Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#1207
paula27

paula27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.06.2010
Buna dimineata,
Rog si eu un raspuns la intrebarea: drobul de sare mai este necesar in ultima luna de gestatie sau face rau?

Multumesc frumos,

#1208
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 paula27, on 18th November 2010, 09:41, said:

Buna dimineata,
Rog si eu un raspuns la intrebarea: drobul de sare mai este necesar in ultima luna de gestatie sau face rau?

Multumesc frumos,
Buna dimineata!

Bineinteles ca este necesar si nu doar acum ci in permanenta, doar ca mai sunt unii care zic ca daca lasi drobul de sare si in ultima luna, oaia/capra nu-si mai linge atat de intens mielul/iedul dupa fatare. In opinia acestora, daca oaia/capra simte nevoia de sare (cum ar fi daca le lipseste drobul in ultima luna) va linge mai mult mielul/iedul (lichidul amniotic fiind usor sarat), efectul fiind benefic nu doar prin faptul ca acesta se va usca mai repede ci si prin stimularea sistemului nervos al nou-nascutului.

Sa auzim numai de bine,
Felician

#1209
paula27

paula27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 26.06.2010
Multumesc frumos Felician,

Mai am si eu cateva intrebari daca ma puteti ajuta:
- drobul afecteaza cand ieduta trebuie sa prinda ied?
-ce provoaca mai putin stres iedutilor: pistol de ecornare, gel sau creion?
-la cat timp dupa fatare se face deparazitarea iezilor?
-ce complex de vitamine se administreaza dupa fatare capritelor?
-daca se pot administra vitamine iedutilor si la cat timp dupa fatare?

Multumesc

#1210
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010

 ovi21, on 17th November 2010, 20:44, said:

Daca tot m-ai provocat am sa-ti raspund ,6.000 lei am dat pe 21 de capre in lactatie,4 iedute de anul acesta un tap de 2 ani aceeasi rasa plus un iedut de 2 luni deci in total 27 capete,azi le-am muls prima data si pot spune ca am ramas impresionat de productia care o au in aceasta perioada,au fost cateva care au avut la 2 l de lapte.
Revenind la rasa alba de banat nici eu nu stiu exact care sunt caractyeristicile acestei rase, o sa pun cateva poze cu caprele achizitionate sau astept pe cineva dintre voi care are drum prin zona sa ma viziteze,astept cu mare placere.

Sa-ti traiasca sanatoase si asteptam poze,in privinta pretului e ok,personal am observat ca si la o capra obisnuita nimeni nu ti-o vinde ieftin daca e buna .In perioada de lactatie maxima poti sa faci o selectie si tot iesi mai bine decit cu cele de rasa...mai e si riscul imbolnavirii sau pierderii uneia de rasa in care ai bagat o gramada de bani.Bravo,tinind cont si de varsta ai facut o afacere super buna.

#1211
ilincaiustin

ilincaiustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.10.2010
sarut mana doamna Clara,

o parte din Saanen sunt la a doua fatare ? Cele boer sunt montate cu tap de lapte ? Puteti sa-mi dati adresa dvs de mail sau tel sa vb si privat ?

#1212
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 ilincaiustin, on 17th November 2010, 19:29, said:

sarut mana doamna Clara,
  
  Asteptam si eu sa vad Saanen-urile  dvs . Sunt extraordinare. Sunt iedute gestante sau la a 2-3 fatare? Stiu ca am parut rautacios cand v-am zis ca nu aveau alpinele nimic da mancare dar mi s- aparut ca si doamna care era cu domnul Ninel -Mitel ca nu mai stiu numele , parea ca ma stie de pe Net . Va este ruda sau se uita si doamna pe forum. Imi parea cunoscuta ca eu am predat un an la scoala nr1 in Motru .
     Sa aveti grija de caprite si poate imi dati si mie o ieduta de Saanen in primavara. Dvs la pret le ati luat?


http://claramariana.sunphoto.ro/

#1213
RusuMihai

RusuMihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 14.11.2010

 ClaraMariana, on 18th November 2010, 22:17, said:


Sunt extrem de slabe sau mi se pare mie ?

#1214
ilincaiustin

ilincaiustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.10.2010

 RusuMihai, on 18th November 2010, 23:18, said:

Sunt extrem de slabe sau mi se pare mie ?
    nu sunt slabe, asa este rasa , mai suple, ca si vaile de rasa pt lapte
pai se vad si cele Boer si nu sunt slabe deloc

    nu stiu daca doamna le-a montat cu tap boer sau saanen pe cele de carne dar au o carcasa extraordinara la iezi- scia cineva pe forum acum ceva timp

#1215
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 ilincaiustin, on 19th November 2010, 11:32, said:

nu sunt slabe, asa este rasa , mai suple, ca si vaile de rasa pt lapte
pai se vad si cele Boer si nu sunt slabe deloc

    nu stiu daca doamna le-a montat cu tap boer sau saanen pe cele de carne dar au o carcasa extraordinara la iezi- scia cineva pe forum acum ceva timp



Fiecare capra de rasa este montata cu tap din rasa ei..........stau fiecare separat
Am foarte mare grija la acest aspect..
Slabe?????Daca veti incerca sa va documentati mai bine,veti vedea ca nu sunt slabe.

Edited by horia66, 22 November 2010 - 00:05.


#1216
Chaitan

Chaitan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 12.04.2010
M-am gandit sa va fac cunostinta cu o caprita tare simpatica o cheama Roxana si a fatat de trei ori pina acum. Prima oara a fatat doi iezi si de celelalte ori cate trei iezi este ciuta si de culoare rosie.Dar mai bine sa o vedeti in cateva poze.Acum este gestanta si astept sa fete in februarie poate chiar de ziua mea.Cine stie ce surprize o sa ne aduca.

Roxana capra noastra de suflet.

Attached Files



#1217
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010

 Chaitan, on 21st November 2010, 19:32, said:

M-am gandit sa va fac cunostinta cu o caprita tare simpatica o cheama Roxana si a fatat de trei ori pina acum. Prima oara a fatat doi iezi si de celelalte ori cate trei iezi este ciuta si de culoare rosie.Dar mai bine sa o vedeti in cateva poze.Acum este gestanta si astept sa fete in februarie poate chiar de ziua mea.Cine stie ce surprize o sa ne aduca.

Roxana capra noastra de suflet.

Frumoasa,sa-ti traiasca..as cumpara si eu o ieduta roscata toata de la ea.

#1218
tipitip69

tipitip69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 16.05.2007

 RusuMihai, on 18th November 2010, 00:10, said:

Am si eu o nelamurire am 10.000 Lei,si vreau sa cumpar capre,as putea cumpara 70 capre normale,de lapte 2-3 l lapte/zi ,sau sa cumpar 12-13 Saanen ?

Am atasat si un PDF pentru mai multe detalii despre capre si rase,pentru cei care nu stiu,precum si cele mai bune incrucisari intre rase.


eu as cumpara capre metisate cu saanen sau alpina - ptr. productia de lapte!
nu cumpara orice capra ....banii se cheltuie usor....

#1219
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010
Am luat si eu caprita sanen de la Katilinus,foarte frumoasa alintata :D  dar are o mica problema si anume ca,cateodata ii mai curge vreo cateva picaturi de sange din vulva,am vazut dimineata  pe codita ca avea inchegat pe firele de par.Azi am chemat un medic veterinar si mi-a a zis ca a avut un avort ovular sau ceva de genul asta dar am vazut ca nu era sigur pe el si am apelat la voi sau la domnul Horia sa ma ajutati.
Starea ei este destul de buna,mananca bine.Mentionez ca este o ieduta de anul acesta si a avut tap in turma dar nu-s sigur ca este gestanta si nici Katilinus nu stie daca este.
Am sa pun ceva poze cu ea,va multumesc anticipat.

#1220
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 forceone, on 23rd November 2010, 15:34, said:

...
am vazut dimineata  pe codita ca avea inchegat pe firele de par...

Dupa mine (din ce povestesti), s-ar putea sa fie in calduri - sau a fost recent.

#1221
ilincaiustin

ilincaiustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.10.2010

 forceone, on 23rd November 2010, 15:34, said:

Am luat si eu caprita sanen de la Katilinus,foarte frumoasa alintata :D  dar are o mica problema si anume ca,cateodata ii mai curge vreo cateva picaturi de sange din vulva,am vazut dimineata  pe codita ca avea inchegat pe firele de par.Azi am chemat un medic veterinar si mi-a a zis ca a avut un avort ovular sau ceva de genul asta dar am vazut ca nu era sigur pe el si am apelat la voi sau la domnul Horia sa ma ajutati.
Starea ei este destul de buna,mananca bine.Mentionez ca este o ieduta de anul acesta si a avut tap in turma dar nu-s sigur ca este gestanta si nici Katilinus nu stie daca este.
Am sa pun ceva poze cu ea,va multumesc anticipat.
  cu ce pret ai luat-o?

#1222
ilincaiustin

ilincaiustin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.10.2010

 ilincaiustin, on 23rd November 2010, 17:44, said:

cu ce pret ai luat-o?
unda sta Spetz?

#1223
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 ilincaiustin, on 23rd November 2010, 18:32, said:

unda sta Spetz?



Mi sau nascut primi ieduti acum max 30 de min,sunt foarte fericita :) . Sunt iedute.
Caprita are burtica cam mare,exista posibilitatea sa mai fete unul?
Astept raspuns URGENT va rog

Edited by horia66, 23 November 2010 - 19:55.


#1224
ClaraMariana

ClaraMariana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 27.05.2010

 ClaraMariana, on 23rd November 2010, 18:53, said:

Mi sau nascut primi ieduti acum max 30 de min,sunt foarte fericita:).Sunt iedute.
Caprita are burtica cam mare,exista posibilitatea sa mai fete unul?
Astept raspuns URGENT va rog


Daca vreti sa vedeti primi ieduti accesati http://claramariana.sunphoto.ro/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate