Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#1369
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Vazusi ca nu-i bai?

#1370
oanadobre1990

oanadobre1990

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.08.2015
Buna tuturor! In urma unui RMN s-a observat o hernie de disc "foarte mare" asa cum s-au exprimat medicii si mi-au spus ca cea mai indicata este metoda chirurgicala. Mi-au sugerat sa incerc inainte si procedura disc fx, care se aseamana baniuesc cu nucleoplastia dupa explicatiile medicului, dar nu garanteaza nimic. As vrea sa incerc si daca ati mai trecut prin aceasta procedura imi puteti spune daca este dureroasa? Imi este ffff frica cu toate ca se face sub anestezie locala...

#1371
gmb72

gmb72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.04.2010
Oana, citește posturile mai vechi, începând cu ultimele 2-3 luni până în prezent. Nucleoplastia este o maaaare loterie, ca să nu spun escrocherie, iar procedura disc fx e de fapt un fel de nucleoplastie în care în loc de ac cu care se extrage din nucleul pulpos, se folosește un instrument care ar permite extragerea nucleului pulpos cat mai aproape de hernie. Dar tot nu e discectomie, deși unii așa vorbesc despre această procedura.
Loteria provine de la faptul că se lucrează aproape în orb.
Și da, e o procedură foarte dureroasa, extrem de dureroasă în timpul intervenției și foarte dureroasă câteva zile dupa.
Plus ca, uite ce am găsit pe site-ul Pro Vita, unde mi se pare ca practică medicul care aplică procedura:
"Disc-FX Ÿ este o opțiune pentru cei care nu au răspuns la tratamentul conservator  dar nici nu au indicatie pentru intervenții chirurgicale deschise".
Mai exact, daca hernia e mare și indicația e de operatie, aproape sigur disc fx va fi un chin inutil....
A, și am găsit pe site-ul Pro Vita și un filmuleț ( http://www.centrul-p...imation-17.html ) cu ceea ce se întâmplă în timpul intervenției : se distruge enorm de mult din discul intervertebral, DIN INTERIORUL LUI, DIN ZONA DE PRESIUNE DINTRE VERTEBRE, în loc să se îndepărteze doar zona herniata=iesita în afara, care apasă pe nervi.... Restricțiile după o astfel de intervenție ar trebui să fie muuult mai multe decât chiar și în cazul unei intervenții clasice !

Edited by gmb72, 29 August 2015 - 20:12.


#1372
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
gmb72,

eu nu as paria ca este o loterie, ci e de incercat.
Din 02.09.2010 pana in 04.03.2014 am functionat brici dupa nucleo, asta insemnand pantofi cu toc in fiecare zi, zero dureri, nici macar vreo senzatie de durere, carat zapada la nevoie, ridicat greutati de pana in 10 kile etc, samd, am fost un om nou.
Daca nu ridicam greutatile alea anul trecut (26 kile pe scari, de la portbagaj la et 1), posibil sa imi fi fost bine si acum.

Da, e dureroasa, numai eu stiu cate am patimit, insa erau pacienti cu mine in salon care nu avea nici pe naiba cand eu plangeam de durere.
Eu nu as merge pe cutit din prima, niciodata.

Edited by -Diana-, 01 September 2015 - 08:26.


#1373
itintea

itintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2007

View Postoanadobre1990, on 29 august 2015 - 16:39, said:

Buna tuturor! In urma unui RMN s-a observat o hernie de disc "foarte mare" asa cum s-au exprimat medicii si mi-au spus ca cea mai indicata este metoda chirurgicala. Mi-au sugerat sa incerc inainte si procedura disc fx, care se aseamana baniuesc cu nucleoplastia dupa explicatiile medicului, dar nu garanteaza nimic. As vrea sa incerc si daca ati mai trecut prin aceasta procedura imi puteti spune daca este dureroasa? Imi este ffff frica cu toate ca se face sub anestezie locala...
Buna Oana,
Si eu am o hernie de disc foarte mare de aproape 6 ani. Nu lua de buna prima parere, mai consulta si alti doctori, ti-as recomanda cu incredere spitalul Bagdazar Arsenie sau spitalul Militar. Incearca fizio, chineto si daca dupa toate astea, durerile pe care le ai nu cedeaza si esti afectata locomotor, atunci sa incepi sa te gandesti la operatie. Nu vreau sa starnesc polemici si nici discutii contradictorii, este doar parerea mea, nucleoplastia nu o sa te ajute, asa cum a zis gmb72, este o loterie. Raspunsul la intrebarea ta, cat de dureroasa este, il gasesti in posturile Dianei, ea a ales nucleoplastia; personal mi s-a facut pielea de gaina cand am citit prin ce a trecut.

#1374
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Durerea la mine e o poveste veche, am mai mentionat ca nu imi prind anesteziile si am o problema prin faptul ca am pragul de suportabilitate foarte scazut, iar anestezia de la nucleo a fost ciresica de pe tort.

Insa, trecand peste durere, 4 ani am fost mai mult decat perfect.

Nu recomand cutit, prefer kineto, fizio, medicatie, inclusiv pe Pautov l-as mai suporta decat sa ma operez.
E o chestie de alegere.

#1375
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Diana,bine ai revenit pe thread!
Am crezut ca te-a ''framantat'' Putov(sau Pautov,nu conteaza!)ala de nu mai poti sa dai in tastatura!Daca mai exista Informatia Bucurestiului(de pe vremuri) as fi citit zilnic rubrica ''aflam de la Militia Capitalei'' sa vad cand il ridica pe ''maseur''!
Sper ca sedintele cu ''maestrul'' de mai sus au dat roade,si acum in fiecare zi faci balet si dansezi!
Acum pe bune,cum te simti?

#1376
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Pe bune? Posted Image
Sunt bine, mai mult decat bine, multumesc de intrebare. :)

Acum nu stiu daca de la Pautov mi se trage sau de la ce, dar nu mai am nimic de ceva timp.
Am condus pana la mare, fara sa am vreo durere, ceea ce inainte nu mi se intampla nici pe trasee mici, prin oras, am mers kilometri intregi pe jos, nu exista wkd fara sa joc badminton, mai nou fotbal. :)
E de bine, poate si de aceea am vizitat mai rar topicul. Posted Image

Sanatate voua, muulta-muulta!

#1377
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Felicitari!!!
Keep going!

#1378
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Muuultumesc!
Sper sa ma tina starea asta, e o perioada frumoasa din viata mea pe toate planurile si era pacat sa o stric cu durerile.

#1379
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Iti doresc din tot sufletul sa ramai asa(vesnic tanar(a) si ferice!),dar daca se vor intoarce durerile(retro Satana!) sa dai un semn,sa-ti recomand o crema si niste tabletute care fac minuni in aceste cazuri!

#1380
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Pai recomanda preventiv, am un sertar stil farmacie cu di tăte ! :D

Multumesc pt urari! Posted Image

#1381
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 14.02.2008
Uite una!,uite doua!,restul pana la 49 le pui tu din sertarul stil farmacie!A doua face si piciorul frumos daca au dat iama niste varice!
Sper sa nu se  considere reclama,dar aici au preturile cele mai bune(le poti lua de la sediul lor din Bucuresti,nu mai platesti transport).

#1382
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postromikatm, on 01 septembrie 2015 - 14:17, said:

Uite una!,uite doua!,restul pana la 49 le pui tu din sertarul stil farmacie!A doua face si piciorul frumos daca au dat iama niste varice!
Sper sa nu se  considere reclama,dar aici au preturile cele mai bune(le poti lua de la sediul lor din Bucuresti,nu mai platesti transport).
Dap. Mumiile fac bine la varice. Vezi si faraonii. Nu aveau varice deloc, delocut.Posted Image

#1383
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
B una

Recomandati-mi si mie va rog un doctor bun (neurochirurg) in Bucuresti , hernia mea lombara isi face de cap, mai nou am dureri de solduri (dreptul ma doare mai rau).
Nici hernia cervicala se lasa mai prejos, imi da furnicaturi pe spate si pe mana dreapta.
Is praf si nu mai p[ot sta asa.
Stiu pe cineva la Elias, dar ultima data cand am discutat mi-a sugerat sa merg la neurochirug.

multumesc frumos!

#1384
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Io nu mai recomand pe nimeni, nu din rautate, dar de ce sa ma injuri apoi?

Asa m-am dus eu la Teleanu la SUUB, ca la pomul laudat si mi s-a parut total nesimtit. Ce e drept, a fost singurul care mi-a recomandat Gabaranul ala care m-a scos din dureri, insa cam atat.

#1385
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Diana, nu e vb de injurat, nici vorba.
Cum se ia Gabaran? E bun? Se poate lua si fara reteta?

Acum ma sperie ca pe langa durerile lombare, durerea s-a lasat pe solduri. Am facut o radiografie si mi-a zis ca nu e coxartroza, insa mai bun ar fi un RMN.
As face orice, numai sa nu mai am dureri zilnice ca tare mi s-a luat:((

#1386
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Poti incerca si Xefo. Pe mina asta ma scos din criza.
Dar atentie mare, daca iei antinflamatorii si nu faci fizioterapie (gimanstica/masaj/curenti) e in van, asta fiindca iti va reaparea durerea pentru ca nu ajuti organismul.

PS: iarasi atentie la antiinflamatorii , daca se exagereaza fac bum rinichii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate