Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

tencuieli pe pereti curbi

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Buna ziua,am o problema cu niste pereti curbi nu stiu cum se pot tencui,adica banui ceva dar nu sunt sigur nu ca as incepe eu sa tencuiesc dar macar sa am lectia invatata ca sa stiu sa aleg mesereasul,pls orice sfat e binevenit

#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Nu-i greu deloc!
Se ponteaza cu ''ceva''flexibil de ex:teava pvc pt instalatii electrice(tuberman-cred) de fi(depinde de planeitatea zidului)


Se prinde mecanic o bara sus si una jos pe zid si se incarca intre ele,urmand scoaterea lor si incarcare cu mortar.

#3
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Da asa m-am gandit si eu iar dupa ce incarca sa traga cu dreptarul de nu de jos in sus ca la peretii drepti ci de la stanga la dreapta,usor de vorbit sa vad daca Dorel stie meseria asta si apropos mai am o nelamurire cand trebuie sa tai canalele pentru instalatia electrica inaintea tencuielii sau dupa ,am o problema daca fac canalele inaintea tencuielii acolo unde trebuie taiat prin stalpi ci centuri nu prea-mi arde sa tai etrierii din ele pentru un nenorocit de copex sau sa tai dupa ce tencuiesc si astfel nu mai sunt nevoit sa ajung pana la etrieri din stalpi ci centuri oricum copexul este de 20mm iar adancimea canalului nu depaseste 2.5 cm.
P.l.s. orice sfat e binevenit saptamana viitoare incepe nea Dorel la tencuit asa ca tre sa ma grabesc.

#4
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Daca tenciuesti la o grosime de 30mm,faci canalele in tencuiala.Poti sa le faci inainte de uscare completa.(scapi de praf)

#5
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007
Nu e vorba de praf ca oricum e santier,nu cred ca tencuiata sa depaseasca 20 mm peretii sunt drepti,a mai facut cineva asa sau o sa rada nea  Dorel de mine cand o s-ai comunic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate