Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Casa de lemn cu structura de beton ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005
De ceva vreme planuiesc constructia unei case. Avand un teren ingust nu pot decat sa ma duc in sus cu constructia. La un P+2+M. Intotdeauna mi-am dorit o casa din lemn. La inaltimea asta inteleg ca e mai dificil.   Cineva mi-a sugerat o casa de lemn cu structura de rezistenta din beton armat. Practic structura de rezistenta din beton apoi restul constructiei facut ca o casa din lemn din panouri prefabricate.

Sincer nu am auzit de asa ceva. Ma gandesc ca alaturarea dintre beton si lemn nu e prea grozava. Argumentul lui a fost ca betonul se poate izola foarte bine. Am cautat pe net si nu prea sunt informatii.

Ma gandesc ca ar fi o casa mai usoara, calduroasa si un pret mai mic.

Stiti ceva in plus ?

#2
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Inteleg o structura clasica pe cadre, umpluta cu ceva, in cazul tau cu pereti prefabricati din lemn. Mai usoara nu vad de ce ar fi. Oare nu iesi mai ieftin cu structura pe cadre si pereti din BCA? Si izoleaza bine, faci termoizolatie folosind polistiren, practic nimic nou.
Tii mortis la panouri din lemn? Daca da, de ce? O csa din lemn are farmecul ei, intr-adevar, dar o data ce faci structura din cadre din beton si planseu din beton armat nu mai e casa din lemn.

#3
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005
Intelegi bine. Cred ca ar avea avantaje. Panourile prefabricate din lemn sunt mai subtiri. Castig spatiu interior. Sunt mai bine izolate. Castig caldura. Se monteaza mai usor. Manopera mai putina. Instalatia electrica mai usor de montat.

Asta repet, daca e posibila o asemenea combinatie.

Edited by mircea812, 21 March 2009 - 18:20.


#4
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
that's somethin' new :confused:

#5
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005
Ma gandesc ca cei care se pricep la constructia caselor din lemn ar putea sa-mi ofere informatii despre eventualele incompatibilitati.

#6
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
mai rau decat posibilele incompatibilitati e faptul ca probabil n-o sa gasesti constructori cu experienta in acest tip de sistem, deci vor fi fortati sa inoveze (a se citi "improvizeze") solutii tehnice mai putin testate.

Cauta si sistem pe structura metalica cu pereti sandwich ca la construtiile de lemn (desi am dubii ca gasesti). Sau panouri SIP montate pe structura metalica. S-ar putea sa fie putin mai cunoscute.

Edited by blimpyway, 22 March 2009 - 15:38.


#7
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Ia in calcul si modalitatea de sustinere a greutatii unor corpuri de mobilier. La pereti sandwich e o problema. Idem la casele pe structura metalica. Sper sa nu gresesc.

#8
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005

 portocaliul, on Mar 22 2009, 12:50, said:

Ia in calcul si modalitatea de sustinere a greutatii unor corpuri de mobilier. La pereti sandwich e o problema. Idem la casele pe structura metalica. Sper sa nu gresesc.

Pai mobila "sta" pe planseul din beton armat. Tot "scheletul " ar fi din beton. "Umplutura" din lemn.

#9
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Ma refer la corpurile suspendate (bucatarie etc.).

#10
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Nu cred sa fie problema cu corpurile suspendate.Chiar cand scriu acest post ma uit la un perete pe structura de lemn cu drywall (gips carton) pe care sunt ancorati o serie de cabineti din lemn masiv si care tin vesela pt 10 persoane (tot tacamul) plus alt rand de vesela mai pastrat,pt 3-4 persoane.Peretii sunt din 2x6.

Edited by bobodinvs, 23 March 2009 - 07:15.


#11
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Ideea am mai auzit-o. De fapt stiu si cine a construit asa ceva. Daca nu e cu suparare o sa pun si site-ul in posturile viitoare. E o firma destul de veche care construieste case pe structura din lemn, dar care la incepututul carierei dat fiind faptul ca cica nu exista la noi in tara lemn de esenta tare pt structura de rezistenta a casei, folosea cadre din beton. Bineinteles peretii erau de tip OSB sandwich.

#12
absolutep0wer

absolutep0wer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 05.03.2009
intotdeauna mi-a fost teama de casele de lemn,parca le vad in flacari

#13
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005

 accelerator, on Mar 23 2009, 12:14, said:

Ideea am mai auzit-o. De fapt stiu si cine a construit asa ceva. Daca nu e cu suparare o sa pun si site-ul in posturile viitoare. E o firma destul de veche care construieste case pe structura din lemn, dar care la incepututul carierei dat fiind faptul ca cica nu exista la noi in tara lemn de esenta tare pt structura de rezistenta a casei, folosea cadre din beton. Bineinteles peretii erau de tip OSB sandwich.
Multumesc anticipat pentru informatii.

 absolutep0wer, on Mar 23 2009, 12:32, said:

intotdeauna mi-a fost teama de casele de lemn,parca le vad in flacari
Sa ramanem la subiect.

#14
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Firma care a construit asemenea case sunt cei de la www.caseieftine.ro

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate