Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Hepatita B

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 lopi, on Nov 8 2006, 02:33, said:

R: - din ea se face alcool .... e ca si cum ai bea bere la hepatita si nu e bine, nu?


om bun, din fructe se face tuica, din cate stiu io. si astea-s interzise?  :rolleyes:   :)

#20
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006

 mianna, on Nov 8 2006, 12:11, said:

om bun, din fructe se face tuica, din cate stiu io. si astea-s interzise?  :rolleyes:   :)

Scuzele mele de rigoare, ai dreptate, are voie. M-am uitat si eu si ai dreptate. Eu m-am gandit la ce am scris, scuze.
Deci, corectez - e voie drojdie de bere si fructe :). (NU tuica, Nu alcool)
Poate sa manance si lactate - lapte, iaurt, branza.

PS: Mersi ca m-ai corectat.

Edited by lopi, 08 November 2006 - 15:17.


#21
rocknum

rocknum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 16.08.2006
va multumesc pentru sfaturi, ideea e ca acum am anticorpii aia "buni" :)
o sa repet analizele in decembrie sau ianuarie si daca ies bune o sa ma reapuc de sport :)
In 4 ani nu am facut o pauza mai mare de 2 saptamani si atunci cand ma duceam la mare. Asta e acuma tre sa stau pe bara  mai mult. :(

Dar ma fac bine si ma fac eu mare la loc  :lol:

#22
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Hepatita cronica=durata mai mult de 6 luni. Din cate am vazut, cea cronica, este de 2 tipuri: 1. persistenta - care este de regula stationara si fara potential de progresiune (se poate ajunge la hepatita cronica activa sau ciroza) si 2. activa - care nu-i prea buna (sub recomandarile medicale se poate ajunge din nou la 1. persistenta). (sursa: Gastroenterologie Clinica vol. II Oliviu Pascu). Regimul alimentar hepatic este recomandat in special celor cu hepatita acuta (corectati daca gresesc aici).
La Hepatita cronica am gasit: „...restrictia activitatii fizice la pacientii cu forme severe de boala (adica hepatita cronica 2. activa) !!! Nu se vor face restrictii alimentare decat in cazul si pentru afectiunile morbide asociate.“ (sursa: Gherasim Vol. III)- sa inteleg ca regimul alimentar este orientativ (ar fi de preferat sa se evite alimentele care solicita mai mult activitatea ficatului - grasimi, condimente, sosuri + ca se face si sport.). Exemplu: Daca omul mananca un pic de carne grasa (dimineata), si face sport dupa-amiaza, e totul ok. Daca se simte rau face pauza.
Eu zic: daca este o hepatita cronica persistenta + un pic de regim alimentar hepatic (pe cat posibil, cred ca trebuie un pic atentie pentru ca se face si sport) + un control periodic (pentru a nu trece la hepatita cronica activa) si totul e ok.

PS: Daca am gresit cu ceva, scrieti. :)

#23
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 lopi, on Nov 9 2006, 00:14, said:

Hepatita cronica=durata mai mult de 6 luni. Din cate am vazut, cea cronica, este de 2 tipuri: 1. persistenta - care este de regula stationara si fara potential de progresiune (se poate ajunge la hepatita cronica activa sau ciroza) si 2. activa - care nu-i prea buna (sub recomandarile medicale se poate ajunge din nou la 1. persistenta). (sursa: Gastroenterologie Clinica vol. II Oliviu Pascu). Regimul alimentar hepatic este recomandat in special celor cu hepatita acuta (corectati daca gresesc aici).
La Hepatita cronica am gasit: „...restrictia activitatii fizice la pacientii cu forme severe de boala (adica hepatita cronica 2. activa) !!! Nu se vor face restrictii alimentare decat in cazul si pentru afectiunile morbide asociate.“ (sursa: Gherasim Vol. III)- sa inteleg ca regimul alimentar este orientativ (ar fi de preferat sa se evite alimentele care solicita mai mult activitatea ficatului - grasimi, condimente, sosuri + ca se face si sport.). Exemplu: Daca omul mananca un pic de carne grasa (dimineata), si face sport dupa-amiaza, e totul ok. Daca se simte rau face pauza.
Eu zic: daca este o hepatita cronica persistenta + un pic de regim alimentar hepatic (pe cat posibil, cred ca trebuie un pic atentie pentru ca se face si sport) + un control periodic (pentru a nu trece la hepatita cronica activa) si totul e ok.

PS: Daca am gresit cu ceva, scrieti. :)

Mare zapaceala pe aici. E imposibil sa nu se impuna si un regim alimentar. Efortul fizic pica greu la ficat precum stim cu totii.
Vad ca te-ai documentat, nu gluma. In rest, eu stiu putin altfel.
Formele cronice ale hepatite B sunt de doua feluri:
1. Hepatita cronica persistenta (dupa cum ai spus si tu) care este total benigna, de cele mai multe ori asimptomatica, cu cresteri periodice sau permanente ale transaminazelor (enzimele hepatice). Regula in acest caz este rezolutia spontana si completa.

2. Hepatita cronica agresiva (nu activa) care este o forma evolutiva. Apar modificari histologice severe cu infiltratii limfocitare in spatiile porte si fibroza. Clar, sigur si iremediabil evolueaza spre ciroza.

Mianna?

#24
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006

 Tabu, on Nov 9 2006, 00:25, said:

Mare zapaceala pe aici. E imposibil sa nu se impuna si un regim alimentar. Efortul fizic pica greu la ficat precum stim cu totii.
Vad ca te-ai documentat, nu gluma. In rest, eu stiu putin altfel.
Formele cronice ale hepatite B sunt de doua feluri:
1. Hepatita cronica persistenta (dupa cum ai spus si tu) care este total benigna, de cele mai multe ori asimptomatica, cu cresteri periodice sau permanente ale transaminazelor (enzimele hepatice). Regula in acest caz este rezolutia spontana si completa.

2. Hepatita cronica agresiva (nu activa) care este o forma evolutiva. Apar modificari histologice severe cu infiltratii limfocitare in spatiile porte si fibroza. Clar, sigur si iremediabil evolueaza spre ciroza.

Mianna?
** Am gasit activa (nu agresiva) - care poate fi la randul ei: usoara sau severa (agresiva). Hepatita cronica activa usoara - poate evolua sub tratament spre hepatita cronica persistenta, iar cea agresiva - cum bine scrii - ciroza. (sursa mentionata mai sus... :)) In fine... nu mai revin asupra terminologiei nu asta era ideea.
** 'E imposibil sa nu se impuna si un regim alimentar' - poate m-am exprimat gresit, se impune. In hepatita acuta + hepatita cronica activa - regim alimentare este important. In hepatita cronica persistenta, atitudinea unora - regim alimentar, pe cat posibil.
** Personal, sunt de acord cu tine, sa tina regim alimentar hepatic, o perioada de timp, + mai mult ca face sport. Dar, nu cred ca daca consuma intr-o zi carne grasa, de exemplu, si face o pauza de 4-5 ore va avea probleme (daca acest consum nu devine un obicei :)).
** Cati medici atatea pareri.... :)

#25
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Tabu, on Nov 9 2006, 00:25, said:

Mianna?


mianna s-a intalnit ultima oara cu hepatitele la rezidentiat, acu' 10 ani  :D  mie imi suna cunoscuta varianta Pascu - Gherasim, dar voi, studentii, le puteti sti mai bine decat mine.

oricum, o hepatita cronica vindecata complet n-as crede ca exista.

#26
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
ma scuzati, dar am luat deoparte posturile - inclusiv celebrul 24  :D  - ca erau incoerente rau.

Tabu, recomand sa fii mai activa dimineata; dupa miezul noptii iti da cu virgula  :P

incercam s-o luam de la inceput? fara posturi intregi citate, ci doar cu partea cu care sunteti in dezacord, si cu nelamuririle exprimate cat mai clar?

Edited by mianna, 09 November 2006 - 02:36.


#27
rocknum

rocknum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 16.08.2006
Doctorul mi-a RECOMANDAT sa o las mai moale cu sportul. Dar eu am decis sa fac repaus total.
Ideea e ca eu trageam tare pe vremea cand o aveam si nu stiam de ea, si tot am reusit s trec peste. Acum fac repaus, regim alimentar si ceva medicatie si mai imi repet o data analizele dupa revelion. Si daca ies bine, ma intorc la sala.
Ideea e ca nici inainte nu mancam prajeli decat f f rar, de baut nu beam decat un pahar sau 2 de bere cate o data.
Ma tot gandeam de unde am putut-o contacta.... si am ajuns la concluzia ca de la dentist, pt ca de injectat nu m-am injectat niciodata, la panarame nu m-am dus,  a mai ramas varioanta dentistului, unde m-am cam dus..... si nu imi vine sa cred ca nenorociti aia nu sterilizeaza instrumentele bine :(

#28
SeaDog

SeaDog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.12.2004
Nu vreau sa ma bag in discutie decat ca  STAN PATITUL si documentatul, pt ca eu am capatat o obsesie legata de acest virus. Nu stiu daca intereseaza pe cineva opinia mea, insa eu o sa vi-o spun:
1. rocknum, ai antiHbs o gramada, e suficient sa ai peste 100 UI/ml, pentru a dobandi imunitatea. Tu ai cateva zeci de mii, deci sare din discutie problema asta. E  clar ca ai scapat de virus si esti vindecat. Sfatul cel mai des intalnit prin documentatia pe care o citesc de ceva ani de zile, este ca in primul an sa o lasi mai usor cu efortul (mai ales cu steroizii pe care unii ii iau, pt ca reprezinta un stres imens pentru ficat). Replicarea virala... ce sa iti spun: sunt si bolnavi cronici care au viremia nedetectabila, dar raman totusi bolnavi cronici. E posibil, insa rar de tot am citit de aceste cazuri, sa dezvolti o mutatie asfel incat sa ai antiHbs dar si AgHbs. Dar ma indoiesc ca e cazul tau. Iti pot spune ca desi in sange replicarea virala s-ar putea sa nu mai existe, in ficat ea va mai persista inca 2-3 ani. Dar nu asta te intereseaza. Ce e important pt tine: ai scapat de virus. SI probabil ca peste 9 luni, maxim 1 an, iti vei reveni fizic complet.
2. Sunt curios unde ati citit voi ca cel mai frecvent mod de transmitere al hepatitei B este prin sex... E intr-adevar o cale de transmitere, dar vad ca puneti prea usor semnul egal intre hepatita B si sex. Va pot spune, ca eu, cand am descoperit ca am hepatita B, aveam 18 ani si niciodata nu facusem sex neprotejat. Va pot spune de asemenea, ca daca veti citi pe alte forumuri romanesti care se ocupa mai pe larg de acest virus, veti descoperi ca foarte-foarte putini dintre cei care au fost infectati, si au descoperit tarziu, dupa ani si ani de cronicitate, si-au infectat parternerii. Pt moment, din 50 si ceva de bolnavi cronici, care au descoperit intamplator, chiar si dupa ce au avut copii, nici unul nu si-a infectat partenerul. Si asta spune ceva. In plus, in spitalul din orasul meu, am vazut o statistica ce m-a dat peste cap: in ultimii 2 ani de zile, datorita unui program de screening pe scara mai mare, au fost descoperiti sute de tineri intre 20 - 30 de ani care sunt bolnavi cronici. Colegi de-ai mei din scoala generala, au ingrosat randurile... Modalitatea de transmitere? Pai eu imi aduc aminte si acum cu groaza cum ne faceau vaccinurile in clasele primare si in ciclul gimnazial... ne incolonau si tin minte ca nu schimba acul nici macar dupa 5-6 insi. Dar stati ca nu s-a oprit aici. Intrebati-i pe cei care au hepatita daca au avut vreodata vreo interventie medicala, daca au suferit vreo transfuzie sau dc au fost la dentist. Veti vedea ca pe cale sexuala foarte putini au fost infectati, si asta pt ca cei mai mult bolnavi cronici sunt bolnavi de cand sunt copii. Peste varsta de 18 ani, cand cei mai multi isi incep viata sexuala, probabilitatea de a nu scapa de virus e foarte mica. In schimb, cand esti mic si cu sistemul imunitar incomplet dezvoltat, practic ai foarte putine sanse sa nu ramai cu ea cronica. Eu, la 18 ani, cand am descoperit-o, aveam urmatoarele posibilitati de infectare: la nastere, un vaccin in scoala generala, sau la 12 ani, singura oara cand am fost la medicul stomatolog si cand s-a lasat cu sange :) .
3. Regimul alimentar, in afara de medicina noastra, nu se mai practica de foarte mult in lume. In hepatita acuta e important sa nu faci abuzuri de nici un fel, si e cat posibil sa iti menajezi ficatul. In hepatita cronica, tinand cont ca vei ramane cu ea toata viata (scurta ce-i drept), nu ti se recomanda nici un regim, in afara de a te abtine de la alcool, pentru ca daca tu nu ii oferi organismului ceea ce are el nevoie, isi va lua cele ncesare din oase, muchi, etc.. Si credeti-ma ca e foarte adevarat: eu am incercat un regim (pe vremea cand eram mic, prost si nedocumentat) si am slabit 8 kg. Adica 12% din greutatea mea corporala de atunci si ajunsesem ca o stafie si avam permanent ameteli. Acum mananc orice nu imi face rau, nu consum alcool, si am analizele perfecte si ma simt excelent.

Va doresc sanatate si sa va fereasca Cel de Sus sa trebuiasca sa vorbiti din proprie experienta in acest topic.

#29
rocknum

rocknum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 16.08.2006
are cineva informatii despre polen? de cand am inceput sa consum nu ma mai doare ficatul :)
nu imi vine sa cred :)

pt seadog....
Ma gandeam sa ma apuc de sala cam dupa 2 sau 3 luni de pauza asa.... ce zici ?

#30
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006
ce dea doctori pe aici.  :o  unde erati voi cand eu am agatat hepatita B si in sange mi-au gasit doar anticorpii? sotia mea nu are nimic. organismul e puternic si sa autovindecat singur. in orice caz eu nici pana acum nu mancam gras dar si acum mancand gras pe mine nu ma afecteaza li,ber imi permit sa beau o bere. vodca doar cu o lamaie stoarsa si cu miere. in rest piparat - nu, condimente - nu prea, prajit - nu. doar fiert si copt.

#31
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 Klawses, on Sep 25 2007, 21:40, said:

Intrebare:
Am transaminaze in scadere de la 180 la 80 si acu la 60
Am Antigen HBs negativ, anticorpi Anti-HBc pozitiv, anticorpi anti-HCV negativ
cine imi traduce? care-s urmatorii pasi?
asa ar fi frumos, sa-i dati omului un quote ca sa ajunga topicul sus si sa-i si raspunda cineva ( ca mie cu cite nu ma pricep imi suna a evolutie vhb spre vindecare, da-mi lipsesc din ecuatie anticorpi HBs. nu dati cu paru' si explicati-mi si mie de ce e/nu e asa)

Edited by rox, 25 September 2007 - 22:07.


#32
Klawses

Klawses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.09.2007

 rox, on Sep 25 2007, 23:06, said:

asa ar fi frumos, sa-i dati omului un quote ca sa ajunga topicul sus si sa-i si raspunda cineva ( ca mie cu cite nu ma pricep imi suna a evolutie vhb spre vindecare, da-mi lipsesc din ecuatie anticorpi HBs. nu dati cu paru' si explicati-mi si mie de ce e/nu e asa)
Ce nu am spus....am avut antigen B pozitiv acu 7 ani....mi-a fost ok, dar anul asta m-am simtit nitel obosit si mi-a fost frica sa n-am un virus C.se pare ca n-am, dar in schimb se pare ca anul asta am avut ceea ce unii numesc "cadere". Ideea e ca Tgp-ul mi-a crescut din nou, dar dupa 3 saptamini a scazut....problema e cu anticorpii anti HBc.Ce semnifica ei? Medicul de familie s-a uitat la mine ca la un calendar scris in limba rusa, si am avut senzatia ca stiu mai multe despre aceasta boala decit el.
Tratamentul pe care-l folosesc e simplu. In fiecare zi beau 300-500 ml de suc de sfecla,morcov, gref, eventual alte legume.in r5est multe mere, struguri....ca si asa-i sezonul lor.Nu prajeala,nu mezeluri, carne doar de pui sau peste facuta la gratar ca fiarta mi-a iesit pe ochi. Brinza slaba, iaurt doar de casa.  2L de ceai:pedicuta, sunatoare, coada soriceluli,galbenele, siminoc,menta....amestecat. Daca am ocazia fur o ora sau 2 de somn in timpul zilei cind vin de la munca.Nu vreau sa renunt la servici.
Regimul asta m-a pus pe picioare prima data si trag sperante ca si acu' va fi la fel.
Totusi astept o parere avizata vis-a vis de prezenta anticorpilor anti HBc, in conditiile unui antigen negativ.

#33
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
anticorpii anti HBc sunt primii care apar si persista pe termen "nedefinit", semnifica trecerea prin boala. Problema e daca ti-ai facut Ig M sau Ig G, pentru ca Ig M persistenti in titru crescut inseamna de obicei o infectie cronica cu replicare continua a virusului si dezvoltarea de leziuni hepatice.
Daca prin "am avut antigen B pozitiv acum 7 ani" te referi la antigen HBs, trebuie sa stii ca in mod normal ar trebui sa dispara la 3 lui de la infectie si sa apara anticorpi anti HBs, singurii care inseamna in mod clar evolutie spree vindecare cu oprirea replicarii virale si care protejeaza individul de o noua infectie cu virusul B.
Problema care se pune la tine ( cred eu) -si din cauza careia si medicul nu ti-a dat un raspuns clar- e faptul ca "tabloul" nu e complet. Pentru ca e nevoie de mai multi determinanti ca sa alcatuiesti o imagine completa: ac anti HBs, ac anti HBc Ig G si Ig M, ac anti HBe, ag HBs, ag HBe, si, pina la urma, cel mai relevant, ADN VHB ( desi cu celelalte date complete se poate pune un diagnostc clar si fara el)

an vazut ca te ingrijoreaza si hepatita c... in sensul asta nu stiu ce sa zic, pentru ca pe de o parte testele serologice in VHC nu sunt suficient de sensibile ( din mai multe cauze, de la pozitivarea tirzie- poate sa dureze si peste 100 zile, la rezultate fals pozitive din cauza autoanticorpilor...), pe de alta parte o coinfectie cu B sau o hepatita B cronica sunt factori  care potenteaza infectia cu virusul C....

#34
Klawses

Klawses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.09.2007
E ok.E o baza de unde pot merge mai departe cu analizele, analize pe care medicul de familie nu s-a bagat sa mi le recomande. Am sa le detaliez, desi mi-e frica de potentialele rezultate. In plus nu-s un mare fan al interferonului, de aceea prefer sa-mi reorganizez mai strict regimul de viata ....dar ma rog, vom trai si vom vedea.
Intrebare :in conditiile in care in 1999 antigenul HBs era prezent, dupa un an in 2000 era absent, timp de vreo 6 ani analizele au iesit ok, care ar putea fi conditiile in care a crescut TGP-ul? Asta nu prea pricep eu....se poate reactiva virusul din varii motive? E posibil sa fiu norocosul care ia o a 2 forma de virus B (desi imi este greu sa cred in existenta unor virusi asa diferiti)...si in plus Antigenul HBs a ramas negativ in continuare...

#35
Klawses

Klawses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 25.09.2007
INTREBARE PTR CUNOSCATORI:

tgp=148  tgo= 48
AgHBs negativ,  Anti -HBs (cantitativ) =112, Anti-HBc = pozitiv; Anti - HBc-IgM = negativ;
Ag HBe=negativ; Anti HBe= pozitiv

Mi le interpreteaza cineva?

#36
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
As spune ca ai avut infectie cu hepatita B si ca te-ai vindecat. Probabil ficatul inca se reface. Antigenele sunt negative, anticorpii sunt pozitivi (inclusiv Anti HBc, care denota trecerea prin boala). Felicitari!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate