Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

migdal

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
din 2 migdali plantati unul s-a prins sigur (are muguri deja), celalalt ori nu s-a prins ori e mai lenes. in we ma duc la "mosie" si fac si poze :)

#20
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Astazi am primit si eu migdalii de la vaslui si i-am plantat.
Au deja muguri, iar radacinile erau curate-curate de parca ii spalase cineva in mod special. Sper sa se prinde desi am ceva indoieli.
Ii cheama Tuono si Supernova. Pe pagina producatorului spuneau ca sunt autofertili insa cand am vorbit la telefon mi-au zis sa iau totusi 2 sa fiu sigur ca se face polenizarea. O fi fost tehnica de vanzare sau nu ....asta e am luat 2 .... vedem daca se prind.

#21
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
bafta dino, sa se prinda!

#22
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
dino, mi-au mai spus unii-altii ca e bine sa ia macar doi, chiar daca planta e autopolenizanta.

#23
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
migdal in obor cu 30 ron

#24
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
Doua intrebari:
1.Trebuie altoit ca sa faca fructe?
2.Pana la ce temperaturi negative in conditiile iernii de la noi rezista afara?

#25
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

View Postgomez99, on Mar 30 2009, 23:10, said:

dino, mi-au mai spus unii-altii ca e bine sa ia macar doi, chiar daca planta e autopolenizanta.

Ok, inseamna ca m-au sfatuit bine.

gomez99, on Mar 31 2009, 20:58, said:

migdal in obor cu 30 ron

eu am dat 25ron/buc.

grecul68, on Apr 1 2009, 11:19, said:

Doua intrebari:
1.Trebuie altoit ca sa faca fructe?
2.Pana la ce temperaturi negative in conditiile iernii de la noi rezista afara?

1. I-am intrebat pe cei de la pepiniera din Vaslui, de unde i-am luat eu, si au zis ca fructifica si fara sa fie altoiti dar mai tarziu si nu vor produce fructe de calitate buna (mai mici, seminte duble, samburi seci, etc.).
Vezi ca sunt si migdali cu samburi amari, intreaba daca sunt dulci inainte sa-i cumperi.
2. Pepiniera din Vaslui produce material saditor acolo, am inteles ca nu sunt importati. Puietul este produs din copaci care sunt plantati in Romania de cativa ani si astfel aclimatizati. Ei spun ca nu ii protejeaza iarna, iar in zona aia sunt ierni cu temperaturi destul de scazute.
Un exemplu de rezistenta la frig sunt migdalii din Gura Vadului, de langa Mizil, care cresc liberi de .... multi ani. In principiu, in zonele unde rezista vita-de-vie ar trebui sa reziste si migdalii.

#26
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
dino, au iesit mugurasi la migdalii tai? voiam sa comand si eu ceva de la pepiniera din vaslui si voiam sa ma conving ca sunt de calitate.

#27
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

View Postanknic, on Apr 6 2009, 10:59, said:

dino, au iesit mugurasi la migdalii tai? voiam sa comand si eu ceva de la pepiniera din vaslui si voiam sa ma conving ca sunt de calitate.

.... inca nu stiu daca s-au prins sau nu. Aveau deja muguri cand i-am luat. Acum unuia parca i-au mai crescut putin, iar la celalalt au prins o usoara tenta de ingalbenire. Au o saptamana de cand i-am plantat. Mai astept cateva zile si iti spun mai precis.

#28
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ok.

eu voiam sa comand un alun si 2 nectarini (am facut inventarul si cam astea mai lipsesc)

#29
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
odata cu cei doi migdali am luat si un alun. E la fel ca atunci cand l-am plantat, nu s-a "miscat" deloc. A trecut doar o saptamana.
Te tin la curent.

#30
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ok. alun chiar doresc mult, dar mai am varianta sa cer la un vecin pe care il aveam la Mizil (avea o tufa destul de mare si nu cred ca e pb.sa imi scoata si mie un bat :) ).

#31
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Migdalii s-au prins. Alunul inca nu da semne de viata. E doar un bat.

#32
P407

P407

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 30.07.2008

View Postdino2, on 16th April 2009, 17:22, said:

Migdalii s-au prins. Alunul inca nu da semne de viata. E doar un bat.

Cum ai facut cu migdalii? I-ai pus direct in pamant?
Vreau sa cumpar si eu doi de pe la Obor.... S-au poate imi face si mie rost Anknic de la Tohani (cu seminte dulci).  :P   Eu acolo am mancat cele mai bune migdale, .... pe vremea cand eram la munci (de tip ceausist) in zona.
Am inteles (de pe la voi) ca toamna e bine sa-i plantez, asa ca incerc sa ma conformez.
Bafta!

#33
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai poti sa dai tu la toamna o fuga la tohani si sa ceri 1-2 pui. mie mi-ar fi greu pentru ca in zona aia nu mai ajung ca nu mai am de ce.

#34
wefarmer

wefarmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.03.2008
Cu o pagina in urma scriam ca prin toamna 2009 am cumparat si eu un "migdal" de la un comerciant din Obor. S-a prins foarte bine desi era cam uscat cand l-am cumparat. In primavara am avut surpriza sa descopar ca seamana foarte tare la frunze cu caisii pe care ii am, nicidecum cu vreun migdal. Inca mai sper sa fie vreun hibrid facut in casa de comerciantul pe care il pomenesc de cate ori ma uit la "migdal" - nu am renuntat sa-i spun asa.

#35
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008

View Postwefarmer, on 30th July 2009, 17:28, said:

Cu o pagina in urma scriam ca prin toamna 2009 am cumparat si eu un "migdal" de la un comerciant din Obor. S-a prins foarte bine desi era cam uscat cand l-am cumparat. In primavara am avut surpriza sa descopar ca seamana foarte tare la frunze cu caisii pe care ii am, nicidecum cu vreun migdal. Inca mai sper sa fie vreun hibrid facut in casa de comerciantul pe care il pomenesc de cate ori ma uit la "migdal" - nu am renuntat sa-i spun asa.

ai mei seamana la frunza mai mult cu piersicii (nectarinii) decat cu caisii. Ce sa zic ..... iti tin pumnii, mai ai rabdare ~ 2 ani si vei afla.

#36
wefarmer

wefarmer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.03.2008
Asa stiam si eu ca este frunza de migdal, fiind inrudit cu piersicul si nectarinul. Dar e foarte posibil ca "migdalul" meu sa fie de fapt un zarzar, nici macar cais.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate