Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Constructie anexa gospodareasca

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
jevelson

jevelson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.01.2009
Salut,
am o problema cu care ma confrunt. Am un teren de 1000mp in extravilan oras. Terenul este la 300-500 m de limita intravilan. Cei 1000mp ai mei insa sunt prea putini pt a mi se aproba un PUZ, si alti vecini care sa doreasca nu am. Mai toti in zona vor sa mai astepte 1-2-3 ani.

In extravilan pot face doar anexa gospodareasca sau casa de vacanta. Stie cineva care ar fi cea mai buna varianta? La anexa gospodareasca daca vin in control si vad casa am intelesc ca iti dau amenda si iti pot cere demolarea casei. Stie cineva daca acest lucru e adevarat? Dar la cabana de vacanta, se poate la fel pe langa amenda sa iti ceara si casa sa o demolezi?

Sau stie cineva cum pot rezilva aceasta problema? Multumesc pentru ajutor anticipat.

#2
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Am discutat cu un inginer de la OSPA  pe aceasta tema.Iata cateva raspunsuri .

Legislatia actuala prevede pentru  anexa exploatatiei agricole  permanente un teren  de minim 5000mp.

In cazul tau vei primi  in cel mai bun caz  o autorizatie pentru anexa agricola  cu caracter provizoriu  de 2 ani .

Deocamdata in Romania  nu s-au demolat case  construite cu autorizatii de anexa agricola .

Probleme  oficiale sunt la vinderea respectivei constructii  si  la ipotecarea ei .

Nu stiu nimic despre cazul "casa de vacanta " pe teren extravilan. Sunt interesat si eu de acest subiect.

Edited by mcbos, 05 May 2009 - 13:27.


#3
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Imi dau si eu cu parerea din plictiseala (adica nu stiu nimic sigur):
Daca iti construiesti anexa gospodareasca, e usor de dovedit ca de fapt e locuinta.
Dar daca iti faci o casa de "vacanta", cum pot ei dovedi ca nu e de "vacanta"? Poate tu esti intr-o vacanta perpetua...
Dupa parerea mea: daca ai un proiect de casa de "vacanta" si obtii toate autorizatiile, respecti proiectul, esti in regula, nu cred ca vine cineva sa iti dea amenda/darame casa pentru ca nu au motive.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate