Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

(ovidiuprotv) Casa Structura lemn super izolata

- - - - -
  • Please log in to reply
587 replies to this topic

#415
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008

View Postalibabu, on 26th May 2010, 20:02, said:

ai tras o liniuta?  :naughty:


:naughty:  :D    o hooo aveam o poza si cu prafu din nas.. mai exact de pe firele din nas :puke:  acolo chiar aratam ca si cum a tras la greu..alb frate toot, dar asta e nu supoprt masca

#416
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
Hmmm demult nu am mai postat fiindca am fost cam "desumflat" ca si etuziasm, cred ca stiu toti cei care si au ridicat aproape in regie proprie ca tercerea de al perete brut (osb) la lavabil si gresie-faianta.... trece muuult, multi bani si rezultate foarte vizibile nu sunt nustiu cat de spectaculoase. Acuma a terminat cu pusul gipscartonului-banda slefuit afurisit  :thumbdown: , la etaj e pus in dormitoare parchetul de fag, mai tre raschetat-lacuit, pus pe hol si in dreasinguri, saptamina asta se termina si pusul faiantei si sapt viitoare e gata si gresia in baia de sus. La baia de jos imde va veni dusul, am dat pe gipscarton cu Mapegum de la MApei, iar pe coluri si pe marginea de jos a "cadei" am pus si banda cauciucata textila care vine cu acelasi produs de la mapei.

Bucata de faianta din poza cu pietre e ceva "faianta" de generatie noua ce se gaseste doar la Amb.....t, si este practic formata din 2 straturi de sticla groasa iar intre ele e pusa o poza de ffbuna calitate iar poza se continua de al o bucata la alta, formind o poza continuua. o voi pune la dus pe peretele din mijloc, cam scumpaaaa dar cred ca va fi de efect. si nu am degand sa mai schimb faianta deloc.

Mobila e facuta din scandura de brad uscata cumparata de mine si am pe strada la mine un tamplar tare priceput si atent si nici nu prea are de munca acum cu criza si e zic eu si ieftin..ca ex ma costat asa : scara interioara manopera,fara material, prelucarrea lemnului si montaj ma costa 2500, masa rotunda care se extinde, corp bucatarie care e si in poza, corpurile de jos din buc, comoda in dormitor din poza,bancutza pt papuci pt hol, patul de 160/200 capetele se vad in poze, 2 noptiere..baituirea si lacuirea lor..toate astea ma costa inca 2500, zic eu un pret bun.

Attached Files



#417
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
Lucrarile merg cam incet din cauza lipsei de timp pentru a lucra si a banilor pentru a plati echipa numeroasa care sa faca lucrare complexe si repede.
In partea de sus e zugravit si pus parchetul in camere, mai trebuie raschetat si lacuit.
Jos am mai finisat hornul si semineul cu caramida aparenta, si e pe final scara interioara din lemn...brad uscat, facuta de un tamplar din zona,ea este in general imbinata cu aracet si cepuri de lemn, este super stabila si nu scartaie deloc.

Attached Files



#418
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
cum se comporta placarile cu rigips, au aparut fisuri la imbinariel placilor de rigips, dupa o vara calduroasa in care se presupune ca lemnul s-a mai uscat si a mai lucrat?

#419
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Brava tata, felicitari!
Da-i bice mai departe ca ajungi batran ca mine pana termini casa :D
Frumos semineul cu caramida aia dar de ce e afumata deasupra arzatorului?

#420
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Felicitari!
Am citit topicul asa intr-o pauza de fara chef de munca la birou, atras fiind de pretul mic pe care l-ai primit pentru executarea structurii de lemn.
Daca ai putea sa ne dai niste costuri estimative ale casei de pana acum, din ce am inteles structura de lemn te-a ajuns cam 13000 de euro?
La cat se ridica restul costurilor si la ce suprafata?
Am vazut ca ti-a fost criticata la greu structura de lemn a casei, pana la urma tu cum esti multumit de ea au aparut ceva probleme deranjante ai mai lucra cu aceeasi firma sau ai alege ceva mai calitativ si scump?

#421
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010

View Postbaldovica, on 9th September 2010, 16:19, said:

cum se comporta placarile cu rigips, au aparut fisuri la imbinariel placilor de rigips, dupa o vara calduroasa in care se presupune ca lemnul s-a mai uscat si a mai lucrat?

tocmai de aceea, eu as folosi la interior lambriu de lemn. Este mai aspectuos, mai rustic. Elimini eventuale crapaturi.
Iar costurile sunt relativ apropiate.

#422
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008

View Postbaldovica, on 9th September 2010, 16:19, said:

cum se comporta placarile cu rigips, au aparut fisuri la imbinariel placilor de rigips, dupa o vara calduroasa in care se presupune ca lemnul s-a mai uscat si a mai lucrat?

intradevar au mai aparut mici fisuri, asa cam 4-5 in total dar nu periculos. Apropo care e solutia cea mai buna de reparare a lor?
Eu trageam cu coltul spaclului ca sa fac fisura mai mare iar apoi cu super rigips chituiam si finisam,e ok?


View Postbbogdanmircea, on 10th September 2010, 12:29, said:

Felicitari!
Am citit topicul asa intr-o pauza de fara chef de munca la birou, atras fiind de pretul mic pe care l-ai primit pentru executarea structurii de lemn.
Daca ai putea sa ne dai niste costuri estimative ale casei de pana acum, din ce am inteles structura de lemn te-a ajuns cam 13000 de euro?
La cat se ridica restul costurilor si la ce suprafata?
Am vazut ca ti-a fost criticata la greu structura de lemn a casei, pana la urma tu cum esti multumit de ea au aparut ceva probleme deranjante ai mai lucra cu aceeasi firma sau ai alege ceva mai calitativ si scump?


Cu firma nu mai lucarsem dar am vazut lucrari facute de aceasta firma,adica: o casa de vreo 3 ani facuta de ei pe structura de lemn si am vb cu proprietarii si erau fmultumiti si de manopera si de cum se comporta casa.
Am vazut o casa in constructie tot pe structura de lemn si mi-a placut de ei ca sunt din Joseni unde sunt multi constructori buni de case si seriosi..Unguri adevarati ca din 3 muncitori doar cu 1 ma puteam intelege.

Cu costurile nu am stat sa ma gandesc dar din cati bani am avut asa in mare fara ce sa mai bagat din salarii am ajuns cam asa:
terenul 625 m2 - 900 mil
iar incepind de la fundatie structura, finisaje,parchet in toata casa,bai,instalatii,mobila in buc,leaving,hol,dormitor..... deci ce mai tot ce trebe in afara de pavaj in curte,gard de beton,centrala,trasu gazului care mar costa 50 de mil iar curentul ...o suma frumusica  :death: . am bagat 1,800 mil+terenu.
La stuctura asta puteam sa ies mai ieftin cu mult daca puneam in afara de vata baz peste tot, vata minerala. Daca nu mai puneam osb de 0,8 si pe interior si daca alegeam un proiect mai simplu si mai monoton...a daa si daca cumparam terenul acuma la 50-60 mil aria nu la 130  :death: .
Am castigat insa mult zic eu ca nu am lucrat cu echipe mari si rapide care fac lucru de mintuiala,adica: fundatia facuta de mine, structura de echipa de 3 oameni, instalatiile de cunostinte (platite). pusul gipscartonului si finisarea,gres-faianta lui 1 cunostiinta care mai avea un job pelinga si mi-a facut un pret bun in defavoarea timpului lung de executie. Parchetul lemn masiv facut de sotul lu sormea, zugravit facut de mine, mobila,scara interioara din lemn masiv de brad uscata facuta de un timplar migalos,vecin, care lucra la o fabrica de mobila (mobex).
Intradevar au iesit cum mi-am dorit si facute bine dar timpul lung de executie si programarea lucrurilor si sa fi acolo si sa muncesti apropae in fiecare zi te termina psihic,moralul cade,si ai toate sansele sa iti distrugi si casnicia fiindca iti sta capul la ce tre facut si cum sa faci sa fie cel mai bine.  :angry:

#423
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006

View Postovidiuprotv, on 12th September 2010, 22:39, said:

intradevar au mai aparut mici fisuri, asa cam 4-5 in total dar nu periculos. Apropo care e solutia cea mai buna de reparare a lor?
Eu trageam cu coltul spaclului ca sa fac fisura mai mare iar apoi cu super rigips chituiam si finisam,e ok?

Au aparut din cauza modului de realizare a chituirii, sau datorita structurii "delasatoare" ?
In orice caz, la tine, tinand cont de "istorie", trebuie sa lucrezi rigips-ul ca la carte. Adica, TOATE imbinarile trebuie sa aiba cant. Daca nu mai e marginea originala, trebuie practicat cu rindeaua speciala rigips. Altfel nu o sa aiba chitul unde sa se depoziteze si nu o sa tina nici un an. Apoi trebuie banda de fibra, OBLIGATORIU la toate imbinarile (ingropata ferm in cantul de mai sus), si 3 randuri de chit minim, ultimul din cel super fin, care se aplica pe toata placa, nu numai unde crezi ca e nevoie...

Edited by instinct, 13 September 2010 - 08:10.


#424
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008

View Postinstinct, on 13th September 2010, 09:09, said:

Au aparut din cauza modului de realizare a chituirii, sau datorita structurii "delasatoare" ?
In orice caz, la tine, tinand cont de "istorie", trebuie sa lucrezi rigips-ul ca la carte. Adica, TOATE imbinarile trebuie sa aiba cant. Daca nu mai e marginea originala, trebuie practicat cu rindeaua speciala rigips. Altfel nu o sa aiba chitul unde sa se depoziteze si nu o sa tina nici un an. Apoi trebuie banda de fibra, OBLIGATORIU la toate imbinarile (ingropata ferm in cantul de mai sus), si 3 randuri de chit minim, ultimul din cel super fin, care se aplica pe toata placa, nu numai unde crezi ca e nevoie...

Intradevar cam asa sa facut chituirea, dar ca ex e o zona unde a crapat unde se imbina tavanul inclinat de la mansarda cu peretele si acolo intradevar nu are gipscartonul cant unde sa intre asa mult chit. in rest da sa folosit banda peste toot, 2 straturi de super rigips iar ultimul CT 127.

Am sa caut raspuns la intrebarile mele pe forum mai pe larg dar le postez si aici poate ma ajutati careva:
In eventualitatea in care voi reusi sa ma mut anul acesta nu voi avea timp si bani pt a trage gazul si ma gandeam daca sar putea lega centrala pe gaz la butelie clasica de gaz? cam cat mar tine o butelie, avind in vedere izolarea casei,repartitoarele de la mansarda puse pe minim, si incalzirea propriuzisa a cca 60m2, plus ca as baga pe semineu in zilele mai friguroase de iarna.
Iar 2: tot legat de utilitatii, cei de la electrica au dat ca posibilitate de racordarea la reta ca tre sa cumparam transformator de al medie tensiune al joasa, noi cei 5 proprietari care suntem cu case noi si vrem sa ne bagam curentul, astea near costa cam 120 mil din lista de pret data de ei. Si ca ultima solutie daca nu reusesc sa trag un fir de la vreun vecin de al drumul principal care e la 200 de m de mine; ma gandeam sa trag un fir de 2,5 dintr-o bucata de al mine de acasa care e la aprox 800-900 m fiindca parinti mei au avut candva magazin alimentar si circuit separat tras de pe stilp cu contor electric la care mas putea lega. Problema eca nu stiu cat ar fi de legal si daca nu va scadea tensiunea curentului fiind firul asa de lung  <_<

#425
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
Ma intreba cineva cat ma costat casa pina acum fara teren si mia adus aminte ca intradevar am cam uitat de forum sa pun detali de stadiu constructiei.
Raspunsul meu e ca am bagat pina acum cam 1,8 miliarde in care va fi la cheie tot interiorul, baile complecte,parchet masiv, mobila brad la comanda.... am sa pun poze in curind...

Intradevar poate cam scump dar asa e nu mam prea uitat la bani cand a fost vb de materiale si calitate,fiindca in pereti nu mai prea umbli si fiind la prima casa am mers pe principiu sa fie bine facut din prima. As mai fi putut scuti din pret de ex la :Izolatia in pereti sa nu o fi facut cu vata bazaltica ci minerala, parchet sa pun laminat si nu fag,pe interior sa nu mai pun osb ci direct gipscartonul pe structura (muulti bani si multa munca cu osb-u), folie bariera de vapori aluminiu pe interior pe pereti care sunt cu legatura cu exteriorul, horn de 1000 euroi, semineu, mobila din lemn de brad...
Ce mai trebuie ca sa fie gata de mutare e parchetul raschetat si lacuit ce se face zilele astea, scara interioara de lacuit si corpurile de mobila, cumparat centrala, pus hidroforul, bagat gazul si curentu  :death:


Vestea proasta e ca nuu, nu mam mutat si maii proasta ca curentul si gazul ma costa : curentul 120 mil, gazul 50, deci exact toti bani ce ai mai am. Si veste si mai proasta e ca nu mai prea am cu cine sa ma mut si pt cine sa trag sa o termin ca cu sotia suntem cam pe cale de divort..nu va speriati nu din cauza la casa..dar a contribuit si asta mult, aveti deci grija cit va implicati intro casa si cata atentie ai dati ca sar putea sa castigati bani facand in regie proprie dar sa pierdeti pe alta parte.  :cursing:   Asta e viata merge inainte , daca am vrut casa o sa am pina la urma poate nu asta dar imi voi face alta, cu experienta acumulata mai bine si mai ieftina...asta daca nu ma mai bag intrun credit sau imi vin frun rinichi si ai dau partea  :w00t:

#426
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Nasoala situatia cu divortul...  :nonobad: Iti dispare tot entuziasmul pentru casa...
Totusi, o casa pe care ai ridicat-o cu vreo 42-43,000 euro nu inseamna mult.

P.S. Misto semineul...

#427
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006

View Postovidiuprotv, on 10th November 2010, 21:09, said:

Si veste si mai proasta e ca nu mai prea am cu cine sa ma mut si pt cine sa trag sa o termin ca cu sotia suntem cam pe cale de divort..nu va speriati nu din cauza la casa..dar a contribuit si asta mult, aveti deci grija cit va implicati intro casa si cata atentie ai dati ca sar putea sa castigati bani facand in regie proprie dar sa pierdeti pe alta parte.  :cursing:

Pacat, mare pacat, nici o casa nu merita un asemenea sacrificiu...

#428
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Deci nu este bine să stai prea mult pe șantier. Nu te ambala pt. că lucrurile tind să se rezolve de la sine...într-un fel.

#429
casa_din_vis

casa_din_vis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 21.07.2010

View PostRocknroll, on 10th November 2010, 20:47, said:

Nasoala situatia cu divortul...  :nonobad: Iti dispare tot entuziasmul pentru casa...

Poate nu e totul pierdut, inca nu a divortat...
Multa bafta!

#430
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008
aveti copii?
daca da, este mai nasol, daca nu, este mai usor.
o sa fi liber, petreceri, nebunii, iti faci de cap, esti inca tanar. ;)

daca stai prea mult pe la constructie si te implici, se intampla d'astea, daca nu stai iese casa varza... cum o dai nu e bine. :)

Edited by flopardu, 11 November 2010 - 13:20.


#431
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
In general unei femei daca i se pune pata si nu mai vrea sa stea cu jumatatea sau vrea sa ajunga la unu anumit scop, se agata de orice lucru marunt si nesemnificativ ca sa ajunga unde vrea.
Nu este un motiv sa bagi divort ptr faptul ca,tu stateai mai mult pe la casa....pentru ca acea casuta nu ai construit-o numai ptr tine.......daca o femeie are capul pe umeri si merge in aceeasi directie cu sotul sau vice versa, nu are cum sa se ajunga aici.....mie mi se pare cea mai mare prostie sa te agati si de acest lucru!
Ma rog, tu mergi in continuare, capul sus si eu zic ca ptr toti exista cate cineva care sa ii fie alturi si la bine si la greu!  :console:  
o sa fi liber, petreceri, nebunii, iti faci de cap, esti inca tanar.  - il sustin pe flopardu cu aceasta fraza........... :peacefingers:
Toate astea au fost spuse de catre o femeie, care stie cum gandeste specia,insa sunt multe alte lucruri care face diferenta intre ele! :)
Numai bine iti urez!

#432
maneaandreea

maneaandreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.05.2010

View Postovidiuprotv, on 10th November 2010, 20:09, said:

Ma intreba cineva cat ma costat casa pina acum fara teren si mia adus aminte ca intradevar am cam uitat de forum sa pun detali de stadiu constructiei.
Raspunsul meu e ca am bagat pina acum cam 1,8 miliarde in care va fi la cheie tot interiorul, baile complecte,parchet masiv, mobila brad la comanda.... am sa pun poze in curind...

Intradevar poate cam scump dar asa e nu mam prea uitat la bani cand a fost vb de materiale si calitate,fiindca in pereti nu mai prea umbli si fiind la prima casa am mers pe principiu sa fie bine facut din prima. As mai fi putut scuti din pret de ex la :Izolatia in pereti sa nu o fi facut cu vata bazaltica ci minerala, parchet sa pun laminat si nu fag,pe interior sa nu mai pun osb ci direct gipscartonul pe structura (muulti bani si multa munca cu osb-u), folie bariera de vapori aluminiu pe interior pe pereti care sunt cu legatura cu exteriorul, horn de 1000 euroi, semineu, mobila din lemn de brad...
Ce mai trebuie ca sa fie gata de mutare e parchetul raschetat si lacuit ce se face zilele astea, scara interioara de lacuit si corpurile de mobila, cumparat centrala, pus hidroforul, bagat gazul si curentu  :death:


Vestea proasta e ca nuu, nu mam mutat si maii proasta ca curentul si gazul ma costa : curentul 120 mil, gazul 50, deci exact toti bani ce ai mai am. Si veste si mai proasta e ca nu mai prea am cu cine sa ma mut si pt cine sa trag sa o termin ca cu sotia suntem cam pe cale de divort..nu va speriati nu din cauza la casa..dar a contribuit si asta mult, aveti deci grija cit va implicati intro casa si cata atentie ai dati ca sar putea sa castigati bani facand in regie proprie dar sa pierdeti pe alta parte.  :cursing:   Asta e viata merge inainte , daca am vrut casa o sa am pina la urma poate nu asta dar imi voi face alta, cu experienta acumulata mai bine si mai ieftina...asta daca nu ma mai bag intrun credit sau imi vin frun rinichi si ai dau partea  :w00t:


Ma mut eu la tine  :thumbup:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate