Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

Hepatita B

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008
Ce parere aveti despre medicamentul Baraclude (Entecavir). Sunt purtator anatos de virus hepatic B, am viremia 263000 si transaminazele in limite normale. Voi incepe tratamentul cu medicamentul mentionat.

A mai facut cineva tratament cu acest medicament? Are rezultate bune? Stiu ca este un medicament mai nou...

Sunt sanse sa dispara virusul?

#56
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Vã prezint urmãtorul caz:
Prietena mea - însãrcinatã în 8 luni, respectiv între 5-7 decembrie este programatã pentru cezarianã (a doua sarcinã). Sãptãmâna trecutã efectuat set complet de analize necesare. Descoperit hepatita B. Probabilitate de a fi fost infectatã cu acest virus - cabinet stomatolog - problemã dureroasã, recomandare de la medicul ginecolog pentru un anumit cabinet stomatologic, tocmai pentru a se evita astfel de probleme. Asta e. Efectuat analize conexe ºi ea ºi restul familiei. Verdict final: nu este doar un purtãtor sãnãtos. Întrucât ei, ca ºi mine sunt devastaþi, ºi nu avem puterea sã cãutãm ºi sã citim în limbajul medical, doresc sã-mi confirmaþi dacã ceea ce mi-a rãmas întipãrit în minte este adevãrat: ºanse de transmitere la fãt 100% ºi în viitor pentru copil ºanse de hepatitã cronicã 90% cu restul problemelor conexe.

#57
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View Postamonra_71, on Nov 20 2008, 19:29, said:

Vã prezint urmãtorul caz:
Prietena mea - însãrcinatã în 8 luni, respectiv între 5-7 decembrie este programatã pentru cezarianã (a doua sarcinã). Sãptãmâna trecutã efectuat set complet de analize necesare. Descoperit hepatita B. Probabilitate de a fi fost infectatã cu acest virus - cabinet stomatolog - problemã dureroasã, recomandare de la medicul ginecolog pentru un anumit cabinet stomatologic, tocmai pentru a se evita astfel de probleme. Asta e. Efectuat analize conexe ºi ea ºi restul familiei. Verdict final: nu este doar un purtãtor sãnãtos. Întrucât ei, ca ºi mine sunt devastaþi, ºi nu avem puterea sã cãutãm ºi sã citim în limbajul medical, doresc sã-mi confirmaþi dacã ceea ce mi-a rãmas întipãrit în minte este adevãrat: ºanse de transmitere la fãt 100% ºi în viitor pentru copil ºanse de hepatitã cronicã 90% cu restul problemelor conexe.


Ce impact are hepatita B la gravide?

Riscul de infectie cu HBV a fatului variaza dupa virsta sarcinii cind s-a produs infectia, existind un risc considerabil in ultimele trei luni de sarcina. Antigenul HBS, a carui prezenta indica infectia cu HBV este prezent in cordonul ombilical, lichidul amniotic, laptele matern si secretiile vaginale. Consecintele infectiei cu HBV sint variate la gravide, astfel ca poate fi declansat avortul spontan, prematuritatea sau mortalitatea perinatala.


Impactul pe care aceasta boala il are in rindul gravidelor este sporit, cu atit mai mult cu cit aceasta boala se poate transmite de la mama la fat. Riscul de transmitere a acestei boli este foarte mare, hepatita B putind fi transmisa prin tatuaje, barbierit sau manichiura, prin sarut sau contact sexual neprotejat.

View Postshiva, on Dec 1 2008, 01:40, said:

Cat costa un vaccin contra hepatitei B?

160 lei. este acum vaccinul. se face in 3 doze la cel putin 10 zile distanta intre ele, iar cea de-a patra doza se face la un an de zile dupa prima doza.

#58
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
La nou nãscuþii, în aceastã situaþie, nu se face vaccinul obiºnuit pentru hepatita B. Vaccinul protejeazã împotriva infectãrii nu are eficienþã în cazul unei persoane deja infectate. Eu parcã aºa ºtiu. Cei de la Ministerul Sãnãtãþii au spus cã mai existã o variantã, un vaccin care conþine deja anticorpi, dacã am înþeles eu bine, dar din pãcate la noi nu se aduce.

#59
madalina_voicu

madalina_voicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2009
buna ziua
ma bucur nespus de mult ca am gasit un site unde pot sa-mi spun problema si cineva sa-mi raspunda
acum 7 luni sotul meu,care are 25 ani, a facut febra foarte mare de la o banala raceala
am facut analizele la un laborator privat si ni s-a spus de catre medicul de familie ca are hepatita tip b dar ca valorile nu sunt mari si se va face bine,desii el nu prezenta nici o simptoma a hepatitei
a urmat tratament cu lagossa,esentiale forten, farcovit,echinacee,timp de 6 luni
la trei luni am repetat analizele la acelasi laborator,au iesit mai bine, semn ca a raspuns la tratament,medicul atunci ne-a spus ca regimlu alimentare si tratamentlu dat de dansul il vor face bine in cel mult un an
acum dupa 6 luni a repetat analiele la acelasi laborator, vsh de 13 cat a fost prima data a scazut la 2 la normal, transaminazele au iesit bune, perfecte am putea spune, dar la electroforeza valorile sunt un pic peste nu cu mult cu 0,... ceva
medicul ne-a spus ca s-ar putea sa fii avansat boala si acum sa fie vorba de hepatita tip c
se poate asa ceva?
chiar daca el se simte bine?
nu are nici o durere,are pofta de mancare,nu are nici o simptoma a hepatitei
ni s-a spus sa cosnsultam si alti medici
alt medic ne-a spus sa repetam analizele dar la alt laborator, ca s-ar putea sa fie o greseala a laboratorului
se poate asa ceva?
va rog mult sa-mi raspundeti
va spun sincer ca am ajuns la capatul puterilor, nu mai stim pe cine sa consultam
am mare incredere in site-ul dvs, si in sfatul dvs
va multumesc anticipat
o zi buna

#60
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postmadalina_voicu, on Jan 8 2009, 11:50, said:

medicul ne-a spus ca s-ar putea sa fii avansat boala si acum sa fie vorba de hepatita tip c

Hepatitele virale A, B, C, D..etc sunt date de virusi diferiti, deci literele (A, B, C..) reprezinta tipul de virus si nu un grad de afectare. Inca acesti virusi nici nu fac parte din aceleasi familii, nu sunt inruditi, ci partea lor comuna e ca dau hepatita. Nu se poate trece de la hepatita A la hepatita B, si daca totusi acest lucru are loc e doar o succesiune de infectii separate, si nu o consecinta.
In primul rand pentru diagnosticul hepatitelor trebuie identificat agentul patogen, si anume virusul. In cazul hepatitei B la analize iese Ag HBs pozitiv, la hepatita C Ac HVC pozitivi (daca aceste valori sunt pozitive, mai ales la hep B se merge mai departe cu determinarea anticorpilor, apoi viremie, punctie etc)

Apoi se evalueaza afectarea hepatica la momentul respectiv (transaminaze, bilirubina, coagulare).E bine de stiut ca hepatitele virale (fara A) au evolutie relativ inselatoare. Azi pot fi analizele normale, peste o perioada se poate agrava. Pana nu are loc clearance-ul viral (adic disparitia virusului din organism) nu poate garanta nimeni ca hepatita e vindecata, ca nu sunt riscuri pe viitor.
De cele mai multe ori infectia cu virusul B sau C incepe cu o stare (pseudo) gripala, oboseala, deci fara semne care sa arate exact de unde provine boala. Mai mult, la inceputul infectiei este o fereastra de timp in care analizele ce determina virusul responsabil pot fi negative, desi infectia exista.

Pentru vindecarea efectiva, pentru disparitia virusului se poate face tratament antiviral si imunomodulator (interferon), dar pentru a intra intr-o schema de tratament sunt niste criterii de includere si excludere, deci nu se face oricand, si chiar tratamentul urmat corect pe perioada determinata nu garanteaza 100% succesul.
In rest tratamentul consta in regim si suplimente nutritive ce protejeaza ficatul. Acolo exista deja un virus care poate face rau si e bine ca ficatul sa nu fie incarcat suplimentar cu alte probleme.

Va recomand sa mergeti intr-o clinica de gastroenterologie, sa va gasiti un medic competent unde sa faca sotul urmarirea periodica. Se poate intr-adevar sa scape de virus si nici sa nu stie, la fel sunt complicatii pe termen lung ale hepatitelor virale din cele mai nefaste (ciroza, hipertensiune portala, sangerari variceale). Atentie mare la semnele de agravare, oboseala accentuata, sangerarea giingiilor, ingalbenirea pielii, dureri in dreapta.

Parerea mea, daca sotul are intr-adevar analize pozitive pentru un anumit virus hepatitic ar fi bine si dvs sa va faceti determinarea virusului respectiv. Hepatitele B, C se transmit prin produsi de sange, contact sexual, desi mult mai rara transmiterea de la sot-sotie si invers ar fi bine sa stiti cum stati.

Multa sanatate.

#61
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008
Buna ziua tuturor!

Sunt purtator sanatos de VHB.
As dori sa va intreb daca poate sa apara o fluctuatie considerabila a viremiei intr-o perioada scurta de timp:
             mai  2007                 1600 ui/ml
             mai  2008              263000 ui/ml
             ianuarie 2009            5490 ui/ml

Mentionez ca transaminazele au fost tot timpul in limite normale.
Am facut Fibroscan, iar rezultatul a fost fibroza = F 0 (cu o medie de 3,3)
Rezultatul la Fibrotest a fost F 1 si la actitest A 0.
Nu am facut niciun tratament in acest timp.
Dupa ce am primit rezultatul in anul 2008, doctorul mi-a recomandat tratament cu Baraclude. Pentru intocmirea dosarului pentru casa de Sanatate, am facut celelalte analize (Fibrotest, Fibroscan), dar fiindca au iesit bune, nu mai intocmim dosarul. Se pare ca nu mai e nevoie de un tratament asa puternic si oricum, nu obtin punctajul necesar pentru a primi aprobare de la Casa de Sanatate.

Credeti ca viremia putea sa revina la valori mult mai mici, fara niciun tratament?
Sau exista posibilitatea ca rezultatele analizelor din 2008 sa fie grasite?

Multumesc

#62
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008
Medicul mi-a spus ca putea sa creasca viremia si apoi sa scada, fiindca este o boala fluctuanta.
Mie mi se pare cam ciudat. De la 263.000 sa ajunga 5.490, fara tratament?
Voi ce parere aveti?

#63
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postgeopos, on Feb 5 2009, 16:25, said:

De la 263.000 sa ajunga 5.490, fara tratament?
Voi ce parere aveti?

Da, este posibil.

Maltese e experta in hepatite avand lucrarea de diploma in domeniu, pana arunca ea un ochi pe aici eu ma risc sa dau un raspuns simplu: este posibil ca organismul prin sistemul imunitar sa elimine virusul hep. B fara interventie externa astfel ca poti obtine chiar vindecare, cu viremie 0.

Iti doresc imunocompetenta!

Edited by ionutz78, 13 February 2009 - 21:51.


#64
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Da, are dreptate Ionut (si memorie buna ;)  ), se poate produce eliminarea spontana a virusului fara tratament, mai ales daca e in faza acuta a bolii. Desi procentul covarsitor de hepatite cronice ne-ar face sa credem ca e o boala pe toata viata, mai sunt si norocosi cu infectie acuta care nu cronicizeaza sau cu infectie cronica vindecata. Diagnosticul cel mai corect ar include si o evaluare histopatologica pentru a vedea exact starea ficatului, dar punctia e destul de traumatizanta si nu se recomanda de rutina.

Trebuie urmarita in timp. De fapt la asta se referea lucrarea mea de licenta, la manifestarile extrahepatice. Virusul se fixeaza si in alte tesuturi si organe de unde ori se poate reactiva, poate da manifestarea tipica sistemului implicat (neuropatie de exemplu) sau poate induce manifestari autoimune care nu se coreleaza direct cu gradul afectarii hepatice sau cu activitatea virala (viremie). Chiar si mie la statistica pe cei 150 pacienti nu mi-a dat vreo legatura intre gravitatea infectiei si numarul de manifestari.

#65
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008
Multumesc pentru raspunsuri!

Daca intradevar analizele au fost corecte, inseamna ca exista o stransa legatura intre aceasta boala si stres.
Anul trecut, cand am avut viremia foarte mare, am trecut printr-o perioada foarte stresanta (probleme la serviciu, constructia casei, credite etc.)
Anul acesta, lucrurile au inceput sa intre in normalitate si eu sunt mult mai linistita.
Este singura explicatie pe care o pot gasi, mai ales ca stiu de existenta acestei boli de 7 ani si nu a mai avut astfel de fluctuatii.

Maltese: Analize amanuntite despre starea ficatului am facut!
             Fibroscan si Fibrotest sunt investigatii acceptate de casa de sanatate ca inlocuitoare ale punctiei.
             Din ce am citit pe net, Fibroscan este chiar mai relevant decat punctia, fiindca analizeaza mai multe zone ale ficatului, si nu numai o mica portiune, ca in cazul punctiei.
             Din ce am inteles, fibroza nu apare uniform pe toata suprafata ficatului.
             In Fibrotest nu am prea mare incredere, avand in vedere ca rezultatele sunt bazate pe niste date statistice.

Sanatate tuturor!

#66
Konte

Konte

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 286
  • Înscris: 23.03.2004
Salut, Va relatez un caz real, si as vrea sa imi confirmati cateva informatii primite. Un prieten de-al meu, care locuia intr-o zona rurala a murit brusc de .. Hepatita B, cu evolutie fulminanta. Mai pe scurt: - acum 13 zile a inceput sa i se faca rau (ma doare stomacul, nu pot manca) - lunea trecuta a fost internat la spitalul judetea, - dupa 2 zile (miercuri) trimis urgent la Matei Bals - Joi intra in coma - Vineri / sambata se constata ca are si lichid la creier - duminica noaptea moare. Informatiile pe care le am sunt:
1) a avut o un virus "nasol" de hep B
2) l-a luat cu max 10 zile inainte de declansare prin contact sexual
3) de la morga colentina : " sa se evite contactul de orice fel cu decedatul (imbratisari, sarutari), virusul persista si este transmisibil"

1. mi s-a confirmat din diverse surse…
2. nu este posibil si mai dinainte, se poate stii asa de bine?
3. Chiar atat de al dracului e virusul asta?

Legat de 3, cu vreo 5 zile inainte m-am vazut 20 de minute cu el, am baut la el o cafea… incep sa imi fac griji, era posbila transmisia?
- vineri ma duc la medic, sa ma programeze pentru analize – nu de alta dar nu cred ca mi s-au facut vreodata teste de hepatita, si am mai fost si pe la dentist. Cand ar fi bines a le fac? Eu am citit ceva pe net ca dupa 4 saptamani de la posibila contactare

#67
keluba

keluba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.09.2004
tratamentul cu interferon este indicat? doctorul mi-a zis ca are sanse de reusita 40%.

am 27 de ani si hep b de care am aflat in ianuarie. doctorul a dat atunci infectiei 2-3 luni. de atunci tin regim (nimic prajit, doar carne de pui la gratar, doar apa, nimic gras). pe tot acest timp (aproape 4 luni) transaminazele nu au scazut deloc (ceea ce a fost destul de frustrant deoarece mi s-a bagat in cap ca 90% dintre adulti combat infectia singuri). acum am o viremie de 150000 si dosar ptr interferon care e gata saptamana viitoare. simptome nu am avut niciodata, poate doar stari de somnolenta induse sau nu.

din ce zice doctorita daca interferonul nu reuseste o sa stau restul vietii pe pastile de-alea pe care daca uiti sa le iei te-apuca durerile. stiu ca boala e destul de imprevizibila dar e ceva ce pot sti sigur in acest moment?

Edited by keluba, 20 April 2009 - 18:12.


#68
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008

View Postkeluba, on Apr 20 2009, 19:11, said:

tratamentul cu interferon este indicat? doctorul mi-a zis ca are sanse de reusita 40%.

am 27 de ani si hep b de care am aflat in ianuarie. doctorul a dat atunci infectiei 2-3 luni. de atunci tin regim (nimic prajit, doar carne de pui la gratar, doar apa, nimic gras). pe tot acest timp (aproape 4 luni) transaminazele nu au scazut deloc (ceea ce a fost destul de frustrant deoarece mi s-a bagat in cap ca 90% dintre adulti combat infectia singuri). acum am o viremie de 150000 si dosar ptr interferon care e gata saptamana viitoare. simptome nu am avut niciodata, poate doar stari de somnolenta induse sau nu.

din ce zice doctorita daca interferonul nu reuseste o sa stau restul vietii pe pastile de-alea pe care daca uiti sa le iei te-apuca durerile. stiu ca boala e destul de imprevizibila dar e ceva ce pot sti sigur in acest moment?

Sunt asa de rele analizele incat doctorita ti-a recomandat tratament cu Interferon? Cu medicamentul Baraclude (Entecavir) nu se poate rezolva? Se obtine tot cu dosar.

#69
keluba

keluba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.09.2004

View Postgeopos, on Apr 23 2009, 23:13, said:

Sunt asa de rele analizele incat doctorita ti-a recomandat tratament cu Interferon? Cu medicamentul Baraclude (Entecavir) nu se poate rezolva? Se obtine tot cu dosar.

cam greu de definit "rele"

22.12.2008:  
     antigen HBS 3790. valori normale < 0.9
     AST/TGO 46. valori normale 10-35
     ALT/TGP 87. valori normale 10-45
12.01.2009:
     ALT/GPT 117
     Ac anti HCV negativ
     Ag HBS pozitiv, reactivitate 1000.100 (normal 0-1)
     Ag Hbe negativ
     Ac anti HDV negativ
incep regimul
04.02.2009:
     ALT/GPT 100
     Ac anti Hbc -IgM negativ
11.03.2009
     ALT/GPT 156
15.04.2009:
     ALT/GPT 151
     ADN VHB (viremie) 4549 u/ml adica aprox 150000. nu stiu exact formula


Cred ca doctorul a preferat interferonul datorita varstei. Adica mai tanar  :rolleyes:
Ar trebui sa o intreb de Baraclude? Ptr interferon nu am semnat deocamdata nimic. Tre sa ma mai duc la un doctor ptr cap si la altu ptr tiroida ca sa fie dosarul complet.

#70
antracs20

antracs20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.08.2008
Va salut .Acu 3 ani am facut niste analize din care reieseau ca sunt purtator de virus hepatic B . tin sa mentionez ca nu am tinut niciodata regim si nici nu tin , alcool beau , de fumat nu femz , sport practic si am practicat dintodeauna si nu am avut niciodata probleme cu ficatu , sa ma doara sau  alceva.Sunt spre vindecare sau ce se intampla. si as mai avea o problema . Vreau sa ma inscriu la academia fortelor aeriene ca pilot . Acest lucru(HB) m-ar respinge de la probele medicale de la IMNAS?Va multumesc si va doresc o zi buna .

Edited by antracs20, 24 April 2009 - 14:58.


#71
geopos

geopos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 11.01.2008

View Postkeluba, on Apr 23 2009, 23:52, said:

cam greu de definit "rele"

22.12.2008:  
     antigen HBS 3790. valori normale < 0.9
     AST/TGO 46. valori normale 10-35
     ALT/TGP 87. valori normale 10-45
12.01.2009:
     ALT/GPT 117
     Ac anti HCV negativ
     Ag HBS pozitiv, reactivitate 1000.100 (normal 0-1)
     Ag Hbe negativ
     Ac anti HDV negativ
incep regimul
04.02.2009:
     ALT/GPT 100
     Ac anti Hbc -IgM negativ
11.03.2009
     ALT/GPT 156
15.04.2009:
     ALT/GPT 151
     ADN VHB (viremie) 4549 u/ml adica aprox 150000. nu stiu exact formula


Cred ca doctorul a preferat interferonul datorita varstei. Adica mai tanar  :rolleyes:
Ar trebui sa o intreb de Baraclude? Ptr interferon nu am semnat deocamdata nimic. Tre sa ma mai duc la un doctor ptr cap si la altu ptr tiroida ca sa fie dosarul complet.
N-ar fi rau sa-l intrebi si despre acest medicament. Am inteles ca are rezultate bune. Pana atunci, poti sa citesti despre el pe net.
Din pacate, medicamentul este destul de scump, costa 1800 lei pe luna si nu multi isi permit sa-l cumpere... <_<

View Postantracs20, on Apr 24 2009, 15:57, said:

Va salut .Acu 3 ani am facut niste analize din care reieseau ca sunt purtator de virus hepatic B . tin sa mentionez ca nu am tinut niciodata regim si nici nu tin , alcool beau , de fumat nu femz , sport practic si am practicat dintodeauna si nu am avut niciodata probleme cu ficatu , sa ma doara sau  alceva.Sunt spre vindecare sau ce se intampla. si as mai avea o problema . Vreau sa ma inscriu la academia fortelor aeriene ca pilot . Acest lucru(HB) m-ar respinge de la probele medicale de la IMNAS?Va multumesc si va doresc o zi buna .
Salut
Daca esti purtator de virus B, nu e neaparat necesar sa ai si boala. Ca sa afli acest lucru, trebuie sa faci analize mai amanuntite. Este foarte important ca transaminazele sa fie in limite normale si viremia sa fie scazuta. Daca nu te doare nimic, nu inseamna ca nu trebuie sa te culci pe o ureche. La aceasta boala este foarte important sa faci analizele periodic, nu se stie niciodata cum poate evolua. Pe de alta parte, e posibil sa fii toata viata purtator de virus B, fara ca boala sa se activeze.

#72
antracs20

antracs20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.08.2008

View Postgeopos, on Apr 24 2009, 20:42, said:

Salut
Daca esti purtator de virus B, nu e neaparat necesar sa ai si boala. Ca sa afli acest lucru, trebuie sa faci analize mai amanuntite. Este foarte important ca transaminazele sa fie in limite normale si viremia sa fie scazuta. Daca nu te doare nimic, nu inseamna ca nu trebuie sa te culci pe o ureche. La aceasta boala este foarte important sa faci analizele periodic, nu se stie niciodata cum poate evolua. Pe de alta parte, e posibil sa fii toata viata purtator de virus B, fara ca boala sa se activeze.
Am facut analize periodic . faceam la fiecare luna . imi ieseau toate bune si frumoase, asa mi se zicea de cetrea un doctor care le interpreta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate