Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Vreau sa cumpar un apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
653 replies to this topic

#163
The_Gopo

The_Gopo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 19.03.2009
Stiu ca este imposibil sa imi raspunzi la intrebare, dar totusi te intreb: de ce "pretul pietei nu poate fi mai mic decit pretul de productie" ?

(P.S.: este imposibil, pentru ca nu este adevarat. mecanismele pietii functioneaza altfel decat crezi tu)

Edited by The_Gopo, 30 March 2009 - 23:00.


#164
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostThe_Gopo, on Mar 30 2009, 23:58, said:

Stiu ca este imposibil sa imi raspunzi la intrebare, dar totusi te intreb: de ce "pretul pietei nu poate fi mai mic decit pretul de productie" ?
:boredlook:  :confused:  :dribbledrool: . Dude, you are simply surprising.

Pleiada de OT'uri. Urmeaza o pleiada de suspendati.

Edited by punkt, 31 March 2009 - 09:57.


#165
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
offff....cum o discutie buna degenereaza foarte rau....multumesc lui arp...stiam de probleme cu mansardarea....nu vreau decat sa vad cum arata...poate e ok, din cauza asta am si supus problema colegilor de pe forum ca sa putem avea pareri.....o sa revin cand o sa vad mansarda si vedem ce si cum....
btw va mai aduceti aminte de primul apartament vazut de mine la Mihai Bravu 10/10. E tot de vanzare, numai ca e mai ieftin...nu stiu la cat a ajuns dar oricum....

#166
Mario76

Mario76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.09.2006

View PostCalculici, on Mar 31 2009, 13:01, said:

offff....cum o discutie buna degenereaza foarte rau....multumesc lui arp...stiam de probleme cu mansardarea....nu vreau decat sa vad cum arata...poate e ok, din cauza asta am si supus problema colegilor de pe forum ca sa putem avea pareri.....o sa revin cand o sa vad mansarda si vedem ce si cum....
btw va mai aduceti aminte de primul apartament vazut de mine la Mihai Bravu 10/10. E tot de vanzare, numai ca e mai ieftin...nu stiu la cat a ajuns dar oricum....

Am vazut si un anunt pe Mosilor la 50.000 cu 2 camere dar nu stiu daca e pe bune sau e teapa.

#167
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
confort 15 probabil

#168
movulet

movulet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.03.2007

View PostCalculici, on Mar 28 2009, 17:08, said:

cred ca dezvoltatorii astia s-au tampit de tot ei tot nu inteleg ca smechereala nu merge....am fost la timon si am observat urmatoarele chestii care sunt imperturbabile....

1. Tot nu se sinchisesc de tine, parca tot tu esti prost ca nu intelegi ca ala e pretul.
2. Am vazut la unii in oferta pretul pe mp in euro si pretul total in RON. Idioti rau de tot.
3. Preturile la unele apartamente sunt tot 100,120,140 de mii de euro, fara TVA.
4. Nu inteleg de ce trec ei fara TVA, sunt niste tampiti, si aia care iau pe firma iau tot cu TVA si se deduc apoi.
5. Inca nu trec toate lucrurile pe care trebuie sa le cumperi la vedere (de exemplu locul de parcare, care variaza de la 8000 de euro - din nou fara tva la 30000 de euro fara tva). pai ce naiba imi un loc de parcare de maxim 12 mp cu jumatatea din valoarea apartamentului.
6. Planorama cred ca e destul de in groapa....au scos apartamente la revanzare...ce e nostim este ca le au la acelasi pret mare.
7. In continuarea ansamblurile rezidentiale din drumul taberei-prelungirea ghencea au niste preturi enorme fata de ce ofera zona (adica trafic, capatul ratb, fara metrou, drum prost)...ma intreb cat face gigi din pipera pana la stadion, dar el nu cred ca se duce la ghencea se duce la marriot unde are birourile.
8. Sunt inca oameni care si-ar da ultimul ban pentru niste ansambluri care vor fi finalizate la sfarsitul 2010 sau in cursul anului 2011.
9. Au inceput sa apara ansambluri rezidentiale in sud (spre Alexandria sau Oltenita) care fac fata cu brio ca si pret fata de blocurile vechi, cred ca am vazut vreo 3-4.
10. Am vazut un ansamblu rezidential care mi-a placut, format din case (foarte multe, nu vreau sa dau nume) dar parea departe si un pic scump pentru buzunarul meu...o sa urmaresc problema sa vad.

Toate parerile sunt din perspectiva unui om care sta in Bucuresti cu chirie..si care isi cauta un apartament de 2 camere la un pret "al pietei" (ca asa cica e la moda sa zici).

....daca imi mai aduc aminte de ceva o sa postez din nou....
astept daca ati fost si voi pe acolo sa va impartasiti parerile...

idem, ca sa zic asa...tot din perspectiva unui om care lucreaza si locuieste in Buc de multi ani cu chirie. Parerea mea e sa mai asteptam putin (noi toti astia cu intentie de a cumpara si mai ales noi astia cu posibilitate de a cumpara)...sa vina sfarsitul primului trimestru (cu situatii financiare partiale) si apoi jumatatea anului cu bilanturi de juma' de an....si sa-i vedem atunci pe dragii dezvoltatori cu imprumuturi la banci, obisnuiti cu profituri de cel putin 100%, cum vor umbla la preturi.
Am fost si eu la Timon, si inca din prima zi (sa nu pierd vreo superoferta  :D )...acelasi targ cu "nesimtiri", acelasi targ mai curand de "tzatze si craci" decat de case.
Cat despre atitudinea celor prezenti...ce sa zic...multi dintre ei nici nu se ridicau de pe scaune sa-ti oferte detalii...sau mai nou la intrebarea: dar o lista de preturi aveti? raspunsul era: poftiti acest pliant si aveti pe spate situl nostru web...intrati pe el...cautati mailul nostru.. dati-ne un mail si veti fi contactat de un reprezentant de-al nostru....Pai si eu de ce am mai venit la targ?

Cat despre situarea pretului pietei sub pretul de constructie...parerea mea e ca e foarte posibil si tocmai asta asteptam :D. Pentru ca si acel pret de constructie a rezultat din preturi exorbitante la materiale si manopera, preturi umflate de producatori cu monopol pe piata. Dar uite ca scazura preturile si la mat de constructie si cei care construiesc acum vor avea preturi mult mai mici iar dezvoltatorii (sau speculatorii mai bine zis) cu blocuri deja ridicate vor avea de facut o simpla alegere: pierzi putin sau pierzi tot ca le ia banca.


View Postdiesel_power, on Mar 28 2009, 17:46, said:

Inca o oferta care poate fi luata in seama pt pretul oarecum mai scazut este Militari Residence, dar iarasi amplasarea sucks. Preturile sunt la mp utili, compartimentarea se face ulterior dupa cum vrea clientul. 49mp utili - 53.900E; 57mp utili - 62.700E; 62mp utili - 68.200E si lista de suprafete continua dar astea mi se pareau cele mai interesante. Cand am intrebat de amplasare m-a luat agentul respectiv oarecum pe ocolite: Pai sa vedeti, e langa Pacii, dar de fapt e in spate la Metro Militari, adica in spate la Auchan Militari, iar cand mi-a aratat un releveu din cadastru am vazut ca scrie com. Chiajna. Deci practic e situat in mijlocul campului, fara drum asfaltat, departe de civilizatie.

M-am cam lungit, dzdanzav a rezumat cel mai bine timon-ul asta  ^_^

Am descoperit si eu Militari Residence acu 1-2 luni, cu ocazia targului de la P Parlamentului cand pretul ofertat promotional era de 950 EUR pe mp. Am dat o fuga in aceeasi zi acolo unde am aflat ca pretul e de 1100 eur pe mp :angry:. Ba chiar ne-am plimbat prin cateva apartamente, din toate tipurile, de la garsoniera pana la penthouse.
Ca locatie sa stii ca nu e chiar asa rau...e chiar in spate la Metro..la vreo 800 de m as zice de intrarea de pe Iuliu Maniu. Pe strada/drumul pe care se intra, de-o parte si de alta sunt cladiri de firme/birouri si ma gandesc ca e f posibil sa fie asfaltat cat de curand. Chiar in spatele ansamblului se afla si un rand de vile, tot un ansamblu pus la vanzare pe care il gasisem la un moment dat pe net dar nu mai stiu cum ii zice. Daca ar mai scade putin pretul ar deveni tentant din pct-ul meu de vedere - ai metro, carrefour langa tine, statia de metrou putin mai incolo, plus ca localizarea in camp zic eu e de preferat celei intre blocuri cu care ne-am obisnuit si pe care din pacate continuam sa o cautam desi peste tot auzim cat praf ne ofera bucurestiul iubit in fiecare zi. Si inca ceva...blocurile sunt situate pe o platforma betonata care include si drumul de access de la strada de care vb putin mai sus.

#169
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
rahova, piata, 2 cam, 46000....deci se poate cred.....adica ii dai dreptate lui movulet....

#170
chestionar

chestionar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2009
Care sunt cele mai mici preturi pentru care se poate cumpara un imobil in Bucuresti ?
Este mai avantajos sa investesti banii in acel imobil sau sa ii tii in banca ?

Edited by chestionar, 31 March 2009 - 20:03.


#171
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postchestionar, on Mar 31 2009, 21:02, said:

Este mai avantajos sa investesti banii in acel imobil sau sa ii tii in banca ?
intrebarea asta trebuie inramata. Cred ca ar trebui sa reformulezi ceva mai clar scopul investitiei depozit vs locuinta.

Dat fiind ca un depozit se bucura de dobinzi anuale intre 12 si 15%, raspunsul este evident in favoarea depozitului momentan.

Daca vrei totusi sa'ti tii banii in siguranta pe termen mai lung 5-7 ani, o locuinta ofera mai multe avantaje. Una ar fi chiria iar celalalt....nu pot sa'ti spun ca'mi sar unii in cap :D .

#172
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
cu apartamentul nu ne-am hotarat inca...dar ne-am hotarat cu creditul. O sa-l facem la BCR, e rata cea mai mica la momentul asta...aplicat de exemplu la apartamentul din rahova pe 15 ani cu 25% avans vine rata de 350euro.....

#173
sphere

sphere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 19.05.2007

View PostCalculici, on Apr 1 2009, 23:31, said:

pe 15 ani cu 25% avans vine rata de 350euro.....


ce valoare are creditul?

#174
joe2000

joe2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.07.2008
dar cu mansarda ce-ai facut? imi poti spune ce firma e pe pricat?

acum vreo doua saptamani am dat avansul pt un apartament la mansarda, la ozana, la 50 metri de metrou. 46 mp utili=42 000 euro. am ales varianta cu rate direct la proprietar cu dobanda fixa de 10 % pe toata perioada de 15 ani, comision de rambursare anticipata 0(in caz ca mai revin bancile cu picioarele pe pamant). deocamdata s-au ridicat o parte din pereti si sunt multumit de cum se lucreaza pana acum.

un apartament vechi nu a intrat in calcul din cauza fricii de banca. ce am vizionat si se accepta rate:
1. un combinator din militari care-mi dadea garsoniera de 35 mp cu 40 000 euro. ii dadeam 10 000 iar restul care 1000 euro pe luna. daca sa fac rost de 1000 euro e foarte greu, sa locuiest in aceiasi curte cu acel proprietar imi e imposibil.
2. bloc nou de garsoniera la sellgros berceni. pe 17 mp utili se cerea 20000. 10000 avans iar restul de bani rate pe 5 ani, fara dobanda. planuiam sa cumpar doua si sa le unesc. ma costa 20 000 si o rata de 350 euro pe luna 5 ani.  planul s-a spulberat cand am fost la locul crimei. nu era chiar langa sellgros, era mai mult langa metro si un drum de vreo 1000 metri nu putea fi parcurs decat cu 4 x 4

#175
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
calculici, a trecut aproape 1 saptamina de la ultima ta postare. Nu ne spui cum merg treburile?! :) . Ne tii in suspans?!

#176
Calculici

Calculici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 28.11.2001
ma scuzati dar am fost intr-o mini vacantza...nu am fost in tara....de fitze....sper in seara asta sa va spun mai multe...

#177
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
pai tu cheltui banu' familiei pe fitze mah calculici!!! Fii gospodar si i'ati casa c'asa sade bine unui roman serios.

#178
flaviusss

flaviusss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.01.2008

View Postpunkt, on Mar 30 2009, 23:52, said:

ma gindesc serios sa bag in regulament o prevedere pt. istetime redusa la extrem :) .

Gopule, pretul pietei nu poate fi mai mic decit pretul de productie, deci NU este independent, dimpotriva, este foarte dependent.
dar atunci cand o firma e pe cale intre in faliment pt o datorie de 10 lei, avand pe stoc produse de 100 de lei. atunci vinde la un pret sub cel de productie, doar ca sa se mentina in "viata" inca un timp(pana "trece criza")?

#179
The_Gopo

The_Gopo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 19.03.2009
Un articol excelent:
In afara de lucrurile legate de taxe si bail-out-uri (care este specific statelor unite), totul se aplica si la noi, in Romania.

ce faci gopule?! te tii de prostii?! :D

Edited by punkt, 07 April 2009 - 09:12.


#180
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postflaviusss, on Apr 7 2009, 02:18, said:

dar atunci cand o firma e pe cale intre in faliment pt o datorie de 10 lei, avand pe stoc produse de 100 de lei. atunci vinde la un pret sub cel de productie, doar ca sa se mentina in "viata" inca un timp(pana "trece criza")?
este un caz izolat si nu este reprezentativ pt. o piata libera. Realizati si voi la ce ridicol a ajuns discutia. Comentam acum de ce pretul de productie nu poate fi mai mare decit pretul de vinzare :w00t: .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate