edited by kann, 25 November 2010 - 16:54.


#1241
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Buna ziua

Am si eu o intrebare,la caprele gestante se recomanda drobul de sare? pun aceasta intrebare deoarece beau f putina apa.
Va multumesc

#1242
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 ioanchi07, on 25th November 2010, 13:32, said:

Sa va traiasca iedutele si la mai multe!



va multumesc pt urari.Sa dea Dumnezeu!

 australis, on 25th November 2010, 19:38, said:

Buna ziua

Am si eu o intrebare,la caprele gestante se recomanda drobul de sare? pun aceasta intrebare deoarece beau f putina apa.
Va multumesc


Daca citi o pagina ,doua in urma veti vedea ca sa raspuns exact unei asemenea intrebari.Da este recomandat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate