Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

(ovidiuprotv) Casa Structura lemn super izolata

- - - - -
  • Please log in to reply
587 replies to this topic

#379
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
In sfarsit am mai bagat neste poze cu stadiul actual al lucrarilor,
Se face semineul..ziua 2 si sper ca in 3 zile sa fie gata, am facut un soclu din 2 rinduri de caramida plina, iar pe linga el am mai pus cate 1 rind de caramida de samota refractara, fava bazaltica pe pereti, urmeaza sa imi fac din inox coturile si un fel de radiator din mai multe tevi mai subtiri ca se faca o cat mai buna eliminare a calduri ce iasa pe horn. Sper sa iasa ok si sa aiba un randament mai bun decat cum lam folosit pina acum ..in pielea goala fara caramida pe linga el, fara legatura intre el si cos tip radiator.

La Gips carton am folosit pt tavan sipci de lemn ca sa il scot drept, iar pt pereti ca sa ai scot denivelarile am folosit Reifix ...pus in puncte cu mistria pe placa iar dupa apasat cu indreptarul gipsacartonul pe osb la drept, las sa se usuce rifixu pina a 2-a zi si bag holsurubuile.

Am facut si canalizarea  :deadtongue: , a trebuit sa trag 95 de m de canalizare, teava de 250: sapat intre 2,5-3 m,  :death:  ma costat in total 80 de bulioane si asta doar teava si sapatul si inca am mai scutit la sapat ca lam facut asa  la negru, caminul de al drum lam facut din inele de fantina iar caminul de apa menajera cel de plastic negru il aveam si aveam si gura de vizitare pt canalizare... din casa am venit cu teava de 110 iar in caminul de vizitare din curte am bagat si 2 scurgeri de la jgeaburile de pe casa, si am iesit din el pina la caminul de la drum cu teava de 160...ca sa fie ok in caz ca va veni multa ampa de pe casa.


Doar de data aceasta, te rog să atașezi pozele direct pe acest forum.  :peacefingers:

Edited by raduk, 21 December 2009 - 19:40.


#380
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
nu stiam ca e o problema daca folosesc "picasa', pacat, ne ajuta sa scutim din timp. :death:

Care e problema? de ce nu se poate?

Attached Files



#381
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
E frig de crapa pietrele asa ca am timp sa mai bag ceva nautatii: Am terminat semineul..cu care incalzesc casa si isi face treaba destul de bine; modelul nu o fi cel mai estetic si simetric dar astea au fost condiitile din cauza la horn si din cauza ca la evacuarea gazelor arse am pus un "butoi" din inox (0.4mm) ca sa preiau din caldura ca sa nu fie evacuata in horn, deacea e acel spatiu destul de lat deasupra focarului ...
Am montat scara de urcare in pod..destul de usor in aprox 3-4 ore si functioneaza ffbine.
Sunt pe terminate cu pusul gipscartonului la cele 3 camere de sus.. dureaza cam mult caci meseriasul lucra cam incet dar zic eu bine si le bibileste pina iasa pereti drepti si tot ce trebe  :peacefingers: ..dar asta e nu ma mai grabesc si ne fiind platit la zi nu ma intere..mai bine incet si bine decat rapid si prost.
E facut si tabloul electric..puse sigurantele, facute legaturile la ele si in doze..facuta proba cu aparatul de masura si nu e deocamdata nici un holsurub strecurat printre ele  :OK:

Am insa neste intrebari pt voi daca ma puteti ajuta: In camera tehnica tre sa pun tavan fals gen piscoturi, pt ca tevile de la canalizarea-apa leam pus sub grinzi nu am mai gaurit grinzile si atunci tre sa cobor tavanul suspendat. Am piscoturile si profilele metalice ce se prin pe margine,intermediare si ceva bucati mai mici ..problema e ca nu am mai pus astfel de tavan si nu stiu cat de complicat sunt de pus profilele ca sa fie ok: aveti ceva schema cu pasi inceperii unui tavan de acest fel?

PONT: Cine are nevoie de asa ceva (tavane false,mochete si alte chestii) eu am vazut pe strada unde muncesc o banka care sa inchis si se dezmebra interiorul pt a se amenaja alta banka ..ca cica astea fiecare au standardul lor si desi era ffputin folosit spatiu inainte se da tot jos si se face altfeel (din banii nostri binenrteless).. asa si mi-a picat pe loc ideea daca nu sunt dispusi baieti la un mic ciubuca sau daca nu eventual nu au chestii care le arunca si sunt ok..am vb cu ei si am negociat piscoturi de tavan cu profile, o lampa incastrabila cu becuri economice si o lampa cu 4 neoane,un senzor de miscare..toate la 200 RON, asa ca fiiti atenti la demolarile de la voi din oras ca cica asa se practica in toata tara si la toate bancile  :coolspeak:  :D

Attached Files



#382
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Cat a costat scara pt pod si cum o tragi jos,ca ma gandesc ca nu esti chiar atat de inalt...?

#383
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View Postovidiuprotv, on 25th January 2010, 17:58, said:

E frig de crapa pietrele asa ca am timp sa mai bag ceva nautatii: Am terminat semineul..cu care incalzesc casa si isi face treaba destul de bine; modelul nu o fi cel mai estetic si simetric dar astea au fost condiitile din cauza la horn si din cauza ca la evacuarea gazelor arse am pus un "butoi" din inox (0.4mm) ca sa preiau din caldura ca sa nu fie evacuata in horn, deacea e acel spatiu destul de lat deasupra focarului ...
interesant semineul, dar nu ti l-a montat un profesionist?

#384
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008

View Postbobodinvs, on 25th January 2010, 23:23, said:

Cat a costat scara pt pod si cum o tragi jos,ca ma gandesc ca nu esti chiar atat de inalt...?

Scara a fost 270 ron, si sunt de 3 dimensiuni: pe latime..in functie de latimea grinzilor pe care le ai tu la pod,intre care bagi scara
Scxara e pe sistem de arcuri si are un sistem simplu de incuietare pe care cu un carlig o tragi in jos si se deschide si sta in arcuri nu pica jos ci o tragi tu si o desfaci.La inchidere se impacheteaza scara si se impinge in sus ajutat de arcuri si se inchide automat clapeta


View Postseptimiu80, on 26th January 2010, 09:15, said:

interesant semineul, dar nu ti l-a montat un profesionist?


Interesant in sensul bun sau rau?  :confuzzled:
Intradevar nu la montat o firma specializata ci un meseriaos care e defapt timplar si a mai facut 2 ianinte.
Eu am stat pe linga el si sunt cat de cat multumit.. AM pus pe linga focar si deasupra caramida refractara ca sa absoarba caldura in timp ce arde si sa elimine dupa ce focul se stinge; pe pereti de jos pina sus am pus vata bazaltica de 5 si am prins pe ea folie de aluminiu deacea pt mincare ca sa nu vina in incapere particule de vata aduse de aerul cald ce easa in p[artea de sus..am pus vata si pe gipscarton .

#385
Valentian

Valentian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.11.2009
Eu mi-am facut o casa de lemn,ieftina ,cu un dormitor sus,suprafata casei are 100 mp.4 camere.ce e drept le-am izolat bine si nu am probleme cu caldura.acum sunt in ea,azi de dimineata erau -25 de grade si in casa 20 jos si 22 sus.Fac cald cu un convector pe gas.care incalzeste 90 mc,consuma o butelie la o saptamana.si incalzeste 2 camere .

Edited by Valentian, 26 January 2010 - 11:40.


#386
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
Si eu ma gandeam sa folosesc butelie la aragazul din bucatarie..cam cat crezi ca ma va tine o butelie pt mincare la 2 persoane
Ce izolatie ai pus la casa si in ce ordine si cum ai facut ventilarea al structura?

Edited by raduk, 26 January 2010 - 20:46.
citarea inutilă a postului precedent


#387
Valentian

Valentian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.11.2009
butelia pt argaz..te tine 2-3 luni...dac amanaci in oras te tine si 2-3 ani...ventilatia am facut-o prin bariera antivaporide jur imprejur si pe acoperis

extrudat de 3,5 pe exterior vata minerala de 10 pe interior

Edited by raduk, 26 January 2010 - 20:46.
citarea inutilă a postului precedent


#388
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
am spus ca nu  e facut de un profesionist pentru ca a folosit mai mult varianta de radiatie si deloc cea de convectie ori la seiminee cu focar de fonta ca al tau  e utila si incalzirea prin convectie.
2 Profilele alea metalice neacoperite cu vata azaltica spre butoiul de caldura nu sunt prea Ok. Am vazut, simtit, mirosit, seminee facute asa si daca bagai lemne mai sanatos mirosea chitul de la rigips de spuneai ca l-ai dat ieri, si nu vb de primul an, nu, dupa 4 ani, tot asa miroase din cauza ca se incinge metalul si rigipsul si miroase chitul.

#389
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008

View PostValentian, on 26th January 2010, 20:43, said:

butelia pt argaz..te tine 2-3 luni...dac amanaci in oras te tine si 2-3 ani...ventilatia am facut-o prin bariera antivaporide jur imprejur si pe acoperis

extrudat de 3,5 pe exterior vata minerala de 10 pe interior

eu zic ca nu cine sti ce super izolata. si nu inteleg dece ai pus extrudat de 3,5 in loc de polistiren expandat mai gros?


View Postseptimiu80, on 26th January 2010, 21:49, said:

am spus ca nu  e facut de un profesionist pentru ca a folosit mai mult varianta de radiatie si deloc cea de convectie ori la seiminee cu focar de fonta ca al tau  e utila si incalzirea prin convectie.
2 Profilele alea metalice neacoperite cu vata azaltica spre butoiul de caldura nu sunt prea Ok. Am vazut, simtit, mirosit, seminee facute asa si daca bagai lemne mai sanatos mirosea chitul de la rigips de spuneai ca l-ai dat ieri, si nu vb de primul an, nu, dupa 4 ani, tot asa miroase din cauza ca se incinge metalul si rigipsul si miroase chitul.

Eu zic ca e folosita si varianta de convectie care din cate stiu eu inseamna circuitul aerului care intra in partea de jos a focarului pe fantele special facute din fabrica si pe masura ce se incalzeste urca in cazul meu printre focar si caramida refractara..pe linga butoiul de caldura si urca in sus si iese pe fanta facuta acolo..circuitul e facut ,poate nu se vede din poze..dar ca test daca bun un bat de chibrit in partea de jos unde sunt fantele pt aer trage inauntru flacara.

nu stiu cat de tare tre sa se incalzeasca ca sa miroase chitul fiindca la mine inca nu e tencuit fiindca vreau sa il plachez cu caramizi decorative ce se gasesc prin baumax sunt ceva parca din ghips cred ca facute si au ceva adeziv special..sper sa reziste la temperatura??. LA mine am facut foc destul de mult si tare deja dar nu se incalzeste gipscartonul tare..adica pot sa tin mina pe le lejer si nu ma arde deloc.

#390
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
Sunt pus pe ganduri la ce varianta sa folosesc la incalzirea locuintei si a apei menajere.
Si ma gandesc la ce ar merge cel ami bine pentru o casa bine izolata (10cm polistiren-osb15-vata bazaltica 15 cm-folie bariera de vapori aluminiu-osb 0,8-gipscarton) suprafata utila e de 140 m2.
Caloriferele si instalatia(ppr verde) sunt trase, ma gandeam in prima faza sa pun centrala pe lemne cu gazeificare si boiler cu dubla serpentina electric al care sa leg cand voi avea bani un panou pt apa calda.
Dar mia zis cineva de o varianta pt incalzirea locuinetei ca o centrala electrica care sunt cea mai mare de 24 kw si ma agndeam oare nu as iesi cat de cat bine daca casa e bien izolata si nu va merge mai mult de 3-4 ore pe zi, plus ca e mai lejer ca nu tot bagi lemne.
Ce variante as avea avind in vedere ca inca gaze nu se ivesc prin zona?

#391
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postovidiuprotv, on 9th February 2010, 10:30, said:

Ce variante as avea avind in vedere ca inca gaze nu se ivesc prin zona?
eu zic electric

#392
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
DECE? Inteleg e lejeritatea de a nu baga pe foc, fum,jar ce tre scos si altele dar ma intereseaza foarte tare pretul pe care las da pe centrala si curent iun timp si pe centrala cu lemne si lemne in timp.. si cam cat ar functiona fiecare dintre ele de ex intro zi de iarna al -15 C avind in vedere izolarea casei..

Edited by raduk, 09 February 2010 - 22:10.
citarea inutilă a postului precedent


#393
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
-15 afara destul de rar
in cazul tau
as alege ip
centrala electrica
+ 1-3 panouri solare pt a incalzi apa pt ip si menajera
si bineanteles o izolare peste medie a casei ,as zice un 15 cm polistiren

#394
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008

View Postpetre69, on 9th February 2010, 22:41, said:

-15 afara destul de rar
in cazul tau
as alege ip
centrala electrica
+ 1-3 panouri solare pt a incalzi apa pt ip si menajera
si bineanteles o izolare peste medie a casei ,as zice un 15 cm polistiren

acuma izolatia e facuta cum am zis mai sus 10 cm polistiren + 15 cm vata bazaltica..ca polistiren de 15 cm nu am prea vazut pe piatza.
Sunt curios alti posesori de case de acelasi gen ce variante de incalzire folosesc si pt ACM.
Eu mam pregatit cu lemne pt la anu sa am ca eram hotarit sa pun centrala pe gazeificare dar ma gandesc sa nu fie prea mult... in sensul ca umplu centrala cu lemne si merge 2-3 ore se incalzeste in casa si find izolatia buna nu mai are ce face centrala decat peste cine sti cate ore si astfel poate nu se merita investitia in centrala lemne..munca disconfort.  <_<
Hmmm. zic bine sau is prostii...e prea mult o centrala pe lemne in zilele de toamna- primavara intre -5+10 gradeC?
                                             iar centrala electrica pt incalzire+boilerul electric pt ACM sa consume muuult pe timpul iernii?

#395
ovidiuprotv

ovidiuprotv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 05.09.2008
doresc sa pun parchet lemn masiv in toate camerele de la mansarda si la parter.
La parter am suport de beton, adica : placa fundatiei de aprox 10 cm polistiren extrudat 3 cm,plasa sudata,placa beton aprox 4-5 cm..suprafata betonului nu este foarte finaa si probail fiindca nu am udato dupa turnare tinde sa se ridice si desprinda praf la umblare..deacea ma gandeam sa torn o sapa autonivelanta sub parchet.
Intrebarile mele sunt: -peste sapa mai trebuie pus ceva sub parchet?
- cu este cel mai indicat a se lipi parchetul de fac pe sapa?

La mansarda peste grinzi este osb 3 de 2,2 cm si acolo ma gandeam sa fac asa : sa pun extrudatul de 3 iar peste sa prind cu holsuruburi placa de osb de 1,2cm prin extrudat de osb de 22 iar parchetul sa se lipeasca pe osb.

Problemele sunt urmatoarele: - intr-o camera una dintre grinzi are burta in sus ,deci suprafata nu e plana, cum sa scot aceaste denivelari?
Sa razuesc din extrudat unde are burta osb-ul si sa scot astfel drept ultima placa de osb?
Cu ce se lipeste cel mai bine parchetul masiv de osb?
Ce alte solutii as avea sa scot denivelarile si sa pun parchetul?

#396
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006
Cumpara "Maison & travaux". Serios, au exact sectiune de montaj parchet masiv, cu date despre umiditate, tot, aclimatizare. Eu iti recomand solutia Sika, cea cu covor pregaurit in care se pune adezivul in niste decupaje speciale, si apoi se lipesc placile in aceste snururi. Merge si pe osb si pe sapa, cred, verifici la Sika, la un magazin gen hornbach, sau ce ai pe langa tine similar...

La faza cu grinda ce sa zic, e regretabil, insa nu vad cum ai putea rezolva. Cum sa iei din extrudat. Cu ce iei. Este SF. E mai realist sa desfaci, eventula pe jos, si sa o inlocuiesti. Daca nu, sapa autonivelanta, cu toate ca nu cred ca e indicat, mai ales daca e zona cu bowindow-ul, care se lasase singura, de a trebuit sa o desfaci...

Uite idee. Ia sa zicem folie de sub parchet de diverse grosimi (1-5mm) si o pui in straturi succesive in jurul "musuroiului", astfel incat in varf nu pui nimic, sau pui 1mm, si la margine cat e necesar... Insa adio parchet masiv, laminat atunci.

Sau : pui masivul pe sipci, este in revista si metoda asta. Iti ridica camera, dar o scoti la drept, prin sipcile puse corect....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate