Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Pompe submersibile / Hidrofoare

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
11952 replies to this topic

#4987
schitoiu

schitoiu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.03.2011
Asa este, am postat si pe celalalt topic,insa daca nu am primit raspuns, am zis ca nu o fi foc daca intreb si aici.
Acele coturi la 45° au rolul de a departa filtrele de perete pt ca sunt practic lipite de el (partea de culoare portocalie) si umbland sa schimb filtrul, au tot zgariat. Celelalte coturi de 90° sunt pt a trece pe sub paharele filtrelor, asta ca sa nu mai schimb pozitia presostatului, iar traseul cu teava neagra este pt robinetul existent in peretele exterior (ma folosesc des de acesta). In poza se vede teava verde din dreapta, verticala, ascunsa in partea de jos de vas, care iese afara in robinet. Prima teava verde, mai scurta este cu robinet de golire, insa si pe cea din dreapta exista in casa robinet de golire. Pe ambele vreau sa le anulez, si sa leg pe direct robinetul de afara, fara a mai trece prin filtru.

La racord nu renunt, insa asa cum ai precizat nu l-am mai desenat, si nici vasul de expansiune. In schimb, vreau sa leg racordul direct de presostat, nu de robinet.
Am tot citit pe topicul acesta (am ajuns pe la pg 60), insa am zis sa pun o intrebare acum, ca pana ajung la pg curenta, probabil voi afla si mai multe

Edited by schitoiu, 26 August 2015 - 19:10.


#4988
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Partea cu coturile la 45 este ok. (acum am inteles si eu ce rol au )
Aia cu coturile la 90grd insa nu o inteleg. Daca tot indepartezi filtrele de perete de ce nu mai incape teava intre filtre si perete ? Sau daca ai coborit teava de ce o urci inapoi ? Unde duce de fapt teava aia de jos ? (ca eu am crezut ca duce la vas)

----
Trebuie sa intelegi ca noi acum discutam doar asa, ca sa facem conversatie. Nefiind la fata locului nimeni nu-ti poate spune ce coturi sa folosesti si cum ar da mai bine sa asezi tevile. Se poate face doar o schema de principiu si nu una care sa fie neaprat de pus in opera. Doar dupa ce ai executat lucrarea si faci o poza se poate comenta aspectul estetic.
Ca si functionalitate este clar ca ideea ta este buna.

Edited by florin71_skoda, 26 August 2015 - 19:12.


#4989
schitoiu

schitoiu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.03.2011
teava neagra de jos din schita desenata de mine, duce la robinetul aflat pe peretele exterior si cred ( nu stiu sigur pana nu am toate piesele) nu pot sa o trec pe langa perete, asta asa ca sa nu mai montez atatea coturi.
Ma gandeam si la un filtru y inainte de presostat, insa nu stiu daca ajuta la ceva.

Edited by schitoiu, 26 August 2015 - 20:59.


#4990
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Folosesti racorduri flexibile metalice. Orice piesa legata de acestea poate fi pozitionata (eventual rearanjata) in anumite limite. Plus ca acele racorduri mai atenueaza si zgomotul instalatiei, daca e cazul.

Filtrul Y inainte de presostat nu ajuta la nimic. este prea grosier ca sa impiedice depunerile din presostat.

Edited by keta, 27 August 2015 - 00:03.


#4991
schitoiu

schitoiu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.03.2011
multumesc pt raspunsuri

#4992
davidbr

davidbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.09.2012
Sper sa fi ales bine locul unde postez problema mea.
Am cumparat un cub din acela de plastic de 1m3 pentru a putea alimenta un hidrofor din el.
Problema este ca apa a format alge si are un aspect de apa statuta...este vre o solutie sa nu se mai intample asta?
Eu ma gandeam sa il ingrop pe viitor dar nu as vrea sa am aceeasi problema...

Va multumesc

#4993
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
De unde e apa din recipient?

#4994
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Vopseste-l in negru sau pune o folie neagra pe el

#4995
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 claz, on 30 august 2015 - 15:28, said:

De unde e apa din recipient?

Si la ce o folosesti?
In functie de astea poti incerca solutii de rezolvare.

#4996
davidbr

davidbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.09.2012
1 - apa provine dintr-un put si este urcata cu o pompa submersibila.

2 - teoretic la diverse prin gospodarie dar fiind apa potabila ma gandesc ac ar fi bine sa pot sa si beau din ea, de asta m ales acel cub alimentar.

Vopsitul in negru are legatura cu impiedicarea luminii sa intre in cub?

#4997
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Citeste aici

#4998
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De ce au fost necesare doua pompe? Nu era mai simplu sa folosesti montajul de hidrofor direct pe pompa submersibila, fara nici un rezervor suplimentar? Modificarea e simpla.
La rezervor, e foarte greu sa elimini complet verdeata si celelalte "animalute" care se formeaza in apa statuta, depozitata la lumina zilei. Si daca ingropi rezervorul tot vei avea verdeata. Si  daca vrei sa folosesti apa si la consum. va trebui sa intercalezi un sistem cat mai eficient de filtrare a apei, pentru a deveni potabila. In comert sunt destule solutii, sa nu te zgarcesti la bani, risti sa te alegi cu cine stie ce boli.

#4999
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
http://www.dedeman.r...-4-vas-24l.html


http://www.dedeman.r...-3-vas-24l.html

http://www.dedeman.r...-2-vas-24l.html

#5000
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
http://www.agt.ro/ad...500_25_inox.pdf
http://www.extratool...ign=direct_link

cam astea mi-au atras atentia restul ce am gasit sunt no name..........cam care ar fi cel mai bun dintre cele de mai sus???

#5001
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

 mettre, on 30 august 2015 - 17:51, said:

....cam care ar fi cel mai bun dintre cele de mai sus???
... diferentele sunt aproape nesemnificative, poti alege oricare din ele daca acopera conditiile tale de lucru.

Edited by panoramic66, 30 August 2015 - 23:59.


#5002
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005
Buna ziua,
Nu ma pricep deloc la pompe si de'asta intreb.
Stie cineva ceva despre pompele "Micul fermier" (ma refer la  fiabilitate in special)? Parintii mei trebuie sa inlocuiasca pompa veche, care si-a dat ultima suflare, intr-o fantana cu apa undeva la 18-20m. La o cautare sumara pe net am dat de "micul fermier" - care e la jumatate de pret fata de ce am gasit in magazinele consacrate de bricolaj - dar nu am gasit niciun review: nici de bine, nici de rau. Nici cine o produce nu mi-e clar: ba e romaneasca facuta din subansamble romanesti asamblate la Pitesti ba e asamblata in China.
Acum judecand dupa pret si origine (China) ar trebui sa ma feresc dar ........ m-am gandit ca nu ar strica sa pun o intrebare

Edited by gelublabla, 31 August 2015 - 13:22.


#5003
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
despre micul fermier iti pot spune doar ca sunt niste romanasi care iau din china drujbe, mori, motocoase, pompe, motoare etc pun pe ele abtibilduri si le vand mai scump....
nu stiu ce pompe au dar daca sunt de calitatea celor mai sus enuntate eu iti spun sa NU TE PUNA NAIBA SA IEI CEVA DE LA EI!!!!!!

revenind la hidroforul vietii mele............concluzia e sa'l iau pe cel mai ieftin dintre alea.........

#5004
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Intamplator m-am intalnit cu un jaf de-ala.
Sunt la nivelul celor chinezesti din targ sau sub, doar ca mai scumpe si cu specificatii f umflate.
Desi in mod normal recomand pompele chinezesti din targ dpdv al raportului calitate/pret (cel putin in Bucuresti, ca in alte parti e mai discutabila treaba), pe alea de la micul fermier nu le-as recomanda nimanui.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate