Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#883
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

 thalia, on 24 iulie 2014 - 10:59, said:

Baba..ce mai:))

Babo, la MedLife nu stiu, stiu la Regina Maria. Acolo iti pot recomanda daca doresti.
Ai grija de tine! Posted Image

#884
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Am schimbat fizioterapeutul de 2 zile. Cu primul meu fizioterapeut nu ne-am despartit prieteni. Acum merg la sotia unui verisor. Eu nu stiam ca am in familie fizioterapeuti. Sotia mea mi-a amintit de ea. Am fost la o nunta, anul trecut, si am fost postati la aceeasi masa. Habar   nu aveam ce meserie avea sotia varului. Eu doar cu el am povestit, stiti, amintiri. Plus ca eram bagat si in viteza de la vin ( nunta a fost la Ciumbrud, o podgorie de pe la noi) si nu ma interesau prob medicale. Noroc de sotia mea. Am sunat la varul meu si, hop-top, terapie ca pacient VIP. Am inceput cu relaxare in bazin, masaj, curenti dinamici. La curenti, nu stiu cate minute imi punea inainte  ca nu cronometram. Stiu ca trecea greu. Aici am luat-o progresiv, prima 3 min, a doua 5 samd. Acolo a gresit "fosta". Am stat mult pe curent si  muschii mei fiind putin slabiti, am facut o febra   musculara de eram jntepenit.. treaba nasoala e ca merg zjlnic 60 km pt fizio.+ ca tre sa merg dupamasa. E o clinica privata si eu sunt VIP de usa din dos. Adica m-a bagat fara sa stie prea multa lume. Asta e, VIP, ne VIP, ma simt fain. Am si sarbatlrit cu l sticla cu vin, in oras cu prjetenii. Undeva in Romania e un om fericit.Ala-s io :)
Viata e frumoaza. Asa cum e ea

#885
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Cristi, la inceput se merge pe un curent mai mic, apoi se cresc miliamperii progresiv.
Eu stiu ca rezistam pe la 45-50.
Si ti-am zis, la inceput doare un pic, apoi intervin schimbari in bine.

Daca tu te simti ok acolo, foarte bine.

Sa nu vorbesc in vreun ceas rau, ma simt de parca n-am avut nimic niciodata. Azi am purtat tocuri f inalte de la 8.30 pana la 19 cand am ajuns acasa, ce-i drept doar am condus, am stat la birou si ce m-am fatzait p-acolo.
Sper ca e ceva in atmosfera si incepem sa ne simtim toti bine. :D

#886
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Salut si sanatate la toti. Azi am fost la control de 6 sapt, macar, doar vineri am 6 sapt fix. Ce sa-i faci,asa m-a primit doctorul. Am facut RMN de dimineata, apoi am stat sa imi fie citit. In mod normal nu trebuia sa fac RMN acum, dar asa am vrut, asa am facut. Eram curios deoarece unde fac acum recuperare, cum am ma scris, este un loc frecventat de VIP, cam toti acesti oameni sunt la a 2-3-a nucleoplastie. Nu vreau sa disper pe nimeni. Vorbeam aseara cu un domn ajuns intr-o stare teribila. A incercat sa amane operatia timp de mai multi ani. Acum, este la a-3a nucleo si este doar cu un rinichi. Am vorbit expres cu medicul care m-a operat ce e mai ok de facut. A tacut si sunat pe telefonul intern in spital. Am avut onoarea sa cunosc profesor doctor chirurg operat la fel ca si mine. Ce mi-a dat de inteles: daca doresc sa am viata normala, sa fac efort, condus, stat pe scaun...aleg ce am facut acum. Nucleo garanteaza o recuperare usoara, limitari serioase pe termen lung, operatia clasica necesita PENSIONARE ANTICIPATA, ignorarea bolii si ingestia de antiinflamatorii distruge iremediabil sistemul renal. In principiu: daca un chirurg din mures( nu ma intereseaza alte centre medicale) opteaza pt operatie, banuiesc ca stie mai bine decat noi

#887
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Măi, tu ai venit sa ma sperii pe mine? Posted Image
N-auzi ca n-am nimic? Nu mai am, gata! Posted Image

Ma duc pe 11 aug. la neurochirurg, apoi RMN de control, mi-am luat si inima in dinti sa plec in concediu (ca initial mi-a fost ca teama sa ma plec, ca sa nu ma apuce ceva pe vreundeva, dar mi-a trecut), fac fizioterapie preventiv prin septembrie, apoi imi vad de treaba mea.
Vezi ca am planul facut, vii tu sa ma sperii? Nu stii ca am treaba, multa treaba? Posted Image

Poate nenea ala avea ceva probleme renale si d-aia a ramas fara rinichi, eu n-am nimic, nimic. Zau. Posted Image

#888
cvm2006

cvm2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.01.2007
Nu cred ca cei care au facut nucleo ajung 100% la operatie. Faptul ca iti scoate din materialul pulpos din discul intervertrebal nu inseamna ca invelisul acestuia isi revine, si va fi in continuare deshidratat si dispus sa cedeze in acelasi loc atunci cand da de greu. Din ce am mai aflat eu la mai putin de 50% nucleo o 'rezolva' de tot. Cred ca tot kineto/fizio ajuta mai mult decat nucleo.
Dar daca tu te simti bine nu vad de ce iti faci probleme. Mare grija la ce ridici si la miscarile bruste si de rotatie.
A, si un concediu cat mai placut!
LE: Daca inca mai iei medicamente zzilnic sigur o sa ai ceva probleme ulterior...

Edited by cvm2006, 29 July 2014 - 17:06.


#889
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 cvm2006, on 29 iulie 2014 - 17:03, said:

Nu cred ca cei care au facut nucleo ajung 100% la operatie. Faptul ca iti scoate din materialul pulpos din discul intervertrebal nu inseamna ca invelisul acestuia isi revine, si va fi in continuare deshidratat si dispus sa cedeze in acelasi loc atunci cand da de greu. Din ce am mai aflat eu la mai putin de 50% nucleo o 'rezolva' de tot. Cred ca tot kineto/fizio ajuta mai mult decat nucleo.
Dar daca tu te simti bine nu vad de ce iti faci probleme. Mare grija la ce ridici si la miscarile bruste si de rotatie.
A, si un concediu cat mai placut!
LE: Daca inca mai iei medicamente zzilnic sigur o sa ai ceva probleme ulterior...
Nu ti-a spus doctorul ce trebuie facut pentru o mai buna hidratare a discurilor?
Intreb pentru ca si tata are cateva discuri herniate si nici nu vrea sa auda de operatie.

#890
cvm2006

cvm2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.01.2007
Singurul lucru care ar ajuta sunt exercitiile fizice. Exercitiile conduc la o mai buna vascularizare a tesuturilor din jurul coloanei. Se pare ca discurile preiau substante de la acestea, nefiind strabatute de vase de sange.

#891
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Pai eu tot stric tastatura de luni de zile spunand cuvantul magic "Chinetoterapie" aka gimnastica/miscare .... intarire musculatura.

#892
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Kinetoterapie sau/si rabdare. :)

#893
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Mai, am uitat sa mai scriu. Am uitat de tot de coloana. Sunt la Sovata de 2 zile. Maine merg acasa. Nu am nici o prob. Ce am aflat, sa nu mai spun prostii, indiferent ce interventie chirurgicala aveti, mingea e in terenul vostru. La o operatie de succes urmeaza o recuperare de succes. Cum e cazul meu, ma simt in stare sa mut muntii, dar tre sa ma abtin. Din pacate, la orice operatie de HD, recuperarea de succes dureaza un an. Stiu, e mult, dar satisfactiile sunt mari dupa. Si stiti ceva? E atat de bine sa nu te doara nimc...eu stiu cum e. Atentie, din nou, la medicamente. M-am ingrozit sa vad cat rau pot face. Si mai ales, exercitii fizice, doar sub indrumare. In apa poti face ce vrei, pe saltea sunt diferite de la om la om. Sanatate multa la toti.
ps. Sper sa nu mai scriu pe topicul asta. Si voi la fel. Ne vedem pe alte subiecte, pa pa

#894
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Ce ma bucur ca nu mai scrie nimeni, semn ca toata lumea e bine-mersi. :)
A venit si vremea noastra sa zburdam in voie, asa-i?

Eu sunt bine, de la excelent in sus.
Parca nici nu-mi vine sa recitesc in urma, pare un film horror prin cate am trecut, poza aia cu spinarea mea ciuruita si zecile de pagini scrise pe acest subiect, sunt doar o trista amintire.

Ce sa va zic? In afara de faptul ca nu port tocuri inalte-inalte, viata mea este a unui om normal.
Conduc, alerg, urc 2 etaje de cca 40 de ori pe zi, fac tot ce-mi trece prin cap, vorba cantecului, mai putin caratul greutatilor, insa nu vreau sa-mi pun norocul la incercare. :)

Mai iau un singur Gabaran pe zi (cred ca as putea sa renunt la el, dar cred ca mai mult de spaima lunilor trecute il iau), azi am fost la Neurolog la Regina Maria si tot azi am facut si RMN (haaa, si de data asta n-am mai dat 500 lei ca pana acum, ci 30 lei contravaloarea a 2 filme- am facut prin CASMB, deci am bonus vreo 2-3 rochite :P).

Cam asta e la mine situatia, sper ca si voi sunteti la fel de bine ca mine.
Sanatate multa, voua, tuturor!

#895
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Eu am ramas cu talpa amortita...........Am fost la apa sarata si ma simt excelent 2-3 zile apoi ma tine iar, dar nici eu nu stau deloc Posted Image

#896
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
N-am ramas cu nimic.
Se mira si neuroloaga azi, cum de naiba n-am nimic dupa 2 nucleoplastii si ceea ce se vede pe RMN-ul vechi (ca p-asta de azi, nu l-a vazut, abia maine imi da rezultatul la el).
Cand m-a vazut intrand pe usa, prima oara m-a intrebata daca eu sunt pacienta, ca nu prea paream. Posted Image
Eu eram, mai ales ca la 9.30 de dimineata nu era nimeni p-acolo. Posted Image
Cred ca si optimismul vindeca, pe langa toate metodele de tratament.

Stefanut, tu parca nu ai facut fizio, nu? Asa-mi amintesc.

#897
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Am facut si fizio si kineto +injectii ..........degeaba

#898
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Mda, nu stiu ce sa zic...

#899
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005

 -Diana-, on 11 august 2014 - 21:07, said:

N-am ramas cu nimic.
Se mira si neuroloaga azi ....
Bravo. Si la mine sau mirat multi cum de am scapt fara cutit. Dupa 2 rmn-uri si alte examinari.
Corpul uman se reface singur , daca este ajutat.
Momentan am facut ceva urcari pe munte cu eforturile de rigoare, ma jeneaza ceva spatele, dar asta este, inseamna ca muschii au facut treaba buna. O sa treaca ca de obicei.

Deci tu ai fi a 6 persoana care stiu ca a scapat dr cutit impotriva sfaturilor de a se opera.

#900
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Wolfy, stai sa nu zicem hop pana nu am sarit groapa. :)

Abia am 5 luni de la nucleo, tare mi-e ca pe la iarna din cauza frigului m-or apuca iar durerile de sale. Dar un lucru e clar, nu mai car nimic peste 2-3 kg. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate