Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pret manopera renovare garsoniera

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
tibit

tibit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.06.2007
care este pretul aproximativ al manoperei la renova o garsoniera de 32mp?Mai exact , gresie ,faianta, parchet,instalatia din baie + sanitare  ,montat 2usi interioare, indreptat 2 pereti,calorifere.

#2
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
13270 euro fara TVA.

#3
tibit

tibit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.06.2007
esti chiar simpatic :) , dar pe mine chiar ma intereseaza ce preturi se practica pentru asa ceva

#4
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Pai ce vrei sa-ti spun eu?
Normal se fac niste socoteli destul de simplute, cati mp de glet, lavabila, rigips, tencuiala, decopertat, parchet, instalatii, etc...etc...etc...
rezulta un necesar de materiale si un pret pentru servicii.

#5
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

 Astrul, on Apr 7 2009, 23:02, said:

13270 euro fara TVA.

minte. mai mult de 5438 nu are cum sa te duca. tot fara tva

#6
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Haules, nu te baga peste mine, lasa-ma si pe mine vere sa scot si eu un ban cinstit smardeles.
Lasa vericule ca ne descurcam noi cu VTA u ala. Stiu eu niste tovaasi care aduc materiale pe sub mana de prin Obor.
Acum fiind seriosi, la genul asta de lucrari chemi mesterul acasa, ii arati ce are de facut, iti face lista de shopping, sau se ocupa chiar el de asta si stabiliti pretul. Care se poate modifica in caz ca apar alte chestii ascunse.
De exemplu un perete care pare bun, numai de dat nitel glet de reparatii si ajunge sa se umfle si sa cada toata tencuiala si gletul si trebuie facut de la zero.

#7
tibit

tibit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.06.2007
am inteles , vina a fost a mea ca nu am precizat ca materialele le-am cumparat.Problema e ca am gasit 2 mesteri priceputi dar care nu sunt din Bucuresti si cand vin sa vada garsoniera imi spun pretul lor si se apuca in aceeasi zi de treaba.Eu vroiam sa stiu si alt pret cu care sa compar pretul lor si sa il pot negocia sau eventual schimba echipa.

Edited by tibit, 07 April 2009 - 22:33.


#8
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Pai cine stie cat e de lucru la garsoniera ta.
Am un prieten din bloc care si-a renovat ap de 3 camere cu vreo 3k. Au lucrat destul de bine si repede baietii sunt ai unui constructor care sta 2 etaje mai jos de mine.
N-am vrut sa ma bag eu caci nu lucrez cu prieteni/rude, etc...

#9
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,955
  • Înscris: 30.08.2005
hai sa dau io cu bata: intre 3500-4500 roni, pe-acolo...

#10
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
in jur de 4000 roni: instalatii sanitare + montaj obiecte santare, instalatii electrice + montaj prize si intrerupatoare, gresie, parchet, faianta, schimbat usa de acces, zugraveli lavabile + lucrari de reparatii la glet acolo unde este cazul.

Probabil poti sa scremi si montajul a 2-3 radiatoare noi.

Edited by punkt, 08 April 2009 - 11:05.


#11
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Pai cam asa zic si eu. Daca prietenul meu si-a renovat 3 camere 2 bai o bucatarie si 2 holuri cu 3 k anul trecut in focuri, cred ca mai mult de 1k nu poate fi lucrarea.

#12
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Niste prieteni, apartament 2 camere, 48 mp, complet renovat, 7000 ron, anul trecut, in vara.

#13
tibit

tibit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.06.2007
ok , pretul de referinta va fi de 4000Ron
Am o nelamurire , cand ma sfatuiti sa montez metalica de la intrare, la sfarsitul lucrari dupa ce se pune gresia , sau la inceput ca pe urma sa nu se spaga gresia?

#14
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Usa metalica de la intrare o montezi prima dupa care te apuci de renovare in zona intrarii. Gresia de pe hol se taie/pune/aseaza dupa tocul de la usa dar usa dupa gresie nu... si peretii oricum vor avea nevoie de reparatii dupa montajul usii.

Edited by belogerer, 09 April 2009 - 18:03.


#15
tibit

tibit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.06.2007
am inteles, singura poblema e sa gasesc o modalitate sa o protejez de praf si zgarieturi :)

#16
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
asta e simplu...pe margini (pe tocul usii) se pune scotch de hartie si usa se acopera cu folie din plastic transparent care se prinde pe margini cu acelasi scotch din hartie - se gasesc ambele la orice magazin cu materiale de constructii.

de fapt asta tb sa faci la toate usile/obiectele din casa pe care vrei sa le protejezi de praf/lavabila/etc...le acoperi cu folie lipita cu scotch.

Edited by belogerer, 10 April 2009 - 15:45.


#17
tibit

tibit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.06.2007
ca un fapt divers un mester mi-a cerut 60 de mil pentru renovare ,mai putin instalarea sanitarelor

#18
saif0809

saif0809

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 12.08.2006
Salut,

Anul trecut am renovat o garsoniera si un ap cu 2 camere.
In cazul garsonierei toata cheltuiala a fost in jur de 10.000 lei ( 2.800 mana de lucru iar restul materiale ). Garsoniera are 33 mp. S-au facut urmatoarele: indreptat pereti, lavabila, parchet, faianta, gresie, schimbat usa de la intrare, refacut usile din casa ( 3 la numar ), izolarea balconului, instalatii electrice, cam astea s-au facut in mare.
In cazul apartamentului, 55mp, toata distractia a ajuns la 18.000 lei din care 5.000 lei mana de lucru. O mentiune in banii aia intra si termopanele aproximativ 3200 lei.

In urma cu 2 ani ai mei au renovat cu aproximativ 10.000 lei un apartament cu 2 camere. Nu stiu sa-ti spun cat au dat mesterului.

Fata de anul trecut atat materialele cat si mana de lucru au un pret mai mic.

Bafta.

LE: este vorba imobile de situate in Bucuresti. Lucrarile in toate cazurile s-au facut cu mesteri, nu cu firme.

Edited by saif0809, 18 May 2009 - 12:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate