Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Vreau sa cumpar un apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#649
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
Casa de acolo nu este in Bucuresti este in Campulung si intre timp chiar am daramat-o. Ideea este ca pot sa nu platesc creditul acum adica aproape 20000, plus inca 26000 de mii pt inca un an. Deci undeva la 46.000la sfarsitul anului viitor. Ma gandeam ca nu are rost sa platesc creditul avand in vedere ca este doar 120eur/rata si o pot duce.

#650
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View PostCalculici, on 18 iunie 2013 - 23:04, said:

Salutare,

Vreunul dintre prietenii pe care mi i-am facut aici mai sunt?
Am o intrebare: dupa acesti cativa ani, am posibilitatea de a plati tot creditul care a mai ramas. Cand zic ce a mai ramas ma refer la ~20000eur si rata este de 120Eur pe inca 26 de ani. Pe langa aceasta posibilitate am in continuare un venit destul de frumusel adica vreo 26000eur/an pt inca un an.
Intrebarea mea este: Ce ma sfatuiti sa platesc creditul sau sa pastrez banii si cand ii am pe toti sa ma apuc de o casa prin jurul Bucurestiului? Rata de 120Eur nu este o problema si o pot plati fara nici o problema.
Ce parere aveti?

Mai calculici cum iti permiti tu sa spui ca iti poti permite sa achiti anticipat un credit despre care multi trambitau ca va ramane mostenite stra-stra-nepotilor ? :D Daca in timpul asta ti-ai mai permis si distratii gen iesiri la restaurant, concerte, vacante... etc vei fi crucificat :P

Revenind la subiect:
- "te tine" sa faci o casa?  Respectiv sa umbli dupa avize, negocieri, dorei... etc, vezi cateva jurnale:
http://forum.softped...u/page__st__684
http://forum.softped...i/page__st__882
si daca te inhami la treaba asta iti sugerez sa cauti un teren cu banii de care dispui (treaba deloc usoara dealfel) iar peste ceva timp sa te apuci de construit.

In toata ecuatia asta intra multe variabile pe care numai tu le cunosti: copii? nevasta? naveta la oras? te poti adapta traiului la casa.................. se poate discuta mult si bine pe tema asta.
Spor

#651
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
Salut,

Nici nu vreau sa ma gandesc ce discutii pot exista pe subiectul faptului ca am banii sa-l platesc inainte. Nu intram in asta.
Intrebarea mea este daca renteaza sa platesc creditul sau sa pastrez banii pentru o casa?

Nu discut aici daca ma acomodez sau nu la casa....asta este un avantaj sau un neajuns. Poate pentru mine care am stat tot timpul la bloc nu-mi va place, dar sotia care a stat aproape numai la casa nu e asa de deranjant. Este bineinteles un compromis.

Eu sunt interesat sa stiu ce ar fi mai interesant in acest punct, sa platesc tot creditul sau sa strang banii pentru o casa.

#652
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostCalculici, on 20 iunie 2013 - 10:22, said:

Eu sunt interesat sa stiu ce ar fi mai interesant in acest punct, sa platesc tot creditul sau sa strang banii pentru o casa.
Dacă eşti confortabil cu venitul tău, eu aş strânge banii pt. o viitoare casă şi nu aş rambursa anticipat creditul.
Este drept că dobânzile la depozite sunt foarte mici acum şi nu prea-ţi vine să economiseşti.
Orice ban la ciorap este bine venit acum.

#653
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View PostCalculici, on 20 iunie 2013 - 10:22, said:

, sa platesc tot creditul sau sa strang banii pentru o casa.
Sau sa achiti ap iar rata de 120 eur sa reprezinte diferenta pentru o casa (+ap la schimb)

#654
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001

View Postparadigmatic, on 20 iunie 2013 - 11:03, said:

Dacă eşti confortabil cu venitul tău, eu aş strânge banii pt. o viitoare casă şi nu aş rambursa anticipat creditul.
Este drept că dobânzile la depozite sunt foarte mici acum şi nu prea-ţi vine să economiseşti.
Orice ban la ciorap este bine venit acum.

Bravo. Asta vroiam sa stiu. Asta era si scopul intrebarii mele. Eu pot acum sa achit linistit cei 120eur rata pe luna si sa nu am probleme. Am si 20.000 eur stransi cu care pot sa platesc creditul. Acum ma gandesc ce e mai avantajos din punctul meu de vedere. Si ma gandeam ca totusi poate e mai OK sa nu platesc creditul, si in plus anul viitor o sa mai strang tot vreo 20.000eur.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate