Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Construieste cineva pe vremea asta?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
As dori sa intreb daca construieste cineva pe vremea asta,ma refer la meteo,in principal la ridicarea zidariei,nu sapaturi sau interioare.Problema e ca eu m-am inteles cu constructorul ca,dupa ce am facut fundatie in toamna 2008,anul acesta pe 15 martie,sa incepem sa ridicam casa.Saptamana trecuta ne-a sunat constructorul si a intrebat : ''ce facem..nu ne apucam?''Noi i-am spus ca nu putem incepe lucrul pe temperaturilea astea,stabilisem 15 martie pt ca descendentii Romicai Jurca si Ortansei Jude au anuntat vreme calda pt februarie si martie 2009,insa se pare ca au dat pe langa.Ce parere aveti,legat de conditiile meteo si ridicarea zidariei?
  Multumesc pt opinii.

#2
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postbobodinvs, on Mar 19 2009, 07:56, said:

As dori sa intreb daca construieste cineva pe vremea asta,ma refer la meteo,in principal la ridicarea zidariei,nu sapaturi sau interioare.Problema e ca eu m-am inteles cu constructorul ca,dupa ce am facut fundatie in toamna 2008,anul acesta pe 15 martie,sa incepem sa ridicam casa.Saptamana trecuta ne-a sunat constructorul si a intrebat : ''ce facem..nu ne apucam?''Noi i-am spus ca nu putem incepe lucrul pe temperaturilea astea,stabilisem 15 martie pt ca descendentii Romicai Jurca si Ortansei Jude au anuntat vreme calda pt februarie si martie 2009,insa se pare ca au dat pe langa.Ce parere aveti,legat de conditiile meteo si ridicarea zidariei?
Multumesc pt opinii.

In Bucuresti se construieste in dreaci...la voi in Arizona o fi mai frig... :lol:  :lol:  :lol: De unde sa stie lumea in ce oras construiesti matale? Poate esti l aBrasov si acolo chiar ninge sau la Miercurea Ciuc, la Satu Mare...daca oamenii pot  zidi pe ploaie, e riscul lor ca se pot imbolnavi.

Edited by sanddy1964, 19 March 2009 - 09:20.


#3
paulforcer

paulforcer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2009
De construit se construieste in draci dar nu e si sanatos mai ales daca e vorba de casa ta. Apa din materialele folosite (ciment, adeziv sau alte materiale care se intrebuinteaza prin amestecul cu apa) poate ingheta pe timp de noapte iar acest fapt dauneaza grav zidariilor, tencuielilor si alte cele. Cel mai indicat ar fi sa construiesti cand cea mai scazuta temperatura (pe timp de noapte) sa fie de +5 grade C cum gasesti de altfel aceste indicatii si pe totii sacii fie ei de ciment, adezivi, gleturi sau alte materiale

#4
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Sanddy a zis bine :)
In Bucuresti se construieste de mult ;), nu e problema.

#5
enemy2day

enemy2day

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 391
  • Înscris: 04.12.2008

View Postpaulforcer, on Mar 19 2009, 09:40, said:

De construit se construieste in draci dar nu e si sanatos mai ales daca e vorba de casa ta. Apa din materialele folosite (ciment, adeziv sau alte materiale care se intrebuinteaza prin amestecul cu apa) poate ingheta pe timp de noapte iar acest fapt dauneaza grav zidariilor, tencuielilor si alte cele.

apa PURA ingheatza la 0*C, apa CU IMPURITATI (gen saruri, jeguri, etc) din beton, tencuiala, etc ingheatza la temp mai joase MENTINUTE UN TIMP. deci apa NU ingheatza acum.

eu personal pun polistirenul de vre-o 10 zile...pt inca vre-o 5. la casa mea.

#6
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
parca betonul se toarna pana la -5 grade, ce este sub aceasta valoara se pot aditivi speciali acceleratori sau intarzietori de priza - depinde de anotimp.

#7
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Casa este in Vaslui,unde clima este cam aceeasi ca in marea majoritate a zonelor tarii,daca era pe Retezatura lui Godeanu...as fi specificat,cat despre Arizona....mai subtire cu zidaria pe aici .Multumesc ,oricum,pt comentarii,chiar si cele cu multi zambitori.

#8
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
apuca-te frate ct mai repede...caci acum sar din nou preturile materialeor!!!!


Cat despre Arizona...daca nu ati fost aolo...mai bine nu vorbiti din auzite.....aia construiesc numai din lemn!!!!

#9
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
@ supy     in mare parte asa este,insa am vazut peronal si case facute din boltari de ciment,cu acoperis flat.

#10
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
de acord.....eu am stat in Sierra Vista aproape un an...si erau si constructii de genul asta! Majoritatea insa erau pe structura de lemn.
PS De ce draq am mai veit acasa?   de multe ori ma intreb!!!!

#11
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004

View Postsupy_t, on Mar 19 2009, 20:15, said:

apuca-te frate ct mai repede...caci acum sar din nou preturile materialeor!!!!

Te rog, detaliaza afirmatia de mai sus!

#12
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Ma gandesc ca din acelasi motiv pt care si eu ma gandesc sa ma intorc  ACASA......!!!

  Acum on topic: am vorbit azi cu constructorul si saptamana viitoare se apuca de facut fierul,alte acte premergatoare ce are el de facut ,iar de luni 30 martie vrem sa redeschidem santierul,asta dupa ce am urmarit prognoza meteo si ,cica,s-ar incalzi vremea.

Edited by bobodinvs, 20 March 2009 - 23:07.


#13
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Betonul de statie vine aditivat iarna si se poate turna fara probleme pana la -10 grade. Sursa este aici: http://www.holcim.ro.../editorial.html
Asa ca am construit toata iarna (am inchis santierul de sarbatori vreo 2-3 saptamani). Am turnat betoane de statie si numai cand temperatura era pe plus (+2 grade cea mai mica, de regula am turnat pe la +4, +5 grade), iar apa venea calda la +14, +17 grade (scria pe foaia de insotire a betonului) si oricum se vedea pentru ca ieseau aburi din cifa :). Cand temperatura era pe minus, muncitorii sapau pentru fundatie terasa, pregateau fierul, etc. Se mergea (mult) mai greu, dar nu s-a stat mult (de obicei asteptam 1-2 zile vremea frumoasa pentru turnare).

Nu am avut probleme de segregare sau de zapada/gheata pe beton. A fost o iarna mai calduroasa, propice turnarilor.

LE: Am uitat sa specific, santierul este in Bucuresti.

Edited by Dic1, 23 March 2009 - 18:10.


#14
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Bine ca ai specificat unde construiesti,sa nu creada  sanddy ca poate construiesti in   Phenom   :D .
    on topic    Zice meteo ca de saptamana viitoare se mai incalzeste,adica pot sta mai linistit. Referitor la faptul ca tu ai turnat toata iarna,sa te pazeasca d-zeu de probleme,insa cred ca abia dupa cateva cicluri inghet - dezghet poti spune sigur daca apar probleme sau nu,plus ca e o diferenta intre betonul turnat si materialul folosit la zidarie,mortar.La mine chiar nu e graba si stii vorba romanului: de ce sa-mi leg capul daca nu ma doare..?Bafta in continuare.

Edited by bobodinvs, 23 March 2009 - 18:25.


#15
ovi22222

ovi22222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.12.2008
Azi am turnat fundatie + elevatie . Nici o -problema

#16
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Pai ce probleme puteau sa apara..??? doar nu se taie betonul ca e frig.Problema e la noapte sau in urmatoarele zile/nopti pana se ''vindeca''betonul,daca e prea rece ,iar daca va fi afectat,nu cred ca poti sa-ti dai seama,decat in timp.Gresesc?

#17
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
:eek:  daca americanii au editat numai carti despre constructii din lemn ... :lol:

#18
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Rog un moderator sa inchida topicul,intrucat s-a inceput lucrul si subiectul nu mai are rost sa fie dezbatut.Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate