Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum se face o tencuiala de calitate? Cum se tencuieste corect?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007
salut. Am avut in spatele casei, pe un perimetru de 5 m, tencuiala cazuta. Am curatat bine locul ala, am udat peretele, apoi am trecut la treaba. Am amestecat ceresitul (CE33) cu apa, si, asa cum am vazut de atatea ori la diversi muncitori, am tencuit de una singura tot peretele. Se vedea super, treaba buna mi-am spus. Dupa 2 zile, am dat cu mana pe tencuiala, sa vad cum s-a lipit de perete. S-a prins cred, insa marea problema e ca, daca frec cu mana, se duce tencuiala usor, se face ca un fel de praf si se ia incet. Deci, ceva am gresit.

Imi puteti spune care a fost greseala mea? Unde am gresit, am amestecat ce nu trebuie? Va rog sa-mi spuneti, daca va pricepeti, ca sa fac din nou. Nu e greu, si nu-mi pot permite sa platesc pe cineva. Cred ca am gresit ca compozitie. PLS HELP !

#2
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
CE33 e chit de rosturi. "Rostuirea placarilor ceramice de pardoseli si pereti, precum si a mozaicurilor din sticla si portelan, in interior in spatii casnice aplicate pe suporturi rigide, nedeformabile".
Pentru tencuiala se foloseste altceva, eventual pentru costuri reduse amestecul clasic de nisip fin ciment si var. Daca e peste termosistem atunci materialul respectiv - masa de spaclu. Ce este sub tencuiala? Zidarie sau polistiren etc..?

#3
me_suzy

me_suzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 29.04.2007

View Postvalioglu, on May 3 2009, 19:09, said:

CE33 e chit de rosturi. "Rostuirea placarilor ceramice de pardoseli si pereti, precum si a mozaicurilor din sticla si portelan, in interior in spatii casnice aplicate pe suporturi rigide, nedeformabile".
Pentru tencuiala se foloseste altceva, eventual pentru costuri reduse amestecul clasic de nisip fin ciment si var. Daca e peste termosistem atunci materialul respectiv - masa de spaclu. Ce este sub tencuiala? Zidarie sau polistiren etc..?

salut. Zidarie este sub tencuiala. Cred ca trebuia sa amestec cu ceva, dar am uitat. Eu am amestecat apa cu CE33, atat.

#4
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Nu se face tencuiala cu chit de rosturi. Inca o data, CE33 este chit care se pune la imbinarile dintre placile de faianta, etc, e cu totul altceva..., e ca si cum ti-ai fi tencuit casa cu chit de geamuri sau cu sapa autonivelanta..., nu este materialul potrivit.  :huh:

Pentru a face mortar cel mai bine este sa iei baumit sau tenco sau alt mortar de tencuiala, se gasesc peste tot si sa faci compozitia asa cum scrie pe saci - se mai adauga un pic de nisip, apa, etc..., se amesteca si se aplica pe perete cu mistria. Se intinde cu o gletiera sau un dreptar, daca nu este prea la vedere nu e o problema pentru un incepator cu bunavointa, poti realiza ceva relativ satisfacator dpdv estetic daca ai rabdare, dar mai ales util pentru ca pe acolo se poate infiltra apa, se deterioreaza zidaria, etc.
Ulterior dai un vinarom de exterior si gata.  ;)
Vestea proasta e ca trebuie sa dai jos chitul ala, nu cred ca merge sa dai peste (oricum, nimeni nu a incercat pana acum cred) si nici nu e ceea ce trebuie.
Fisa tehnica Ceresit CE33 si tencuiala Baumit:

Attached Files


Edited by valioglu, 07 May 2009 - 22:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate