Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sa ne facem o ferma si sa ne mutam la tara !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
745 replies to this topic

#595
Schimbul3

Schimbul3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 22.01.2009

View Posthoria66, on 25th November 2009, 13:29, said:

Sunt foarte multe posibilitati in partea de Sud a tarii.

Sunteti siguri ca "posibilitatile" astea din sud sunt chiar asa mari?

Incercati sa sunati la ei si o sa vedeti cum se reduc toate posibilitatile in 5 minute.

Tartasestiul si-a schimbat patronatul si nu mai vinde pui zburati de mult, ce incubeaza este doar pentru ei, celelalte din sud la fel fac, incubeaza sau cumpara pui de o zi pentru popularea fermelor lor.

Singurele "posibilitati" pentru cantitati mici raman samsarii care apar primavara ca ciupercile dupa ploaie.

Va rog sa ma contraziceti, m-as bucura foarte tare!

#596
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostSchimbul3, on 25th November 2009, 14:04, said:

...Tartasestiul si-a schimbat patronatul si nu mai vinde pui zburati de mult, ce incubeaza este doar pentru ei, celelalte din sud la fel fac, incubeaza sau cumpara pui de o zi pentru popularea fermelor lor.
...

Adevarul e ca daca nu ai o piata constanta pentru pui (de-o zi sau zburati), e mai mare daraua decat ocaua sa te ocupi cu asa ceva, si mai bine nu te-ncurci ....

Si totusi, din cunostintele tale, nu sunt variante de achizitionare pui de-o zi pt. broileri ? Aici, in sud.

#597
rodi62

rodi62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.08.2009

View Posteureur, on 25th November 2009, 13:04, said:

Luminile nu sunt de la mine, ca fac economie ;) ; debarcader n-am, ca nu ma lasa dom' fost ministru PSD al agriculturii (nu dam nume), actual proprietar de balta.
Mosu' e cam dus, dar daca ii ceri in clar produsul x, n-are cum gresi, eventual iti da inlocuitorul universal "n-am", caz in care ar trebui sa ai pregatita o lista scurta de inlocuitori. Problema este ca altul in zona nu prea e... sau nu stiu eu.
Ferma de la Tartasesti se afla pe DN7, chiar la sosea, intre Tartasesti si padurea Raioasa. Ca punct de reper langa ea e o statie mare de betoane si indicatorul rutier de intrare in Tartasesti e chiar la coltul fermei.

multumesc!  se pare ,dupa cum ne scrie Horia66, ca Tartasestiul nu mai vinde.

View PostSchimbul3, on 25th November 2009, 14:04, said:

Sunteti siguri ca "posibilitatile" astea din sud sunt chiar asa mari?

Incercati sa sunati la ei si o sa vedeti cum se reduc toate posibilitatile in 5 minute.

Tartasestiul si-a schimbat patronatul si nu mai vinde pui zburati de mult, ce incubeaza este doar pentru ei, celelalte din sud la fel fac, incubeaza sau cumpara pui de o zi pentru popularea fermelor lor.

Singurele "posibilitati" pentru cantitati mici raman samsarii care apar primavara ca ciupercile dupa ploaie.

Va rog sa ma contraziceti, m-as bucura foarte tare!

dar oua bune de incubat,am mai multe sanse,sa gasesc prin apropiere?

#598
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Si totusi, zona adiacenta e plina de pui... intereseaza-te in zona, macar de furat si tot gasesti... :lol:

#599
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postrodi62, on 25th November 2009, 15:06, said:

multumesc!  se pare ,dupa cum ne scrie Horia66, ca Tartasestiul nu mai vinde.

Nu eu am zis, ci Schimbul3.

Quote

dar oua bune de incubat,am mai multe sanse,sa gasesc prin apropiere?

Ouale de incubatie pt. broileri, tot de la aceleasi ferme de parinti de broiler le gasesti, care in anumite perioade ar trebui sa aiba si pui de vanzare ... Asadar, continua sa sapi.

#600
rodi62

rodi62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.08.2009

View Postkappa_man84, on 25th November 2009, 13:13, said:

-_-

multumim kappa_man , dragut ca de fiecare data! L-am descarcat in my doc, nu se stie cand o sa am nevoie de el,momentan merge si cu 'cersificat de prod'

#601
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Cate ceva despre plante medicinale, unele docs sunt din Africa de Sud :lol: dar sunt bune si alea, ignorand clima. Deh, daca altii din UE "n-are". :P

Si un alt studiu despre romanica noastra cea de toate zilele . :)

#602
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Multumim, interesant... dar... cum facem cu desfacerea? Ca nu intereseaza pe nimeni sa cumpere de la noi - vezi pe cei care au ramas cu menta in brate anii trecuti.

#603
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Pana la desfacere e ideea, dupa ce ai ideea te gandesti cum o pui in practica, citesti si te documentezi si in acelasi timp incepi sa cauti piata. De obicei, dai un telefon la Plafar intai, de acolo daca merge bine, daca nu cauti mai departe. Daca as fi in domeniu ti-as spune mai multe, da' cum nu sunt... :)

Daca e sa o luam asa, desfacerea e problema in orice domeniu, cel putin la inceput. Ce facem, nu mai producem? :huh:

#604
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Been there, done that!
I-am luat pe toti la rand, de la plafar la cel mai mic vanzator de buruieni, cei mari nici nu mi-au raspuns, cei mici m-au luat la misto... Avem si o structura gen patronat la plantelor medicinale, am vorbit cu dl profesor Bojor, e o somitate in materie de plante, dar in privinta asociatiei e un fiasco total, nu fac nimic.
Ideea bazaie de cativa ani la mine, dar cam degeaba.

View Postkappa_man84, on 25th November 2009, 16:23, said:

Ce facem, nu mai producem? :huh:
Teama mi-e ca acolo am ajuns, cel putin eu.

Edited by eureur, 25 November 2009 - 16:35.


#605
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Chiar imi pare rau ca aud asta, despre ce plante e vorba? Hai, lungeste-o, cat, ce, cum? :D

#606
Schimbul3

Schimbul3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 22.01.2009

View Postkappa_man84, on 25th November 2009, 16:00, said:

Cate ceva despre plante medicinale, unele docs sunt din Africa de Sud :lol: dar sunt bune si alea, ignorand clima. Deh, daca altii din UE "n-are". :P

Si un alt studiu despre romanica noastra cea de toate zilele . :)

Merci de documente kappa_man! O singura intrebare: nu reusesc sa salvez documentul ala mare cu coriandrul! Ceva idei?

#607
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006

View Posthoria66, on 24th November 2009, 15:56, said:

- drujba- 500
- motosapa- 1500
- motocoasa- 1500
- generator de curent (mic, sau ... mai mare)- 5000
- incubator- 2000
- moara cu ciocanele2500
- bormasina- 250
- tractoras- 10.000
- remorcuta (min. 2 tone)- 2500
- fantana cu pompa / hidrofor- 5.000
- lopeti, cazmale, tarnacoape, furci, topoare, baros, foarfeci de vie etc- 2.500
- furtune pentru irigat gradina- 100

ma mai gandesc ...


Total- vreo 300 de meleoane...Si n-ai cumparat inca animale, samanta, motorina, adapatori, hranitori, etc.

#608
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Am disponibile 3 ha undeva langa Bucuresti. Am avut cativa ani lucerna pe ele, dar aveam mari probleme cu ea, o imparteam frateste cu vreo cativa consateni, asa ca m-am enervat si am spart-o (oricum trebuia, ca era deja in anul 4 si intrase in declin). Avand in vedere experientele anterioare, cand la final constatam ca m-au costat mai mult lucrarile decat venitul din productia obtinuta si ca in zona nu voia nimeni sa ia pamantul in arenda, am incercat sa ma orientez spre aromatice, si am inceput ca un bun crestin sa caut un contract de desfacere sau macar sa mi se dea o sugestie de genul am fi interesati de cutare planta, daca vii la anul cu ea. Asa cum am mai spus, i-am luat la telefon pe toti vanzatorii de ceaiuri si condimente, am aflat si de asociatia lui Bojor, dar nu am primit nici un raspuns concret. Cei mari m-au ignorat total, cei mici chiar m-au luat la misto (unii) si nea Bojor nu a fost in stare sa-mi dea nici macar un sfat.
Asa ca acum cultiv cu mare succes balarii. Nu ma costa nimic infiintarea si ingrijirea culturii, dar nici venituri nu am.

Edited by eureur, 25 November 2009 - 17:57.


#609
rodi62

rodi62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.08.2009

View Posteureur, on 25th November 2009, 15:10, said:

Si totusi, zona adiacenta e plina de pui... intereseaza-te in zona, macar de furat si tot gasesti... :lol:

am avut probleme cu net-ul si nu v-am putut accesa.
In legatura cu ce scrii mai sus, daca tu stii ceva rezolva-ma,eu nu cunosc pe nimeni.

#610
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006

View PostBH-01-ZUP, on 25th November 2009, 08:29, said:

este in jurul bucurestiului si e singura persoana la care am gasit pui in perioada asta poate te ajuta sincer si eu as lua de la ea dar e departe de mine eu sunt din oradea

http://mirella.sunph..._gaina_ross_308


Eu sincer n-as lua pui de la una care creste in acelasi garaj si prepelite, si gaini, si, mai ales, isi face poze cu ei si le pune pe net. Aia in sutien cu un [ui in brate face toti banii, cred ca a convins cei mai multi clienti.

#611
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009

View Postrodi62, on 25th November 2009, 17:57, said:

am avut probleme cu net-ul si nu v-am putut accesa.
In legatura cu ce scrii mai sus, daca tu stii ceva rezolva-ma,eu nu cunosc pe nimeni.
k, ma interesez.

#612
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostSchimbul3, on 25th November 2009, 17:55, said:

Merci de documente kappa_man! O singura intrebare: nu reusesc sa salvez documentul ala mare cu coriandrul! Ceva idei?

a, da , ala e al dracu :D

deschide cu IE si dai save as, cu firefox nu stiu cum :D


eur, man, macar nu te-ai apucat, ai gandit-o la inceput si n-ai luat teapa.
Totusi, asa sa fie cu plantele astea? Romsilva parca mai cumpara asa ceva... :huh:
Producatori de ceaiuri, tincturi, cosmetice. Nici astia?

Edited by kappa_man84, 25 November 2009 - 18:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate