Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#1135
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Depinde de la caz la caz.
Pai eu am avut amorteli de aproape un an si ceva. Cu 2 RMN-uri si 2 recomandari de operare. La un moment dat de abia ma miscam , imi lua 20 sa merg 100m.
Acum sunt bine mersi. Multumesc fizioterapiei si incapatinarii mele. Au trecut vre-o 3 ani de atunci.

#1136
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

Eu stiu ca daca aveti amorteli trebuie operat. Acele "ciocuri" care apasa pe nerv, vor creste si se vor rupe si atunci o sa patiti ca mine.
Daca stati prea mult cu amorteala  sunt sanse ca dupa operatie nervul sa nu-si mai revina si ramaneti cu amorteala, la fel cum am patit si eu si mai cunosc cazuri.

Partea a doua e foarte adevarata. Partea 1 nu este adevarata.
Operatia sau injectia cu steroizi se face daca amorteala nu dispare dupa o vreme (o luna, poate doua? nu mai stiu exact). Intradevar atunci ramii cu sechele, control redus in picior etc.

Quote

E drept, trebuie sa merg de 2 ori pe an la curentat (aka fizio)

Curentatul e o parte minora din fizio, e cam echivalentul unui masaj care relaxeaza niste muschi.
Parte importanta din fizio care trebuie mentinuta sint exercitiile care intaresc core muscles (sau unde e problema). Aceste exercitii trebuie urmate zilnic sau in cel mai rau caz o data la doua zile.
Cel mai mare bine pe care il poti face spatelui tau sint exercitiile fizce specifice, si ideal ar trebui facute inainte de hernie. Cauza herniei la oamenii care nu ridica greuati formidabile si n-au alte probleme innascute la coloana e de fapt legata de slabirea muschilor.

#1137
mazarica

mazarica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2015
Buna seara ! Cineva operat(a) recent de hernie de disc cervical ? Mi-ar prinde bine sa stiu experienta lor, cine a fost neurochirurgul, cum se simt dupa operatie, ce metoda s-a folosit, etc

 stefanut23, on 26 februarie 2015 - 21:06, said:

Cu o zi Inainte sa intru la taiere a fost operat un baiat de hernie cervicala. Taietura a fost langa "beregata". La fel ca si mine a doua zi a plecat acasa. La aproximativ 8-10 ore dupa operatie se plimba prin salon si spunea glume.
Ma gandeam ca sunt prea tanar pentru operatie, dar cand am plecat a venit unul mai mic ca mine cu 10 ani.....
Acum vazui si varsta ta........
La ce spital s-a facut operatia si de catre cine ?

#1138
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
La spitalul Universitar
Profesor Iacob
Et. 11

#1139
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Ce va mai fac spinarile?

A mea a inceput sa dea cu virgula, saptamana trecuta si viitoarea m-am abonat iar la Valentin Cula la Regina Maria, trebuie sa ma mestereasca din nou. :)
Electroterapia, laserterapia si ultrasunetele mi-au fost prescrise din nou de Dr. Gaman Daniela, asa ca 10 zile, cate 40 de minute sunt din nou conectata la aparatele facatoare de bine.

In rest, Doreta si Milgamma au devenit prietenele mele de 3 ori pe zi. :)

Voi cum sunteti?

#1140
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Multam inca sunt bine momenetan. Am avut ceva dureri dar le-am tratat cu ceva miscare de facusem febra la mușchii spatelui. Gimnastica vad ca o ignori. Este daca nu ma înșel cea mai importanta.

#1141
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Da, Wolfy, am ignorat-o ce e drept, insa dupa ce termin fizioterapia, o sa ma apuc si de kineto, dr. Gaman nu ma lasa fara. (bine, si acum zic ca da, cine stie ce va urma si nu ma voi tine de cuvant)
Am avut 1 an foarte-foarte ocupat profesional, nu am avut timp de plimbat pe la kineto, acasa nu am mai avut timp sau chef, in afara de faptul ca m-am protejat necarand greutati, nu am facut nimic.
Imi cam merit soarta, insa am crezut ca pacalesc eu oarecum HD-ul. Si l-am pacalit pana cand.. zbang am mai primit una.
Nu-s ca anul trecut, sa zac in pat, imi fac toate traseele zilnice dar numai conducand, iar statul pe scaun ma cam omoara. Si eu stau multe ore vreo 10 plus 2 prin trafic.
Asta e buba...
Ma bucur ca esti bine, sanatate multa in continuare!

#1142
etre

etre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 01.10.2007
Buna,

Inteleg ca pentru o hernie de disc lombara operatia cu laser este cel mai putin invaziva.
Asa ca ii rog pe cei patiti, sa-mi recomande o clinica / spital / doctor.

Eu pentru moment merg pe filiera Sanador, dar de obicei toti medicii fac recomandari in sistemul lor asa ca nu strica sa ma interesez ce exista in domeniu.

Merci in avans.

#1143
jordash

jordash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.01.2007
Buna seara. Cu multa caldura recomand spitalul Polisano - Sibiu, dr. Claudiu Matei si echipa. M.am operat de HD in martie, laparoscopic (afectat discul L5 S1). Eu sunt din Galați si am ales sa ma deplasez până la Sibiu datorita condițiilor din acest spital. Operatie laparoscopica, dupa 3 saptamani de la intervenție am putut sa ma reîntorc la serviciu. Sănătate!

#1144
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Etre,

eu te-as sfatui sa apelezi la operatie (chiar si laparoscopica) numai dupa ce ai epuizat alte metode alternative si numai daca ai indicatie operatorie de la cel putin 2 medici diferiti.
Sanatate multa si succes in orice cale de vindecare ai aborda!

#1145
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Salut. Nu am mai scris de multisor. Am vrut ca sa pot scrie dupa controlul de 1 an, plus ca am fost foarte ocupat. Cum am scris, inca din prima luna m-am simtit foarte OK. Controlul de 1 an, pe care nici naiba nu mi-a spus sa il fac, a iesit nemaipomenit. Eram chiar gandit, stresat, de cum o sa iasa. Am lucrat foarte mult, nu m-am menajat deloc. Nu am fost consultat de medicul care m-a operat. Am facut un RMN de capul meu, apoi  am mers  sa imi fac o programare pt consult. Citirea RMN-ului a adus confirmarea starii mele de bine. Nu prezint nici o forma de hernie, la nici un nivel, nivelul operat este daca nu bine, foarte bine. Noroc, sansa, cum o fi fost, dar .....sunt un om nou. De 4 luni am abonament la sala. 4 zile pe saptamana. Asta e tot ceea ce fac pt sanatatea coloanei. Medicul nu a avut nimic impotriva sa merg la sala, din contra. Mentinerea unui tonus muscular bun, te fereste cu siguranta de probleme. Nu sunt un caz de unu la un mil,  dar, la cum se prezinta acum coloana, + musculatura adunata in 4 luni, problemele tind spre zero. Sper sa imi fac tot timpul aceste exercitii.

#1146
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Felicitari, Cristi!

RMN-ul l-ai facut prin Casa de asigurari sau l-ai platit din buzunar?

#1147
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Eu stiu doua tipe, una mi-e clienta ( e cam de anii mei 30+ si lucreaza la Bagdasar) iar alta e proprietara mea, farmacista, la vreo 50, care din pacate au tb sa se opereze a doua oara...pt ca le-a recidivat :(...
E o mare problema cu caratul asta; acum nu ma mai lasa nimeni sa car pt ca sunt insarcinata, dar inainte de asta ( si probabil la fel va fi si dupa), nu avea nimeni nicio problema in a ma pune sa ridic/ car greutati peste masura...si nu numai mobila, chiar si cumparaturile pot fi destul de grele :( ( peste 10 kg/mana)...si ti se mai si spune la misto ca " numai ai nevoie de sala" :(.... ba chiar o proasta mi-a zis acum decand cu sarcina ca " nu conteaza ca iti rupi coloana, acum e important copilul, sa nu pierzi sarcina..."... bai, sunt de acord, desigur, dar nici coloana nu vreau sa mi-o rup nici acum nici mai in colo, ca mai am nevoie de ea :(... ( acum daca a carat soacra-mea mobila in locul meu, desi si ea a fost la un pas de operatie si merge an de an la bai, daca patea ceva si ramanea la pat handicapata, nutrebuia sa pierd eu din timpul alocat copilului meu ca sa am grija de ea? )
Parerea mea e ca multa lume isi asuma riscuri inutile vizavi de sanatate, mai ales in cazul acestei afectiuni, fie din lacomie ( sa nu pierd bani platind pe altul) sau mandrie prosteasca ( sa se " evidentieze" altcineva in locl meu, la munca sau sa zica familia ca sunt figurant/a, etc,.,)

#1148
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Va dau eu un tratament fff ieftin pentru durerile de spate. Dar doar pentru durerile care au plecat pe picior  (pe nervul sciatic) pentru ca-i destul de puternic. Asta va scoate din criza in 2-3 zile dar trebuie mers la medic si facut kimioterapie. Nu mai luati arcoxia, tador , diferite geluri ca nu fac nimic. Trimiteti PM. Eu nu puteam sa stau in picioare mai mult de 10 secunde si cu tratamentul asta am rezolvat problema. Acum trebuie sa fac kimioterapie. Incep saptamana viitoare dar fizic sunt in regula acum .Mi-a disparut si amorteala degetelor de la piciorul afectat.

#1149
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 20.06.2005
Kimio?

#1150
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Kinetoterapie.....ii zicea inainte medicina sportiva. Dar asta dupa tratament cu medicamente.
Cam incurc denumirile.

 Clovis, on 25 mai 2015 - 16:41, said:

Va dau eu un tratament fff ieftin pentru durerile de spate. Dar doar pentru durerile care au plecat pe picior  (pe nervul sciatic) pentru ca-i destul de puternic. Asta va scoate din criza in 2-3 zile dar trebuie mers la medic si facut kinetoterapie. Nu mai luati arcoxia, tador , diferite geluri ca nu fac nimic. Trimiteti PM. Eu nu puteam sa stau in picioare mai mult de 10 secunde si cu tratamentul asta am rezolvat problema. Acum trebuie sa fac Kinetoterapie. Incep saptamana viitoare dar fizic sunt in regula acum .Mi-a disparut si amorteala degetelor de la piciorul afectat.

Edited by Clovis, 25 May 2015 - 17:40.


#1151
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 -Diana-, on 25 mai 2015 - 10:20, said:

Felicitari, Cristi!

RMN-ul l-ai facut prin Casa de asigurari sau l-ai platit din buzunar?
Din buzunar.  550 lei. Prin asigurari, daca nu e urgenta, astepti mai bine de 2 luni.

#1152
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

 cristi_mre, on 25 mai 2015 - 18:40, said:

Din buzunar.  550 lei. Prin asigurari, daca nu e urgenta, astepti mai bine de 2 luni.

Pai si daca nu era urgent, de ce nu ai asteptat?
Eu vreau sa fac unul de control, insa vreau sa il fac din bugetul asigurarilor, mai ales ca platesc asigurari medicale in 3 locuri in momentul de fata.

 Clovis, on 25 mai 2015 - 16:41, said:

Va dau eu un tratament fff ieftin pentru durerile de spate.

Zi-l aici, suntem mai multi doritori dupa cum se vede pe topic. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate