Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

amplasare garaj si imprejmuire teren

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
callin_27

callin_27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.03.2006
buna ziua
Doresc ca in viitorul apropiat sa-mi construiesc o casa. Detin un  teren in extravilanul unei comune limitrofe orasului in care locuiesc acum.
Primul pas pe care vreau sa-l fac este sa amplasez un garaj 2mx4m cu rol de magazie si sa ingradesc terenul cu spaleri si plasa cu rol de a proteja eventualii copacei ce doresc sa-i plantez.

Pentru a face aceste lucruri am nevoie de anumite autorizatii?

Va multumesc!

#2
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

View Postcallin_27, on Mar 24 2009, 10:49, said:

buna ziua
Doresc ca in viitorul apropiat sa-mi construiesc o casa. Detin un  teren in extravilanul unei comune limitrofe orasului in care locuiesc acum.
Primul pas pe care vreau sa-l fac este sa amplasez un garaj 2mx4m cu rol de magazie si sa ingradesc terenul cu spaleri si plasa cu rol de a proteja eventualii copacei ce doresc sa-i plantez.

Pentru a face aceste lucruri am nevoie de anumite autorizatii?

Va multumesc!
M-am confruntat si eu cu problema asta si m-am dus la primaria comunei B. (langa Iasi, unde am terenul) si am intrebat. Mi s-a spus ca pt. gard din plasa impletita si spalieri din beton, plus magazie nu este nevoie de autorizatie. Daca vrei un gard cu fundatie si stalpi din beton e altceva. Totusi e bine sa mergi si sa intrebi la primaria de care apartine terenul.

#3
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
autorizatile se cer doar pentru constructiile cu fundatie. daca modelul de gad este cu stalpi de metal bagati in beton si cu bordura de beton, atunci gardul necesita fundatie si deci necesita autorizatie.

garajul daca este unul de-a gata, prefabricat , remorcat si pus pe teren nu necesita autorizatie. daca il construiesti din ciment, va necesita fundatie si deci autorizatie.

In cazul in care atat garajul cat si imprejmuirea se fac fara fundatii iar ulterior se doreste schimbarea lor cu ceva mai solid, vei fi nevoit la momentu respectiv sa ceri autorizatia de constructie pentru noul gard sau noul garaj.

mai clar de atat nici sa ma chinui 2 zile si nu pot sa explic :).

#4
OTISEL

OTISEL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.10.2007
Sunt si eu in aceeasi situatie. Garaj de beton, prefabricat, tip "Granitul" plus imprejmuire teren cu plasa pe stalpi metalici si am fost nevoit sa-mi iau autorizatie de constructie (com.Berceni). Cei drept, obiectivul meu este bransamet-ul la curent iar cei de la Electrica nu iti fac bransament la o parcela propiu-zisa, ci doar daca ai cel putin o anexa acolo, in acest caz, garajul. Mi s-a spus ca bransamentul se face fie daca ai deja o anexa sau macar o autorizatie de construcite pentru ceva.

#5
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostOTISEL, on Mar 25 2009, 09:47, said:

Sunt si eu in aceeasi situatie. Garaj de beton, prefabricat, tip "Granitul" plus imprejmuire teren cu plasa pe stalpi metalici si am fost nevoit sa-mi iau autorizatie de constructie (com.Berceni). Cei drept, obiectivul meu este bransamet-ul la curent iar cei de la Electrica nu iti fac bransament la o parcela propiu-zisa, ci doar daca ai cel putin o anexa acolo, in acest caz, garajul. Mi s-a spus ca bransamentul se face fie daca ai deja o anexa sau macar o autorizatie de construcite pentru ceva.

asta e cu totul altceva. Poti sa obtii autorizatie de constructie pentru orice aduci in curte, dar nu e necesara. Tie ti-a fost necesara pentru electrica, altfel nu cred ca te duceai sa plimbi acte pe acolo si sa platesti taxe daca nu te doare, nu?

#6
OTISEL

OTISEL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.10.2007
Pentru imprejmuire se specifica clar in legea 50/1991 ca este necesara autorizatia de constructie. Faptul ca se fac garduri fara autorizatie tine de primarie, de comoditatea lor, de vecini care nu te reclama si pentru care primaria nu este obligata sa ia atitudine. De multe ori imprejmuirea este inclusa in proiectul de arhitectura al constructiei casei, dar daca vrei sa-ti faci doar gard si nu ai autorizatie, atunci esti la mana primariei si/sau a vecinilor rauvoitori.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate