Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Alaptare bebe

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Bravegirl

Bravegirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.09.2003
Pentru mamicile "incepatoare" in ale alaptatului, aveti aici cateva linkuri utile:
http://www.thebirthden.com/Newman.html
http://www.kellymom.com/
http://www.llli.org

Gasiti multe sfaturi si videoclipuri despre o alaptare corecta. Pe mine m-au ajutat mult filmuletele despre pozitia corecta.
Noi avem acum 5luni jumatate si suntem inca alaptata exlcusiv.

Edited by Bravegirl, 03 May 2009 - 15:15.


#2
cosnuta

cosnuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.03.2005

View PostBravegirl, on May 3 2009, 14:41, said:

Pentru mamicile "incepatoare" in ale alaptatului, aveti aici cateva linkuri utile:
http://www.thebirthden.com/Newman.html
http://www.kellymom.com/
http://www.llli.org

Gasiti multe sfaturi si videoclipuri despre o alaptare corecta. Pe mine m-au ajutat mult filmuletele despre pozitia corecta.
Noi avem acum 5luni jumatate si suntem inca alaptata exlcusiv.

Toate mamicile ar trebui sa-si alapteze copilul la san. Este cel mai bun dar pe care o mamica il poate darui copilasului sau.

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postcosnuta, on May 26 2009, 22:55, said:

Toate mamicile ar trebui sa-si alapteze copilul la san. Este cel mai bun dar pe care o mamica il poate darui copilasului sau.
complet de acord. Dar am auzit de curând cazuri în care mamele alaptează până la trei ani sau mai mult, chestie care nu mi se mai pare ok. Nu cred că mai există beneficii din punct de vedere medical, ba chiar am senzația că e pur egoism din partea mamei, care incearcă să prelungească timpul de dependență absolută a copilului, și nu cred că asta aduce ceva bun - nici pentru ea, nici pentru copil, nici pentru tată.
Așa că rog detalii: până la ce varstă se recomandă alaptatul, de ce, cât de des etc.

#4
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007
Sotia mea a alaptat pana la 6 luni. Copilul nu se mai satura de la laptele matern (probabil nu mai avea aceleasi proprietati nutritive). I-au fost suficiente cele 6 luni de alaptat la san; a crescut mare si voinic de zici ca are 6 ani, nu 4.

#5
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
OMS si Unicef recomanda in primul rand alaptare exclusiva pana la 6 luni. Daca scoala veche de medicina spunea ca diversificarea trebuie sa inceapa la 4 luni, acum cei mari spun ca nu este nici un risc daca se amana in intervalul 4-6 luni. Prin centralizarea unor studii s-a ajuns la concluzia ca anemia feripriva a sugarului nu este influentata direct de laptele matern si ca urmare suplimentarea cu fier din alimentele solide mai poate astepta pana la 6 luni.
Alte avantaje: scaderea incidentei infectiilor gastrointestinale la copiii alaptati exclusiv. Cele respiratorii nu. Mi se pare si normal atata timp cat laptele matern nu trebuie sa treaca prin sticle, tetine, unde mai pui ca unii prefera sa hraneasca bebelusii cu lapte de vaca proaspat muls  :ack:

In rest recomandarile sunt de alaptare pana la 2 ani si peste. In afara de cei "two years and beyond" nu am gasit nici un alt parametru. Beyond poate insemna 2 ani si o luna sau 7 ani. La nivel global malnutritia la copii este o problema, deci mai bine lapte matern decat nimic. Unicef promoveaza continuarea alaptarii si dupa intrarea in campul muncii la mame, fapt recunoscut si prin legislatia de la noi care ofera tinerelor mame pauza de alaptat sau program modificat la munca. Ei in studii au considerat alaptarea ca fiind un numar de cel putin 2 mese de lapte pe zi.

Mai e ceva, in afara de alaptare pana la 2 ani si peste, se mentioneaza si hrana complementara adecvata. Simplul fapt ca un copil primeste 2 mese de lapte corespunzator pe zi nu justifica greselile in alimentatia cu lichide si solide.

Parerea mea e ca din punct de vedere psihologic se acorda mult prea multe avantaje alaptarii. Legatura mama copil initial este una de supravietuire. Copilul are nevoie de mancare si atat. Nu poti sa dai cu piatra si sa afirmi ca dragoste ca la san nu exista. Si copiii hraniti cu lapte praf au parte de dragoste din partea parintilor, sunt si ei tinuti in brate si iubiti. In ideea alaptarii prelungite mi se pare ca relatia tata copil are mult de suferit. In primul rand copilul realizeaza ca fara mama nu se poate, apoi pe masura ce creste isi da seama ca tata o poate fura pe mama. Daca beneficiile afective ale alaptarii sunt atat de vaste, pentru curiozitatea mea as vrea sa stiu din punct de vedere psihologic care e intensitatea traumei la intarcarea unui copil de 1 an fata de unul de 3-4 ani. (dar e doar parerea mea, fiecare e liber sa isi hraneasca copilul cum considera de cuviinta)

#6
MarikoSan

MarikoSan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.09.2007
am o bebitza de 16 zile pe care o alaptez la san. problema e ca ziua vrea san mereu chiar daca nu-i este foame. senzatia mea e ca sunt "suzeta" si fara sanul meu asa, nu adoarme. am incercat dupa ce mananca si stiu ca s-a saturat (dupa 20 min supt lacom) sa-i dau suzeta din latex nr 1, nou nascuti. o refuza si se supara foarte tare...si ca sa o impac...tot la san tre sa o pun. ce sa fac?
cum sa o "dezvat" de suzeta-san si sa adoarma ziua cu suzeta normala sau fara stimulent-supt?
multumesc!

#7
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostMarikoSan, on 29th May 2009, 12:05, said:

am o bebitza de 16 zile pe care o alaptez la san. problema e ca ziua vrea san mereu chiar daca nu-i este foame. senzatia mea e ca sunt "suzeta" si fara sanul meu asa, nu adoarme. am incercat dupa ce mananca si stiu ca s-a saturat (dupa 20 min supt lacom) sa-i dau suzeta din latex nr 1, nou nascuti. o refuza si se supara foarte tare...si ca sa o impac...tot la san tre sa o pun. ce sa fac?
cum sa o "dezvat" de suzeta-san si sa adoarma ziua cu suzeta normala sau fara stimulent-supt?
multumesc!
ce înseamnă "mereu"? de unde știi că nu-i e foame? ea poate suge lacom, dar e posibil să nu se sature. Ia în greutate? Ai încercat s-o cântărești înainte și după ce mănâncă?

#8
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

View PostMarikoSan, on 29th May 2009, 12:05, said:

cum sa o "dezvat" de suzeta-san si sa adoarma ziua cu suzeta normala sau fara stimulent-supt?
multumesc!
iti pui pe sfarcuri ceva nasol la gust (boia, mustar, piper etc.)

#9
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Iar ajung la recomandari si realitatea cruda. Se recomanda alaptarea la cerere, vrea ii dai, nu vrea o lasi.

Cu fiica-mea nu am avut suficienta rabdare incat sa o las dupa capul ei, i-am dat la ore fixe. I-a mers asa de bine, i-a intrat programul in cap ca daca era ora de mancare se trezea doar ca sa manance. Cand manca nu se juca, servea toata portia, suficient cat sa o tina 2-3 ore. Si-a pastrat programul asta si dupa un an, acum ma uitam la ceas si am vazut ca e 15:06, acum 5 minute s-a trezit si a mancat.

Chiar daca are 2 saptamani sa stii ca nu plange doar de foame. Te poti juca cu ea, ii faci gimnastica, masaj, incearca sa ii distantezi putin distanta intre mese si sa gaseasca si fetita ca sunt alte activitati placuta in afara de supt.

Daca nu ia macar 750 g in prima luna atunci poti sa iti pui problema ca nu mananca suficient, cresterea in greutate nu e tot timpul liniara incat cantarirea deasa poate da erori. Bilantul se face lunar.

Eu i-am dat suzeta nr 1 de la Nuk, trebuie sa fie sterilizata, calda si poate putin umezita cu lapte ca sa nu se sperie de "minunea" din gura. I-a placut suzeta si i-a fost de ajutor cand o rodeau gingiile de la eruptia dintilor.

#10
MarikoSan

MarikoSan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.09.2007

View Postmaltese, on 29th May 2009, 15:13, said:

Chiar daca are 2 saptamani sa stii ca nu plange doar de foame. Te poti juca cu ea, ii faci gimnastica, masaj, incearca sa ii distantezi putin distanta intre mese si sa gaseasca si fetita ca sunt alte activitati placuta in afara de supt.

Daca nu ia macar 750 g in prima luna atunci poti sa iti pui problema ca nu mananca suficient, cresterea in greutate nu e tot timpul liniara incat cantarirea deasa poate da erori. Bilantul se face lunar.

nu sta linistita pentru activitati extra-supt....iar de luat in greutate, ia. in a 2a saptamana a luat 300 g. deci suptul-suzeta nu e doar de joaca...dar e exasperant pentru mine. cat despre program, in afara baitei de la 9 seara, supt si dormit pana la 3-4 dimineata...nimic nu e la fel in 2 zile diferite.
mai astept sa faca o luna sa vedem ce ptem schimba...sau regla cu ea.
iar suzeta o face sa vomite...nu o pot pacali.

#11
cosnuta

cosnuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.03.2005

View Postadadoi, on 29th May 2009, 12:30, said:

ce înseamnă "mereu"? de unde știi că nu-i e foame? ea poate suge lacom, dar e posibil să nu se sature. Ia în greutate? Ai încercat s-o cântărești înainte și după ce mănâncă?

Proba suptului nu mai are nicio semnificatie, azi fiind desueta... Cel mai important e sporul ponderal saptamanal. Acesta trebuie sa fie de 150-200g/saptamana in primele 4 luni.

#12
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View PostMarikoSan, on 29th May 2009, 12:05, said:

am o bebitza de 16 zile pe care o alaptez la san. problema e ca ziua vrea san mereu chiar daca nu-i este foame. senzatia mea e ca sunt "suzeta" si fara sanul meu asa, nu adoarme. am incercat dupa ce mananca si stiu ca s-a saturat (dupa 20 min supt lacom) sa-i dau suzeta din latex nr 1, nou nascuti. o refuza si se supara foarte tare...si ca sa o impac...tot la san tre sa o pun. ce sa fac?
cum sa o "dezvat" de suzeta-san si sa adoarma ziua cu suzeta normala sau fara stimulent-supt?
multumesc!

asa facea si pitix si a continuat sa ma tina pe post de suzeta in primele 2 luni, apoi si-a facut program de masa, apoi au inceput sa iasa dintii si iar a descoperit ca e mult mai bine cu suzeta-san in gura. avantaje: a crescut dupa carte (pt ca era alaptata la cerere), nu am avut probleme deloc cu eruptia dentara (nu a plans, nu a facut febra, am descoperit din greseala pe la 6 luni si 1 sapt.ca ii iesise dintisorul...macar a fost o mare "doamna" si nu m-a muscat de san niciodata). dezavantaje: am fost cam "scoasa" din campul muncii in acele perioade :)

PS: eu am fost o mama mai naturala asa...am alaptat la cerere, am tinut copilul in brate cat a vrut ea (adica pana a inceput sa mearga...ca dupa aia a descoperit ca e mai interesant pe jos) si cand a vrut ea si am alaptat pana s-a intarcat singura (la 1 an si 2 luni)

LE: pitix nu a acceptat niciodata altfel de suzeta decat sanul...

Edited by anknic, 20 July 2009 - 19:34.


#13
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Al meu are 2 ani si 4 luni si inca mai alapteaza.

#14
AndraPopescoo

AndraPopescoo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.04.2015
Apropo de alaptare, doamnelor voi ce modele de pompe de san folositi?

#15
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Andra, depinde de situatie. Io m-am folosit de una manuala Primi Pasi la primul copil, cand m-am intors la servici (avea vreo 8-9 luni). Cu siguranta daca aveam una electrica sau, si mai bine, una duala, as fi putut sa-i las mai mult lapte sau sa ma mulg mai mult timp. La al 2-lea nu-i mai las lapte; e pe lapte vegetal pana seara cand ajung acasa.
Pentru cine are bebel prematur - ar trebui sa investeasca intr-o pompa electrica dar s-o foloseasca cu grija, sa nu-si faca rani.
In orice alt caz - pus la san cat de des cere copilul si avut grija sa se conecteze corect.

#16
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Dupa parerea mea, pompele manuale nu sunt o solutie pentru termen lung. De ce ar face pompele electrice rani? Daca se folosesc cupe potrivite pentru dimensiunea areolei, nu au de ce sa apara probleme. Eu personal am folosit cu succes Medela Pump in Style, Medela Mini Electric (foarte compacta, usoara, pentru un singur san, potrivita pentru uz ocazional) si Spectra S1. Eu m-am intors la serviciu cand copiii aveau in jur de 4 luni, asa ca am pompat cu spor de cateva ori pe zi multa vreme.

Edited by LoveDemon, 04 July 2015 - 20:00.


#17
zanu1979

zanu1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.10.2004
Fac research pentru sotie pe acest subiect si recunosc ca e un subiet greu pentru mine :).
De Medela am vazut ca o lauda toata lumea si pare o optiune buna si totusi nu prea imi vine sa dau atati bani. De Spectra S1 nu auzisem si nici un am gasit-o la noi. Dupa acest post am gasit insa alte modele Spectra si acum sunt si mai in ceata :) Sunt unele 400, altele 700.
Cum sunt astea? As vrea o parere de la LoveDemon sau de la altcineva care le-a folosit. Le-as lua pe astea ca sunt cu mai bine de 300 de ron mai ieftine si sunt tot duble. La ei pe site lumea zice ca sunt bune, dar e la ei pe site :)

#18
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postzanu1979, on 02 iulie 2015 - 07:34, said:

Fac research pentru sotie pe acest subiect si recunosc ca e un subiet greu pentru mine Posted Image.
De Medela am vazut ca o lauda toata lumea si pare o optiune buna si totusi nu prea imi vine sa dau atati bani. De Spectra S1 nu auzisem si nici un am gasit-o la noi. Dupa acest post am gasit insa alte modele Spectra si acum sunt si mai in ceata Posted Image Sunt unele 400, altele 700.
Cum sunt astea? As vrea o parere de la LoveDemon sau de la altcineva care le-a folosit. Le-as lua pe astea ca sunt cu mai bine de 300 de ron mai ieftine si sunt tot duble. La ei pe site lumea zice ca sunt bune, dar e la ei pe site Posted Image
Nu stiu ce sa spun... Mie personal mi-a placut mai mult Medela decat S1, si alte Spectre nu am folosit. Dar in mod cert am "produs" mai mult cu Medela, desi si Spectra a fost OK.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate