Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Fortuna Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
2121 replies to this topic

#1
movulet

movulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.03.2007
Salutare,

E cineva care si-a luat / intetioneaza sa-si ia apartament complexul Fortuna Residence? http://www.fortunaresidence.ro
Eu il am pe lista de ansambluri pe care le urmaresc in ideea achizitionarii unui apartament candva anul asta si as vrea detalii/impresii legate de conditii de cumpare, finalizare complex etc. (altceva decat imi poate spune dezvoltatorul).
Mentionez ca am fost zilele trecute la fata locului si "bloculetele" sunt dragute - arata bine si pe afara (cele 2 aproape finalizate) dar si in interior (ma refer la finisaje acu).
Ne-am dus pe nv acolo in uikend si am dat de un pustiulica care era pe post de paznic si care s-a infiintat imediat cu 1 kg de chei si ne-a lasat sa ne uitam prin 2-3 apartamente.
Puncte forte din punctul meu de vedere:
- locatia - chiar daca sunt in afara Buc (administrativ chiar nu stiu de cine apartin) se afla langa poate cea mai aerisita iesire din Bucuresti, spre Alexandria. Spun asta in cunostina de cauza intrucat am un teren in apropiere la Cornetu unde pana acu putin timp intetionam sa ne apucam de casa (proiect momentan in stand-by odata cu criza si scaderea preturilor la apart.)
- nivelul de inaltime - 4 etaje - pe care pe mine ma incanta - mai putini vecini de scara, mai putin trafic pe scara, comunitate mai mica si mai unita zic eu
- dupa vizita facuta am ramas placut impresionat de interiorul blocului (scara) care e f spatios in comparatie cu ce am vazut pana acum, existenta liftului desi sunt doar 4 etaje
- finisajele apartamentelor la interior - par mult mai calitative si mai cu gust decat in alte parti (mentionez le pot compara doar cu cele de la Confort City si Militari Residence - alt ansamblu mic care se pare ca nu e prea cunoscut); singurul minus la interior este aerul conditionat instalat care era un "no name" si nu stiu cat de bun este.
- fatzada si aspectul exterior facute cu gust - probabil ca pe multi nu intereseaza aspectul asta (mai ales cei de genul celor de la Confort City unde am auzit ca au inceput sa-si inchida balcoanele cu termopane  :puke: )

Minusuri:
- dintr-o alta perspectiva locatia este si un minus, mai ales pentru cei fara masina; s-apoi sunt pozitionate cam in camp deocamdata.
- situl lor zice ca va exista canalizare - paznicul de acolo mi-a zis ca momentan au fosa; nush ce sa cred.
- si marele minus din punctul meu de vedere - pretul, care inca e prohibitiv in conditiile actuale, ca si la multe alte ansambluri de altfel (poate ca fratii Negoita sunt singurii care s-au trezit la realitate cu noile preturi de la CC); dar sa mai treaca putin timp, cine stie prin vara, toamna eu zic ca o sa discutam la alt nivel de pret (si asta cred ca e valabil pt toate constructiile noi, mai ales pentru cei care n-au vandut mare lucru si deci nu si-au acoperit cheltuielile).

Cam atat. Cred ca am scris mai mult decat as fi vrut.
Astept opiniile voastre si poate dezvoltam un topic consistent.

#2
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Mi se par cam scumpe apartamentele, mai ales ca sunt in camp vorba ta.

123K pt un 3 camere e cam mult. Tot in zona cam la aceleasi preturi, dar o locatie mai buna zic eu, ii ai pe astia http://www.forest-residence.ro/.

#3
movulet

movulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.03.2007
Dupa cum ziceam...sunt intr-adevar scumpe, foarte scumpe. Dar sa lasam criza sa faca ce stie ea mai bine  :D.
Pana una alta vreau sa stiu daca e cineva care si-a cumparat acolo. Cand am sunat la dezvoltator, intreband de apart de 3 cam., mi s-a spus ca nu mai are decat la parter...prin urmare sunt cumparate din ele (bineinteles mergand pe ideea ca persoana in cauza spunea adevarul).

Inca ceva ce am uitat sa mentionez: ansamblul e "spate in spate" ca sa zic asa cu un complex de vile (http://www.atlantic-...ro/proiect.html) drumul de la DN fiind comun pt cele doua (asta ar fi iar un plus)

#4
sharkbogdan

sharkbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2008
salut Movulet.
iti recomand FORTUNA.
vor sa faca 9 blocuri , 2 sunt cele care le-ai vazut , al treilea la rosu si inca 6 , se accepta si credit la ei
daca faceti cateva comparatii fata de aceiasi suprafata vs finisaje si dotari veti vedea ca nu prea au cu cine sa se bata la pret.
preturile sunt inca promo, eu am cumparat deja un apartament in primul bloc la etajul 1 si este super-finisat.
am fost la cele de P+2 din Popesti unde termopanul este deja crapat , parchetul scartaie peste tot si nu s-a mutat inca nimeni, rama acestuia este foarte mica , gresie si faianta cred ca dintre cele mai ieftine.
daca vrei ceva la care dupa 3-4 luni sa incepi sa bagi bani poti cumpara in Popesti , daca vrei ceva SUPERFINISAT la FORTUNA RESIDENCE.
loc de parcare + aer conditionat + centrala + parchet montat super , gresia si faianta de calitate buna , sa nu zic super .
au un agent pe care il gasiti pe siteul premiumimobiliare .
despre zona ... toate sunt in dezvoltare, se va face Carrefour , Mall Rahova etc.
la 3 camere au peste 110 mp .
voi decideti pe banii vostrii , eu va recomand FORTUNA

#5
biloiu

biloiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 09.05.2004

 movulet, on Mar 29 2009, 12:02, said:

Salutare,

E cineva care si-a luat / intetioneaza sa-si ia apartament complexul Fortuna Residence? http://www.fortunaresidence.ro
Eu il am pe lista de ansambluri pe care le urmaresc in ideea achizitionarii unui apartament candva anul asta si as vrea detalii/impresii legate de conditii de cumpare, finalizare complex etc. (altceva decat imi poate spune dezvoltatorul).
Mentionez ca am fost zilele trecute la fata locului si "bloculetele" sunt dragute - arata bine si pe afara (cele 2 aproape finalizate) dar si in interior (ma refer la finisaje acu).
Ne-am dus pe nv acolo in uikend si am dat de un pustiulica care era pe post de paznic si care s-a infiintat imediat cu 1 kg de chei si ne-a lasat sa ne uitam prin 2-3 apartamente.
Puncte forte din punctul meu de vedere:
- locatia - chiar daca sunt in afara Buc (administrativ chiar nu stiu de cine apartin) se afla langa poate cea mai aerisita iesire din Bucuresti, spre Alexandria. Spun asta in cunostina de cauza intrucat am un teren in apropiere la Cornetu unde pana acu putin timp intetionam sa ne apucam de casa (proiect momentan in stand-by odata cu criza si scaderea preturilor la apart.)
- nivelul de inaltime - 4 etaje - pe care pe mine ma incanta - mai putini vecini de scara, mai putin trafic pe scara, comunitate mai mica si mai unita zic eu
- dupa vizita facuta am ramas placut impresionat de interiorul blocului (scara) care e f spatios in comparatie cu ce am vazut pana acum, existenta liftului desi sunt doar 4 etaje
- finisajele apartamentelor la interior - par mult mai calitative si mai cu gust decat in alte parti (mentionez le pot compara doar cu cele de la Confort City si Militari Residence - alt ansamblu mic care se pare ca nu e prea cunoscut); singurul minus la interior este aerul conditionat instalat care era un "no name" si nu stiu cat de bun este.
- fatzada si aspectul exterior facute cu gust - probabil ca pe multi nu intereseaza aspectul asta (mai ales cei de genul celor de la Confort City unde am auzit ca au inceput sa-si inchida balcoanele cu termopane  :puke: )

Minusuri:
- dintr-o alta perspectiva locatia este si un minus, mai ales pentru cei fara masina; s-apoi sunt pozitionate cam in camp deocamdata.
- situl lor zice ca va exista canalizare - paznicul de acolo mi-a zis ca momentan au fosa; nush ce sa cred.
- si marele minus din punctul meu de vedere - pretul, care inca e prohibitiv in conditiile actuale, ca si la multe alte ansambluri de altfel (poate ca fratii Negoita sunt singurii care s-au trezit la realitate cu noile preturi de la CC); dar sa mai treaca putin timp, cine stie prin vara, toamna eu zic ca o sa discutam la alt nivel de pret (si asta cred ca e valabil pt toate constructiile noi, mai ales pentru cei care n-au vandut mare lucru si deci nu si-au acoperit cheltuielile).

Cam atat. Cred ca am scris mai mult decat as fi vrut.
Astept opiniile voastre si poate dezvoltam un topic consistent.

salutare,

eu stau in zona dar pe cealalta parte a soselei intr-un complex format din 2 blocuri p+2 si care in total are 40 de apartamente. daca esti intersat iti pot recomanda un apartament de aici, 4 camere, 126 mp si care are si o curte de 80 mp de care beneficiezi numai tu (fiecare apartament de la parter are acces la curtea lui direct din living). pretul este de aprox 160.000 EUR si include si 2 locuri de parcare ! (http://www.norma.ro/bragadiru.html)

nu stiu care sint posibiltatile tale financiare dar daca iti poti permite nu vei regreta.

ca si locatie, in cazul in care vrei sa vezi cum arata, ajungi astfel: venind din Bucuresti, in dreptul semaforului intermitent de deasupra soselei (este un banner pe stinga cu o relama la perdele) faci stinga, mergi pina in capatul strazii asfaltate si faci din nou stinga si vei vedea blocurile la 200m tot pe stinga !

succese

#6
movulet

movulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.03.2007
mda....alte impresii in afara de cele 2 reclame???


 biloiu, on Apr 8 2009, 16:58, said:

salutare,

eu stau in zona dar pe cealalta parte a soselei intr-un complex format din 2 blocuri p+2 si care in total are 40 de apartamente. daca esti intersat iti pot recomanda un apartament de aici, 4 camere, 126 mp si care are si o curte de 80 mp de care beneficiezi numai tu (fiecare apartament de la parter are acces la curtea lui direct din living). pretul este de aprox 160.000 EUR si include si 2 locuri de parcare ! (http://www.norma.ro/bragadiru.html)

nu stiu care sint posibiltatile tale financiare dar daca iti poti permite nu vei regreta.

ca si locatie, in cazul in care vrei sa vezi cum arata, ajungi astfel: venind din Bucuresti, in dreptul semaforului intermitent de deasupra soselei (este un banner pe stinga cu o relama la perdele) faci stinga, mergi pina in capatul strazii asfaltate si faci din nou stinga si vei vedea blocurile la 200m tot pe stinga !

succese

:w00t: 160.000.....poate RON

#7
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

 biloiu, on Apr 8 2009, 16:58, said:

pretul este de aprox 160.000 EUR si include si 2 locuri de parcare succese


la banii astia va vand vilisoara mea de 142m2 cu 2 locuri de parcare si cu 450mp de teren. iar cu banii aia ma apuc si fac doua. cred ca tastezi dintr-un univers paralel....

Edited by conu71, 08 April 2009 - 18:45.


#8
ralucrik

ralucrik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.07.2009
Salutare,

am fost recent la Fortuna, ne-au placut cele 2 blocuri deja construite dar am avea nevoie de ceva informatii ca sa ne hotaram sa ne mutam acolo.

1. Cate apartamente sunt deja locuite in primul bloc?
2. Daca v-ati mutat deja, ce impresii aveti dupa cateva saptamani de locuit acolo? Ceva defect? Probleme de administrare a blocului? Asigura cineva curatenia scarii? Dar ridicarea gunoiului?
3. Daca momentan exista fosa septica, unde putem verifica intentia dezvoltatorului de racordare la reteaua de canalizare? Am sunat la primaria Bragadiru si nu stia nimeni nimic.
4. Alimentarea cu apa: exista put?
5. Stie cineva cine este dezvoltarul sau constructorul? Ar fi interesant de aflat ceva despre ei...
6. Cum stati cu telefonia fixa, internet, cablu TV?
7. Si cel mai important, pt cineva care nu are masina vi se pare sigur drumul de la statia de autobuz din dreptul complexului ("Campului") pana la complex? Inca nu am incercat sa il parcurg pe jos :). Distanta e intr-adevar 300 m?

Am mai fost in zona la alte ansambluri (Cartierul latin, Val Residence, Primavara) si acesta mi se pare cel mai ok din punct de vedere al suprafetei mari si finisajelor atent lucrate dar parca am o retinere din cauza caii de acces, cel putin pana la momentul construirii altor vile / blocuri in zona...

Ce ma sfatuiti?

Multumesc.

#9
myx99

myx99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 29.05.2009

 ralucrik, on 22nd July 2009, 21:44, said:

Am mai fost in zona la alte ansambluri (Cartierul latin, Val Residence, Primavara) si acesta mi se pare cel mai ok din punct de vedere al suprafetei mari si finisajelor atent lucrate dar parca am o retinere din cauza caii de acces, cel putin pana la momentul construirii altor vile / blocuri in zona...

Ce ma sfatuiti?

Multumesc.

Nu vreau sa te jignesc dar daca tu compari fortuna cu fosa septica ...cu Primavara Ghencea cred ca ai o problema de perceptie !.Bafta la alegeri !

#10
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 myx99, on 22nd July 2009, 21:56, said:

Nu vreau sa te jignesc dar daca tu compari fortuna cu fosa septica ...cu Primavara Ghencea cred ca ai o problema de perceptie !.Bafta la alegeri !

Daca ai fi fost atent, ralucrick s-a referit strict "din punct de vedere al suprafetei mari si al finisajelor atent lucrate" in comparatia care a facut-o intre Fortuna Residence si Primavara Ghencea!
In ultimele 2 luni de cand vizitez mai multe ansambluri de locuinte noi, de cele mai multe ori sunt dezamagit de calitatea lucrarilor efectuate la finisaje! S-au efectuat cu "hei-rup" caracteristic romanesc in detrimentul calitatii si cu dorinta de a scoate cat mai repede si mai mult profit!
Ii dau dreptate lui ralucrick in ceea ce priveste comparatia facuta! In ambele locuri am fost acum cateva zile si intr-adevar la Fortuna Residence finisajele sunt de o calitate superioara fata de Primavara Ghencea! Dezavantajul lor este distanta mare fata de oras, fosa septica, imprejurimile blocurilor, drumul de acces catre blocuri etc.
La Primavara Residence finisajele sunt facute la repezeala, exista probleme cu hidroizolatiile la terase, balcoane, parcare subterana iar peretii despartitori din cadrul unui apartament din rigips! Daca tu crezi ca intr-un apartament esti mai castigat daca ai pereti despartitori intre incaperi de rigips, sa sti ca te inseli! Aceasta varianta au ales-o dezvoltatorii deoarece este mult mai ieftin si mai usor de realizat sa faca pereti de rigips decat de zidarie (caramida sau BCA)! Foarte putine apartamente noi am vazut pana acum cu pereti din zidarie (caramida sau BCA)! De cele mai multe ori apartamentele cu pereti din rigips sunt la acelasi pret cu cele care au peretii din zidarie, din dorinta dezvoltatorilor de a castiga cat mai multi bani!
Si pe mine ma intereseaza un apartament nou dar nu l-as lua in orice conditii doar de dragul ca e nou iar apoi sa imi vina sa ma bat cu pumnii in cap ca nu pot sa scap de el pana nu achit creditul la banca!

#11
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,752
  • Înscris: 13.08.2008

 ralucrik, on 22nd July 2009, 21:44, said:

Salutare,

am fost recent la Fortuna, ne-au placut cele 2 blocuri deja construite dar am avea nevoie de ceva informatii ca sa ne hotaram sa ne mutam acolo.

1. Cate apartamente sunt deja locuite in primul bloc?
2. Daca v-ati mutat deja, ce impresii aveti dupa cateva saptamani de locuit acolo? Ceva defect? Probleme de administrare a blocului? Asigura cineva curatenia scarii? Dar ridicarea gunoiului?
3. Daca momentan exista fosa septica, unde putem verifica intentia dezvoltatorului de racordare la reteaua de canalizare? Am sunat la primaria Bragadiru si nu stia nimeni nimic.
4. Alimentarea cu apa: exista put?
5. Stie cineva cine este dezvoltarul sau constructorul? Ar fi interesant de aflat ceva despre ei...
6. Cum stati cu telefonia fixa, internet, cablu TV?
7. Si cel mai important, pt cineva care nu are masina vi se pare sigur drumul de la statia de autobuz din dreptul complexului ("Campului") pana la complex? Inca nu am incercat sa il parcurg pe jos :). Distanta e intr-adevar 300 m?

Am mai fost in zona la alte ansambluri (Cartierul latin, Val Residence, Primavara) si acesta mi se pare cel mai ok din punct de vedere al suprafetei mari si finisajelor atent lucrate dar parca am o retinere din cauza caii de acces, cel putin pana la momentul construirii altor vile / blocuri in zona...

Ce ma sfatuiti?

Multumesc.
Fosa septica, put...cam ciudat, pentru un ansamblu rezidential ! Drumul de 300 m trebuie sa-l parcurgi pe jos, efectiv, ca sa te convingi. Nu are rost sa intrebi pe altii !

#12
myx99

myx99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 29.05.2009

 bogdan10, on 29th July 2009, 16:49, said:

La Primavara Residence finisajele sunt facute la repezeala, exista probleme cu hidroizolatiile la terase, balcoane, parcare subterana iar peretii despartitori din cadrul unui apartament din rigips! Daca tu crezi ca intr-un apartament esti mai castigat daca ai pereti despartitori intre incaperi de rigips, sa sti ca te inseli!

Poti sa-mi spui te rog  care sunt dezavantajele peretilor din rigips  si avantajele zidariei clasice din BCA ? Pt ca eu  am modificat un apartament clasic cu zidarie BCA  si am recompartimentat  totul cu rigips .  te ascult...
iar cu finisajele la primavara Ghencea esti subiectiv si in cazul meu e f departe de adevar ! E adevarat ca nu e impecabil dar nicidecum ce spui tu ! Si eu am mai pus niste silicon la cada baie ca ala al lor crapase ..cred ca am sa fac ceva tamtam pe forum :D

Edited by myx99, 30 July 2009 - 14:12.


#13
ralucrik

ralucrik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.07.2009
Salutare,

Discutia incepe sa se aprinda dar, pana la urma... cu rigips sau fara rigips, cu BCA sau caramida... e cineva care si-a luat garsoniera / apartament la Fortuna?

Vreo impresie de la proaspetii locatari exista?

Multumesc.

#14
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 myx99, on 30th July 2009, 15:09, said:

Poti sa-mi spui te rog  care sunt dezavantajele peretilor din rigips  si avantajele zidariei clasice din BCA ? Pt ca eu  am modificat un apartament clasic cu zidarie BCA  si am recompartimentat  totul cu rigips .  te ascult...
iar cu finisajele la primavara Ghencea esti subiectiv si in cazul meu e f departe de adevar ! E adevarat ca nu e impecabil dar nicidecum ce spui tu ! Si eu am mai pus niste silicon la cada baie ca ala al lor crapase ..cred ca am sa fac ceva tamtam pe forum :D

Dezavantaje pereti din rigips fata de pereti din zidarie (caramida sau BCA):

1) Asigura o izolatie termica si mai ales fonica mult mai mica intre incaperile din cadrul aceluiasi apartament!

2) Nu asigura o rezistenta suficienta la prinderea corpurilor de mobilier suspendate sau ancorate! La cutremure apare riscul de a se desprinde usor din perete!

3) In caz de inundatie de la apartamentul de sus (sau de la terasa ori acoperis in cazul apartamentelor de la ultimul etaj), rigipsul se umfla foarte usor, fiind necesara inlocuirea intregului panou din zona respectiva!

4) Fixarea dozelor de aparat (pt. intrerupatoare, comutatoare, prize) precum si a dozelor de derivatie nu este la fel de solida ca si in cazul zidariei! In timp, dozele de aparat vor capata joc in peretele de rigips datorita utilizarii frecvente a intrerupatoarelor si comutatoarelor (se macina rigipsul in jurul dozelor)!

5) Daca se doreste, dupa un timp, sa se traga un nou circuit intr-o incapare (electric, de date etc.) este greu de realizat acest lucru prin spatele panourilor de rigips, de multe ori fiind necesara spargerea panourilor de rigips si inlocuirea lor ulterior realizarii circuitelor dorite! Altfel, pt. evitarea acestei situatii, trebuie montate circuitele aparent in canal de cabluri (cele de PVC alb). La zidarii se sapa un sant pe traseul dorit cu discul diamantat dupa care se acopera cu ipsos + glet!

OBS:

1) Exista avantajul folosirii rigipsului, pt. a se evita tencuirea peretilor, atunci cand se placheaza peretii din zidarie! E o diferenta foarte mare intre a realiza direct pereti de rigip cu vata minerala la interior si a placa cu rigips peretii de zidarie!

2) Compartimentarile din rigips, facute ocazional intr-un apartament pt. a realiza polite, masti  sau paravane, sunt intr-adevar bine venite si usor de realizat dar a realiza din rigips toti peretii interiori (despartitori) ai unui apartament reprezinta un dezavantaj!

3) Compartimentarile interioare din rigips merg foarte bine la o cladire de birouri, unde pot apare in timp modificari ale destinatiei unor incaperi, asigurandu-se astfel o flexibilitate in ceea ce priveste modificarea compartimentarilor. Dezvoltatorii de imobile rezidentiale au preluat aceste tipuri de compartimentari deoarece se realizeaza mult mai usor si costa mult mai putin, fapt agreat de ei deoarece pot obtine un profit mai mare cu un cost mult mai mic (dezvoltatorii tin la pret si nu cedeaza asa usor inca, chiar daca apartamentele construite de ei au un cost mult mai mic decat apartamentele construite integral din zidarie (caramida sau BCA) + structura de rezistenta!

Nu ma intelege gresit in ceea ce priveste complexul rezidential Primavara! Am cautat sa subliniez partile negative pe care le-am sesizat cand am vizionat 2 apartamente in acel complex la scara A3 precum si garajul subteran! Nu sunt nici adeptul lui Fortuna Residence, datorita dezavantajelor pe care le are si pe care le-am mentionat in mesajul anterior! Dar la capitolul calitatii finisajelor, Foruna e deasupra complexului Primavara! Am vizitat mai multe apartamente noi pana acum in diferite locuri din Bucuresti, dar in foarte putine cazuri am vazut lucrari facute de calitate. Multe apartamente noi au fost facute la repezeala in detrimentul calitatii datorita "nebuniei imobiliare" din perioada 2006-2008.
Am lucrat mai multi ani atat ca sef de santier cat si ca diriginte de santier atestat M.L.P.A.T. si mi-am format ochiul la ce sa ma uit la o cladire, atat in faza de constructie cat si la faza finala! Nu iti vorbesc nici din "povestiri" si nici ca sa ma aflu in treaba!
Iti doresc sa stapanesti sanatos apartamentul cumparat si sa ai cat mai putine probleme pe viitor in ceea ce priveste comportamentul echipamentelor si instalatiilor precum si a finisajelor in timp!

Bafta pe viitor!

#15
g-corina

g-corina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.08.2009
am fost la Fortuna Residence si intr-adevar finisajele sunt de calitate.
Am aplicat ptr programul Prima Casa si as fi dorit sa-mi pot lua un apartament insa preturile in ultima luna la apartamentele vechi au crescut foarte mult. Asa cred ca am sa iau in calcul cumpararea unei garsoniere intr-un bloc nou, iar Fortuna este o optiune, decat un apartament 2 camere , bloc vechi in care mai trebuie sa investesti ptr a locui in conditii civilizate.
Cei de la Fortuna, si am verificat si la Primaria Bragadiru, spun ca sunt conectati la utilitatile orasului. Nu ma pricep si nu imi dau seama ce ar trebui sa urmaresc sa vad daca asta e adevarul sau nu. Inclin sa cred ca sunt conectati la canalizarea orasului.
Am vazut pe forum, cineva deja locuieste acolo. Poate sa ne dea informatii?
Care sunt costurile lunare intr-o astfel de locuinta? Sunt persoane care locuiesc in blocuri noi si spun ca platesc foarte mult lunar aceste costuri :paza, costuri intretinere, gradina, iluminat, lift etc.

Eu as fi vrut sa aduc modificari la o garsoniera insa dezvoltatorul nu accepta.

#16
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 g-corina, on 1st August 2009, 09:35, said:

Cei de la Fortuna, si am verificat si la Primaria Bragadiru, spun ca sunt conectati la utilitatile orasului. Nu ma pricep si nu imi dau seama ce ar trebui sa urmaresc sa vad daca asta e adevarul sau nu. Inclin sa cred ca sunt conectati la canalizarea orasului.

Pt. a depista traseul canalizarii, urmareste directia in care apare succesiunea de capace de canalizare, plecand de la caminele care apar in jurul constructiei si care ar trebui sa se apropie de oras. In orice caz, obligatoriu, traseul canalizarii trebuie sa se afle pe un drum de acces si nu pe camp, deoarece este necesara in timp interventia celor care trebuie sa vidanjeze canalizarea!
Pe drumul de acces din sosea (cel asfaltat si cu un traseu in zig-zag) eu nu tin minte sa fi vazut capace de canalizare!

#17
me_alx

me_alx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.08.2009
Este totusi cineva care si-a cumparat un apartament la Fortuna? Cam putine posturi pe forum :(

#18
sharkbogdan

sharkbogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2008

 bogdan10, on 3rd August 2009, 09:02, said:

Pt. a depista traseul canalizarii, urmareste directia in care apare succesiunea de capace de canalizare, plecand de la caminele care apar in jurul constructiei si care ar trebui sa se apropie de oras. In orice caz, obligatoriu, traseul canalizarii trebuie sa se afle pe un drum de acces si nu pe camp, deoarece este necesara in timp interventia celor care trebuie sa vidanjeze canalizarea!
Pe drumul de acces din sosea (cel asfaltat si cu un traseu in zig-zag) eu nu tin minte sa fi vazut capace de canalizare!
salut
daca ai fi fost putin mai atent ai fi vazut capacele canalelor, sunt niste chestii rotunde din fier si sunt chiar pe mijlocul strazii ce face legatura intre sosea si blocuri iar daca te-ai fi interesat si  mai mult ai fi aflat ca la mai mult de 2 blocuri nu se acorda autorizatie de construire . eu ma mut in acest weekend si sunt foarte multumit de tot ceea ce au facut pana acum. partea de cht inca nu este activa pentru ca trebuie constituite asociatiile de proprietari in fiecare bloc . pana nu se termina de construit undeva in vara 2010, administrarea , curatenie, paza, etc nu costa nimic doar utilitati ale apartamentului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate