Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

25000 euro-GARSONIERA SAU CONSTRUCTIE CASA?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
OROLLES

OROLLES

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.03.2008
Salutare,

     Sunt unul din cei ce se chinuie locuind cu chirie.
   Am ajuns la concluzia ca decat sa platesc o chirie de 150-200 de euro mai bine fac un credit si cu aceeasi bani platesc ratele la banca si imi cumpar o garsoniera.
   Dar ca tot romanul, caut sa ma intind mai mult decat imi este plapuma si a inceput sa ma bantuie gandul daca nu as putea sa ridic o casa cu aceeasi bani. ceva simplu cu 2-3 camere la inceput, sa am o casa, si pe parcurs sa mai extind. dupa experienta voastra, la cat m-ar ajunge constructia unei case , simple cu 2-3 camere si o bucatarie. Stiu ca e destul de vag ceea ce zic eu, dar credeti ca as putea obtine ceva mai bun decat o garsoniera in aceeasi bani?
Sa zicem 20-25 000 euro.

Multumesc anticipat.

#2
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
Orolles nu uita ca o casa se face pe un teren care nu e gratis. Un minim de 300 mp cred ca sunt suficienti pt o casa mica. 15.000E min. se duc doar pe teren.
Nu vei face cu 20.000E-25.000 o casa la cheie : utilitati(fosa septica,put,pompe etc.) + taxe(racordare curent,gaze,autorizatii&shit) + proiect (5E/mp) + instalatii(sanitare&termice+centrala termica,electrice) + finisaje interioare/exterioare, + mobilier (in cazul in care nu il ai.) etc.

Edited by lifestyle2000, 15 March 2009 - 00:46.


#3
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
depinde cat de modest esti (sunteti), depinde ce ai deja in mana... ai teren? ai niste bani adunati? Cu 25000 nu-ti faci casa - nu cu firma, nu la cheie, nu daca ai servici si nu poti sa fii de fata sa supraveghezi si cand e nevoie sa ajuti.  Poti sa incepi o casa cu ei, teoretic poti spera sa te si muti inauntru si daca nu-i finisata - daca ai  o baie, curent si o soba - dar ca s-o termini cum procedzi? Vreti sa locuiti intr-o astfel de casa pe perioada nedeterminata?

Daca alternativa e o garsoniera, poate va multumiti cu ceva f. simplu cu un singur dormitor micut. Creditul e periculos in ambele variante.

PS uite aici planuri de casute unele foarte modeste, dimensiunile sunt in picioare (feet) si toli (inch) - un picior are 0,3m iar un tol are 2,5cm - http://www.ag.ndsu.n.../houseplans.htm

Edited by blimpyway, 15 March 2009 - 01:07.


#4
cretu22

cretu22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 25.01.2007
Depinde mult de zona unde vrei sa faci: la oras sau in apropiere, daca faci cu firma sau in regie proprie, daca ai terenul sau nu.Ce poti face: cauta cateva proiecte care te satisfac, si incearca sa ceri niste preturi de manopera prin zona.Poti astfel sa-ti faci o idee.De asemenea utilitatile in zona, cat de departe sunt?.Ce pot sa-ti spun din proprie experienta ca in oras te duce mult mai mult constructia unei case decat in zonele limitrofe , din toate punctele de vedere.
Bafta

#5
OROLLES

OROLLES

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.03.2008
Multumesc mult de sfaturi. Casa as vrea s-o fac undeva in localitatile din apropierea Constantei. Lucrarile le pot face cu ajutorul unei rude in care am mare incredere si care lucreaza de ani buni in domeniu. De fapt ar trebui sa-l intreb si pe el ce parere are .Cel mai mult ma sperie hartogaraia , nu stiu ce trebuie facut, ce aprobari, si stiu obiceiurile mult cunoscute ale functionarilor nostri.
Nici eu nu sunt incantat de varianta creditului dar decat sa platesc o viata chirie, si sa nu raman cu nimic, cel putin platesc aceeasi bani si raman cu ceva.

#6
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
O casa mica cu 2-3 camere ar insemna undeva la 100mp construiti zic eu, adica un P+M eventual, 55-60mp jos si restul sus. Ca sa o faci din caramida, la rosu, tot scoti din buzunar 17.000 EUR cred. Un proiect luat de pe undeva pe solutia buget iti mai ia vreo 1000 EUR banuiesc, sa pui tabla gen Lindab mai dai 1500 EUR poate (poti pune tabla normala, iesi mai eiftin eventual), geamurile te-or mai duce si ele 1000 EUR sa spunem si deja ai ajuns la aproape 21000 EUR strangand foarte rau buzunarul. Mai pune acte si autorizatii inca 1000 EUR macar, curent, gaze si fosa si uite cum ai ajuns la 25.000 EUR aproape, fara teren si fara finisaje.

#7
ovi22222

ovi22222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.12.2008
Stai linistit.
Nu te avanta ca-ti rupi gatul.
De la 25000 o sa vezi ca vei ajunge la 35 000 sau chiar 40 000. euro
O cheltuiala o cere pe alta si tot asa
Ia-ti garsoniera si mai vezi pe urma (poti vinde )
o casa nu poti sa o incepi ieftin si prost cu bani putini fiindca dupa aceea o sa-ti blestemi zilele. N-am facut aia ,nu am aia ,trebuia sa fac si aia ,imi trebuia mai mult loc si tot asa o sa tot dai bani (daca ai).

Cat priveste terenul ma indoiesc ca vei gasi in apropierea Constantei doar cu 50 euro /mp pentru un minim de 300mp.
Sau mai exact cat de aproape de Constanta , ca dupa aia ai probleme cu naveta . O sa zici dai foarte multi bani pe naveta + rata la banca + cheltuielile casei (care nu sunt mici ca la o garsoniera)+ sa mai mananci sa te imbraci sa-ti faci concediile ,domne fereste se mai strica masina cere bani si aia si o sa vezi cum bugetul nu-ti ajunge.

Nu vreau sa fiu eu "pesimistul de servici" dar trebuie sa gandesti in detaliu fiecare amanunt fiindca altfel risti sa nu mai ai nici un fel de viata personala,sociala si sa stai sa bagi bani in casa toata viata .......si stii care e treaba nu o iei cu tine pe lumea cealalta.
OK Ai bani suficienti e bine , nu-i ai atunci nu te intinde mai mult ca dupa aia o sa suferi.
Bafta

#8
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Daca ai terenul e simplu, cu 25000 EURO iti faci lejer o casuta care sa echivaleze cu un apartament cu 2 camere, ceva avand in jur de 50 mp. suprafata utila. Doar parter, eventual cu un pod mai inalt care sa permita ulterior amenajarea unei camere mansardate.
Daca nu ai teren e mai complicat, cred ca nu trebuie sa detaliez, chiar daca au mai scazut preturile ramane de discutat ce/cum/unde si cat teren ar satisface pretentiile fiecaruia dintre noi. Desi ca alternativa la o garsoniera cred ca un teren de 200 mp. pe care o mica casuta sa nu ocupe mai mult de 60mp. ar fi minunat.
Oricare ar fi decizia, tine-ne la curent.

#9
ovi22222

ovi22222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.12.2008
Asa este Un 200 de mp este suficient in comparatie cu garsoniera la bloc , numai ca exista o problema . Terenurile de suprafete mici sunt si cele mai scumpe.Eu am cautat asa ceva timp de 2 ani si inca caut si din pacate chiar pe criza ele nu scad . Au scazut nesemnificativ Eu in apropierea Ploiestiului nu reusesc sa gasesc sub 100 euro si nici la 100- 120 nu prea (terenuri mici 200-300 mp)

#10
OROLLES

OROLLES

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.03.2008
Vad ca unele idei coincid cu ale mele. Si eu tot la o suprafata de 50-55 mp m-am gandit, care oricum e suficient si  cu posibilitati de extindere, daca vor fi bani.
Terenul,200 mp e arhisuficient, l-as lua in zonele periferice din eforie, techirghiol, valu, unde este mai ieftin .
Alimentarea cu apa si energie sunt imperios necesare. As folosi fosa septica, am vazut oferte cu aproape 2000 de euro cu tot cu montaj, depinde de capacitate.

ovi22222- Am postat anuntul tocmai pentru a primi niste sfaturi de la unii care stiu mai multe decat mine. Crede-ma ca voi face mii de calcule, nu sunt genul care sa se arunce cu capul inainte, iar de cheltuieli oricum voi avea parte, ori ca platesc chirie, ori ca platesc rate la banca tot un drac, tot bani sunt.
Am facut niste calcule estimative( CARE POT FI DEPARTE DE REALITATE), doar din ce am citit,fara a sti nimic exact si lucrurile ar sta cam asa:
-teren 400 MP-lipit de intravilan cu 7000 euro
- proiect- 1000 euro
- fosa septica 2000 euro sau lucari canalizare ( nu stiu cat m-ar costa)
- acte, aprobari, avize - 1000 euro???? nu stiu exact.
Un total estimativ pana acum ar fi de 11 000 euro. Daca mai sunt si alte cheltuieli, pe care le stiti, sau niste sume mai exacte, va rog sa le specificati.
Dupa calculele de mai sus inseamna ca ar ramane o diferenta de 14 000 de euro pentru materiale si mana de lucru ( la lucrari vor participa si cunostinte, asa ca am discount :D ). Intrebare este daca e o suma acceptabila?

#11
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
mane, am stat 4 veri in eforie sud, am rude cu nspe magazine in zona,   ce acte, ce probleme, dao naibii de aici.acolo merge spaga unsa.numai sa cumperi materiale de la depozitele lu cine trebe.si apropo, cu 25.000 de euro, faci ceva poate in Tuzla, langa Eforie sud, si poate faci ceva chiar acceptabil...doamne ce dor mi e de gara din eforie sud, asa mica pierduta acolo, pe marginea saraturii.

#12
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
casa din scandura captusita la interior cu polistiren. am vazut in M-tii Apuseni (am si dormit intr-o pensiune construita asa) si izoleaza perfect!

#13
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

View PostOROLLES, on Mar 15 2009, 00:10, said:

Salutare,

     Sunt unul din cei ce se chinuie locuind cu chirie.
   Am ajuns la concluzia ca decat sa platesc o chirie de 150-200 de euro mai bine fac un credit si cu aceeasi bani platesc ratele la banca si imi cumpar o garsoniera.
   Dar ca tot romanul, caut sa ma intind mai mult decat imi este plapuma si a inceput sa ma bantuie gandul daca nu as putea sa ridic o casa cu aceeasi bani. ceva simplu cu 2-3 camere la inceput, sa am o casa, si pe parcurs sa mai extind. dupa experienta voastra, la cat m-ar ajunge constructia unei case , simple cu 2-3 camere si o bucatarie. Stiu ca e destul de vag ceea ce zic eu, dar credeti ca as putea obtine ceva mai bun decat o garsoniera in aceeasi bani?
Sa zicem 20-25 000 euro.

Multumesc anticipat.


Casa te costa mai mult de 20-25.000.poate la rosu sa o faci..
numai terenul cat costa,apoi racordarea la utilitati, avize,alte alea.

S-ar putea sa ai si noroc, inteleg ca si cimentul si fierul au ajuns cam la jumate fata de pretul din vara trecuta, poate asa te-ai incadra.
Te costa minim 500 euro un proiect de arhitectura, si iti face atunci arhitectul si necesarul de materiale(atunci poti face o calculatie grosso -modo)
Mai e costul cu oamenii, mai apar insa si alte cheltuieli neprevazute..

Odata la rosu,mai dai banuti buni la instalatii :sanitare, electrice,de incalzire, centrala, fosa septica(sau de ciment), izolat casa , finisajele sunt scumpe chiar si acum, in conditii de criza.

Da, e bine sa stai la casa,dar mi-e greu sa cred ca te incadrezi in banii astia.
Nu vreau sa te sperii, eu stiu de cate m-am lovit si am dat 45.000 pana acum , la rosu(inchisa, ce-i drept si acoperita).
Terenul alte 25.000 , la extravilan, am mai bagat niste banuti sa-l fac intravilan.

Edited by allyn1985, 16 March 2009 - 16:27.


#14
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008
mai asteapta un an-doi. desi se stie ca e criza unii inca mai au ,,motul" sus dar cand li se va lipi burta de sira spinarii de foame sa vezi cum vor mai lasa din pret. sa vezi atunci cum vei gasi si materiale si mana de lucru la promotii de iti vine sa te intrebi din ce mai traiesc oamenii astia. sau poate il prinzi pe vreunul care e strans cu usa de vreo banca si isi scoate casa la vanzare ca sa scape de datorii. insa nu te gandi ca la 25k euro vei cumpara vreo vila ci o casuta pe care daca o ridicai tu te ducea la 40-50k.  pe asemenea vremuri castiga cel care are banii pesin si are rabdare pana il gaseste pe vreunul disperat. cinic dar adevarat..

#15
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
bani pesin.mane iarasi ai citit sadoveanu sau ion creanga.chiar ieri utilizam cuvantul asta, si din 5 oameni, unul nu a stiut ce i aia.dont get me wrong.imi place la nebunie turcismul asta arhaic.

#16
OROLLES

OROLLES

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.03.2008
[quote name='sarcu' date='Mar 18 2009, 20:32' post='6199897']
[size=3]incearca si site-ul[/size] [url="http://www.sarcu.com"][size=5]Imi construiesc singur cabana[/size][/url]. [size=3]desi se refera la construirea unei cabane, poti gasi informatii utile si pentru ce vrei tu sa faci.[/size]
[/quote

pe adresa respectiva nu am gasit decat un site care iti apartine si in care nu am gasit nimic altceva decat ca incerci sa castigi ceva bani din publicitatea de pe site. probabil ca aveai nevoie de inca un vizitator. mersi

#17
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
pe adresa respectiva nu am gasit decat un site care iti apartine si in care nu am gasit nimic altceva decat ca incerci sa castigi ceva bani din publicitatea de pe site. probabil ca aveai nevoie de inca un vizitator. mersi
[/quote]
Hai sa-i acordam credit, am intrat si eu pe site (nu costa parale!), am ramas si eu usor dezamagit, cred ca pe masura ce va demara constructia se vor adauga noi informatii. Sarcu imi pare a avea intentii laudabile.

#18
dracul

dracul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.04.2008

View PostOROLLES, on Mar 15 2009, 00:10, said:

Salutare,

     Sunt unul din cei ce se chinuie locuind cu chirie.
   Am ajuns la concluzia ca decat sa platesc o chirie de 150-200 de euro mai bine fac un credit si cu aceeasi bani platesc ratele la banca si imi cumpar o garsoniera.
   Dar ca tot romanul, caut sa ma intind mai mult decat imi este plapuma si a inceput sa ma bantuie gandul daca nu as putea sa ridic o casa cu aceeasi bani. ceva simplu cu 2-3 camere la inceput, sa am o casa, si pe parcurs sa mai extind. dupa experienta voastra, la cat m-ar ajunge constructia unei case , simple cu 2-3 camere si o bucatarie. Stiu ca e destul de vag ceea ce zic eu, dar credeti ca as putea obtine ceva mai bun decat o garsoniera in aceeasi bani?
Sa zicem 20-25 000 euro.

Multumesc anticipat.

daca vrei o casa, de ce nu cumperi una gata facuta? gasesti cu siguranta, si cu ceva teren, pe o raza de 50 km in jurul Constantei, la pretul asta.
eu am cumparat cu 15.000E, casa din piatra, cu 8.400 mp teren. vara trecuta. la vreo 50 km de Constanta. langa granita cu Bulgaria :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate