Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

(ovidiuprotv) Casa Structura lemn super izolata

- - - - -
  • Please log in to reply
587 replies to this topic

#577
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
E ok. Daca la trecerea semineului prin planseu, ai izolat cu rigips si vata de sticla, nu e nici un pericol, chiar de ar fi flacara deschisa (sa presupunem cel mai rau caz in care nu cureti cosul vreo 2-3 ani si ai depuneri masive de gudron si se aprinde).
Sunt manager de productie la o fabrica cu profil prelucrare lemn. Mi-am facut si eu casa in perioada asta 2011- 2012 si m-am informat destul de mult.
Nu stiu exact unde ai pus spuma poliuretanica, dar, spuma arde daca se aprinde cu flacara deschisa. Daca e doar temperatura foarte mare > 80 grade cred, se strange/topeste, dar nu ia foc. Ideal este sa pui vata de sticla.

#578
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 cuticco, on 14 decembrie 2012 - 14:47, said:

Ideal este sa pui vata de sticla.
ideal e sa pui vata bazaltica speciala cu densitate mare.

Edited by septimiu80, 14 December 2012 - 22:59.


#579
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008

 gabian22, on 14 decembrie 2012 - 10:20, said:

Nu ai putea monta ceva de genul asta ?
http://elidefire.ro/
pare buna solutia.

Vezi aici discutii:
http://forum.softped...4#entry12375354

Multumesc, e interesant, dar as dori sa fiu in cunostinta de cauza si sa previn sa se ajunga pana acolo ... pt ca punctele sa zicem vulnerabile le stiu. Dar nu stiu o chestiune relativ simpla: La ce temperatura se autoaprinde lemnul, mai ales daca nu este in contact direct cu sursa de caldura...doar aer calc?

#580
razvan_vastea

razvan_vastea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.01.2012
Deoarece multe persoane ce urmăresc acest subiect doresc  construcţia unei case la ţară, vreau să postez această legătură cu case proiectate de marea noastră arhitectă Henrieta Delavrancea. Foarte frumoase, foarte bine proporţionate  şi de un bun gust desăvârşit, îmbină tradiţia cu modernismul şi pot constitui subiecte de inspiraţie: http://www.facebook....356155287743143

#581
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008

 cuticco, on 14 decembrie 2012 - 14:47, said:

E ok. Daca la trecerea semineului prin planseu, ai izolat cu rigips si vata de sticla, nu e nici un pericol, chiar de ar fi flacara deschisa (sa presupunem cel mai rau caz in care nu cureti cosul vreo 2-3 ani si ai depuneri masive de gudron si se aprinde).
Sunt manager de productie la o fabrica cu profil prelucrare lemn. Mi-am facut si eu casa in perioada asta 2011- 2012 si m-am informat destul de mult.
Nu stiu exact unde ai pus spuma poliuretanica, dar, spuma arde daca se aprinde cu flacara deschisa. Daca e doar temperatura foarte mare > 80 grade cred, se strange/topeste, dar nu ia foc. Ideal este sa pui vata de sticla.

De horn nu imi fac griji ca e Sheadel...doar ma gandeam la schimbatorul de caldura din inox dc se aprinde in el ce se poate intampla ra..dar nu cred ca are ce...
Si la grinzile alea care le vezi pe desen mai mult ma ingrijoram , daca se pot supra incalzi avand in vedere ca unde bate aerul cald pe gips direct pot tine mana cam 3-4 sec. si la tavan vata este intre grinzi , pe grinzi sunt ceva sipci de lemn ca sa scot ceva denivelari ce aveau grinzile si pe sipci e prins gipscartonul.
Zona care se incalzeste mai tare este doar in dreptul gurilor cam 30cm/30cm in rest temp scade mult

Attached Files


Edited by ovidiuprotv, 16 December 2012 - 19:52.


#582
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Lemnul se autoaprinde la o temperatura mai mare de 250 grade celsius. Nu ai tu temperatura aia acolo sigur.

#583
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008

 cuticco, on 17 decembrie 2012 - 10:59, said:

Lemnul se autoaprinde la o temperatura mai mare de 250 grade celsius. Nu ai tu temperatura aia acolo sigur.

Mltumesc mult maestre, un raspuns simplu precis si linistitor....:-)

#584
radutc

radutc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.12.2008
dupa o cautare cu gogu:
"Înconditiile unei densităti mijlocii şi la umiditatea de echilibru cu cea a aerului înconjurător, lemnul se aprinde la temperatura de circa 300°C. S-a demonstrat însă că în cazul când pierderile de căldură nu pot avea loc(conducte de aer cald din lemn, lemn expus multă vreme la o temperatură de 80-90°C), se poate produce o acumulare de căldură ce se soldează cu o autoaprindere la temperaturi mult mai mici."
si alta :
"Arderea are loc în trei etape: în prima, lemnul este uscat la temperaturi de până la 150° C, evaporând apa conținută. Apoi, între 150° C și 600° C are loc piroliza. Componentele gazoase din lemn sunt apoi eliberate și este format cărbune. În sfârșit, de la 400 la 1300° C, are loc oxidarea (arderea)."
Mai trebuie documentat zic eu nu te culca pe urechea aia care-ti zice ca nu se poate intampla nimic.

#585
EmyEL

EmyEL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.12.2012
Buna! Mi-am facut si eu o casa de lemn la munte, la interior cu vata si rigips, iar la exterior, peste scandura am pus polistiren de 10 cm. Si nu am vrut sa pun deloc folia anti/condens. Am vazut la unii ca iarna mai rau face. Teoretic unde anume in peretele casei ar fi trebuit pusa si daca e musai? Multumesc!

#586
peter_memo4

peter_memo4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 31.12.2009

 EmyEL, on 23 decembrie 2012 - 01:31, said:

Buna! Mi-am facut si eu o casa de lemn la munte, la interior cu vata si rigips, iar la exterior, peste scandura am pus polistiren de 10 cm. Si nu am vrut sa pun deloc folia anti/condens. Am vazut la unii ca iarna mai rau face. Teoretic unde anume in peretele casei ar fi trebuit pusa si daca e musai? Multumesc!

ordinea de la interior spre exterior: gips carton - folie bariera vapori - izolatie vata - folie anticondens - structura lemn - etc
polistirenul e f putin permeabil la vapori . dupa ce umezalea intra in perete nu mai poate migra spre exterior in mare parte datorita eps-ului. daca se creeaza conditiile atingerii punctului de roua se face condens, cu toate urmarile corespunzatoare.
Posted Image

#587
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Poate intr-o casa care nu va fi locuita permanent nu va fi o problema mare. In mod normal, folia bariera de vapori (aluminiu sau polietilena) nu lasa vaporii din casa care trec prin rigips sa ajunga in vata (rigipsul preia si el o parte din umiditatea din interior, eliberand-o cand aerisesti) . Daca ajung in vata, vaporii de apa condenseaza acolo si iti uda vata si creaza punti termice, si degeaba ai pus-o. Mai mult, daca apa aia e prinsa acolo mai mult timp creeaza conditii dezvoltarii ciupercilor(mucegaiul), provocand afectiuni respiratorii si cardiovasculare. Daca nu ai pus si de acu nu mai poti face nimic, ai grija incaperea sa fie ventilata, la bucatarie se foloseste hota, in baie si instaleaza un ventilator care scoate aerul umed din incapere.

#588
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011
De retinut:
Descompunere termică a lemnului începe la temperaturi de peste 105° C; la 200° C este foarte mult accelerata și atinge cota maximă la 275° C. O degradare termica a lemnului poate să apară în timpul expunerii prelungite la temperaturi mai mici de 100° C. Punctul de aprindere de lemn este intre 200 si 275° C. În absența oxigenului duce la piroliză.
.
Nota: Pe toata inaltimea cosului care trece prin perete/planseu trebuie izolat de jur-imprejur cu material termoizolant-ignifug. Peste acest material se acopera cu un jacketing din tabla zincata (gross. min. 0,8-1,0mm).


 ovidiuprotv, on 18 decembrie 2012 - 21:23, said:

Multumesc mult maestre, un raspuns simplu precis si linistitor....:-)

Edited by panoramic66, 07 April 2013 - 14:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate