Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Dispozitiv pentru generat ultrasunete

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
shooter-5

shooter-5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 06.04.2011
nu eu vreau sa stiu numai cum se lega acei tranzistori
ca cineva de pe forum a zis ca se pot lega doi tranzistori

#38
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
OFF TOPIC
Daca nu folosesti macar o virgula sau un punct, nu se intelege ce ai afirmat... B)

Uite, chiar  din interventia precedenta,  una este sa afirmi:
''Nu eu vreau sa stiu'' - rezulta ca  tu nu vrei nimic, adica nu te intereseaza  sa stii
si altceva este
''Nu, eu vreau sa stiu'' -  aici cu Nu se face negarea unei afirmatii (a interlocutorului) si se confirma dorinta de a sti.
Vrigula are uneori importanta, de aceea se foloseste... B)


ON TOPIC

Si cam atat cu lectia despre punctuatie, o schema cu doua tranzistoare este atasata in postul numarul  10.

Observatie: dar asa simpla cum este aceasta schema, in practica   nu are  eficienta, e necesar un etaj suplimentar de amplificare pentru a obtine suficienta  putere.
Toate schemele care au fost ulterior postate aici, e adevarat ca mai complicate, asta contin in plus: etajul de amplificare.
Problema ta este ca nu vrei sa intelegi ca ai primit deja indicatii corecte si totusi ai continuat  sa alergi dupa cai verzi pe pereti...

PS: si nu mai folosi clone pe forum, daca eu nu am luat nicio masura, asta  nu inseamna ca eu nu stiu, OK? :rolleyes:

#39
shooter-5

shooter-5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 06.04.2011
cum adica clone??

#40
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Las-o asa cum a cazut, OK? B)
Citeste esentialul de mai sus.

#41
marius1950

marius1950

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.01.2008
Am si eu o intrebare pentru cei care se pricep la electronica. Sunt novice in electronica, asa ca luati-ma incet. Voi incepe a spune ca, in spatele blocului unde locuiesc, stau 13-15 caini maidanezi foarte agresivi. Multi vecini au facut sesizari pentru a fi ridicati acei caini dar nu s-a rezolvat problema pentru ca animalele au fost sterilizate si lasate in libertate (chiar au la ureche aplicata o chestie galbena-posibil inregistrarea lor in evidentele primariei). Au fost vecini muscati de acesti caini. Pentru a rezolva problema m-am gandit sa cumpar un dispozitiv portabil de speriat cainii cu ultrasunete pe care sa-l desfac iar firele care duc la acel minidifuzor sa le bag intr-o statie audio de amplificare si sa scot o putere mai mare, iar la iesirea din statie sa pun un difuzor mai mare pentru a ajuge la acei caini care sunt la o distanta de mine (fereastra) aproximativ 70-80 metri. Vreau sa stiu daca o sa functioneze aceasta schema, sau daca cineva are o idee mai buna sa o spuna aici.

#42
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Rezolvarea definitiva a problemei se face numai prin exterminare.
Deci foloseste cu incredere un dispozitiv cu ...furadan.

#43
marius1950

marius1950

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.01.2008
Chiar daca acesti caini m-au exasperat la culme, parca este prea mult sa le dau furadan. Alte variante ?

#44
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Ideea de baza este sa produci un sunet de frecventa mare si la o intensitate cat mai mare, in asa fel incat sa nu deranjezi si vecinii. B)
Ca o sa folosesti un amplificator dedicat sau unul creat special, asta e mai simplu, ramane problema traductorului, adica a difuzorului de inalte, uzual se foloseste un traductor piezo, asa cum se utilizeaza in variantele industriale. (acolo sunetul de inalta frecventa  e in plus modulat pentru a crea un disconfort cat mai mare).

#45
mitzu20

mitzu20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 07.05.2011
salut
as vrea sa realizez si eu un dispozitiv dinacesta cu ultrasunete
schema cu 4049 a incercat-o cineva??
merge
da rezultate
si vad ca se vorbeste de un buzzer
la ce frecventa ar trbui sa fie acesta??

#46
crissimage

crissimage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.02.2013
Salutare Tuturor Electronistilor!
Sunt nou pe acest forum si m-am inscris mai mult fiind mihnit ca nici in acest moment nu a facut nimeni rost de schema de ultrasunete ,,dogchaser''.
Am rugamintea la cina are acest dipozitiv sa puna niste poze macar cu cablajul acestui modul contra cainilor.
Sunt in aceasi situatie ca multi altii, am la aprox 10m de fereastra o cusca cu trei piticanii de caini care m-au exasperat cat de tare latra....

Am vazut ca problema a fost dezbatuta pe tot felul de forumuri de-a lungul anilor si nici acum nu sa gasit o solutie de a aduce la tacere cainii fara sa-i omoram.

daca afla cineva ceva...poate se exprima aici...

Edited by crissimage, 08 February 2013 - 23:47.


#47
Whiteboy2010

Whiteboy2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 27.05.2010
Acele aparate Dog-chaser nu au la baza un simplu oscilator, asa cum s-ar crede, ci un microcontroller ATTiny13, care poseda un soft ce genereaza o secventa de impulsuri dreptunghiulare cu frecventa de 24,8KHz, care au scopul de a punein miscare de oscilatie tweeter-ul piezo. Apoi, acest tweeter printr-o legatura de feed-back comunica uC-ului anumiti parametrii, pe baza carora devine posibil ca tweeter-ul sa lucreze la rezonanta, si sa produca acei 130dB(si ii produce, am masurat!).Cum aceste Dog-Chasere costa de la 40 lei, nu prea cred ca prezinta vreun interes construirea unuia. Pentru cainii care au obiceiul sa latre sub geam/balcon etc, mai bun e un "stop-barking".
Am unul din acesta, care s-a dovedit foarte bun, are efect uimitor asupra patrupedelor(daca nu sunt surde-exista si caini surzi-dar cei surzi de regula sunt foarte pasnici).

Edited by Whiteboy2010, 10 February 2013 - 14:45.


#48
crissimage

crissimage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.02.2013
daca ai astfel de dispozitiv, poti te rog sa-i scoti schema?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate