Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#1243
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Dai mai multe detalii pentru amatorii de medicamente.
Dumnezeu sa-l ierte

#1244
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Poststefanut23, on 02 iulie 2015 - 20:55, said:

Dai mai multe detalii pentru amatorii de medicamente.
Dumnezeu sa-l ierte
L-au gasit mort in casa. Ieri. La autopsie, stomacul inundat cu sange. Fara vreun simptom. Avea dureri de sold. Le trata cu toate calmantele de pe piata, disponibile fara reteta. Imi pare rau de el, chiar imi pare rau.
Stiam ca , calmantele distrug stomacul, dar credea, ca se ajunge la ulcer, nu la o hemoragie care te omoara in somn.
Nu credeam

#1245
Lucy_lu

Lucy_lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.04.2011
Off, Dumnezeu sa-l ierte
Sa știți ca industria pharma e una din cele mai profitabile. Am lucrat in domeniu, știu exact ce spun. Nu insist pe tehnicile de promovare ale medicamentelor, insuficient testate. Gasiti pe net. E mult marketing, nu spun ca nu au efect, dar au si efecte adverse, in special cele noi. Sper sa nu confund, dar tetrazepamul (foarte utilizat in HD) parca a fost interzis recent in Franta. Am luat o data (cu reteta) un calmant f puternic care dadea dependenta, chiar scria pe el sa nu renunti brusc (nu mai retin numele..ceva cu ace.. era pt spate) apoi cand nu am mai avut reteta, mi.a facut cineva rost de la alt producator. Pentru ca nu puteam renunta, ma simteam grozav, nu mai aveam dureri si adormeam ca un prunc, era ca un drog. Dar era ceva diferit, mi se taia filmul pret de o fractiune de secunda, ameteam si parca nu mai stiam unde sunt. Era clar de la acel medicament asa ca am renuntat brusc, m.am speriat foarte tare.
Cred ca cel mai bine ne putem purta de grija singuri, prin tot ce tine de preventie (in cazul nostru sa nu fie mai rau) si de pastrare...


#1246
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Cristi,

despre ce medicament este vorba?

Condoleante!

#1247
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Condoleanțe.

Antiinflamatoarele mai mereu se asociaza cu gastroprotective. Cand iau 1-2 pastile nu le combin , dar daca bag tratament 1 săptămâna de obicei iau si pentru protectie ceva.

#1248
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Post-Diana-, on 03 iulie 2015 - 10:23, said:

Cristi,

despre ce medicament este vorba?

Condoleante!
Tot ce este calmant, cred ca a luat. Iti dai seama. La capela toata lumea isi dadea cu presupusul. Ca daca nu lua, ca daca lua mai puti etc. Stiu sigur ca le lua cu pansament gastric. Tin foarte bine minte ca spunea ca are un stomac foarte bun, de caine. Ca poate ingera orice si nu are probleme. Azi a ajuns si sotia lui acasa. Muncea in UK.

#1249
gmb72

gmb72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.04.2010
Razboiul cu hernia, S2
Groaznic, ce-am citit in posturile anterioare... Sa te omoare medicamentele care-ti aduc alinare... Explicabil, sub analgezice nu se mai simte nicio durere, niciun simptom specific ulcerului perforat, si astfel se ajunge "pe tacute" la hemoragie interna... Probabil, mici semne or fi fost (scaune cu sange, mici dureri abdominale) neglijabile si neglijate. Oricum, presupunerile sunt de prisos acum. Ceea ce e de invatat/retinut, e ca cel mai bun semnal de alarma pe care-l trage organismul uman in caz de probleme de sanatate, DUREREA, e anihilat de tratamentele specifice problemelor noastre, care printre altele inhiba durerea. Cu atat mai mult cu cat se iau medicamente care actioneaza asupra centrilor nervosi ai durerii si nu contra anumitor dureri specifice cum sunt antiinflamatoarele, antireumaticele sau miorelaxantele (grija mare, Diana, cu Doreta=tramadol+paracetamol). Si atunci trebuie cascati ochii mari la orice alta dereglare/anomalie functionala sau metabolica..... Mda, e usor de tras invataminte si de dat sfaturi din varful patului, omul ala tot mort ramane... Dumnezeu sa-l ierte!

In contrapondere, va ofer detalii despre alternativa mai putin "medicamentoasa", operatia. Dar, adevarat, si mai riscanta. Sunt in saptamana a doua, la 10 zile de la operatie. Aproape nu mai simt nimic (cu exceptia bandajului lipit de piele). Cu conditia sa nu indoi coloana. Daca ma aplec putin, se simte o "retinere", o jena, nici nu stiu cum s-o denumesc, caci nu e durere, sa zicem ca e ca o zona de piele legata de care se trage. Oricum, faptic, in zona operată, chiar asta e. In rest, in picioare, culcat, in mers, sunt "normal", nu tu dureri, nu tu probleme, deja incep sa uit de operatie.... Desi nu vreau sa uit. Ma menajez in continuare cat pot de mult. Adica, cam jumatate de zi in pat, restul in picioare. Pe scaun stau doar la toaleta si f rar, la masa. A nu se intelege ca mananc rar, dar si atunci, tot in picioare. As putea sa stau jos fara probleme, dar nu vreau. Prefer s-o iau gradual. Vreau sa fac tot ce pot sa micsorez probabilitatea unei recidive. Si, desi recuperarea (pare ca) e cum a descris-o medicul anul trecut (in cca 3 saptamani as putea sa conduc, in cca 40 de zile sa merg la serviciu, in circa 2 luni sa reiau toate activitatile de dinainte cu exceptia schiatului sau sporturi/activitati "grele" care se pot relua dupa cca 4 luni), prefer sa "merg" pe programul de recuperare specific unei operatii clasice, o luna in care nu se ridica mai mult de 2 kg,  2 luni concediu medical, condus dupa 4-6 saptamani, kinetoterapie si alte mici eforturi dupa 2 luni si abia dupa cca 6 luni reluarea in totalitate a activităților normale. Cu menajarea coloanei permanent (fara stat excesiv pe scaun sau in picioare,  fara ridicat greutati mari, etc...).

Medicamente ? Reteta la iesirea din spital e pentru 7 zile cu antibiotic(Zinnat) 2/zi, Mydocalm 2/zi, Algocalmin 3/zi, Omez 2/zi. Din toate astea, iau conform retetei doar antibioticul. Din rest, am luat doar de trei ori pana acum Mydocalm, si acum doua zile am luat un Nurofen. In rest, alte medicamente nu am mai luat.

Apropo de Nurofen... Crezusem ca am bagat-o pe maneca, m-am trezit acum cateva zile de dimineata cu senzatia de febra musculara, slabiciune generala inexplicabila si pe la pranz, cand mi-a venit ideea sa-mi iau temperatura, era 37,6. Eram ori răcit (ma cam expusesem cu o zi inainte la diverse) ori incepea sa se manifeste vreo infectie interna,  caci operația arata perfect, nu dadea semne de inflamare specifice unei plagi infectate. Din fericire, in loc sa apara si alte simptome specifice vreunei infectii intraspitalicesti cu diversi streptococi, dupa cca o ora de la nurofen a disparut si febra si s-au ameliorat si simtomele de slăbiciune, specifice unei raceli. Oricum, daca era vreo infectie interna care se declansa sub tratament de cca 8 zile constant cu antibiotic, nu cred ca mai scapam usor... Cu viata, nu de infectie! Dar, a trecut. Se pare ca totusi a fost o simpla raceala. Manifestata mai puternic, dat fiind ca am sistemul imunitar facut praf, de la medicatia ultimilor 15 zile...

Pana sa inchei de editat postul, am mai stat în picioare, sa improspatez senzațiile. Doare ceva, totusi. Dupa cca 15-20 de minute de stat in picioare, cam in zona in care se termina coloana, "noada" cum i se mai spune popular, se simte o usoara durere. Pe scara durerilor inventata de mine (10=durerea care provoacă lesinul, 7-8=durerea care te doboară la propriu din picioare, 3-4=nivelul la care incepi sa iei analgezice) as nota-o cu 0,5-1. Adica ceva mai mult decat nimic. Totusi, durere, nu o simpla "jena", nu o simplă senzatie de "ceva" acolo.

Nu ma intelegeti gresit, nu ma vait, incerc doar sa descriu cat mai exact evoluția postoperatorie. Si intrucat va fi de durata, va spun in incheiere, pe curand !

Edited by gmb72, 05 July 2015 - 11:30.


#1250
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Multumim de lamuriri. Durerile si senzatiile o sa treaca in timp, e normal sa fie asa , organismul se reface treptat.
In cazul tau operatia era singura varianta. Eu deocamdata o duc asa pe picoare. Rar mai iau medicamente, chiar si asa iau doar 2-3 zile.

#1251
vcristi

vcristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 10.01.2010
Partea cea mai grea a recuperarii de acum incolo vine, incepi sa te simti din ce in ce mai bine sau mai bine zis ca un om normal si exista pericolul sa uiti sau sa neglijezi ca esti de curand operat la coloana: te plictisesti de facut exercitiile indicate de kinetoterapeut, uiti cum sa te pui si sa te ridici din pat, uiti sa te mai ridici de pe scaun, te repezi sa faci pe galantul si iei sacosele din mainile sotiei etc. Eu am avut noroc chiar cu sotia care nu m-a scapat o clipa din ochi si-mi atragea atentia cand vedea ca am luat-o pe aratura ca sa zic asa. Ba chiar si acum imi mai zice cate ceva de genul: tu ai voie sa ridici atat, ai voie sa te apleci asa, ai grija cum faci aia etc., bine este si cam enervant cateodata dar mai bine sa te traga cineva de maneca decat sa o iei de la capat.

#1252
gmb72

gmb72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.04.2010
Mi-ar fi plăcut s-o pot duce si eu din tratament. Dar, am vazut pe RMN un cerculet negru departat de discul intervertebral, înconjurat de zone albe=fragment independent desprins din hernie. Desi l-am vazut dupa ce m-am internat pentru operație, caci la ce dureri aveam si la cat de putin se atenuau sub tratament, sigur nu ma dadeam jos din pat mai repede de două saptamani- o luna.Timp in care cine stie ce complicatii mai apareau din cauza imposibilitatii de a ma odihni noaptea, din cauza unui tratament mai lung de 30 de zile.... Plus chinul provocat de dureri..... Cam astea au stat la baza deciziei de a ma opera, chiar inainte de a vedea un RMN recent.
Oricum, anul trecut cand am facut RMN-ul la sp Militar, șeful sectiei neurochirurgie cand s-a uitat pe el si mi-a spus ca-i clar de operat, m-a avertizat, ca la cat de mare e hernia si un strănut sau un pas gresit poate s-o accentueze pana la paralizii pe picior, dupa care recuperarea totala va fi mult mai dificila, sau chiar imposibila, dupa cum a confirmat si stefanut23 intr-un post mai vechi...
Iar atunci cand operatia devine singura varianta, sper ca "povestea" mea sa ajute pe cei ce cauta informatii despre "cum e dupa", dincolo de ce descriu si explica medicii si kinetoterapeutii.

Edited by gmb72, 05 July 2015 - 13:21.


#1253
gmb72

gmb72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.04.2010
Razboiul cu hernia - saptamana a 2-a de dupa (operatie).

Continui cu alte cateva detalii (minore) despre operatie, mai exact despre ce se se întâmplă dupa.
Ieri, am fost la spital, la scos firele. Pacat ca nu se folosesc fire care se resorb, dar, poate pentru ca totusi se impune consult la cca 10 zile, utilizarea unor "ate" clasice o fi o metoda de a aduce pacientul la doctor. Desi as fi preferat fire care se resorb.... Pentru ca drumul pana la spital a durat cca 80 de minute (asa-i Bucurestiul dimineata, un oras in care distantele spre Centru se maresc brusc...), drumul inapoi vreo 30 de minute, iar toata "operatia" de extragere a firelor a durat cca 1 minut cu tot cu asteptare.... (Nu doare, nu ustura, deci nu va faceti probleme).
In masina am folosit aceeasi pozitie recomandata la externare - scaunul lasat pe spate la 50-60 de grade, pana se simt muschii zonei lombare cat mai relaxati.

In rest, organismul isi revine la normal. Din ce in ce mai rapid. Devine un efort de vointa din ce in ce mai mai mare sa nu uit care cumva si sa incep sa trag in sus de obiecte mai mari/grele de 2 kg.... Cam asta-i maximul recomandat pentru primele 4 saptamani dupa operatie. Cum spunea si vcristi intr-un post anterior,  "exista pericolul sa uiti sau sa neglijezi ca esti de curand operat la coloana". Asa este.mai ales ca suntem incojurati de diverse obiecte care necesita interventia noastra. Uitati-va la obiectele din jurul vostru. Si imaginati-va ca dintr-o data, tot ce aveti voie sa faceti e sa stati in pat sau in picioare, e exclusa orice aplecare/indoire a coloanei, orice e pe jos se obtine prin genoflexiuni,  iar dintre obiectele care va inconjoara, nu trebuie ridicat/carat nimic care depaseste 2 kg....Paradoxal, dar efortul de a NU face, e parca mai mare decat efortul fizic in sine...

Sa nu uit...  mai e o recomandare pe care as face-o celor ce se hotarasc/sunt nevoiti s-o faca .... (ma refer la operatia de HDL  ). Sa aveti in casa laxativele care stiti ca va fac cel mai bine; dupa operatie, pe de o parte gandul ca sunteti nevoiti sa stati in pozitia "sezut", o pozitie total contraindicata, pe de alta parte senzatia de jena simtita la orice incordare a zonei lombare, sunt doua elemente extrem de.. constipante, ca sa zic asa.... Si putin ajutor nu va strica. Cam dupa 10-12 zile, lucrurile revin la normal/natural, dar pana atunci, circuitul alimentelor in natura, trebuie asigurat cumva...
Va doresc sanatate multa si dincolo de aspectul informativ/statistic al detaliilor prezentate de mine, sa nu fiti niciodata obligati sa le preluati si practic ! Caci, desi din secunda trezirii din anestezie am scapat de orice dureri care m-ar duce cu gandul la un analgezic, desi n-am avut parte de nicio complicatie operatorie sau postoperatorie, intr-un cuvant se pare ca operatia a fost un succes total, mie tot imi pare rau ca am ajuns s-o fac... .
Apropo de complicatii postoperatorii. Povestea Diana intr-o postare de o colega de facultate care, dupa a doua operație de HDL, a dezvoltat din cauza anesteziei se pare, o problemă cu tensiunea arteriala atat de grava, ca a determinat pensionarea (la 38 de ani...) medicala. De cand am iesit din spital, tensiunea mea nu mai sare de 13-14 cu 8-9... Luata in picioare dupa o ora de plimbat/"alergat" dupa copii.  In timp ce intr-o zi normala in care merg la serviciu, unde mai mult stau pe scaun la PC decat ma plimb sau fac alte eforturi, rar aveam tensiunea sub 16 cu 10.... Si atunci, din doua una: ori la mine a aparut un efect invers al anesteziei fata de cazul povestit de Diana, de mi-o fi rezolvat problemele de HTA, ori sunt ca-n bancul cu Bula, care, intrebat de doctor pentru a constata cat de grave sunt simptomele "Si unde te doare Bula cel mai tare?", a raspuns scurt si la obiect: "La serviciu dom' doctor... la serviciu!"
O sa vedem (impreuna) in timp daca-s (in situatia lui) Bula sau s-a intamplat ceva mai interesant.... Asadar, pe curand!

#1254
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postgmb72, on 08 iulie 2015 - 16:51, said:

Razboiul cu hernia - saptamana a 2-a de dupa (operatie).

Continui cu alte cateva detalii (minore) despre operatie, mai exact despre ce se se întâmplă dupa.
Ieri, am fost la spital, la scos firele. Pacat ca nu se folosesc fire care se resorb, dar, poate pentru ca totusi se impune consult la cca 10 zile, utilizarea unor "ate" clasice o fi o metoda de a aduce pacientul la doctor. Desi as fi preferat fire care se resorb..
Cat a fost de mare operatia de a fost necesar sa fi cusut?
Ai fost operat clasic?
Eu nu am avut nici o ata. In fapt, la momentul actual, nu se mai vede locul interventiei. Chiar si sotia, care stie locul interventiei, ii este greu sa localizeze acel loc. Daca ai avut o taietura mare, muschii sunt putin lezati, refacerea este mai grea, recomandarile de repaos sunt total diferite (fata de mine), alte si alte probleme. Singura recomandare ptr tine este bazinul de inot. Exclude biocurentii sau alte aparaturi invechite (anii 2000 au cam trecut). Sistemul de recuperare folosit in prezent este stimularea musculara prin exercitii in bazin (sub indrumare fizioterapeut), exercitii recuperatorii pe saltea si un brau, corset, in primele zile, saptamani, de la interventie. Acest corset iti va stabiliza coloana atata timp cat muschii vor prelua rolul lor natural. Sa nu te sperie conceptia unora ca, corsetul este daunator. Din contra, este AUR in primele saptamani. PLATINA este sa stii cand sa renunti la el. De aici dilema multora. Nu stiau sa renunte la el, corppul se obisnuia cu el, muschii intrau intr-o relaxare prelungita si de aici necazurile care apareau inevitabil.
La 1 an de la operatie iti recomand sa iti cauti o sala si un instructor bun de sport. Face minuni. Cresterea masei musculare, lipsa burtii, face ceea ce nici un medic nu va putea face vreodata. Plus ca un corp frumos iti va da o incredere deosebita, lucru pe care l-am omis in trecut. Acum sunt dependent de sala. Abia astept zilele de exercitii. Sunt mai mult decat multumit de evolutia mea post operatorie. Si nu numaiPosted Image

#1255
gmb72

gmb72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.04.2010
Salut Cristi_mre !
Miscroscop operator. Doua incizii paralele, de cate 1 cm fiecare, la distanta de 1 cm una de alta. Prinse in 3 fire... Cel putin asa simtit cand mi s-au scos, 3 "extrageri".
Utilizarea sau nu a firelor, cred ca tine de medic, de protocolul aplicat in spital, de zona lombara asupra careia s-a intervenit,etc,etc.
Poate si tu ai avut fire, care se resorb, de-aia n-au avut ce sa-ti scoata.
Cat despre corset, mi s-a recomandat SA NU FOLOSESC NICIO SECUNDA ceva care ar ajuta muschii, sa ma tin doar de programul recomandat, adica cresterea graduala a efortului pe coloana, fara aplecat sau rasuciri (coloana mentinuta cat mai dreapta primele 4-6 saptamanu) si fara sa las muschii nici o clipa sa lancezeasca. De exemplu, cca 6 saptamani se recomanda sa nici nu conduc, apoi pentru cel mult 30 de minute si nu pe aratura, pana spre 2-3 luni. Tinand cont ca evolutia e destul de buna, cred ca o sa cobor intervalul asta spre 4 saptamani... Oricum, la 4 saptamani se recomanda un consult si mai stau atunci de vb cu dr.
Si da, sunt de acord cu tine: fizioterapia nu face nici 1% din cat face intarirea musculaturii prin kinetoterapie apoi prin sport cu exercitii atent si inteligent recomandate.

Edited by gmb72, 10 July 2015 - 20:29.


#1256
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postgmb72, on 10 iulie 2015 - 20:22, said:

Salut Cristi_mre !
Miscroscop operator. Doua incizii paralele, de cate 1 cm fiecare, la distanta de 1 cm una de alta. Prinse in 3 fire... Cel putin asa simtit cand mi s-au scos, 3 "extrageri".
Utilizarea sau nu a firelor, cred ca tine de medic, de protocolul aplicat in spital, de zona lombara asupra careia s-a intervenit,etc,etc.
Poate si tu ai avut fire, care se resorb, de-aia n-au avut ce sa-ti scoata.
Cat despre corset, mi s-a recomandat SA NU FOLOSESC NICIO SECUNDA ceva care ar ajuta muschii, sa ma tin doar de programul recomandat, adica cresterea graduala a efortului pe coloana, fara aplecat sau rasuciri (coloana mentinuta cat mai dreapta primele 4-6 saptamanu) si fara sa las muschii nici o clipa sa lancezeasca. De exemplu, cca 6 saptamani se recomanda sa nici nu conduc, apoi pentru cel mult 30 de minute si nu pe aratura, pana spre 2-3 luni. Tinand cont ca evolutia e destul de buna, cred ca o sa cobor intervalul asta spre 4 saptamani... Oricum, la 4 saptamani se recomanda un consult si mai stau atunci de vb cu dr.
Si da, sunt de acord cu tine: fizioterapia nu face nici 1% din cat face intarirea musculaturii prin kinetoterapie apoi prin sport cu exercitii atent si inteligent recomandate.
Ai sa vezi ca intr-o luna vei uita de operatie. O operatie la microscop este minim invaziva. Musculatura nu este foarte lezata, recuperarea este foarte rapida. Totul este sa nu faci prostia sa uiti recomandarile privind ridicatul si rasucirile de trunchi. Asta in primele 6 luni. E foarte important. Dupa aceea, lume, lume, totul este foarte fain in viata. Regimul sedentar de viata este distrugator. Daca ai un job la care esti nevoit sa stai jos mult timp, va trebui sa iti faci neaparat loc si de scurte plimbari. Familia, prietenii, iti vor fi de mare ajutor. Un optimism ridicat poate trata orice boala.
Si da, musculatura tonifiata, face diferenta total

#1257
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Celadrin Forte
Artrohelp Repair sau Forte sau Movial Plus

aceste suplimente (nu medicamente) hranesc toate tesuturile moi din articulatii si ajuta extrem de mult recuperarea

#1258
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Am fost diagnosticat in 2001 cu "amprente accentuate discc intervertebral vertebre L5-L6", am folosit ocazional supozitoare piroxicam de 40, pe urma de 20 pentru ca alea de 40 nu se mai fabricau. Coafura rezista, manipulez des greutati la servici.  Coloana a luat o pozitie ciudata cu burta in fata, zici ca sunt gras dar m-am impacat cu ideea. Am rar dureri in buci.

#1259
gmb72

gmb72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.04.2010
@Bolund,ce descrii tu acolo e un început de lordoză, o deformare a coloanei vertebrale. Spun ca e un început, bazandu-ma pe faptul că ai "rar" dureri.
Poate că încă se poate remedia prin kinetoterapie, gimnastică medicală. Căci mai târziu, când se instalează durerile permanente, când apar apoi dereglări de metabolism, de respirație, singura soluție care mai rămâne va fi operația. Iar operațiile de readucere a coloanei la forma naturală, sunt al naibii de complicate, dureroase și costisitoare, căci pentru menținerea coloanei în poziție se montează de regulă tije metalice prinse de vertebre.
"Coafura rezista" - deși nu știu cum spui că mai rezistă, ca e deja deformată din ce spui tu.... -  dar nu va mai rezista mult timp. Iar durerile pot deveni atât de intense încât nu te vor mai lăsa  să mergi, mai ales ca sunt pe ambele picioare...
@overseas, prefer ca organismul sa-si refacă el țesuturile moi din articulații, grija mea fiind sa-l hidratez și sa-l alimentez corespunzător.

#1260
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Neatza!

De Dr. Pautov stie cineva, ceva?
Mi-a zis sor-mea sa merg la el ca un coleg de-al ei care mergea in 4 labe, dupa 5 sedinte la el e deja alt om, ma gandeam sa merg si eu sa vad ce stie sa faca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate