Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#1045
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Acum nu mai am de exagerat. Am inceput munca. Gata mini-concediul.
Poate la anul.
Nu ai domne nimic. La control mi-au spus ca pot face orice. Absolut orice.
O fi diferente de la operatie la operatie, nu stiu.
Am avut recomandare 3 luni fara efort, si, pana la 6 luni, fara rasuciri bruste de trunchi, timp in care am avut voie sa ridic greutati.
Dupa contr. 6 luni, am avut liber la orice. Am intrebat de doua ori. Absolut orice. Stat pe scaun, greutati, rotiri de trunchi.
Am intrebat fiindca am o ferma, un program european, care nu imi permite sa stau pe margine :).
Si am si un job, la care, din 8 ore, 3 ore sunt la volan.
Sania si sacul este o scama in vant, fata de ceea ce lucrez zilnic.
De aceea am intrebat, sa fiu sigur ca pot lucra. Le-am detaliat, pe cat a fost posibil, programul zilnic.

#1046
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Cristi cred ca a vorbit la misto. Sper cel putin....

#1047
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postanasstasia, on 09 ianuarie 2015 - 18:31, said:

Cristi cred ca a vorbit la misto. Sper cel putin....
Ete fleosc!! Cum sa vorbesc la misto?
Din primele postari am scris ca ma simt foarte bine. Chiar extraordinar. Insinuam, chiar daca nu e corect, ca oamenii sa se opereze, fiindca e un fleac.
Mai tarziu, am gasit si auzit oameni care se simteau mai prost dupa operatie. Insa, toti aveau in comun o viata mai mult sau mai putin, sedentara.
Cred, de fapt sunt sigur, ca, avand o viata hiper-activa, un optimism ridicat, nici in c..r nu te doare. Sa imi fie iertata aluzia.
Mie imi place a dracu' viata, femeile si vinul.
In ordinea asta. :) .

Edited by cristi_mre, 09 January 2015 - 18:48.


#1048
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postcristi_mre, on 09 ianuarie 2015 - 18:26, said:

Acum nu mai am de exagerat. Am inceput munca. Gata mini-concediul.
Poate la anul.
Nu ai domne nimic. La control mi-au spus ca pot face orice. Absolut orice.
O fi diferente de la operatie la operatie, nu stiu.
Am avut recomandare 3 luni fara efort, si, pana la 6 luni, fara rasuciri bruste de trunchi, timp in care am avut voie sa ridic greutati.
Dupa contr. 6 luni, am avut liber la orice. Am intrebat de doua ori. Absolut orice. Stat pe scaun, greutati, rotiri de trunchi.
Am intrebat fiindca am o ferma, un program european, care nu imi permite sa stau pe margine Posted Image.
Si am si un job, la care, din 8 ore, 3 ore sunt la volan.
Sania si sacul este o scama in vant, fata de ceea ce lucrez zilnic.
De aceea am intrebat, sa fiu sigur ca pot lucra. Le-am detaliat, pe cat a fost posibil, programul zilnic.
Abia peste cativa ani o sa vezi daca a avut doctorul dreptate in totalitate.
Pana si atunci cand ai coloana sanatoasa nu prea e bine sa faci absolut orice....
Eu am un vecin la care in 3 ani de la operatie durerea sa dus pe celalalt picior si omu nu a facut decat sa munceasca,atat,nu sarituri cu schiuri sau mai stiu eu ce giumbuslucuri si a recidivat...ce sa zic,fiecare isi traieste viata cum vrea.
Dar e pacat ca dupa o asemenea operatie sa nu te menajezi si sa ajungi la alta...care poate sa nu mai fie un succes ca cea dintai.

Edited by I2O, 11 January 2015 - 21:25.


#1049
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Si eu am vazut recidiva la oameni care s-au menajat ca la carte si am vazut si altii care fac ce vor si nu au nimic.
Chestie de om.
Am mai scris pe aici de corset. Ei, ala, dupa operatie e de aur. Iti tine coloana ca in gips. Aia vindecare, fratioare.
Apoi da, faci orice.
Corsetul nu il mai port. E inervant. Dar, se pare ca a meritat.
Hai, cele bune

Edited by cristi_mre, 11 January 2015 - 21:48.


#1050
donv

donv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.11.2014
Am fost operat acum doua luni la Universitar (L5,S1) .Dupa ce mi-a scos firele ,chirurgul mi-a spus ca pot sa fac orice ,dar sa ma feresc de frig si sa nu ridic greutati.
Chiar sa conduc masina si dupa doua saptamani  sa incep serviciul (Instructor auto).Nu stiu pe ce s-a bazat cand mi-a spus asta ca eu am mai avut dureri inca o luna si nici acum dupa doua nu am curaj sa fac mare lucru.
Mai am inca amorteli dar mult diminuate ,merg si o ora pe jos, am condus si masina dar problemele cele mai mari le am cand trebuie sa ma intorc noaptea in somn sau cand ma ridic de pe scaun.Acum traiesc sub semnul incertitudinii ca nu stiu daca e normal sa fie asa sau trebuie sa-mi fac griji ca ceva nu e in regula.
Ii rog pe cei care au mai mult timp de la operatie (Cristi,Stefanut,...) sa ma ajute sa inteleg ce se intampla.E normal asa ? In cat timp se refac muschii ? si in general ce conduita  trebuie sa am pe perioada recuperarii.
Va multumesc!

#1051
cvm2006

cvm2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.01.2007
Mesajul tau m-a determinat să răspund mai detaliat. Vreau să spun ceea ce am simtit eu în ultimul timp și asta vorbesc la peste 5 luni după operație. Punctul meu de vedere referitor la ceea ce spun medicii dupa operatie este ca: nu există un set de reguli pe care il 'aplica'. Sincer să fiu nu pot spune care dintre ei au dreptate. Parerea mea este ca o perioada de repaus pentru refacerea tesuturilor afectate de interventie este necesara. In cazul meu, dupa 3 saptamani de repaus, in care nu m-am simtit stralucit am avut o recuperare de 2 saptamani fizio si kineto dupa care am 'reinviat'. mi-am reluat activitatile normale, cu urmatoarele mentiuni: am grija la rotiri din trunchi, nu ridic peste 5 (acum 10) kg, ma aplec din genunchi, am grija sa ma mai dezmortesc dupa 1-2 ore la birou,  fac 10-15 minute gimnastica dimineata (nu chiar in fiecare dimineata ;) ) si incerc sa mentin greutatea. Totusi, nu pot spune ca nu mai am nicio amorteala pe talpa sau ca nu mai am nicio durere. Durerea e mai mult o jena dar, de!, inainte nu ma durea nimic! Am remarcat ca cel mai rau ma afecteaza frigul si, pe locul 2, oboseala. Cred ca trebuie sa ma (ne) invatam ca nu va mai ca inainte, cand eram tineri... Cu unele exceptii. :)

Edited by cvm2006, 13 January 2015 - 18:28.


#1052
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postdonv, on 13 ianuarie 2015 - 16:44, said:

Am fost operat acum doua luni la Universitar (L5,S1) .Dupa ce mi-a scos firele ,chirurgul mi-a spus ca pot sa fac orice ,dar sa ma feresc de frig si sa nu ridic greutati.
Chiar sa conduc masina si dupa doua saptamani  sa incep serviciul (Instructor auto).Nu stiu pe ce s-a bazat cand mi-a spus asta ca eu am mai avut dureri inca o luna si nici acum dupa doua nu am curaj sa fac mare lucru.
Mai am inca amorteli dar mult diminuate ,merg si o ora pe jos, am condus si masina dar problemele cele mai mari le am cand trebuie sa ma intorc noaptea in somn sau cand ma ridic de pe scaun.Acum traiesc sub semnul incertitudinii ca nu stiu daca e normal sa fie asa sau trebuie sa-mi fac griji ca ceva nu e in regula.
Ii rog pe cei care au mai mult timp de la operatie (Cristi,Stefanut,...) sa ma ajute sa inteleg ce se intampla.E normal asa ? In cat timp se refac muschii ? si in general ce conduita  trebuie sa am pe perioada recuperarii.
Va multumesc!
Nu muschii trebuie sa se refaca ei nu au suferit nici un traumatism(decat cel in care au fost taiati cu bisturiu,dar cred ca deja sau sudat perfect in cele doua luni),inelu tau a suferit si ala nu se mai reface,asta e reala problema.
Tu ai mai ramas cu doar o parte din inel...dupa operatie,cealalta parte fiind scoasa...dar astea cred ca le stii si tu.
Nu cred ca sunt eu cel mai in masura sa dau sfaturi...dar m-am mai documentat si eu pe ici pe colo pentru ca nici eu nu o duc prea bine cu "cocoasa".

Edited by I2O, 13 January 2015 - 19:19.


#1053
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Eu am 10 luni de la operatie.  la aprox. 2 luni de la operatie am inceput sa mai fac cate ceva.............si nu cred ca trebuia, ca incepuse sa ma cam doara.
Dupa operatie nu am simtit nici cea mai mica durere pana am gresit.........apoi am lasat o mai usor si nu am mai avut dureri. ma doare doar daca fac miscari bruste,rasucirisi alte prostii dastea. Talpa o mai am amortita( dar ameliorat mult ) plus o dunga subtire de la genunchi pana la fund. Domnul doctor a zis ca amorteala imi trece in max. 2 luni si nu a trecut. Nici nu prea mai am speranta mai ales ca atunci cand a amortit a fost .....groaznic.
Avand talpa dreapta amortita (fara degete ) schiopat si obosesc mai ales la servici (sunt electrician )desi nu muncesc cam deloc, dar nici nu prea stau.
Din cate stiu eu nu prea este indicata soferia la o astfel de boala.
La voi cum au amortit ?
Sanatate

#1054
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postdonv, on 13 ianuarie 2015 - 16:44, said:

Am fost operat acum doua luni la Universitar (L5,S1) .Dupa ce mi-a scos firele ,chirurgul mi-a spus ca pot sa fac orice ,dar sa ma feresc de frig si sa nu ridic greutati.
Chiar sa conduc masina si dupa doua saptamani  sa incep serviciul (Instructor auto).Nu stiu pe ce s-a bazat cand mi-a spus asta ca eu am mai avut dureri inca o luna si nici acum dupa doua nu am curaj sa fac mare lucru.
Mai am inca amorteli dar mult diminuate ,merg si o ora pe jos, am condus si masina dar problemele cele mai mari le am cand trebuie sa ma intorc noaptea in somn sau cand ma ridic de pe scaun.Acum traiesc sub semnul incertitudinii ca nu stiu daca e normal sa fie asa sau trebuie sa-mi fac griji ca ceva nu e in regula.
Ii rog pe cei care au mai mult timp de la operatie (Cristi,Stefanut,...) sa ma ajute sa inteleg ce se intampla.E normal asa ? In cat timp se refac muschii ? si in general ce conduita  trebuie sa am pe perioada recuperarii.
Va multumesc!
Stai linistit minim 3 luni. Daca ai posibilitatea sa faci recuperare la un bazin, e super. Brau, corset, hidratare, plimbari usoare.
Dupa 6 luni, iti vei aminti, cu umor, de operatie. No prob.

#1055
donv

donv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.11.2014
Multumesc tuturor pentru sfaturi, care m-au ajutat sa inteleg mai bine cum sta treaba.
Fizioterapie si kinetoterapie cine recomanda sa faci chirurgul sau neurologul din ambulator ? Ajuta cu mult la recuperare ? Se platesc sedintele ?
Cristi, mie chirurgul mi-a zis ca nu e bine sa port corset ,brau .....oare de ce ?. Apreciez gandirea ta pozitiva,  care e binevenita in situatia noastra.
Sanatate si Doamne ajuta !

#1056
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Si mie chirurgul mi-a zis ca nu e bine sa port brau pentru ca slabesc muschii.
Nu se platesc sedintele daca le faci in spital si ai asigurare. La mine nu a ajutat cu nimic dar am facut fizio si chimio cam la 4 luni dupa . In schimb a ajutat foarte mult inainte de operatie...........cand nu trebuia sa fac.

#1057
adrian__78

adrian__78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 05.11.2009
Chimio? Fiti mai atenti ce scrieti ca omul chiar va crede. Recuperarea medicala e indicat s-o incepi cat mai curand posibil...cazul meu, la max. 1 luna de la operatie...cu cat mai devreme, cu atat mai bine. Corsetul nu a fost recomandat...doar recuperare= fizio+kineto terapie

Edited by adrian__78, 14 January 2015 - 20:49.


#1058
stefanut23

stefanut23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 02.06.2009
Doctorul meu nu a zis nimic de fizio+kineto, eu am facut la recomandarea colegilor de suferinta........de aici.
Scuze am vrut sa scriu kineto nu chimio.

#1059
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postdonv, on 14 ianuarie 2015 - 19:30, said:

Multumesc tuturor pentru sfaturi, care m-au ajutat sa inteleg mai bine cum sta treaba.
Fizioterapie si kinetoterapie cine recomanda sa faci chirurgul sau neurologul din ambulator ? Ajuta cu mult la recuperare ? Se platesc sedintele ?
Cristi, mie chirurgul mi-a zis ca nu e bine sa port corset ,brau .....oare de ce ?. Apreciez gandirea ta pozitiva,  care e binevenita in situatia noastra.
Sanatate si Doamne ajuta !
Depinde de la medic la medic.
Corsetul se poarta putin timp. Max 1 luna, timp in care faci exercitii pt muschii spatelui, muschi care iti sustin coloana. Dupa operatie si repaus, muschii sufera o atrofiere, mica, si nu mai sustin bine coloana, de aceea, pana la refacerea musculara, mie mi-a fost recomandat corset.
Fizioterapia si kinetoterapia, ajuta in refacerea rapida. Bazinul de inot este cel mai bun.
Recomandarea mi-a facut-o neuro-chirurgul, trimitere de la medicul de familie= sedinte gratuite. Atentie insa, ce fizioterapeut alegi. Mie nu mi-a priit DELOC , unde am mers prima data.

#1060
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003

View Poststefanut23, on 14 ianuarie 2015 - 20:25, said:


Nu se platesc sedintele daca le faci in spital si ai asigurare. La mine nu a ajutat cu nimic dar am facut fizio si chimio cam la 4 luni dupa .
??

P.S>acu vazui...

#1061
Lucy_lu

Lucy_lu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.04.2011
Mie mi-a zis doctorul in mod explicit sa NU fac kyneto dupa operatie, sa nu fortez, sa astept sa ma recuperez asa. Mi-a spus: kynetoterapeutii stiu ce sa faca inainte de operatie, dar nu stiu ce sa faca imediat dupa operatie; i-am respectat sfatul. Chiar am insistat intrebandu-l si la control daca nu o sa am probleme daca nu fac gimnastica, etc.. Mi-a dat in schimb niste exercitii usoare la trezire (pe care le-am facut si in spital imediat dupa operatie) si pe care m-a rugat SA LE FAC TOATA VIATA MEA!!. (cam uit sa le fac, dar imi amintesc mai mult iarna, cand esti uneori cam "greoi"). A spus ca lipsa intinderilor (corecte) si a activitatii duce la un fel de "rugina" care se depune la baza nervului si acolo unde a fost taiat discul si asta nu se poate repara de catre nimeni si nimic.  Sunt foarte simple si eficiente, maxim 5 minute, vi le recomand cu incredere (eu am avut h lombara): 1 - culcat in pat - rotiri din laba piciorului in sensul acelor de ceas si invers. La fel, intinderea degetelor de la picioare ca si cum ai avea gheare si vrei sa apuci ceva. Fiecare *10 ori. Apoi, cu un picior indoit ( pentru a spirijini bazinul si zona lombara) ridicari de picior si pedalari. fiecare picior * 10. Dupa asta: 2 - In picioare: drept, cu mainile pe langa corp si abdomenul cat de cat incordat - balansari la stanga si la dreapta ("metronomul") *10, si tot in picioare, drept, cu mainile pe langa corp aplecari usoare ale capului FARA a se indoi coloana, doar se intinde ( "salutul chinezului"). La un an de zile am inceput sa inot (adica am invatat sa inot) si cred ca e unul din cele mai bune lucruri pe care le-am facut in viata mea!! Continui cu inotul destul de intensiv (FARA stilul "broscuta" - se curbeaza prea mult coloana) si am uitat ca am avut vreodata probleme cu spatele! Ceea ce va doresc tuturor!! Posted Image
Nu am voie tenis ( din cauza rotirilor bruste) si nici alergat ( pentru ca se preseaza si mai tare vertebrele).
Am facut kynetoterapie inainte de operatie ( cativa ani) si a fost foarte ok, sa zic asa..."m-a mai tinut pe loc". Am facut si fizioterapie ( "electrice"), dar personal nu mi-a facut bine. Aveam senzatia ca sunt mult mai sensibila la curent, simteam si daca stranuta cineva langa mine! Posted Image. Dar stiu persoane carora le-a facut bine fizioterapia.
Multa sanatate!! Nu grabiti procesul de recuperare si menajati-va foarte mult in perioada post-operatorie! Fara efort si feriti de frig!! Cred ca e cel mai important lucru din procesul de vindecare! Parerea mea! Posted Image

Edited by Lucy_lu, 27 January 2015 - 15:46.


#1062
donv

donv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.11.2014
Si nu mai simti nici o amorteala , nimic ?Dupa cat timp te poti intoarce sau ridica din pat fara sa simti nimic ?
Multumim pentru sfaturi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

11 user(s) are reading this topic

0 members, 11 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate