Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Bucuresti versus restul tarii

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#91
tavone

tavone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.02.2007
Sa va povestesc despre traficul, modul de sofat si categoriile de soferi din Pitesti.
Deci, in primul rand feriti-va de taximetristi si soferii de pe autobuze. La plecarea din statia de autobuz, soferul nici nu se uita in oglinda, semnalizeaza si pleaca, am patit-o o data cand era sa intru sub autobuz, ma preg sa il depasesc, el semnalizeaza si pleaca. Am crezut ca rup pedala de frana.

Taximetristii: nu generalizez dar sunt cate unii care nu tin cont de nimik, prioritate, semafor, pietoni.

soferii argeseni ink nu sunt domesticiti cu bunul simt:
- sa dea prioritate unui sofer din sens invers care vireaza la stanga, desi in spatele lui s-a facut coloana de masini
- claxoneaza ca nebunii pe cei care chiar dc nu s-au incadrat bine pe banda sau sunt mai cacaitzi, desi sunt din alte judete (VL,DJ,BV,SB)
- se incadreaza pe banda din stg care are semafor separat pt la stg si ei pleaca inainte, fortandu-l pe cel din dreapta sa franze pt ai face loc idiotului (aici se aplica regula :care pleaca mai rpd)
- parcare masinilor in coltul intersectiilor.

Referitor la soferite: pot spune ca mai multi nervi mi-am facut cu barbatii din trafic decat cu femeile.

Cei mai periculosi sunt cei care se plimba toata ziua cu masina: muzica blana, viteza de croaziera 40km/h, nu se grabesc niciodata sa plece imediat cum apare verde la semafor, incetinesc sa se uite dupa nush ce fufa pe trotuar si claxoneaza scurt sa atraga atentia.

Si sa nu uit sa ii mentionez pe cei care se cred cu 3 c**** in pantaloni si care dc le atragi atentia ca au comis o fapta gresita tot ei se agita, te injura si ameninta ca o patesti. Am patit-o cu unu care mi-a taiat fata la semafor si cand l-am claxonat si am oprit in paralel cu el m-a amenintat ca isi cheama tovarasii si ma omoara in strada. M-am jurat ca dc ii vad masina pe undeva i-o fac zdrente. am avut ocazia dar m-am calmat.


Legat de bucuresti, soferii de acolo sunt mai agitati si macar atunci cand apare verde nu adorm, cand vrei sa schimbi banda iti dau prioritate. Se circula mai haotic, sunt mai nervosi ca de....serviciu, locuri de parcare lipsa, aglomeratie. Dar spre deosebire de capitala, in pitesti nu este asa aglomeratie, distantele sunt mai mici dar sunt multi indolenti in trafic, manelo-cocalari fara limite.

#92
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 08.12.2006
Apropo de chestia cu schimbatul benzii: s-a mai domesticit lumea si prin Bucuresti, chiar am stat si am analizat situatia:
- daca esti in coloana, se sta, etc, 1 din 3 masini iti face loc sa schimbi banda(daca semnalizezi);
- in mers, daca vrei sa schimbi banda, chiar daca te bagi "la mustata" in fata masinii din spate, nu zice nimeni nimic, daca multumesti celui din spate te saluta si el, de cele mai multe cazuri;
- marea majoritate a celor pe care ii las sa schimbe banda, multumesc si lasa si ei la randul lor pe altii sa faca aceeasi chestie(deci, traficu devine un pic mai prietenos);
- am facut observatie catorva care s-au bagat cu tupeu in fata mea, dupa ce mi-am testat franele si claxonul pe ei, ca nu au folosit semnalizarea si ca au mai multe sanse sa fie lasati sa schimbe banda daca semnalizeaza; 90% din ei au recunoscut ca din graba/neatentie au uitat si si-au cerut scuze/multumit ca totusi i-am lasat sa faca manevra.

Edited by closchkutza, 22 May 2009 - 13:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate