Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11952 replies to this topic

#5545
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Teava are 20m in pamint dar,apa in teava este undeva pina in 8m,cel mai probabil ai trecut prin stratul de apa freatica si posibil la primul izvor ,hai maxim si al II-lea si ele se combina intre ele astfel incit apa in coloana la tine incepe de la nivelul pinzei freatice.
De tras ,trage apa intradevar de la cota -20m dar practic pompa trage doar diferenta de la "luciul apei" pina la sorbul pompei
Nu-ti fa iluzii ca o fi vreo "racheta" de pompa.

#5546
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu exista pompa de suprafata sa aspire sub 8-9 m. Orice sistem hidrofor conceput pe sistem cu pompa de suprafata cu simpla aspiratie oricat de profesional este nu va invinge legile fizicii.

 andutza15, on 28 mai 2016 - 20:34, said:

Se spune ca o pompa care se monteaza la suprafata nu poate trage apa de la mai mult de 9 metri din cauza fenomenului de cavitatie.

Dar nu inteleg ce reprezinta aceasta adancime!? Este distanta de la pompa pana la adancimea de unde incepe apa? Sau distanta de unde incepe apa pana la adancimea la care se afla sorbul?

Eu la casa am un hidrofor vechi care trage apa de pe o teava care e cel putin 20 de metri sub pamant. Cum e posibil??
Este posibil pentru ca nivelul static in acea teava este in limite de 8 - 9 m.
Daca diferenta de nivel intre gura de aspirare a pompei si luciul de apa este in limita de 8, max 9 m este ok pentru pompa de suprafata.

Edited by keta, 28 May 2016 - 23:10.


#5547
geor987

geor987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.05.2016
Buna ziua, am achizitionat o pompa de suprafata Taifu Tdp 370A cu ejector. O folosesc fara vas de expansiune pentru a trage apa de la 13 m si o ridic cam la 4 m de la nivelul la care e montata. Va intreb, cadranul trebuie in aceste conditii sa-mi indice cati bari are in timpul functionarii? Pt ca acul nu se mista mai mult de 0,1. Presiunea apei la furtunul de un tol e relativ mica. Umplu un bazin de 1000 de litri cam in 30-35 min desi pe specificatii spune 80 l/min. Acum n-am pretentia sa dea 80 dar nici chiar la jumatate nu mi se pare in regula. Apa curge pe tot diametrul furtunului dar nu are presiune satisfacatoare. Imi puteti spune daca este normal? Iar daca nu, ce am de facut. Este afectata in vreun fel pompa daca functioneaza in felul asta, fara sa fi ajuns la parametrii potriviti? Va multumesc!

#5548
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Daca este pe refulare permanent nici nu are ce presiune sa-ti arate,aceea estedoar presiunea creata de coloana de apa dintre 0m si 4m, si bineinteles acel manometru arata o presiune relativa.
Inchide-i refularea si sigur va ridica si presiunea, doar ca sa te convingi ca este in regula.
Cit despre debit...cred ca se pot scrie cam orice pe etichete.
Dar 1000l in 30min cred ca-i bine.

#5549
geor987

geor987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.05.2016
Ideea e ca si jetul de apa vine usor in suturi cd curge iar cd am desurubat busonul de langa furtunul de refulare cu intentia de a scoate aerul de pe coloana, presiunea jetului a crescut dar nu s-a stabilizat in crestere. Este nevoie de vreun reglaj pentru presiune? Cineva mi-a spus sa-i scot sita de la sorb daca apa este curata si fara nisip si va avea o presiune mai buna.

#5550
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Posibil sa traga aer pe undeva,sau debit mic in sursa de apa,asa da se explica o functionare cam anormala.Apa trebuie sa curga constant fara suturi.Verifica toate imbinarile.
Daca toate imbinarile sunt corecte incearca si redu putin debitul pe refulare ,sa ramina relativ in presiune pompa,
Cu sita,...da cred ca se poate scoate daca sursa este curata.

Edited by XTH, 29 May 2016 - 20:00.


#5551
geor987

geor987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.05.2016
Fantana are tuburi ce tin cam 1000 litri fiecare, cam 1 m in diametru si 1 metru inaltime. Tevile cu ejector si sorb sunt intrate cam 2 m in apa, la o distanta de 1,5 m de fund. As crede ca apa e suficienta.

#5552
geor987

geor987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.05.2016
din pacate nu prea stiu cum sa reduc debitul pe refulare. sa-i pun un robinet? si e ok ca in mers sa deschid robinetul respectiv m mult, mai putin, sau sa-l inchid de tot?

#5553
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Cam asa ceva cu robinetulsi vezi daca sunt diferente.Chiar spune-ne si noua.
Dar verifica etansarea la intrare in hidrofor, pe ambele tevi,inclusiv coturile.

Edited by XTH, 30 May 2016 - 20:06.


#5554
prof_silviu

prof_silviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.10.2009

 geor987, on 29 mai 2016 - 20:19, said:

Fantana are tuburi ce tin cam 1000 litri fiecare, cam 1 m in diametru si 1 metru inaltime. Tevile cu ejector si sorb sunt intrate cam 2 m in apa, la o distanta de 1,5 m de fund. As crede ca apa e suficienta.
Un tub cu diametru de 1m are 500 l de apa. Daca pompa este de care cred eu vezi ca poti goli fantana in 20-30 min. In conditiile in care nu ai izvorul puternic

#5555
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
M-am apucat sa demontez pompa stricata (micul fermier). Am separat corpul pompei de motor, insa la partea cu motorul nu mai stiu ce sa fac. Am pus o poza. A mai desfacut cineva pompe din astea sa imi dea un sfat? As vrea sa desfac motorul sa vad care este problema de facea legatura la masa. Banuiala mea este s-a dus etansarea  si a intrat apa inauntru. Cel putin pe langa firul de alimentare mie nu mi se pare normal sa fie asa loc, dar nu pot fi sigur pana nu desfac. Si inca ceva ciudat, suruburile cu care corpul pompei era prins de motor au o forma ciudata, nu stiu daca se vede bine in poza. Am impresia ca au fost mancate, probabil din cauza vibratiilor. E complet fara sperante pompa si sa nu mai chinui sa o desfac?

Attached Files



#5556
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Salut!
Problema mea nu e cu o pompa sau hidrofor dar nici cu un puffer/boiler dar cum e vorba de un vas de expansiune (adica sa zicem juma de hidrofor), mi-am permis sa scriu aici. Daca nu e bine, rog un moderator sa mute. Merci!
Problema e in felul urmator: centrala termica (in condensatie dar nu cred ca ar conta in ecuatia asta), boiler bivalent (ca sunt si niste panouri solare in instalatia asta dar, tot la fel, nu cred ca are importanta.
Si, am un vas de expansiune pe teava de apa rece (de alimentare) a boilerului. Vasul are si o......cum se numeste ca am un lapsus acum....o supapa de presiune.
1. Care e scopul acestuia? Daca cumva se supraincalzeste apa din boiler, sa dea p-afara pe la supapa? Nu mai stiu de cat e, parca 6 bari.

2. Eu n-am apucat sa-i refac presiunea pernei pana acum pt ca mi-au facut-o cand au venit la revizii la centrala. Ma rog, asa s-a nimerit. Treaba e ca pe el zice ca trebuie facuta presiunea la 2 bari. La vasul de la hidrofor (ala de la apa rece de la intrarea generala in instalatie) il fac si il fac la 2 bari cum scrie pe el si e ok. Cand au facut presiunea la asta parca au zis ca pot sa-i fac si mai mult dar nu mai tin minte sigur.
Treaba e ca s-a umplut probabil, a iesit pe la supapa si m-am apucat sa-i refac perna. O refac la 2 bari dar cumva incepe sa picure pe la supapa. Nu foarte rapid dar umple o galeata de 10 litri in vreo 5-7 zile.
Multumesc anticipat!

#5557
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Apa isi mareste volumul cand e incalzita si daca vasul de expansiune  a pierdut aerul presiunea in instalatie poate creste periculos de mult. De aia e supapa aia ca sa lase apa sa se scurga din boiler si sa scada presiunea. Acum daca a inceput sa curga supapa e posibil sa se fi stricat. Ar fi cazul daca curge (picura) continuu. Daca curge numai cand se incalzeste boilerul poate fi de la vas. Daca s-a dus perna de aer din vasul de expansiune iti mai poti da seama atunci cand dai drumul la apa calda prima data dupa un ciclu de incalzire a boilerului. Atunci apa ar trebui sa vina cu presiune mare la inceput si sa scada repede la o presiune normala.

#5558
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Folosind tot ce am gasit pe internet despre desfacerea pompelor submersibile am reusit sa "trec" si eu de capacul acela perforat. Nu mai stiu unde am gasit informatia, asa ca mai spun si eu odata ca poate foloseste cuiva la un moment dat. In poza pe care am pus-o mai sus, gaurile care sunt la "si jumatate" si la "fix" (asta din urma nu se vede din cauza axului motorului) sunt filetate si se baga in ele niste suruburi suficient de lungi care vor impinge in suportul pe care sta capacul si il vor scoate afara. Capacul asta perforat are si o garnitura pe margine, deci nu cred ca poate iesi altfel. Sub capac am gasit ulei, si am incercat sa il scurg cu grija, insa am impresia ca e mai multa apa decat ulei. L-am pus intr-o sticla cam inchisa la culoare si nu imi dau seama prea bine, insa pare transparent cam 4/5 in partea de jos si o pelicula cam de 1/5 din grosime, inchisa la culoare deasupra care cred ca e uleiul. Faptul ca motorul e plin cu apa nu mai e o noutate pentru ca am observat ca la surubul care este in capacul de fonta de jos iese apa (capacul pe care sta pompa in poza de mai sus, si care nu se vede). Deci aproape sigur problema de la pompa a fost ca a intrat apa in motor.

Acum intrebarile:
1. La ce foloseste surubul din capacul de jos pe unde am vazut ca iese apa? Va trebui sa il schimb pentru ca e mancat de rugina si iese apa pe langa el. Cumva tot corpul motorului e plin cu ulei si surubul de sus e pentru umplere, iar cel de jos pentru golire?
2. In poza de mai sus, pe axul motorului este o piesa de plastic (teflon?) in partea de sus. Care e rolul ei? Eu m-as fi gandit ca ar fi trebuit sa fie ceva care sa etanseze, dar nu mai indeplineste de mult aceasta functie pentru ca e loc mult intre ea si ax. In partea de jos, piesa se ingroasa si inauntru ramane un loc care ar fi numai potrivit pentru un semering, insa eu nu am gasit nici urma de asa ceva acolo. Ar trebui sa fie ceva acolo?

#5559
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Etansarea este (sau a fost) pe baza de presetupa, care e mai rezistenta in timp decat semeringul.
Nu mai ai ce face cu pompa aia daca a intrat apa in motor, infasurarile statorului sunt duse - chiar daca nu sunt in scurt deja, o sa faca in curand.
Da, initial era ulei inauntru, pentru racire.

#5560
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu era nici urma de ceva care sa etanseze acolo, deci e f probabil ca nu a fost de la inceput si probabil de aia a tinut numai un an pompa.

Acum daca tot m-am apucat sa o desfac o sa merg mai departe chiar si numai sa am experienta cu urmatoarea. Sa inteleg ca apa ataca izolatia de pe firele infasurarii?

LE: Stai ca le-am incurcat eu. Presetupa este sub capacul acela perforat. Acum am inceput sa inteleg. Eu ma gandeam ca etansarea ar fi trebuit sa fie deasupra capacului, insa este dedesubt. Capacul sta pe o garnitura subtire de cauciuc si nu lasa inauntru apa care ar putea intra pe la gauri. Acum nu stiu daca presetupa mai era buna sau nu. Axul era cam ruginit cel putin deasupra pentru ca trebuit sa il curat cu un cutit ca sa pot scoate presetupa.

Edited by M_ierdnA, 01 June 2016 - 15:17.


#5561
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001


 M_ierdnA, on 31 mai 2016 - 17:21, said:

Apa isi mareste volumul cand e incalzita si daca vasul de expansiune  a pierdut aerul presiunea in instalatie poate creste periculos de mult. De aia e supapa aia ca sa lase apa sa se scurga din boiler si sa scada presiunea. Acum daca a inceput sa curga supapa e posibil sa se fi stricat. Ar fi cazul daca curge (picura) continuu. Daca curge numai cand se incalzeste boilerul poate fi de la vas. Daca s-a dus perna de aer din vasul de expansiune iti mai poti da seama atunci cand dai drumul la apa calda prima data dupa un ciclu de incalzire a boilerului. Atunci apa ar trebui sa vina cu presiune mare la inceput si sa scada repede la o presiune normala.

Ok, inteleg ca d-aia e pus vasul, pt ca apa incalzita isi mareste volumul etc dar vasul este pus inaintea boilerului si cand a curs, a curs apa rece si nu doar pana a scazut presiunea ci pana mi-am dat eu seama pt ca hidroforul simtea lipsa de presiune (pt ca curgea pe la supapa) si tot baga apa rece.

Acum nu picura incontinuu ci doar o picatura la 30 de secunde sa zicem, se umple galeata cam intr-o saptamana.

Perna de aer nu e sparta ca as fi gasit apa pe la ventil si nu e.

Ce inseamna "primul ciclu de incalzire al boilerului"? In boiler e tot timpul apa calda la temperatupa pe care i-am setat-o eu in centrala.

Intrebarea de baza era daca eu pot umfla  perna la mai mult de 2 bari fara sa se sparga. Sa zicem la 2.5 sau 3 bari pt ca imi aduc aminte ca cei de la centrala cand mi-au refacut presiunea in trecut (asa cum am zis), parca ziceau ca merge si la mai mult de 2 bari cat scrie pe el.

#5562
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Presiunea o faci cu aer, in afara "basicii" in care este apa!
daca nu ar fi perna de aer, atunci apa ar "umfla" basica vasului de expansiune pana ar lipi-o de peretii vasului!
Presiunea in perna de aer este recomandata de producatorul vasului de expansiune si se regleaza FARA apa in vasul de expansiune!
Sau cu circuitul de apa al vasului DESCHIS, adica daca bag aer pe la ventil, sa poata curge apa din basica!
Un plus de 0,5 bar nu este un capat de tara, dar peste un bar diferenta se poate sa defecteze supapa de siguranta a boiler-ului.
Ideea este ca la o instalatie facuta corect, vasul de expansiune trebuie sa se gasesca DUPA BOILER, pe circuitul de apa calda.
Exista vase de expansiune special pentru apa calda!
Faptul ca asiguri o presiune constanta pe un timp mai indelungat pe intrare este OK, dar pot aparea probleme la supapa de siguranta a boilerului, dupa cum am spus mai sus.
Intrebare: exista supapa de sens intre vasul de expansiune si boiler? Adica apa sa poata curge numai dinspre vas spre boiler, dar nu si invers!
Daca nu ai asa ceva, trebuie montata si cerut banii iinapoi celor care au instalat tot ansamblul!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate