Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

migdal

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Ai mei s-au uscat. E a doua generatie de migdali pe care incerc sa o fac sa se prinda si nu reusesc.

Au dat muguri, au facut frunzulite, cateva ramurele (folosesc diminutive pentru ca intr-adevar erau mici, nu s-au dezvoltat normal), apoi s-au ingalbenit si pe rand s-au uscat.

Au nevoie de conditii mai deosebite de sol? Sunt plantati chiar langa un nectarin caruia ii merge foarte bine.

#38
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ai mei s-au prins amandoi. unul e insa langa un proaspat plantat nuc si, desi nucul e muuult mai mic, ne gandim ca la anul sa ii mai spatiem (adica sa mutam migdalul). a fost si o nebunie vara asta cu facut casuta, astfel incat inca n-am facut plan de gradina si toate-s plantate alandala.

#39
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
in we am fost la valea la gratar si pt ca pitixul n-avea ketchup a trebuit sa ma duc la magazin sa iau, plimbandu-ma pe DN vreo 500 m catre magazin am intalnit o babuta care avea de vanzare migdale. deci pe acolo n-au nicio treaba migdalii, cresc fara probleme. doar ca migdalele erau mai mici decat ce-mi aminteam eu din copilarie. am intrebat-o daca e migdal altoit si mi-a zis ca nu, e iesit din sambure.

#40
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
care vale?

#41
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
valea calugareasca.

#42
euverde

euverde

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2009
Buna ziua,
Discutiile voastre despre migdal, intalnite pe cand cautam un nuc, m-au determinat sa cumpar 2 migdali si sa ii si plantez. Am inteles ca poate atinge 12 m inaltime si infloreste in orice sol. Multumesc.

#43
tatolashu

tatolashu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.04.2008
Migdalii mei din Pietroasele, Buzau.
Cresc in vie fara alta protectie.
Altitudinea este de 250m. Coasta cu fata spre sud.

Attached Files



#44
Rosette

Rosette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.01.2010

View Postdino2, on 4th October 2009, 14:33, said:

Ai mei s-au uscat. E a doua generatie de migdali pe care incerc sa o fac sa se prinda si nu reusesc.
Au nevoie de conditii mai deosebite de sol? Sunt plantati chiar langa un nectarin caruia ii merge foarte bine.
Am cumparat in toamna anului 2007 un migdal de la Practiker Brasov. L-am plantat la casa de vacanta aflata la altitudinea de 860m. L-am "imbracat " iarna, nu a facut fructe pana acum, dar a crescut si arata bine. Astept primavara sa vad daca va inflori.

#45
tufanix

tufanix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.10.2007
migdalul-almendro(denumire in spaniola)

As vrea sa vin cu o precizare:migdalul amar este de multe ori  rezultatul
nealtoiri unui migdal adica il cumperi il plantezi fara a-l altoi si
dupa un anumit timp ( 3-4 pana la 5 ani face fructe dar salbatice).Dar
sunt si soiuri de migdale amare(foarte rare) Prunus amygdalus var.amara
care cresc prin Asia si locurile foarte calduroase din zona Mediteranei.
Si ca o paranteza mica fructele de migdal amar sunt MORTALE.Doza
mortala este de 20 pt adult si 10 pt un copil.simptomele sunt:axfisiere
vomare,ameteala,ritm cardiac alert,stop respirator dupa care cel mai
probabil moarte.Nu vreau sa va sperii dar sunt nenumarate pagini
despre efectele migdalelor amare.Nu vreau sa sperii pe nimeni dar
este purul adevar. Informatii(pacat ca nu este in romaneste) aici


Migdalul isi are originea prin regiunile muntoase din Asia centrala
(Persia.Mesopotamia) prin anul 4000-5000 a.C.A fost adus prin intermediul negustorilor
care faceau comert cu mai marile capitale lae lumi. IN Europa se banuieste
ca a ajuns prin intermediul fenicienilor. S.U.A si Spania se numara
printre tarile care produc migdale la scara mare(650000 t samburi respectiv 65000t samburi)
Spre deosebire de Romania in Spania cand se vorbeste de rosii , portocale ,piersici migdali etc
se vorbeste la general:rosie.piersica,portocala,mandarina,migdala dar aici nu este asa.De ce?Simplu
Pentru ca sunt sute de hibrizi care apar peste noapte si de aceea soiurile sunt n pentru cele
enumerate mai sus.Cu explicatia de mai sus vroiam sa ajung aici:Ayles,Atocha,Cristomorto,
Desmayo Largueta,Desmayo rojo si mai sunt inca vreo 14.Cam astea sunt soiurile de migdali care
sunt comune si care sunt cultivate pe teritoriul Spaniei.
Si cum fiecare nas isi are nasul asa si migdalul are plagile sale(vorbesc de plagile care sunt
intalnite in spania(foarte pitin probabil sa fie si in romania pentru ca frigul iernii decimeaza
aceste plagi): Aglaope infausta,Malacosoma neustria Linnaeus,Aspidiotus perniciosus,Monosteira unicostata
Capnodis tenebrionis,Hyalopterus amyddali B dintre care se pare ca sunt si autonomi(adica se gasesc decat in Spania)
Compozitia unei migdale este:
2,3% de carbohidratii
5,7% de apa
15,2% de celulosa
18,7% de proteíne
58,1% de grasimi (grasime saturata  0,4; grasime  monosaturata 0,32; grasime polyinsaturata 0,42).
Dar are si un munte de vitamene:d,b6,e.b5 dar si multe substante nutritive:zinc,fier,calciu magneziu
fosfor si potasiu.
Polenizarea ,inainte se face destul de greoi pentru ca trebuiau arbori speciali pentru acest lucru dar
acum au foat scosi arbori care prezinta flori care se autopolenizeaza.Este destul de rezistent la frig
si tolereaza foarte bine seceta.Si un lucru cusios pe care nu il stiam si l-am aflat de curand(sa nu credeti
ca toate astea le scot yo din experienta mea.unele da unele nu) migdalul se poate altoi (si cred ca
majoritatea migdalilor ce sunt in romania sunt asa pentru ca asa rezista maiu bine) pe picior de:piersic.cais.
nectarina.prun. Iata si cateva poze pentru a va face cateva idei despre curatirea si ingrijirea migdalilor.
pretul este undeva la 5 - 8 euro.  Daca cineva are nevoie de o informatie sau ceva mai "tehnic"  PM
Bafta tuturor !!

Attached Files



#46
doinabacau

doinabacau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 23.06.2010
Am aflat ca migdalul ,ca sa rodeasca,are nevoie de inca unul,din aceeasi varietate.neaparat.

#47
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010

View Postdoinabacau, on 15th May 2011, 06:52, said:

Am aflat ca migdalul ,ca sa rodeasca,are nevoie de inca unul,din aceeasi varietate.neaparat.
Eu am din samburi doi unul langa altul.Pot fructifica si singuri dar in duet fac fructe mai multe!

#48
wolf84

wolf84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.05.2011
Salut,
vin si eu cu o intrebare?
Migdalul prins din sambure( din fructul lui ) face si el fruct sau trebuie altoit? si daca face... dupa cat timp face?

#49
ionitamarval

ionitamarval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.12.2010

View Posttufanix, on 01 februarie 2010 - 23:12, said:

migdalul-almendro(denumire in spaniola)

As vrea sa vin cu o precizare:migdalul amar este de multe ori  rezultatul
nealtoiri unui migdal adica il cumperi il plantezi fara a-l altoi si
dupa un anumit timp ( 3-4 pana la 5 ani face fructe dar salbatice).Dar
sunt si soiuri de migdale amare(foarte rare) Prunus amygdalus var.amara
care cresc prin Asia si locurile foarte calduroase din zona Mediteranei.
Si ca o paranteza mica fructele de migdal amar sunt MORTALE.Doza
mortala este de 20 pt adult si 10 pt un copil.simptomele sunt:axfisiere
vomare,ameteala,ritm cardiac alert,stop respirator dupa care cel mai
probabil moarte.Nu vreau sa va sperii dar sunt nenumarate pagini
despre efectele migdalelor amare.Nu vreau sa sperii pe nimeni dar
este purul adevar. Informatii(pacat ca nu este in romaneste) aici


Migdalul isi are originea prin regiunile muntoase din Asia centrala
(Persia.Mesopotamia) prin anul 4000-5000 a.C.A fost adus prin intermediul negustorilor
care faceau comert cu mai marile capitale lae lumi. IN Europa se banuieste
ca a ajuns prin intermediul fenicienilor. S.U.A si Spania se numara
printre tarile care produc migdale la scara mare(650000 t samburi respectiv 65000t samburi)
Spre deosebire de Romania in Spania cand se vorbeste de rosii , portocale ,piersici migdali etc
se vorbeste la general:rosie.piersica,portocala,mandarina,migdala dar aici nu este asa.De ce?Simplu
Pentru ca sunt sute de hibrizi care apar peste noapte si de aceea soiurile sunt n pentru cele
enumerate mai sus.Cu explicatia de mai sus vroiam sa ajung aici:Ayles,Atocha,Cristomorto,
Desmayo Largueta,Desmayo rojo si mai sunt inca vreo 14.Cam astea sunt soiurile de migdali care
sunt comune si care sunt cultivate pe teritoriul Spaniei.
Si cum fiecare nas isi are nasul asa si migdalul are plagile sale(vorbesc de plagile care sunt
intalnite in spania(foarte pitin probabil sa fie si in romania pentru ca frigul iernii decimeaza
aceste plagi): Aglaope infausta,Malacosoma neustria Linnaeus,Aspidiotus perniciosus,Monosteira unicostata
Capnodis tenebrionis,Hyalopterus amyddali B dintre care se pare ca sunt si autonomi(adica se gasesc decat in Spania)
Compozitia unei migdale este:
2,3% de carbohidratii
5,7% de apa
15,2% de celulosa
18,7% de proteíne
58,1% de grasimi (grasime saturata  0,4; grasime  monosaturata 0,32; grasime polyinsaturata 0,42).
Dar are si un munte de vitamene:d,b6,e.b5 dar si multe substante nutritive:zinc,fier,calciu magneziu
fosfor si potasiu.
Polenizarea ,inainte se face destul de greoi pentru ca trebuiau arbori speciali pentru acest lucru dar
acum au foat scosi arbori care prezinta flori care se autopolenizeaza.Este destul de rezistent la frig
si tolereaza foarte bine seceta.Si un lucru cusios pe care nu il stiam si l-am aflat de curand(sa nu credeti
ca toate astea le scot yo din experienta mea.unele da unele nu) migdalul se poate altoi (si cred ca
majoritatea migdalilor ce sunt in romania sunt asa pentru ca asa rezista maiu bine) pe picior de:piersic.cais.
nectarina.prun. Iata si cateva poze pentru a va face cateva idei despre curatirea si ingrijirea migdalilor.
pretul este undeva la 5 - 8 euro.  Daca cineva are nevoie de o informatie sau ceva mai "tehnic"  PM
Bafta tuturor !!

Nu este adevarat ca samburii de migdale amare sunt otravitori.
Amigdalina contine 2 unitati de zahar, 1 benzaldehida, 1 de cianura LEGATE PUTERNIC INTRE ELE.
In stare naturala unitatea de cianura din amigdalina, este inerta chimic (nu ne otraveste).
Ruperea legaturii din amigdalina se face doar in prezenta enzimei deblocante numita beta-glucozidaza.
Beta-glucozidaza nu se acumuleaza nicaieri in organism in cantitati periculoase (doar pe langa celulele canceroase).
Mai exista o enzima protectoare prezenta in tot organismul, rodanaza care apoi descompune cianura in substante benefice organismului.
Acum imi explic de ce nu am murit toti dupa ce am mancat seminte de mar, prun, migdal amar, caise.
Nu am vazut/nu am auzit de animale salbatice otravite dupa ce au mancat sanburi de migdale amare.

Un documentar care sa va lamureasca il postez aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6lzCD58SKKU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate