Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Reparatie termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Salut si Hristos a inviat!

Au inceput sa apara probleme la termopanele din locuinta:
- un geam se inchide foarte greu dupa ce este deschis, si s-a si lasat (asta nu e chiar asa grav intrucat si asa nu il deschid prea des)
- problema cea mai grava este la usa de la balcon, mai exact la profilul din "PVC" din partea inferioara ce trebuie schimbat. Am pus ghilimele la PVC deoarece in niciun caz nu este PVC in acel loc, ci 2 folii de o grosime de 1mm (banuiesc). Nu izoleaza nici termic, nici fonic, si in plus, folia din exterior, datorita soarelui a inceput sa isi piada forma si a iesit din garnitura.
Am apelat la cateva firme care vand profile din PVC si geam termopan dar nu au avut nevoie de banii mei!

Asa ca, stie careva o firma care se ocupa si cu astfel de reparatii? Imi poate recomanda cineva un mester care sa imi rezolve problema? Platesc cat nu face, dar numai sa fie treaba facuta bine. Si daca s-ar ocupa de aceasta problema si ar putea sa imi faca si sa monteze si 2 plasa se insecte, cu atat mai bine!  ;)

Va multumesc

#2
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Nu a avut nimeni probleme pana acum?

#3
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
nu te duce la firme. cauta printre montatori. sunt 100% dornici de o spaguta. bafta la reparatii

#4
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Reglajul la feronerie se face cu o cheie torx/imbus si nu trebuie sa apelezi la o firma.
Panelul trebuie sa il cumperi de la o firma debitat la acelasi cote cu cel vechi. Se schimba simplu prin declipsarea baghetelor.
Daca vrei montaj de catre firma, platesti 2 deplasari, cam 100-150 ron, plus manopera cam 50 ron. De aceia nimeni nu se baga sa te ajute.

#5
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Imi place sa mesteresc prin casa, plus ca mai ma si pricep cat de cat.
Reglajul la feronerie nu am reusit sa il fac intrucat nu am ce sa reglez.. Sunt balamale fixe.
Legat de panel, exact asa am gandit si eu, anume sa dau jos baghetele, sa masor L, l, h la panelul vechi si sa dau comanda de altul dintr-un material mai bun. Problema este ca nu am putut sa dau jos baghetele. La cealalta locuinta, unde am termopane, am reusit sa dau jos foarte usor baghetele. Aici nu sunt pe sistemul: pus stanga si dreapta, apoi pus baghetele sus si jos (in sensul ca una o blocheaza pe cealalta); sunt pe sistemul ca la capete sunt taiate la 45 grade.
Decat sa le stric, sa le rup sau cine mai stie ce sa fac, am renuntat sa le fortez sa iasa. Tocmai de aceea am si incercat sa apelez la un mester.
Daca aveti si alte sugestii, va rog sa le scrieti,
Multumesc

#6
dani.stancu

dani.stancu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.04.2007

 Dokken, on Apr 26 2009, 11:17, said:

Imi place sa mesteresc prin casa, plus ca mai ma si pricep cat de cat.
Reglajul la feronerie nu am reusit sa il fac intrucat nu am ce sa reglez.. Sunt balamale fixe.
Legat de panel, exact asa am gandit si eu, anume sa dau jos baghetele, sa masor L, l, h la panelul vechi si sa dau comanda de altul dintr-un material mai bun. Problema este ca nu am putut sa dau jos baghetele. La cealalta locuinta, unde am termopane, am reusit sa dau jos foarte usor baghetele. Aici nu sunt pe sistemul: pus stanga si dreapta, apoi pus baghetele sus si jos (in sensul ca una o blocheaza pe cealalta); sunt pe sistemul ca la capete sunt taiate la 45 grade.
Decat sa le stric, sa le rup sau cine mai stie ce sa fac, am renuntat sa le fortez sa iasa. Tocmai de aceea am si incercat sa apelez la un mester.
Daca aveti si alte sugestii, va rog sa le scrieti,
Multumesc
A se citii regulamentul SP si cel al ariei privind cereri de colaborare pe un forum public.
Urmatorul avertisment inseamna banarea contului.

Edited by adi_master, 20 May 2009 - 00:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate