Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5838 replies to this topic

#2377
CarmEn-78

CarmEn-78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.08.2016
Mulțumesc mult pt răspuns Diana. Răspund mai greu pentru ca îl am pe tata în spital foarte grav și merg zilnic la el.
Și eu ii pun pe ai mei la treaba, băiatul  (12ani) ma ajuta mult când era în vacanta, acum e tare ocupat și el (lecții, meditații și de 3 ori pe săptămână merge la kinetoterapie ca are o ușoară scolioza).Asa ca a rămas doar soțul care vine la 8 seara acasă și pe care îl alergam la greu.
Sa zic acum ca sunt o idee mai bine deși sunt zilnic pe drum...și cu multe probleme.
Sănătate tuturor!


#2378
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 viotl, on 06 octombrie 2016 - 11:42, said:

Florin.
Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu un sfat on-topic, dar macar pot sa-ti trimit un gind bun si pumni strinsi sa reusesti sa-ti rezolvi problema.

Am trecut de curind printr-o grea incercare, mult mai grea decit tine (doua probleme cu risc imediat si major pentru viata). Norocul meu, daca pot spune asa, a fost ca nu am avut timp de gindire decit foarte putin, a fost cam tzac-pac. Dar am avut si eu aceasta problema de comunicare. Cel care m-a operat, unul din medicii straluciti ai tarii (multumiri si pe aceasta cale d-le Suciu!), mi-a taiat-o scurt: "lasa-ne sa ne facem treaba. Pentru rezultate maxime, ajuta-ne. Coopereaza, pregateste-te sufleteste si fii pozitiv." Asa s-a incheiat comunicarea.

Anterior, am fost la Spitalul Universitar din Aalborg, cu o pneumonie grava, nu mai puteam respira, deja incepeam sa-mi pierd cunostinta, vedeam colorat, ma impacasem cu lumea...imi parea rau ca, daca mor, nu am apucat sa mai spun o data sotiei ce mult o iubesc si ce viata frumoasa mi-a daruit si cit de rau imi pare ca o las singura sa se lupte cu toate.... Deci, au navalit aia peste mine, cu zeci de investigatii, teste, verificari, imagistici...dupa citeva zile m-am luat de ei - bai frate, spuneti-mi si mie ce se intimpla cu mine, ce imi faceti! Cu mare greu am reusit sa obtin analizele de singe dupa citeva zile...au realizat si ei ca nu sint vreun batut in cap, si doar asa m-au facut sa maninc, cind mi-au aratat ca un parametru scade dramatic si ca nu pot continua tratamentul cu antibiotice. Chiar au trimis un medic sa discute cu mine de ce sint asa nervos, (cu translator-dr. ...Roxana, romanca!), si exact asta le-am spus: comunicare!

Deci se intimpla si la case mai mari.

Sfatul meu: nu te da batut. Lupta. Rabdare. Fii pozitiv, si fii increzator.
Te cred, ai trecut prin multe si esti dezamagit. Atit iti spun, gindeste-te la cei care s-au ratacit in pesteri, si au fost gasiti la doi pasi de iesire.....

Bafta multa!
multumesc frumos pentru incurajari ,..........chiar aveam nevoie de ele , sunt destul de picat din punct de vedere psihic ! avand in vedere ca eram un om caruia inainte nu-mi ajungea timpul si acum sunt pensionat medical de 1 an si 2 luni ........iti dai seama prin ce trec !
nici eu nu mai stiu ce sa fac ,......lipsa de incredere in medici s-a cam diminuat (ca sa nu zic altfel) ma face sa trec prin momente foarte grele !

Ieri am fost la doctorul Cristescu (multumesc Diana pt. sfat), om destul de intelegator si destul de rapid in decizii .........s-a uitat cateva secunde pe RMN -ul meu si mi-a spus ca nu-s nici pe departe de operatie (lucru care intr-un fel m-a bucurat) dar mi-a recomandat sa merg la "terapia durerii" dr. Palea Ovidiu de la Centrul Provita pentru a-mi face ceva infiltratii paravertebrale pentru diminuarea simptomatologiei ! Stie cineva de acest procedeu , pe net am gasit doar preturi care sunt destul de ridicate pentru "valoare" mea de pensionar medical ! Posted Image

#2379
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Buna ziua,

Am o suspiciune de hernie de disc pentru ca de cateva zile imi amorteste piciorul drept cand ma dau jos din pat, inca nu m-am dus la medic. Problema e ca maine trebuie sa car cu tata un aragaz, credeti ca va fi ceva periculos ?
Spatele nu ma doare, insa trosneste si pocneste cateodata cand ma ridic din pat, tot dupa ce ma ridic din pat simt si amorteala piciorului.

Edited by _-AppleS-_, 20 October 2016 - 17:04.


#2380
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Daca nu te-ai apucat inca de carat eu as zice sa renunti.
Si, poate n-ar fi rau sa iti verifici inima si circulatia. Amorteala poate fi data si de alte probleme in afara herniei, mult mai serioase decit hernia.
Nu se poate sa n-ai vreun amic pe care sa-l rogi pt un pic de ajutor.

#2381
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 01.10.2009

 MembruAnonim, on 19 octombrie 2016 - 07:43, said:

multumesc frumos pentru incurajari ,..........chiar aveam nevoie de ele , sunt destul de picat din punct de vedere psihic ! avand in vedere ca eram un om caruia inainte nu-mi ajungea timpul si acum sunt pensionat medical de 1 an si 2 luni ........iti dai seama prin ce trec !
nici eu nu mai stiu ce sa fac ,......lipsa de incredere in medici s-a cam diminuat (ca sa nu zic altfel) ma face sa trec prin momente foarte grele !

Ieri am fost la doctorul Cristescu (multumesc Diana pt. sfat), om destul de intelegator si destul de rapid in decizii .........s-a uitat cateva secunde pe RMN -ul meu si mi-a spus ca nu-s nici pe departe de operatie (lucru care intr-un fel m-a bucurat) dar mi-a recomandat sa merg la "terapia durerii" dr. Palea Ovidiu de la Centrul Provita pentru a-mi face ceva infiltratii paravertebrale pentru diminuarea simptomatologiei ! Stie cineva de acest procedeu , pe net am gasit doar preturi care sunt destul de ridicate pentru "valoare" mea de pensionar medical ! Posted Image

Si matusa mea a fost la centrul Provita si i-a facut o infiltratie si si-a revenit! Inainte sa mearga acolo 2 saptamani a stat la pat, iar apoi s-a intors acasa pe picioarele ei. Din ce am inteles in jur de 1000 lei a costat-o!

#2382
CarmEn-78

CarmEn-78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.08.2016
Bună tuturor! Azi am fost prima oara la recuperare, am fost consultata de o dna doctor și mi s-a făcut programare luni pt kineto și masaj. Aici mi s-a spus ca ma pot apleca pana la un unghi de 90 de grade din mijloc ( am 3 luni și jumătate de la operatie). Asa este? Asa știți și voi? Eu știam ca nu tb sa te apleci deloc și ca de fiecare data tb sa te lași pe genunchi...cel puțin asa mi s-a zis în spital!
Sa aveți o zi fara dureri!

#2383
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012

 _-AppleS-_, on 20 octombrie 2016 - 17:01, said:

Buna ziua,

Am o suspiciune de hernie de disc pentru ca de cateva zile imi amorteste piciorul drept cand ma dau jos din pat, inca nu m-am dus la medic. Problema e ca maine trebuie sa car cu tata un aragaz, credeti ca va fi ceva periculos ?


Nu cara nimic!
Scz ca am vazut postul atat de tarziu.

 CarmEn-78, on 26 octombrie 2016 - 12:06, said:

Bună tuturor! Azi am fost prima oara la recuperare, am fost consultata de o dna doctor și mi s-a făcut programare luni pt kineto și masaj. Aici mi s-a spus ca ma pot apleca pana la un unghi de 90 de grade din mijloc ( am 3 luni și jumătate de la operatie). Asa este? Asa știți și voi? Eu știam ca nu tb sa te apleci deloc și ca de fiecare data tb sa te lași pe genunchi...cel puțin asa mi s-a zis în spital!
Sa aveți o zi fara dureri!

Depinde si de tine, cum te simti, au trecut totusi 3 luni jumatate.
Da, trebuie sa te apleci de tot cand ridici ceva de jos, insa poate se refera la pozitia aia fara sa ridici greutati?

#2384
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 -Diana-, on 28 octombrie 2016 - 11:49, said:

Nu cara nimic!
Scz ca am vazut postul atat de tarziu.
Am carat tot, m-a durut putin spatele, dar piciorul mi-a amortit cand am mers putin mai iute pe jos fara sa car nimic.

#2385
CarmEn-78

CarmEn-78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.08.2016
Diana nu era vorba de ridicat. Pur și simplu sa te apleci la 90 de grade. Eu știam ca tb sa te ferești de rotiri de trunchi și aplecare din mijloc. Și deși am avut mare grija, zilnic am dureri de spate și de mijloc, obosesc foarte repede, am renunțat la geanta mea mare și plina de prostii și mi-am luat una micuta....voi vedea de săptămâna viitoare cum e la kineto și masaj.Aaaa și mi-am cumpărat și spalier, urmează sa-l montez.
O zi buna tuturor!!

#2386
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 RhadooR, on 21 octombrie 2016 - 10:00, said:


Si matusa mea a fost la centrul Provita si i-a facut o infiltratie si si-a revenit! Inainte sa mearga acolo 2 saptamani a stat la pat, iar apoi s-a intors acasa pe picioarele ei. Din ce am inteles in jur de 1000 lei a costat-o!
MULTUMESC FRUMOS pentru info ,....... imi poti spune daca stii de la matusa ta cata "garantie" i s-a dat pentru interventia respectiva sau i-a aplicat acel nou procedeu cu celule stem promovat pentru prima oara la ei la clinica ?? matusa ta avea hernie sau stenoza lombara ??

#2387
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012

 CarmEn-78, on 28 octombrie 2016 - 15:07, said:

am renunțat la geanta mea mare și plina de prostii și mi-am luat una micuta...


Hehe, si eu de atunci. Posted Image Am numai genti micute, se pare ca se poate trai si cu din astea.

In alta ordine de idei, azi fac 1 an de la microdiscectomie. Teoretic, recuperarea s-a incheiat.
A fost un an greu, dar frumos. Primele luni, din nov pana in martie au fost cam groaznice, apoi totul s-a limpezit. Acum, la bilant de un an, pot afirma ca sunt un om normal. Marea mea bucurie, este ca am reusit sa tin pe loc hernia lasata in asteptare.
Anul trecut pe vremea asta, nu ma tineam pe picioare, anul asta am mers pe jos, saptamana trecuta cate 10-15 km cred (cam 10-12 h mers incontinuu pe zi).

Am vorbit cu dr anestezist pt o eventuala anestezie de tip rahi-peri, in eventualitatea unei sarcini, dar si cu obstetricianul si mi-a spus ca va fi ok pe la final de 2017 - inceput de 2018. Ne pregatim de al 3 lea copil si asa umbla zvonul ca se maresc alocatiile. Posted Image
Cam atat despre mine.

Iar voua, va doresc, tuturor, sa fiti fericiti, voinici, dar mai ales, sanatosi !

Edited by -Diana-, 02 November 2016 - 20:38.


#2388
CarmEn-78

CarmEn-78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.08.2016
Ma bucur ca ești bine, Diana. Ce este de fapt microdiscectomia...nu am auzit de acest termen...sa înțeleg totuși ca ai fost mai norocoasa și nu ai avut o operație clasica?
În alta ordine de idei...al 3 Lea copil??....bravo, ești o curajoasa!!!
Am început și eu kinetoterapia....a fost show...nu credeam ca mai pot vreodată sa stau pe burta (în spital mi s-a spus ca e interzis), sa ma întind pe saltea sau sa ma ridic în fund de pe spate! Sper sa răsară soarele și la mine!
O seara buna tuturor!

#2389
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Este tot operatia de hernie, efectuata cu ajutorul microscopului.

Uite poze, cu incizia. http://forum.softped...4#entry18189007

#2390
CarmEn-78

CarmEn-78

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.08.2016
Wow...eu am avut 10 fire. Ce o fi fost în capul meu de m-am operat asa repede? Fără sa cer mai multe păreri, fără sa ma interesez de medic sau de alte variante. Offf

#2391
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 CarmEn-78, on 02 noiembrie 2016 - 21:36, said:

Wow...eu am avut 10 fire. Ce o fi fost în capul meu de m-am operat asa repede? Fără sa cer mai multe păreri, fără sa ma interesez de medic sau de alte variante. Offf
si eu tot ca tine am gandit,...prima oara m-am operat clasic la Bagdazar si m-am ales c-o fibroza de toata frumusetea care apasa pe nervi mai ceva ca hernia pt. care s-a facut interventia , a doua oara minim invaziv la Medlife (ca sa scap de fibroza mare) dar si asta a fost apa de ploaie ,....simptomatologia este tot acolo !
acum voi incerca varianta dr. Palea Ovidiu care se spune ca-i meserias in terapia durerii post operatorii ,.......alte posibilitati chiar nu mai am !

#2392
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
tot cautand pe net solutii , pana sa-l vad pe dr. Palea , am gasit ceva interesant mai ales pentru cei care necesita fuziunea vertebrala , nu-i la noi deocamdata dar voi reveni cu manunte dupa vizita la dr. de saptamana viitoare !


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/naLXUEcTCz4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 08 November 2016 - 12:50.


#2393
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
Dupa RMN-ul coloanei (toate cele 3 segmente) am mai multe discuri protuzate (conform intepretarii RMN-ului), cel mai rau e unul cervical C5-C6.
Am fost la neurolog, spune ca nu-i de operatie, dar ca ar fi ultimul stadiu reversibil, apoi vine  operatia.
Voi avea de asemenea si programare la neurochirurg si la doctor de medicina recuperatorie.

Tot cautand despre hernia de disc am dat peste clinica Coloana Medicala care face decompresie vertebrala tridimensioanala. Zic ei ca este o chestie de ultima ora, f. buna.
Intrebare: stiti ceva de chestia asta? Merita sa ma duc la o prima consultatie sa vad ce si cum?
http://www.coloaname...tridimensionala


Procedurile nu sunt ieftine, dar sa zicem ca nu ar fi asta problema principala, doar sa ajute.

Astept raspunsul vostru.

#2394
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 dox900, on 13 noiembrie 2016 - 21:11, said:

Dupa RMN-ul coloanei (toate cele 3 segmente) am mai multe discuri protuzate (conform intepretarii RMN-ului), cel mai rau e unul cervical C5-C6.
Am fost la neurolog, spune ca nu-i de operatie, dar ca ar fi ultimul stadiu reversibil, apoi vine  operatia.
Voi avea de asemenea si programare la neurochirurg si la doctor de medicina recuperatorie.

Tot cautand despre hernia de disc am dat peste clinica Coloana Medicala care face decompresie vertebrala tridimensioanala. Zic ei ca este o chestie de ultima ora, f. buna.
Intrebare: stiti ceva de chestia asta? Merita sa ma duc la o prima consultatie sa vad ce si cum?
http://www.coloaname...tridimensionala


Procedurile nu sunt ieftine, dar sa zicem ca nu ar fi asta problema principala, doar sa ajute.

Astept raspunsul vostru.
eu unul am facut cateva zeci de elongatii , nu la clinica asta  recunosc , dar rezultate n-am avut !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate