Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Izolare fonica podea

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 17.10.2006
Salutare...

uitati problema, pana acum aveam sub apartamentul meu un mos surd.. acum au venit copiii si se pare ca vor mai sta... :( .. ce sa fac ??
lucrez muzica... studiez la pian.. si pana si sunetul de pian ii deranjeaza.. :( .. nu siu ce sa fac..

exita vre'un burete ca cel pentru pereti pentru izolare fonica?? stau cu chirie si sincer nu pot turna pe jos si pune ce vreau eu..vreau ceva care sa pot lua dupa ce plec..

multumesc.

update:
sau spuneti'mi unde scrie de la ce ora pana la ce ora tr sa fie liniste la apartament..tr sa fie pe undeva ceva de genu :) legi ceva :P

Edited by yo8tyn, 27 March 2009 - 10:02.


#2
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Nu stiu sa spun acum repede legea cu pricina, dar sigur orele "de liniste" in spatiile de locuit aflate in blocuri / vile, sunt urmatoarele:

intre 22 si 8
si
intre 14 si 17

In rest, se aplica regula bunului simt.

Mai exista in acea lege o prevedre, cum ca orice sunet produs de orice natura, care "strapunge" peretii comuni
si deranjeaza locatarii, poate fi reclamat ca atare, indiferent de ora la care se produce.

Despre materialul fonoizolant, stiu ca exista unul de densitate mare (am citit acum cateva zile despre asa ceva - era o oferata - am sa o caut !)
care se pare ca isi face cum trebuie treaba. Costul din cate imi aduc aminte era ceva de genul 175 RON / bucata de material cu dimensiunile de 2 metri
pe 1 metru.

Edited by radudd, 27 March 2009 - 10:37.


#3
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Daca este un pian "adevarat", atunci vecinii au dreptul la liniste la orice ora, imi pare rau pentru tine.

Cred ca o solutie ar fi sa iti cumperi un pian electronic si sa dai volumul la un nivel moderat sau sa asculti in casti. Apartamentul nu este studio muzical. Pianul, toba, saxofonul, offf... placute la spectacol dar greu de suportat la bloc.

#4
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 17.10.2006

View Postnelu97, on Mar 27 2009, 11:53, said:

Daca este un pian "adevarat", atunci vecinii au dreptul la liniste la orice ora, imi pare rau pentru tine.

Cred ca o solutie ar fi sa iti cumperi un pian electronic si sa dai volumul la un nivel moderat sau sa asculti in casti. Apartamentul nu este studio muzical. Pianul, toba, saxofonul, offf... placute la spectacol dar greu de suportat la bloc.

imi pare rau.. e pian electric. iar ca boxe folosesc monitoare de studio, behringer b2030a , care nu au bass si toate alea.. sunt monitoare cu sunet clar, deci la volum il dau cam cat trebuie.. cam cum ascult muzica in general, problema e ca vecina e mutata de curand... si pana acum cel care statea in acelas loc nu mi'a zis niciodata nimic.. si nici nu a batut in teava.. deci... vecina e problema. are ceva la cap... nu ascult muzica cu bass. iar sunetul de pian e sunet de pian electric care nu e strident si nici cu bass...

deasta am si intrebat de burete sau ceva de pus pe jos...
nu conteaza pretul m'ar interesa unde pot gasi asa ceva daca stiti un magazin online ceva...
multumesc.


update: casti?? nu suport castile. si vorba aia.. nu poate asculta omu muzica? ori ca ascult muzica ori cant la pian e acelas lucru... nu am tv ...dar daca as avea?? n'as putea sa ma uit la tv si sa il dau mai tare?? (cand zic mai tare nu ma refer la sistem audio cu bass ca sa tremure.. ci doar sa nu ascult ca la telefon.)

Edited by yo8tyn, 27 March 2009 - 21:00.


#5
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

View Postyo8tyn, on Mar 27 2009, 21:57, said:

imi pare rau.. e pian electric. iar ca boxe folosesc monitoare de studio, behringer b2030a , care nu au bass si toate alea.. sunt monitoare cu sunet clar, deci la volum il dau cam cat trebuie.. cam cum ascult muzica in general, problema e ca vecina e mutata de curand... si pana acum cel care statea in acelas loc nu mi'a zis niciodata nimic.. si nici nu a batut in teava.. deci... vecina e problema. are ceva la cap... nu ascult muzica cu bass. iar sunetul de pian e sunet de pian electric care nu e strident si nici cu bass...

deasta am si intrebat de burete sau ceva de pus pe jos...
nu conteaza pretul m'ar interesa unde pot gasi asa ceva daca stiti un magazin online ceva...
multumesc.


update: casti?? nu suport castile. si vorba aia.. nu poate asculta omu muzica? ori ca ascult muzica ori cant la pian e acelas lucru... nu am tv ...dar daca as avea?? n'as putea sa ma uit la tv si sa il dau mai tare?? (cand zic mai tare nu ma refer la sistem audio cu bass ca sa tremure.. ci doar sa nu ascult ca la telefon.)

am stat si cujetat la dreptul tau de a face "galagie" cat si la dreptul vecinei sa aiba pitici pe creier si sa reactioneze ciudat la sunetele "soptite" ale unui pian.

updatetu' tau ma face sa inclin balanta catre vecina. poate ca pur si simplu nici ea nu suporta pianu' dupa cum nici tu nu suporti castile.

#6
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 17.10.2006

View Postjoannes, on Mar 28 2009, 03:38, said:

am stat si cujetat la dreptul tau de a face "galagie" cat si la dreptul vecinei sa aiba pitici pe creier si sa reactioneze ciudat la sunetele "soptite" ale unui pian.

updatetu' tau ma face sa inclin balanta catre vecina. poate ca pur si simplu nici ea nu suporta pianu' dupa cum nici tu nu suporti castile.

:)) man... eu nu dau mai tare decat unu care asculta manele la TV !!
nu stiu care din pian sau manele sau house.. sau alte genuri de muzica e mai strident.. oricum nu ma intereseaza parerea ta in legatura cu asta.. deoarece pianul meu nu se aude din alta camera din acelas apartament... deci ??

mai mult am deschis topicu' asta pt ceva pus pe jos. un burete ceva. asta vreau...

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postradudd, on Mar 27 2009, 11:34, said:

Nu stiu sa spun acum repede legea cu pricina, dar sigur orele "de liniste" in spatiile de locuit aflate in blocuri / vile, sunt urmatoarele:

intre 22 si 8
si
intre 14 si 17
:lol:
s-o crezi tu.
in lege e 22-8 si atat.
ailalta e legea bosorogilor ;)

#8
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
ai 3 posibilitati
te muti
izolezi podeaua cu toate ca la bloc problema este imbinatea dintre perete si podea si nu podeaua propiu zisa .
ii tragi o mama de bataie vecinei si pe urma nu mai vine la usa.Vezi ca unii sunt insistenti:nu renunta nici dupa prima bataie dar la a doua se potolesc  :thumbup:

eu am in casa 4 subwooferi de 18 inch ,amplificate cu 2 x  XPA 11000 de la ecler si 2 sateliti de 15 inch cu driver de 2 inch.nu mai bate nimeni in teava.
mai ar fi o solutie :monteazale la vecini tevi de pexal ca ala nu e deranjant

#9
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,540
  • Înscris: 10.05.2007
Pluta pe pereti, pluta pe jos. Se monteaza rapid, se da jos rapid.
Dar e cam scumpa.

#10
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
există în dede_man o folie fonoabsorbantă de pus sub parchet.
pentru pereți, precum antevorbitorul spunea, există varianta plută. se găsește fie la rolă, fie plăci diferite dimensiuni. se aplică pe pereți precum un tapet.
tot pt pereți, mai poți placa folosind mai multe cartoane de ouă. unul lângă altul. se fixează cu un adeziv destul de vâscos cât să nu curgă și cu intărire cât mai rapidă. din cel pt fixat plinta la parchet, la tub de silicon.
peste parchet, un covor cât mai lânos.
dacă tevile caloriferului le manșonezi cu burete tub pt instalații sanitare, poți spune că ai un studio de înregistrări în toată regula.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate